agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2008, 19:08   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Yozgat, 47 dönümlük bir arazi, uygun ağaç türleri

Arkadaşlar herkese merhaba..Yeşil renk için harcadığınız emekler dolayısıyla sizleri tebrik ederim.Benim yozgat'ta 47 dönümlük bir arazim var,içerisinden su çıkıyor neredeyse kendi kendine.Toprağın kimyası hakkında bir bilgim yok.İş yüzünden yılda bikaç kez gidebiliyorum ayrıca bazı haftasonları.Bu arsayı değerlendirmek istiyorum ****** sizin vereceğiniz tavsiyeler bana yol gösterecek.Sizce hangi ağacı dikmek daha mantıklı olur ekonomik yönden?İlk birkaç yıl kendimi zorlayabilirim bakım konusunda yani daha fazla memlekete gidebilirim **** orda bir işçi tutabilirm.47 dönüm ağaç dikimi için büyük mü **** birkaç tür dikmenin yarar ve zararları olabilir mi?Dikimden sonra 10 yıl kadar bekleyebilirim.Şimdiden teşekkürler..

Düzenleyen Karabey : 31-01-2008 saat 19:28 Neden: Unutulan bir nokta..
Karabey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 23:10   #2
Ağaç Dostu

Yücel Özlem's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2006
Galeri: 137
Karabey, hoş geldiniz.

Ağaç dikmek çok güzel. Bunu istemek de güzel. Tabii, dikilen ağacı yaşatabilmek daha da güzel. Bu nedenle, ben veya başka arkadaşlar size doğru tavsiyelerde bulunabilmek isteriz. Bu verdiğiniz bilgilerle bu imaknımız yok.

Başta, arzinizin kimyasını ve deniz seviyesinden ne kadar yüsekte olduğunu (rakımını) bilmeliyiz,

Bunun yanısıra, topoğrafik yapısını bilirsek iyi olur. Düz mü? Engebeli mi? Meyilli mi? Yamaç ise ne yöne bakıyor. Ya da bir çukurlukta mı? Bütün bunlar verilecek kararı etkileyecektir.

Meteorolojik veriler de doğru karar vermek için gerekli bilgiler arasında.

Siz, bize ne kadar çok bilgi aktarırsanız, alacağınız yardım da o nisbette işinize yarar olacaktır. Şimdiden kolay gelsin diyorum.

Yücel Özlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 00:17   #3
Yeni Üye

Sevgili Yüce Özlem size ilginiz için teşekkür ederim.Açıkcası arazinin kimyasını teknik anlamda bilmiyorum ancak bu güne kadar nadasa bırakılarak buğday ve nohut ekimi yapıldı.Rakımı 1400 m. civarında,ortalama 20 derece eğimli ve güneye bakan bir arazi.Arazinin en üst kısmındaki küçük tepecikten de su çıkıyor.Tarlayı fazla eğimli olmayan bir dağa yaslanmış gibi düşünebilirsiniz.(Dağın tepesi ve eteğinin arasında orta kısımda)İklime gelince aslında bilindik karasal iklim,yazları yağış almaz ve sıcaklık 30-35 derece arası.Kışın ise - derecelere kolaylıkla inen ve çok çok fazla denemeyecek mitarda yağış alan alan bir iklim.Umarım verdiğim bilgiler en azından şimdilik yeterli olur..Teşekkürler

Eski 02-02-2008, 11:59   #4
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Böyle bir arazi oralarda ne kadar eder?

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 20:26   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Su durumunuz nedir?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2008, 21:42   #6
Yeni Üye

Halit bey bir fiyat aralığı verip sizi yanıltmak istemem eğer sizin için önemliyse öğrenebilirim..

Mine hanım,size şöyle anlatayım.Arazimin üst sınırından sonrası yaklaşık 1 m. daha yükselerek devam ediyor.Bu kısımdan yer yer su sızıntıları gözlemlenebiliyor,ayrıca burada toprağa 75 cm. kadar elle saplanmış bir pvc borudan küçük bir pınar yapabildim Eğer gerekiyorsa bir sulama havuzu yapılıp kolaylıkla su depolanabilir **** bir damlama sistemi kurulabilir..Cevabınızı bekliyorum..İlginiz için teşekkürler..

Eski 02-02-2008, 23:09   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
47 da araziye ciddi bir su kaynağı olmadan meyvecilik yatırımı yapmamalısınız, bu durumda su sizin için belirleyici, sondaj yaptırın. Sonra toprak analizi de şart bakalım toprağınız uygun mu, yalnız kimyasal analiz yeterli değil, toprak profilinize de bakılmalı. Sonra il tarım müdürlüğüne gidip öneri almanızı mutlaka öneririm. Bu arada meteoroloji müdürlüğünden alacağınız uzun yıllar veri ortalamaları da sizin için belirleyici olacaktır. Kısaca bunlar olmadan bir yatırım yapmamanızı öneririm. Risk almamış olursunuz.

Meyve Bahçesi Kurarken Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlığına uğradınız mı?

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2008, 04:45   #8
Yeni Üye

Cevaplarınız için teşekkür ederim,ama ben kerestelik ağaç dikmek istiyorum, sanırım kendimi tam ifade edemedim

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024