agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2006, 11:11   #391
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Bu bitki Acı Yam (Dioscorea hispida) olabilir mi? Şekil olarak buna benziyor mu? Gerçi bu ağaçtan düşen bir meyveye benzemiyor ama

Name:  yam.jpg
Views: 1605
Size:  11.7 KB

Eğer bu bitki ise detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz....

Plumbago Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2006, 11:32   #392
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox
umarım bu yazıma Mine hnm terrain'nine müdahalede bulunmuş bir ükala gözü ile bakmaz bu cevabıma... sadece hoşgörüsüne sığınarak bir ek bilgi olsun diye yazdım ancak ağacın adını sanını bende bilmiyorum eh ne de olsa ne etobur bir bitki bu nede bir Orchide türü
Erkan Bey,

Benim alanıma müdahale etmiş olmadınız.
Bütün üyeler istisnasız bütün başlıklara bilgi katkısında bulunabilir, soru cevaplayabilir. Biz bunu sürekli teşvik ediyoruz.

Katkınız için teşekkür ederim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2006, 14:33   #393
Yeni Üye

pitts's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2006
aspirin kotiledon ömrünü nasıl etkiler? içeriği yüzünden uzatır galiba ama blgisi olan varsa cvplara sevinirim

pitts Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2006, 14:50   #394
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

pitts, hoşgeldiniz.

Öncelikle Yeni gelen arkadaşlar bölümünde kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Lütfen Yeni üyeler için kullanma kılavuzu nu okuyunuz.

Bu arada cvp, blgisi gibi mesajlaşma dilini sitemizde kullanmıyoruz. Bu kesin kuralımız, bilginiz olsun.

Bu arada aynı soruyu birkaç başlıkta tekrarlamamanızı rica ederiz.

Eski 15-08-2006, 18:21   #395
SERAPX

SERAPX's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2006
bişey sormak istiyorum selluka çiçeğinin tohumunu nerden bulabilirim ulaşabileceğim telefon numarası veya bir adres verebilir misiniz?? yardımcı olursanız sevinirim...

SERAPX Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-08-2006, 18:32   #396
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

SERAPX hoşgeldiniz.

Sellukaya ulaşmak için doğru yerdesiniz.
Selluka (Vigna caracalla)

Forumdaki bu başlığı takip ediniz. Sonbaharda aktif katılımlı üyelerimize bir tohum çalışmamız olacak.

Yeni gelen arkadaşlar başlığına uğramayı unutmayın.

Eski 19-08-2006, 10:59   #397
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
elma

fidanımın bu hale gelmesine ne neden olmuş olabilir.
saksısı küçük,çok sulamış olabilir miyim?

Eklenen Resimler

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2006, 19:32   #398
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Memet, çok ciddi bir besin eksikliği sorunun da var. Demir eksikliği had safhada. Biraz bekle, sıcaklar geçince buda, saksı değiştir, gübrele.

Eski 21-08-2006, 19:39   #399
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feyzan
Merhaba.
Zakkumlardan çelik almak için en uygun zaman hangisidir?
Ayrıca, ağustos ayı içinde hangi bitkiler çelikle üretim için uygundur?
Şimdiden teşekkürler.
Merhaba Feyzan, zakkumlardan ay sonu çelik alabilirsin. Şu an çok sıcak.Çliklerde su kaybı hızlı olur. Ancak sera gibi yüksek rutubetli bir ortam sağlaman gerek. Yazın açıp çiçekleri açıp geçmiş olan pek çok çalıdan ay sonu çelik yapabilirsin.

Yazın çelik almak için,taflan, kelebek çalısı, oya ağacı,ispirya, manolya, leylak, eskalonya, ortanca,mürver, altınçanak, yaaprak dökmeyen kartopu bir çırpıda sayıverebiliceğim bitkiler.

Eski 21-08-2006, 20:16   #400
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Mine hanım,
demir eksikliğinin belirtileri nelerdir?
Hepsi fotoğraftaki gibi mi olur?
Bazı fidanlarım fotoğraftakine çok benziyor,
üstelik önceki mantar hastalığından farklı
görüntüleri var.

arsakay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2006, 20:28   #401
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Demir eksikliği genç yapraklarda kendini gösteriyor. Yaprakta damar araları sararmaya başlar, damarlar yeşil kalır. Bir süre sonra eksiklik devam ederse damarlar da sararır ve yapraklar ölür. Çinko eksikliğinde ise damar araları beyazlaşır.

Evdeki saksılarda problem genelde demirle ilgili olur. Çünkü suyun kireci demirin alınmasını engeller.

