agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-03-2006, 19:50   #61
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Ne demek Siz orkideyi alın, elimizden geleni yaparız.

Humeyra Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-03-2006, 19:50   #62
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
Hümeyra hanım sizi bu sitede görmek güzel,
sizin siteniz daha öncedende sık kullandıklarımın arasında bulunuyor.
ben karanfil üretimi konusunda bilgi edinemedim,
nerede bir karanfil demeti görsem tamurcuksuz bir dalını çelikleme ile dikiyorum ama tutmuyor,
bir tanesi hariç,iki yıl cılız fide olarak sabırla beklediğim karanfilim şimdi bol ve mis kokulu çiçekler veriyor.
ve dikim mevsimi hakkındada bilgi alabilirmiyim?

eskimo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-03-2006, 03:07   #63
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
evde karanfil yetiştirme

Eskimo merhaba,

Karanfil yetiştirmede epey tecrübeli olmama rağmen websitemde henüz bu konuyu işleyemedim. İyi ki sormuşsunuz, bir başlangıç yapmama vesile olacak.

Karanfil kolay üreyen bir bitkidir. Bunun bir kaç yolu vardır. Tohumla, kök sürgünlerini ayırma ile, daldırma ve çelikleme metodlarıyla üretilebilir. Sizin ilgilendiğiniz çelikleme şu şekilde olur:

Karanfil bitkisinin ana dallarından fışkıran yarı olgun filizlerden veya ana dalın tam tepesinden keskin bir çakı ile çelik alınır. Alınan dal 8-10 cm uzunluğunda, mümkünse tomurcuksuz olmalıdır.Kesim dümdüz değil, verev, yani bir açı meydana getirecek şekilde ve bir gözün biraz altından yapılır.
Dalın alt tarafındaki yapraklar çok dipten olmamak kaydı ile (gözler bozulmasın diye) kesilerek temizlenir. Tepede 3-4 yaprak bırakılır. Tomurcuk varsa onlar da kesilir.

(Ana dalların kartlaşmış bölümlerinden iyi çelik olmaz.)

Hazırlanmış çelikler biraz ince kum karıştırılmış hazır toprakla dolu saksılara dikilir. Bulabilirseniz dal uçlarını köklendirme hormonu (şart değil)denen toza batırarak 2-3 göz toprak altına gömülecek şekilde toprağa dikin. Saksıları ılık ve aydınlık bir yere yerleştirin.Yalnız direkt günışığından sakınmalısınız. Aşırıya kaçmadan, toprak sürekli nemli kalacak şekilde sulamayı ihmal etmeyin. Usulüne uygun dikilen çeliklerin çoğu tutacaktır.

Bu işlem dışarıda yapılacaksa havanın yeteri kadar ısınması açısından ilkbahar sonları daha uygundur. Kapalı ve aydınlık bir mekanda daha erken yapılabilir. Tutan çeliklere sonbahara kadar dokunulmaz. Sonbaharda dikkatlice sökülerek istenilen yerlere fidelenebilir veya yerinde bırakılır. Bu fideler ilk mevsim bir iki çiçek açsalar bile çok iyi gelişemeyebilirler. Asıl ertesi yıl verimli olacaklardır.

Çelikleme kalıcı karanfillerde netice verir. Yıllık ve iki yıllık cinslerde kullanılmaz. Bu cinsler tohumdan yetiştirilir.

İyi çelik bulmak pek kolay değildir. Zira çiçekçiler üretilmemesi için sattıkları karanfillerin fışkınlarını çoğu zaman keserler.

Başarıyla büyüttüğünüz fidenizi belki de farkında olmadan en doğru şekilde dikmişsinizdir. O da bunun karşılığını vermiş. Elinize sağlık.

Humeyra Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-03-2006, 11:49   #64
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Aloe ile ilgili olarak yazdıklarınızdan
torfta olmasının olumlu olmadığını çıkardım.
Saksısını değiştirirken farklı toprağa mı koymalıyım?

