agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2006, 12:09   #301
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-06-2006
çok teşekkürler yardımlarınız için

perre Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-06-2006, 13:24   #302
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2005
Galeri: 78
Mine, top akasya hakkında bir şey soracağım. Bahçeye bir tane diktik bundan. Fakat yeşerip büyümeye başlayınca bir problem çıktı. Ağaç eşit küre şeklinde büyümüyor. Biraz şekli bozuk. Bir tarafa doğru uzadı gitti.Baktıkça sinir oluyorum. Sanki hafifçe üstten budansa düzelecek gibi ama bunu yapmak uygun olur mu, olursa ne zaman budamalı? Şu an yazlıkta değilim. Gidince bir fotoğrafını yollasam belki de daha iyi olacak.

Humeyra Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-06-2006, 14:45   #303
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Fazla zaman geçirmeden uzayan dalları hemen kes Humeyra'cığım. Yoksa dallar alır başını gider, formu iyice bozulur.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-06-2006, 16:27   #304
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Mine hanım ben top akasyayı ayrı bir tür olarak bilirdim fakat öyle olmadığını öğrendim normal yalancı akasya yetişkin bir hale geldikten sonra tepe tarafından kesilip ters aşı yapılıyormuş böyle bir şey varmı? Eğer varsa nasıl yapılıyor çok merak ettim.

oktars Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-06-2006, 16:37   #305
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bunu hiç duymamıştım Oktars, bilen varsa anlatsın beraber öğrenelim

Eski 30-06-2006, 17:11   #306
Ağaç Dostu

Geçen hafta köye gitmiştim . Bizim evin önünde üç adet akasya var fakat çok dağınık büyüyorlar babam ile bunları konuşurken istersen ters aşı yaptıralım top akasya olsun deyince şaşırdım bizim köyde bu aşılamayı yapan yaşlı bir amca varmış daha sonra İstanbula döndüğümde fidancı arkadaşa bu konudan bahsettim oda tasdik etti yani şu anda iki kişi böyle bir şeyin olduğundan bahsediyor...

Bana anlattıklarına göre basit bir şey çizdim bunun gibi olması gerekiyor.

Eklenen Resimler

Eski 01-07-2006, 06:56   #307
Lioness
Guest

akasya, erguvan ve zeytin ağacı (balkonda) saksıda yetiştirilirmi acaba?

Başa Dön
Eski 01-07-2006, 11:27   #308
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oktars
Mine hanım ben top akasyayı ayrı bir tür olarak bilirdim fakat öyle olmadığını öğrendim normal yalancı akasya yetişkin bir hale geldikten sonra tepe tarafından kesilip ters aşı yapılıyormuş böyle bir şey varmı? Eğer varsa nasıl yapılıyor çok merak ettim.
Top Akasya'nın aşı ile üretildiğini biliyorum ama ters aşı olduğunu bende yeni duydum. Yalancı Akasya çiçek açarken Top Akasya'nın açmamasının açıklaması bu olabilir mi? Araştırmak lazım

Plumbago Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-07-2006, 01:42   #309
Ağaç Dostu

yale's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2006
Galeri: 228
Wink

Merhaba
Mine hanım benim sorumun fazla önemi yok.Kişisel merakım diyebiliriz. 1977-78 yıllarında .Babam bir ağaç parçası eve getirdi.Yaklaşık dirsekten bileğe kadar mesafede ve 2 bilek kalınlığında yamru yumru bir dal.Bu dalın özelliği gece parlaması.Gece fosforlu tespihler gibi parlıyordu.Bu belli bir süre sürdü daha sonra fosforu kayboldu.Böyle bir durumla karşılaştınız mı ?veya açıklanır bir tarafı var mı?

Düzenleyen Mine Pakkaner : 02-07-2006 saat 22:15
yale Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-07-2006, 14:35   #310
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Saol Mine, akasyamı traşladım, oldukça düzgün bir biçim aldı. Mevsim içinde bir iki rötuş yaparsam mesele kalmayacak.
Bu arada biraz araştırdım, Top akasya yalancı akasyalar içinde bir tür. Adı "Robinia pseudoacacia Umbraculifera " 2 metre civarında bir gövde üzerine 2-3 yerden normal kalem aşısı yapılarak üretiliyor. Ama gövde için ne cins akasya kullanılıyor, bilmem. Daha önceki bahçemde komşumuzun top akasyasının köklerinden yeni fideler çıkıyordu. Önce yeni top akasyaları olacak diye sevindiler ama bunlar incecik yapraklı, gösterişsiz fidanlar haline gelince söküp attılar. Gövdenin farklı bir tür olduğunu o zamandan biliyordum.

