agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-03-2008, 11:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2008
Botanik Bahçe

Öncelikle bu güzel foruma geç kalınmışlığın üzüntüsünü belirtmek isterim. Bu güzel ortamı daha önceden nasıl göremedim bilemiyorum. Forumunuzu inceleme fırsatı buldum ve çok beğendiğimi belirtmek isterim. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Ben Diyarbakır'da Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. Tıbbı Bitkiler ve Yumrulu Bitlikiler üzerine bir çok çalışmada bulundum. Sizlere danışmak istediğim konu ise, Botanik Bahçe kelimesini açmanız ve bununla ilgili bilgileriniz varsa paylaşmanız olacaktır.

Bölgemizdeki endemik türlerin korunmasına yönelik, yetiştiricilik yapılabilecek ve bir çok türün içinde bulunduğu bir bahçe düşünüyorum. Biraz araştırma yaparak bunun "Botanik Bahçe" adı altında geçtiğini gördüm. Botanik Bahçe projesi yazmayı düşünüyorum ve bunun için bilgi verebilecek arkadaşlarımız varsa ve paylaşırlarsa şimdiden teşekkür ederim.

kopuq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2008, 12:28   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
"Ağaçların ve diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesidir. Böyle bahçeler, kısmen bilimsel araştırmalar için de kullanılmakla birlikte, çeşitli canlı ağaç türlerinin bir derlemini (koleksiyon) oluştururlar.Hatta burada 2000 değişik bitki türü yetişiyormuş.

Pinetum ise, kozalaklı ağaçların yetiştirilmesinde özelleşmiş arboretumdur.

Terim bilgisi
Latince bir sözcük olup, "ağaç" anlamına gelen ve yine Latince olan "arbor" sözcüğünden türeyen "arboretum", "ağaçların büyüdüğü yer" demektir.

Türkiye'de Arboretum

Türkiye'de ilk arboretumun kurcusu Hayrettin Karaca'dır ve kendi adını taşıyan arboretumu Yalova'da kurmuştur.

Arboretum için Türkçe'de bulunan karşılık, "ağaç parkı" olarak geçer."

Vikipedia

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2010, 21:57   #3
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Botanik Bahçesi Oluşturulması

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopuq Mesajı Göster
Öncelikle bu güzel foruma geç kalınmışlığın üzüntüsünü
Bölgemizdeki endemik türlerin korunmasına yönelik, yetiştiricilik yapılabilecek ve bir çok türün içinde bulunduğu bir bahçe düşünüyorum. Biraz araştırma yaparak bunun "Botanik Bahçe" adı altında geçtiğini gördüm. Botanik Bahçe projesi yazmayı düşünüyorum ve bunun için bilgi verebilecek arkadaşlarımız varsa ve paylaşırlarsa şimdiden teşekkür ederim.
Bahsetiğiniz projeyi tamamlayabildiniz mi acaba??

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024