Eski 21-08-2006, 20:33   #402
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2006
Suyun kireçsiz olması için kaynatmak olurmu?

Veya hazır su kullanılırmı?

Veya suyu güneşte dinlendirsek olurmu?

ReaL Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2006, 22:49   #403

memet's Avatar

kaynatmak kireci azaltmayabilir.
dinlendirmek kloru azalatır. kaynak sularını kullanmak en kolayı.şişelenmiş satılanlar

Eski 21-08-2006, 22:52   #404
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-08-2006
Heh işte bende onu hazır su diye niteledim...

Nedir bu çiçeklerden çektiğim..

ReaL Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-08-2006, 22:57   #405

memet's Avatar

çiçeklerden bir şey çekmiyoruz onlar bizden çekiyorlar...

Eski 24-08-2006, 10:24   #406
ağaç dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Demir eksikliği genç yapraklarda kendini gösteriyor. Yaprakta damar araları sararmaya başlar, damarlar yeşil kalır. Bir süre sonra eksiklik devam ederse damarlar da sararır ve yapraklar ölür. Çinko eksikliğinde ise damar araları beyazlaşır.

Evdeki saksılarda problem genelde demirle ilgili olur. Çünkü suyun kireci demirin alınmasını engeller.
Bizler için çok önemli bir bilgi.
Çok teşekkürler.

Eski 26-08-2006, 17:55   #407
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2006
uzakdoğu seyehatim sırasında begomvil dahil çeşitli çiçekli ağaç fidanları getirdim. Karantina gereği topraklı fidan çıkışı yasak. Toprağı temizlenmiş fidan köklerini ıslak pamuğa sararak getirdim. Durumları pek de fena olmamasına rağmen saksılara diktikten sonra biraz solma belirtileri başladı. Bu fidanları kurtarabilmem için tavsiyelerinizi bekliyorum.

onurltd Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-08-2006, 21:39   #408
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Onurltd hoşgeldiniz,
Yeni gelen arkadaşlar bölümümüze uğrar ve kendinizi tanıtırsanız seviniriz.

Begonvilya için üzüldüm. Kökleri bir kez sarsıldıktan sonra düzeldiği nadirdir.

Bitkilerinizin neler olduğunu bilseydim daha çok yardımcı olma şansım olurdu.

Genel tedbir olarak hepsini sert budayınız. Ev yapımı bitkisel ilaçlar bölümümüzden oksijenli su ile hazırladığımız solüsyonun tarifini alınız. Saksıları bununla sulayınız. Bir hafta sonra da aspirinli su ile sulayınız. Tarifleri sadece bu başlığı okusanız bile alırsınız. Saksıları gölge bir yere alın.Geceleri üzerlerine de su kaybetmelerini önlemek için naylon torba geçirin.

Kolay gelsin.

Eski 28-08-2006, 01:15   #409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi onurltd
uzakdoğu seyehatim sırasında begomvil dahil çeşitli çiçekli ağaç fidanları getirdim. Karantina gereği topraklı fidan çıkışı yasak. Toprağı temizlenmiş fidan köklerini ıslak pamuğa sararak getirdim.
Farklı ülkelerden bitki getirmek oldukça tehlikeli bir iş. Doğaya yayılırsa kendi alanı içinde çağlar boyu gelişen ekolojik dengeyi çok kısa sürede alt üst edebilir. Dünyada bu tür büyük sıkıntılar yaşanmıştır. Türkiye bu konuda oldukça bilinçsiz. Pek çok ülkede canlı giriş, çıkışı kontrol altındadır. Bizde bildiğim kadarı ile ithalat dışında kontrol yok. Ekolojik denge bozulması konusunda en çok etki altında olan kıta Avustralya'dır. Endemik türlerin çoğu yokolmuştur. Ülkemizde pek çok gölde ticari amaçla balık aşılaması sonucu endemik türler yokedilmiştir.

Bir canlı türü kendi ekoloji alanı dışında bir bölgeye bırakılırsa doğal düşmanları olmadığı için kolayca ve kontrolsüz üreyebilir. Başka canlıların kaynaklarını tüketebilir ve onların yokolmasına neden olabilir. Lütfen başka ülkelerden bitki ya da başka canlı getirilmesi konusunda çok dikkatli olalım.

altanguvenni Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-08-2006, 22:04   #410
hydro23

Giriş Tarihi: 18-10-2005
katlama tekniği..