Eski 02-07-2006, 22:09   #311
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lioness
akasya, erguvan ve zeytin ağacı (balkonda) saksıda yetiştirilirmi acaba?
Yetişir ama, aslında her üçü de kaplı yetiştirmeye uygun fidanlar değildir.Tam güneş isterler, geniş kök yapıları vardır, buna uygun saksı ve yer seçin.Yoksa beklediğiniz sonucu alamazsınız.

Eski 02-07-2006, 22:15   #312
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yale
Merhaba
Mine hanım benim sorumun fazla önemi yok.Kişisel merakım diyebiliriz. 1977-78 yıllarında .Babam bir ağaç parçası eve getirdi.Yaklaşık dirsekten bileğe kadar mesafede ve 2 bilek kalınlığında yamru yumru bir dal.Bu dalın özelliği gece parlaması.Gece fosforlu tespihler gibi parlıyordu.Bu belli bir süre sürdü daha sonra fosforu kayboldu.Böyle bir durumla karşılaştınız mı ?veya açıklanır bir tarafı var mı?
Ben şahsen bu duruma rastlamadım. Ormancı arkadaşlarımıza da soralım bakalım ne diyecekler?

Eski 02-07-2006, 22:48   #313
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Top Akasya aşısı yapılması

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Humeyra
Bu arada biraz araştırdım, Top akasya yalancı akasyalar içinde bir tür. Adı "Robinia pseudoacacia Umbraculifera " 2 metre civarında bir gövde üzerine 2-3 yerden normal kalem aşısı yapılarak üretiliyor. Ama gövde için ne cins akasya kullanılıyor, bilmem.
Gövdede normal yalancı akasya yani Robinia pseudoacacia kullanılıyor. Aşağıda Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolu Genel Md.yapılan top akasya aşılama resimleri var.

Yalancı akasya parseli

Top Akasya aşısı yapılması

Eski 02-07-2006, 22:50   #314
Ağaç Dostu

yale's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2006
Galeri: 228
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Ben şahsen bu duruma rastlamadım. Ormancı arkadaşlarımıza da soralım bakalım ne diyecekler?
ağaç parçası çürümüş ,katman katman bir durumda,İçi pamuk gibi olduğunu belirtmeliyim.Hemen dalından koparılmış olmadığını .epeyce bir süre toprakla teması olduğunu şimdi idrak edebiliyorum.Birde elma dalı olabilir üzerinde yosunumsu veya mantar da olabilir parçalar vardı.**** kabukları parça parça dökülmüştü.Abilerim böyle bişeyi hatırlamıyorlar.Senin hayalin diyorlar.Ama ınanın şimdi görmüş gibi aklımda resmetmişim. ormanda kaldığı yerde fosfora bulaşmıştır diyecem ama o konuda da bilgiye sahip değilim.Soralım ormancı arkadaşlara herhalde bir açıklama bulurlar .Teşekkürler

yale Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-07-2006, 22:57   #315
Ağaç Dostu

Demekki anlattığım olay gerçekten oluyormuş fakat kafam gövdeye aşılanacak kalemlere takıldı bunlar tersmi yoksa normal olarakmı aşılanacak

Eski 02-07-2006, 23:00   #316
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Normal aşılanıyor

Eski 02-07-2006, 23:19   #317
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Top Akasya

Aşısı mı düzgün yapılmamış bilmiyorum, ağaç sol tarafa doğru uzayıp gitmişti. Sağ taraf ise güdük kaldı. Budadıktan sonra bu hale geldi.

Eklenen Resimler

Eski 03-07-2006, 10:41   #318
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Çok güzel olmuş eline sağlık

Eski 03-07-2006, 11:01   #319
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Humeyra
Aşısı mı düzgün yapılmamış bilmiyorum, ağaç sol tarafa doğru uzayıp gitmişti. Sağ taraf ise güdük kaldı. Budadıktan sonra bu hale geldi.
Hakim rüzgar yönünün bir etkisi de olabilir ağacın bir tarafa doğru gelişmesinin...

Plumbago Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-07-2006, 21:10   #320
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Pratik Biçimde Suyun Arıtılması

Musluk sularımız genel olarak saksı bitkileri için uygun değil; kireç ve klor bakımından oldukça zenginler (!). Evdeki bitkilerimizi sulamak için en uygun su, yağmur suyu; fakat yağmur suyunu her zaman için elde etmek kolay değil (benim stoğum tükenmek üzere). Büyük plastik şişelerde satılan sular ise pahalıya gelmekte (hem onlar da uygun mu bilemiyorum). Bu durumda, musluk sularımızı

a) Kireçten
b) Klordan
c) Hem kireçten, hem de klordan

arındırabileceğimiz pratik yöntemler yok mudur?