Aynı konudaki mesajınızdan anladığım kadarıyla torf kurursa
kolay kolay tekrar nemini almıyor. Daha önce kuruyan bir
Juncus Spiralis'im vardı ve sanırım bu nedenle kurudu.
Bu durumda ne yapmak gerekli?

arsakay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-03-2006, 14:14   #65
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Thumbs up Torfa dikili saksı bitkileri

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Aloe ile ilgili olarak yazdıklarınızdan
torfta olmasının olumlu olmadığını çıkardım.
Saksısını değiştirirken farklı toprağa mı koymalıyım?

Aynı konudaki mesajınızdan anladığım kadarıyla torf kurursa
kolay kolay tekrar nemini almıyor. Daha önce kuruyan bir
Juncus Spiralis'im vardı ve sanırım bu nedenle kurudu.
Bu durumda ne yapmak gerekli?
Torf satın aldığımız bitkilerde genelde tek başına içerisine sadece perlit veya pomza gibi maddeler katılarak kullanılıyor. Hatta bazen bunlar da kullnılmıyor maliyeti arttırmamak için. sadece torfa dikiyorlar bitkileri. Torf çok güzel su tutar ancar bir kez kaybetti mi de aldıramanız zor olur. Saksı toprağı sanki kenarlarından çekmiş gibi olur. Saksıya su verirsiniz fışt alta geçer, tabaktan taşar kahrolursunuz. Bu suyu bitki kullanamaz.Hata tamamen torfun suyunu kaçırmanız.

Şimdi bu durumda tek yapacağınız iş var. Bir kovaya su dolduracaksınız saksınızı içerisine oturtacaksınız.Saksı neredeyse yüzer gibi olacaktır.Biraz dibe batmasını sağlayın bırakın gidin. Yarım- bir saat sonra saksıyı sudan çıkarın bırakın süzülsün. Suyun fazlası iyice süzülünce saksınızı alın, tabağına koyun ve bir daha suyu bu kadar kaybetmemesine dikkat edin.

Ancak işte dediğim gibi, az su- hafif nem isteyen bitkilerde torfla bunu ayarlamak zor, dengeyi tutturana kadar bitkiniz elden çıkmasın.

Torf çok çok güzel ve kıymetli bir malzeme ancak profesyonel yetiştiricilik dışında harçlarda yalnız kullanılmamalı. Profesyonel yetiştiricilikte kontrollü koşullarda çok iyi sonuç alıyorsunuz ama bitki eve gelince perişan oluyor.
Sadece torfta oluşları yüzünden pek çok salon bitkisi susuzluk ve açlıktan ölmekte. Hele bitki cüsseli büyük birşeyse, zaten o minicik saksı da kökü desteklemediğinden, devrilir durur. Artık çubuklar takarsınız, bir yere dayarsınız, uğraşırsınız. Sizin juncus unuzun hikayesini de forumda okumuştum. Üzüldüm.Umarım bundan sonra bütün bitkileriniz sağlıkla büyür ve size keyif vermeye devam eder.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 30-04-2006 saat 00:11
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-03-2006, 14:38   #66
ağaç dostu

Çook çok teşekkür ederim.

Eski 17-03-2006, 16:22   #67
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Çook çok teşekkür ederim.
Rica ederim, her zaman buradayım.

Eski 20-03-2006, 00:12   #68
Ağaç Dostu

eskimo's Avatar

Giriş Tarihi: 03-06-2005
Galeri: 24
bilgileriniz için teşekkür ederim.
tarif ettiğiniz yöntem ile hemen bir dal diktim.

eskimo Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-03-2006, 16:46   #69
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
mine hanım sedir çeliklerinin tutması ne kadar zaman alıyor.sediri çelikle üretirken özel olarak dikkat eilmesi gereken şeyler varmı.?

cemboa Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-03-2006, 21:39   #70
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çelikten sedir üretimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
mine hanım sedir çeliklerinin tutması ne kadar zaman alıyor.sediri çelikle üretirken özel olarak dikkat eilmesi gereken şeyler varmı.?
Süre oldukça uzun, 3-4 ay sürüyor çeliklerin köklenmesi. Köklenme oranı da çok yüksek değil.Hormon kullanımı köklenme yüzdesini arttırıyor. Çelikleri gövde parçasıyla birlikte yarı odunlaşmış dallardan, sonbaharda ekim ayından itibaren almak gerekiyor. Aşağıda yan sürgünden gövde parçalı çelik alımı var. kesmeniz gerekmiyor.Sürgünü geriye doğru çekerek koparın.