Merhaba Mine hanım,katlama nasıl yapılır,şartları nelerdir.Katlama usulune hangi sebeblerle ihtiyaç vardır..Teşekkür ederim.

hydro23 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-08-2006, 17:33   #411
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hydro23
...katlama nasıl yapılır,şartları nelerdir.Katlama usulune hangi sebeblerle ihtiyaç vardır...
Katlamayı yaparken dikkat edilmesi gerekn nokta sıcaklıktır.Katlama Türlere göre değişemekle beraber 0-10 derece bir sıcaklık gerektirir. Eğer türe uygun katlama sıcaklığı bilinmiyorsa optimum sıcaklık 5 derece kabul edilir.

Önemli olan diğer unsur nemdir.Katlama nemli ortamda yapılır. Nemlendirilen ortama tohumlar konulur ve uygun sıcaklıkta yine tohumun ihtiyacı olan süre bekletilir.

Tohumda katlamanın yapılması sebebi ise dormansiyi kırmaktır. Bu da tohumun çimlenme engelini yok etmek işlemidir.

Eski 30-08-2006, 22:30   #412
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Konusu açılmışken bende bir maydanoz olayım dedim
Tabii bu tabiri bundan önce hiç duymamışdım, lakin demek biz de "katlama" yapıyormuşuz. Tabi benim yaptığım etobur bitkilerde (=EB) zor çimlen ve ender tohumlarda iyice ıslatılmış (ancak fazlaca sulu değil) sphagnum yosunu ile karıştırılan tohumlar 1 ay süre ile 5C de tutulur ekim yosun ile beraber doğrudan torf üzerine yapılır üzeri asla torf ile tekrardan kapatılmaz ancak bir cam veya nylon ile kapatılmak sureti ile nemli ortam sağlanıp kurumaları önlenir. EB'lerin çimlenmesinde ışık faktörü önemli olduğundan ışığa güneşe konması gerekse de güneşde kapalı kapların aşırı ısınacağı da göz önünde bulundurur isek en iyisi uygun bir ışık saçan floresant ampul altına koymak olacaktır.
ekimdeki can suyunu % 0,1 lik Gibberelic Acid (GA3) ile yapmak çimlenme oranında artış sağlar.
Bazı EB'lerde (örneğin Darlingtonia californica'da) bir gün 24 saat su ile beraber donduruluduğunun ertesi dikim yapılır. bunlar EB'lerde benim deneyimlerimle göre ve diğer kaynaklardan da edindiğim türe özel "katlama" metodlarıdır.

praecox Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-09-2006, 15:01   #413
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Praecox bu katkı çok güzel oldu. Arkadaşların gözünde daha iyi canlanmıştır.
Gibberelik Asit (GA3) dormansi kırmakta ve çimlenme yüzdesi arttırmakta başarı ile kullanılmaktadır.

Eski 09-09-2006, 18:25   #414
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
*** arkadaşlar
başım tırtıllarla belada
Paulownia Ağacı ( en hızlı büyüyen ağaç) tohumlarını yastıklara diktik biraz boylanınca seralara şaşırttık. tam tuttu derken birde baktık ki serada hiç ağaç yaprağı gözükmüyo.biraz araştırdıktan sonra yastıklardaki torf da ve seranın içinde yeşil tırtıllara rasladım. internette araştırdım Trichoplusia ni yeşil tırtıl olduğunu ve bu sevimli zararlıyla herkesin başının belada olduğunu öğrendim.
yüzlerce ağaçtan 5-10 tane kaldı malesef tüm kafalarını yemiş köklerden yeniden verirmi bilmiyorum. benim asıl sorunum; sadece merak için ektiğimiz bu ağaçlardan kazanç için yetiştirmekte olduğumuz organik kekiklerede bulaştı. şu an 4 seramızıda sarmış durumda. organik tarım yapmış olduğumuzdan ilaç kullanamıyoruz. biraz araştırma yaptım ama elime Pyrethrin, Sarımsak yağ spreyi ve pire otundan başka birşey bulamadım. işin kötüsü bunları nasıl kullanacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız size minnettar olurum. yardımcı olan ve olamayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

inci gül Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2006, 21:43   #415
ağaç dostu

Merhabalr Mine hanım,
başına gelmedik kalmayan
kestane fidanlarımın
yapraklarını transparan hale getiren bu canlıları
yaprağın altında suçüstü yakaladım.

Ne olduklarını bilmiyorum ama arapsabunu ve
sarımsaklı tarifle şimdilik kaybolmuş görünüyorlar.
Örnek olması için koyuyorum ve bilgi vermenizi rica ediyorum.

Cidden kısa sürede çok zarar verdiler.