Kaynaklar, musluk ve kuyu sularının kireçten arındırılması için - 1lt'ye 2 gr olmak üzere- FeSO4, KHCO3 veya K2CO3 katılıp oda sıcaklığında bir süre bekletilmesi gerektiğini yazıyor. Bunun -evde bulunan materyalleri kullanarak uygulayabileceğimiz- daha pratik yöntemleri yok mudur (ve tabi klor için de bir yöntem)?

Yelken Çiçeğim (Spathiphyllum wallisii) uçlarından kuruyup yaprak kaybetmekte. Ben başta sigara dumanına bağlamıştım. Ama hala yaprakları -ucundan- kuruyor. Şimdilik bunu, bir süre önce sulamada kullandığım klorlu musluk suyuna bağlıyorum (gerçi yaklaşık bir aydır yağmur suyu vermekteyim).

Kagan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-07-2006, 21:23   #321
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Klor için en uygun yöntem suyu havalandırmak ve bekletmek.Böylece klor uçuyor. Havalandırma için kaptan kaba birkaç kez aktarmak gerekir. Bu sayede su aynı zamanda oksijenlenir de. Kaynamış suyu kullanırken de oksijenlendirmek için havalandırmak gerekir.

FeSO4 yani demir sülfat kolayca bulup uygulayacağınız bir madde. Aktarlardan, zirai ilaç satıcılarından karaboya ismiyle de alırsınız. Tarımda Fe eksikliğini gidermekte de kullanırız. Sudaki veya topraktaki kireç bitkinin demir alımını engeller. Bu yüzden kullanılır. 1 lt suya bir silme çay kaşığı koyunuz. Yalnız bu suyu dikkat edin yerlere dökmeyin, pas lekesi gibi leke yapar.

Yelken çiçeğiniz klordan başka tuza da hassatır.Dolayısıyla fazla gübrelemeye de tepki verir. Besinini azaltın, hatta kesin.

Düzenleyen Mine Pakkaner : 21-10-2006 saat 21:15
Eski 03-07-2006, 22:07   #322
Ağaç Dostu

Humeyra's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Plumbago
Hakim rüzgar yönünün bir etkisi de olabilir ağacın bir tarafa doğru gelişmesinin...
Ağacı 2 ay kadar önce diktim. Epey yaşlı bir fidan. Yetiştiği yerdeki ortam dediğiniz gibi olabilir.

Eski 04-07-2006, 01:32   #323
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Mine hanım, verdiğiniz bilgiler için teşekkürler ve merhaba...

Yelken Çiçeğimdeki sorunlar aşağı yukarı başka bitkilerimde de var. Mesela Salon Eğreltimin de yaprakları kuruyor. Benjamin'de de benzer bir sorun var; onun da yapraklarının uçları kuruyor ve dökülüyor. Yaprak Güzeli'nde de (az da olsa) yaprak kenarlarında kuruma ve yaprak dökülmesi var; ama sanırım Yaprak Güzeli'ne az su vermem buna neden oluyor. Cam Güzeli'nde (Impatiens hawkeri) ise yaprak uç ve kenarlarında kuruma-yanma var, fakat epey az sayıda. Öteki bitkilerimde ise sorun yok, canavar gibiler maşallah.

Bu sorunların nedeni kullandığım harç mı diye düşünüyorum.

Kullandığım toprak kireçli mi bilmiyorum (kuruduğunda açık kahverengi bir renk alıyor) ama killi. Kullandığım torfun da pek kaliteli olduğunu sanmıyorum. Ahır gübresini köylüden aldım (köyde görevliyim); bana yanmış sığır gübresi olduğunu (en az bir yıllıkmış) söyledi. Rengi koyu kahverengi idi ve pek kokusu yoktu. Fakat saksıları sulamaya başladığımda koku yapmaya başladı. Kumu ise, yakınlardaki bir ırmaktan aldım.

Sorunlu bitkilerime kullandığım harçları şöyle hazırladım (sorunsuz bitkilerimde de aynı maddeleri değişik oranlarda kullandım):

+ Yelken Çiçeği (Spathiphyllum wallisii): 1 kısım toprak, 1 kısım torf, 1 kısım sığır gübresi, 1 kısım nehir kumu.