Name:  heelcut.gif
Views: 3123
Size:  47.7 KB
Çelikleri hormonla muamele ettikten sonra bir de fungusit uygulayın. Köklendirme ortamı olarak perlit kullanmanızı öneririm.
Şeffaf bir kaba dikim yapın ki, köklendi mi köklenmedi mi diye izleyebilin Ancak ışıktan yeşermemesi için kabı kaplayın, 4 -5 ay kadar sonra kökleri görme şansınız olur.

Bir de ara sıra oksijenli su ile verdiğim tarifi uygulayarak sulayın ki hastalık gelişmesine engel olun. Çeliği perlite batırarak dikmeyin. Bir çubukla perlite delik açın,sonra çeliği dikin ve sıkıştırıp sulayın.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 08-05-2006 saat 22:18
Eski 22-03-2006, 00:37   #71
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Arrow Türkiye Bitkileri Veri Servisi

Aşağıdaki link sizi TÜRKİYE BİTKİLERİ VERİ SERVİSİ ana sayfasına götürecek.Kullanabilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Arama butonunun altında taksonlara göre arama, illere göre arama,endemik türlere göre arama gibi seçenekler var. Müthiş bir çalışma. Aklınızda olsun.Belki birgün yararlanırsınız.

(Carpnus, adresi göndermekte geciktim kusura bakmayın )

http://www.tubitak.gov.tr/tubives/index.php

Eski 23-03-2006, 01:50   #72
Ağaç Dostu

ormanbotanigi's Avatar

Giriş Tarihi: 24-08-2005
Galeri: 21
çelikle sedir üretimi

Sedirin çelikle üretimi hakkında bir kaç sözde ben söyliyeyim. Himalaya sedirini (Cedrus libani ) yumuşak çelikler üretmek mümkün. Bu aylarda alınan yumuşak çeliklerle %30 oranında köklendirme yapmak mümkün. ****** horman kullanımı köklendirmeyi artırmakta. Geçsene mart aylarında almış olduğum 30 adet himalaya sediri çeliklerinin 10'nu köklendirmeyi başardım. Diğer sedir türlerinde aynı başarıyı sağlayamadım.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 08-05-2006 saat 22:18
ormanbotanigi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-03-2006, 09:03   #73
ağaç dostu

Mine hanım,
bir arkadaşımız "nar'dan bonsai" topiği açmış. Konu süs narı.
Bunu ben de denedim. Rica etsem o topiği okuduktan sonra
bizi bilgilendirir misiniz?

Merak ettiğim birkaç konu daha var. Süs narı dış mekan bitkisi mi?
Evimdekinin yapraklı, yaş dalları var ama sanki kuru gibi duruyor.
Bir de çelikle üretilebilir mi?

Eski 23-03-2006, 15:51   #74
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Topiği henüz okumadım, ama merak ettiklerinizi hemen yazayım.
Süs narı dış mekan bitkisi.Sadece bodur bir form.
Evinizdeki narınız uyanma mevsimine yeni giriyor. Yazın balkona alın. Azotlu bir gübre uygulayın, tam sürgün verme mevsimi, biraz destekleyin.Bir de bu tür bitkiler evde içeride, ışık ihtiyacını karşılayamayabiliyor,bu yüzden az yapraklı, zayıf gelişimli olabiliyor.
Süs narı 1 yaşlı dallardan alınacak çeliklerle gayet kolay üretilir. Ancak çelikleri kışın almanız gerekir.
Topiği okuyunca tekrar konuya döneceğim.

Eski 23-03-2006, 16:46   #75
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

mine hanım köklendirme için hormon, fungusit ve perlit nerelerde bulunur?