Bir de daha yakın plan resim koyacağım.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2006, 21:44   #416
ağaç dostu

Zavallı yaprakcık.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2006, 22:32   #417
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Mine Hanım öncelikle merhbalar hemen hemen bütün yazılarınızı okumaya çalışıyorum. Özellikli olarak ilgi alanım Acer Palmatum ve bonsailer.
Benim sorum şu toprak karışımlarında zeolit kullanımı konusu sizin bu konuda görüşleriniz neler.tavsiye edermisiniz hangi oranda olmalı bir ağaç zeolite ekilip yatiştirilebilinir mi ?
(Bu konuya daha önce değinildimi bilmiyorum değinildiysede ben kaçırmış olmalıyım)
Teşekkürler
Uğur KANLI/ ANKARA

acerpalmatum Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-09-2006, 22:36   #418
Ağaç Dostu

Biraz fazla oluyoruz belki ama birde bu sayfaya bakabilirseniz sevinirim. Bu sayfadan görüşleriniz bekleniyor.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...0034#post40034

Tekrar teşekkürler.

Eski 10-09-2006, 01:58   #419
Ağaç Dostu

Mine hanım tekrar merhaba ardarda bu 3. soru olacak ama kusura bakmayın. Ben daha çok bonsai ile ilgilendiğim için ağaçlarım ağırlıklı olarak saksıda kök sistemi zayıf veya doğadan toplanmış ağaçlarda kök sistemini kuvvetlendirmek için köklendirme hormonu örneğin sulama suyuna katılarak veya toz olarak ekilerek kullanılabilinirmi ?

Teşekkürler

Eski 10-09-2006, 21:19   #420
Ağaç Dostu

fmt79's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi inci gül
*** arkadaşlar
başım tırtıllarla belada
Paulownia Ağacı ( en hızlı büyüyen ağaç) tohumlarını yastıklara diktik biraz boylanınca seralara şaşırttık. tam tuttu derken birde baktık ki serada hiç ağaç yaprağı gözükmüyo.biraz araştırdıktan sonra yastıklardaki torf da ve seranın içinde yeşil tırtıllara rasladım. internette araştırdım Trichoplusia ni yeşil tırtıl olduğunu ve bu sevimli zararlıyla herkesin başının belada olduğunu öğrendim.
yüzlerce ağaçtan 5-10 tane kaldı malesef tüm kafalarını yemiş köklerden yeniden verirmi bilmiyorum. benim asıl sorunum; sadece merak için ektiğimiz bu ağaçlardan kazanç için yetiştirmekte olduğumuz organik kekiklerede bulaştı. şu an 4 seramızıda sarmış durumda. organik tarım yapmış olduğumuzdan ilaç kullanamıyoruz. biraz araştırma yaptım ama elime Pyrethrin, Sarımsak yağ spreyi ve pire otundan başka birşey bulamadım. işin kötüsü bunları nasıl kullanacağımı bilmiyorum. yardımcı olursanız size minnettar olurum. yardımcı olan ve olamayan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Merak ettiğim için soruyorum, organik tarım için sertifikanız var mı? Eğer varsa, konvansiyonel tarım ile organik tarımı yan yana yapamayacağınızı söyleyen olmadı mı acaba? Bunu merak ettiğim için soruyorum yanlış anlamayın. Pek çok üretici sertifikasız olarak, konvansiyonel tarımla iç içe, foseptiklere çok yakın, yol kenarlarında, fabrikaların burnunun ucunda Organik Tarım yaptığını sanıyor. Organik tarımın usüllerini bilmiyor. Her ilaçsız tarımı Organik Tarım sanıyor. Malesef...

Neyse asıl konuya gelelim. Tırtıllarla baş etmek çok kolay. Yeter ki belirli bir yoğunluğa gelince ilaçlama yapalım. Bunun için çok güzel ilaçlar mevcut. Ben Dow AgroSciences'in Dursban 4 (480 g/l Chlorpyrifos ethyl) ü öneririm. Bu işi ticari olarak yapmadığım için ilacın fiyatını bilmiyorum. Eğer fiyat olarak ucuz ise fidanın diplerindeki toprağı ve çevreyi de ilaçlamanızı öneririm.

Eğer organik tarım değil de ilaçsız tarım yapıyorsanız, o zaman çevre ve insan sağlığına en az zararı olan ilaçlardan önerebilirim. Mesela; Lances Link'in ilacı MVP Bioinsecticide (10000 IU/mg Bacillius thuringiensis). Ancak bir uyarı yapmak istiyorum; Bu tip biyolojik preparatların etkinliği diğer kimyasallara göre biraz daha düşüktür. Etkileme hızı da düşük olabilir. Ayrıntı isteyen ilaçlardır. Örneğin fazla sıcak **** soğuk havalarda etkinliği azdır. Çünkü en nihayetinde ilacın içindeki de bir canlıdır (bir bakteri).

fmt79 Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024