+ Yaprak Güzeli (Coleus blumei): Yelken Çiçeği'ndeki harcın aynısı.

+ Benjamin (Ficus benjamina): 1 kısım toprak, 1 kısım torf, 1 kısım sığır gübresi, 1 kısım nehir kumu; bir miktar odun kömürü.

+ Cam Güzeli (Impatiens hawkeri): Benjamin'deki harcın aynısı.

+ Salon Eğreltisi (Nephrolepis exaltata): 2 kısım toprak, 2 kısım torf, 1 kısım sığır gübresi, 1 kısım nehir kumu; karışımın her litresine yaklaşık 50 ml odun kömürü.

NOT: Çok soruyorum değil mi?

Kagan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-07-2006, 22:42   #324
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kagan selamlar, sorunuza gecikmeli bir cevap oluyor bu kusura bakmayın.Ayrıca çok sormanızdan rahatsız değilim, cevaplarım iş yoğunluğum nedeniyle geç gelirse siz kusura bakmayın.

Sığır gübresini salon bitkilerinizde kullanmayın.Yanık keçi gübresini biz trecih ederiz. Madem köydesiniz bir çukur açın ve 10 cm gübre, 5 cm toprak,10 cm kalınlığında testere talaşı, yaprak, saman vs gibi bitkisel artık koyarak katmanlar halinde çukuru doldurun. Çukur 50 cm derinliğinde olsun.İyice sulayın ve en üste toprak örtüp bırakın 6 ay sonra açın boşaltın ve kullanın. Halis muhlis kompostunuz size hizmet etmeye hazır olacak. Saksılarınızda ve bahçenizde bu kompostu kullanın.

Eski 10-07-2006, 06:06   #325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2006
Klimalardan cikan su oldukca damitik, yagmur suyuna yakin sayilir. Yazin klimasi olan bir yerden stoklanip bu da kullanilabilir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan
Musluk sularımız genel olarak saksı bitkileri için uygun değil; kireç ve klor bakımından oldukça zenginler (!). Evdeki bitkilerimizi sulamak için en uygun su, yağmur suyu; fakat yağmur suyunu her zaman için elde etmek kolay değil (benim stoğum tükenmek üzere). Büyük plastik şişelerde satılan sular ise pahalıya gelmekte (hem onlar da uygun mu bilemiyorum). Bu durumda, musluk sularımızı

a) Kireçten
b) Klordan
c) Hem kireçten, hem de klordan

zottirik Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-07-2006, 12:53   #326
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zottirik
Klimalardan cikan su oldukca damitik, yagmur suyuna yakin sayilir. Yazin klimasi olan bir yerden stoklanip bu da kullanilabilir.
Haklısınız zottirik,bu konuyu daha önce de konuştuk, üyelerimiz klima suyunun kullanılabilirliğinin farkında. Bu vesileyle bir kez daha hatırlamış olacaklar.
Sağolun.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Klimalardan akan su işe yarıyor mu?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner
Klima suyu kireçsiz, bitkiye verilebilir
Bu arada yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtırsanız seviniriz.
Katılımınızın sürekli olmasını dileriz. Lütfen bilginizi paylaşmaktan ve uygun başlıklar altında bilmediğinizi sormaktan çekinmeyin. El birliği ile ortak amaç doğrultusunda çalışıyoruz.

Eski 11-07-2006, 22:51   #327
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-06-2006
mine hanım merhaba.ben ezel .umarım hatırladınız.size bir şey danışmak istiyorum.bazı bitkilerimizn bulunduğu bölgelerde fazlaca salyongoz kabukları mevcut.hatta birçok ağacın gövdesinde dahi bu kabukları görmek mümkün.acaba ne yapmalıyım?ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.SAYGILAR

ezel29 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-07-2006, 10:23   #328
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
merhaba mine hanım
serada kekik yetiştiriyoruz toprak üstüne çıktılar ama büyümüyorlar. neden kaynaklanabir. fazla güneşten kaynaklandığını derslerden bilgi edinmiştim ama tam olarak ne yapılması gerektiğini bilemiyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim.

inci gül Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-07-2006, 10:25   #329
Ağaç Dostu

inci gül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2006
Galeri: 63
seramız kastamonu seydilerde orta karadeniz bölgesindeyiz.

inci gül Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-07-2006, 17:43   #330
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
bambu

Üçkuyular ,Urla dolmuş garajı çıkışında bambular var .
oradan bir kök almak istiyorum.
ne zaman ve nasıl almalıyım bir akıl verirmisiniz

memet Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024