Eski 23-03-2006, 17:55   #76
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İzmit'te nereden bulacağınız konusunda bilgim yok ancak tarım ilacı satan bayilerden, zirai malzeme, tohum gübre satan yerlerden bulabilirsiniz. Genel amaçlı bir fungusit olarak ( sanırım köklendirmede hastalık önlemek için kullanacaksınız) size CAPTAN öneririm.

Hormon ve perliti de buralardan alabilirsiniz. Bir de yumuşak çeliklerin köklendirilmesinde tonikleri veya deniz yosunlarını kullanabilirsiniz. ATONİK ve MaxiCrop benim önereceklerim. Bunlarla hazırladığınız solüsyona çeliğin ucunu batırın çıkarın sonra fungusite batırıp çıkarın (Toz haldeyken değdirin, pudra gibi kaplasın sonra dikin.)Yosunu özellikle ve toniği de bitkilerinizin bakımında da mutlaka kullanın, öneririm.

Perliti alırken de "ince perlit, köklendirme için" diye belirtin.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 27-05-2006 saat 11:28
Eski 24-03-2006, 00:20   #77
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

[QUOTE=arsakay]Mine hanım,
bir arkadaşımız "nar'dan bonsai" topiği açmış. Konu süs narı.
Bunu ben de denedim. Rica etsem o topiği okuduktan sonra
bizi bilgilendirir misiniz?
QUOTE]

Arsakay, topiği okudum, nar tohumdan da yetişir çelikten de.Tohumlarında dormansi var. kırmak için 1-5 derecede 30-60 gün tutmak gerekiyor. Ondan sonra ekilip sıcakta çimlendiriliyor. soğuklama ihtiyacının karşılanmış olmasına göre bir kaç ayda çimlenme oluyor. Bütün tohumlar gibi nar tohumu da en fazla kendi kadar derine dikilir. Önce üzerindeki meyve etini temizleyin, yıkayın sonra kurutun. Soğuklatmadan önce 2 gün oda sıcaklığında suda bırakın sonra bilinen usulde katlama yaparak dolaba koyun.

Aslında narda yapılmış bir deneme var, hazırlanmış tohumları 3 hafta derin dondurucuya atıyorsunuz sonra çıkarıp buzdolabına alıyorsunuz bir hafta sonra ekiyorsunuz 25-30 dercede bir ayda çimleniyormuş tohumlar. Çimlenen tohumlar fide haline gelince kotiledon dediğimiz ilk iki yapraktan sonra iki tane daha vermesini bekleyip öyle şaşırtın (küçük bir plastik bardaktaysa örneğin). Kökler eğer çok fazla büyür ve dolanırsa sorun yaratır.

Name:  popbottle.jpg
Views: 44466
Size:  15.4 KB

Çelikleri de böyle mini ev tipi seralara alın. şişe kapağını gece kapayın gündüz sıkça açıp havalandırın.
Çelikle üretme kolay olduğu için tercih ediliyor.Ancak köklenme ortamı olarak suyu tercih etmeyin.ışıkta su yosunlanıp sorun çıkarabilir.

Eski 24-03-2006, 10:30   #78
ağaç dostu

Mine hanım çok teşekkürler ama
bu nar üretmenin acerden bir farkı yokmuş
diye düşünmeye başladım. )

Eski 26-03-2006, 23:06   #79
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Arsakay acer dedi de aklıma geldi Mine hanım Acerlerim de dahil Çam,Nar,Ardıç,Limon,Şimşir,Hanımeli ve Yasemin'e NPK 20 20 20 veriyorum sakınca ve faydaları nelerdir?

bonsaisever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2006, 13:27   #80
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sakıncası yok. Dengeli bir gübre veriyorsunuz.
Size şimdilik
N -P -K için Dal- bal -döl diyeyim faydalarını söylemek için.

Bu soruya bir iki satırla cevap versem olmaz. İyisi mi ben daha sonra kısa bir besleme yazısı hazırlayayım, yalnız biraz izin isteyeceğim.Bu ara sadece mesajlara göz atmak için sitede kalabiliyorum, yoğunluğum hafifler hafiflemez yazıyı eklerim.

