agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-05-2008, 14:52   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Manolyadan damlayan sıvı

Alıntı:
Sayın İlgili,

Trabzon'dan selamlar sunuyorum.

Trabzon Lisesi'nin bahçesinde, 1871 yılında dikildiği belirlenen, eski bir manolya ağacı bulunuyor. Yaklaşık 17 metre yüksekliğindeki bu tarihi manolya ağacı, üç ana gövdenin, zeminde birleşmesinden oluşuyor.

Bu ana gövdelerin yukarı kısımlarında, takriben zeminden 7 - 8 metre yukarısından, su damlası biçiminde, bir sıvı damlamaktadır.

Yaptığım ansiklopedik aramalarda, bu konuya ilişkin bir bilgi bulamadım. Bu sıvının gelmesi acaba doğal mıdır, yoksa bu bir ağaç hastalığından mı kaynaklanıyor ?

Bu sıvının çıkmasını engellemek mi gerekir ? Akmasına devam edilsin mi ? Lütfen, bu konuda bir bilgi iletebilirseniz çok memnun olurum. Yukarı dallardan akan bu sıvı, zemindeki çimenlerin üzerine damlamaktadır. Bu sıvının değdiği çimenler kurumaktadır..

Bu konuda yardımcı olmanızı istirham ediyor, başarılar diliyorum.
Eposta ile gelen bir soru...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2009, 22:38   #2
Yeni Üye

lacrymosa_'s Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2009
Bu konuda kimse henüz bir bilgilendirmede bulunmamış fakat, bende cidden çok merak ettim.

lacrymosa_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2011, 11:58   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-03-2011
manolya ya da başka bi ağaç hangi durumlarda sıvı salgılamaktadır ne tür sıvılardır bunlar bu soruların yanıtları bize fikir verebilir belki bu arada mümkünse sıvının tahlili yapılabilir değdiği çimenlere zarar veriyorsa iyi bişey gibi durmuyor. Bilgim olmadığı için mantık yürümeye çalışıyorum organizmalar kendi yaşamlarını sağlamak için rakip organizmaları saf dışı etmek için bi takım tepki ve savunma mekanizmaları gelistirir bunu baz alarak üç kökten sonra gövdede birleşen manolyalar bi savaş içinde lakin aynı türden oldukları için bu salgıya bağışıklılar fakat aynı durum çimenler için geçerli olmadığından kuruyup gidiyorlar

ek evet bu tarz bi zehir varmış
http://tr.wikipedia.org/wiki/Okaliptüs

Düzenleyen eslekehl : 06-03-2011 saat 12:57
eslekehl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024