Eski 27-03-2006, 18:10   #81
Yeni Üye

Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2006
Selam Mine Hanım ,vermiş olduğunuz doku kültürü çalışmasını kiraz ağacı üzerinde yapmak istiyorum.Bir kaç gündür kemeraltı civarında ms besin ortamı agar ve diğer malzemeleri aramama rağmen menfi bir sonuca ulaşamadım eğer bana bunların satıldığı kesin bir adres verebilirseniz çok sevinirim .şimdiden teşekkür ederim,başarılar.

Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-03-2006, 18:59   #82
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Yalçın Bey, bu malzemeleri Kemeraltı'ndaki zirai malzeme satıcılarında bulamazsınız. Beyler sokağı civarındaki laboratuvar malzemesi satıcılarına, medikallere bakmanız gerekir.

Denemenizde başarılar,ancak ev şartlarında kontrollü koşullar sağlayamayabileceğiniz için, bu işin çok kolay olmayabileceğini yine de hatırlatmak isterim.

Lütfen gelişmeleri bildirir misiniz? Hatta fotoğraflayıp bizimle paylaşır mısınız?

Selamlar.

Eski 27-03-2006, 20:31   #83
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

En azından faydalı olduğunu anlamış oldum...teşekkürler

Eski 02-04-2006, 19:22   #84
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

...Mine hanım ağaç üretimiyle ilgilenen yrlerden anladığım kadarıyla tohumu çimlendirmek için soğuk sıcak katlama gereken türlerde tohum tazeyse direk ekilebilir izlenimine vardım.Doğrumudur?

Eski 02-04-2006, 19:37   #85
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
...Mine hanım ağaç üretimiyle ilgilenen yrlerden anladığım kadarıyla tohumu çimlendirmek için soğuk sıcak katlama gereken türlerde tohum tazeyse direk ekilebilir izlenimine vardım.Doğrumudur?
Maalesef bu her bitki için geçerli değil, çünkü dormansi olan bitkilerde taze tohum ekimi sonuç vermiyor. Doğa dinlenme koşullarını illa ki istiyor.

Eski 02-04-2006, 22:13   #86
Ağaç Dostu

hasan42's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 112
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Maalesef bu her bitki için geçerli değil, çünkü dormansi olan bitkilerde taze tohum ekimi sonuç vermiyor. Doğa dinlenme koşullarını illa ki istiyor.
Ne ilginç şeyler öğreniyoruz!
Demek tıpkı ağacın kendisi gibi tohumları da dinlenmek istiyor.

Tesadüfen bir şey öğrendim; kırmızı meşe palamutu diye bir tür toprağa düştükten sonra ilkbahara kadar çimlenmiyormuş. Beyaz meşe palamutu ise sonbaharda çimleniyormuş.

http://www.units.muohio.edu/dragonfl...sprouting.html

hasan42 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-04-2006, 23:34   #87
Ağaç Dostu

sezinci's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2004
Galeri: 28
Tohum çimlendirme hakkında öğrenmek istedikleriniz

Bu konuya destek olabilir diye düşünüyorum.

Daha önce hazırladığımız çimlenme engelleri ve giderilmesi ile ilgili bu linke bakmanızı tavsiye ederim. Özellikle 41 nolu mesaj ve sonrası.

sezinci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-04-2006, 14:16   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2006
Arkadaşlar foruma resim göndermek istiyorum ama nasıl yapacağımı biri öğretirse sevineceğim

achilias Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-04-2006, 15:25   #89
ağaç dostu

Foruma resim göndermek için önce mesaj yazdığınız yerin altındaki "Hızlı cevap Gönder" in yanındaki "Gelişmiş Moda Dön" e tıklayın. Açılan bölümü incelerseniz sizi yönlendiri ve rahatlıkla fotoğraf eklersiniz. Olmazsa yine sorun.

Eski 04-04-2006, 02:15   #90
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

iki tane Phalaenopsis orkide aldım

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024