agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-09-2007, 08:00   #1
Yeni Üye

rusalka's Avatar

Giriş Tarihi: 07-09-2007
dalları kırılmış koparılmış çam agacım

istanbuldayım
apartmanımızda yalıtım yapılıyor dün ustalar bahçemdeki çam ağacının dallarını yarısından koparmışlar çam agacımın şu anda sol tarafında yaprakları var sağ tarafında ise yok korkunç halde canım sıkkın sağ tarafından ve altından tekrar yeşerip dalların çıkmasını sağlayabilirmiyim ... inanamıyorum ya yıllarca sula gübrele büyüt kendini bilmezin biri gelip 2 saniyede mahvetsin nolurr yardım edin ne yapabilirim ....confused: gerekırse fotografını da cekıp koyabılırım belkı fıkır vermenız acısından yararı olur off offf

rusalka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 09:52   #2
Ağaç Dostu

mcege's Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2007
Bildiğim kadarı ile Çam ağçlarının pek çok çeşidinde eğer tepe noktası zarar görmemişse büyümesini ve gelişmesini sürdürür. Eğer dallar kesilmemiş ve kırılmışsa ağaç bu noktalardan yaralanabilir onun için kırılmış olan dalların gövdeye yakın (1-1,5cm kadar) olan yerinden testere ile kesmenizde fayda var. Korkmayın ağaç en kısa zamanda kendini torlayacaktır.

Bu konuda bilimsel değil ancak kendi yaşadıklarıma dayanarak bir fikir vermek istedim. Ancak sitemizde pekçok peyzaj, ağaç, orman mühendisi arkadaş var. Dilerseniz onların da yanıtlarını bekleyin belki başka bir çözüm yolu vardır.

Hoşçakalın

mcege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 10:02   #3
Yeni Üye

rusalka's Avatar

çok teşekkür ederim ilginiz ve yardımınız için
koparılan dalları da buldum acaba aşı yapmak mumkun mu dıye dusunuyorum
cunku agacın tepesı saglam ama sag bolumdekı dalları koparılmıs nasıl bır zıhnıyet bunu yapar hala aklım almıyor umarım aşı yapma şansım vardır
bu konuda bılgınız var mı ya da bılgısı olan arkadaslar fıkır verebılır mı ?
sevgiler

Eski 07-09-2007, 10:06   #4
Ağaç Dostu

mcege's Avatar

Sınırlı bilgilerim Çam ağacının aşı tutmayacağı şeklinde ama bu işin uzmanı olan arkadaşlar ne der bilmiyorum.?

Dilerseniz forum içerisinde meslekler bölümden ilgili olan guruba bir danışın, daha fazla yardım edebilirler.

mcege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 10:14   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Rusalka,
Neyi neye aşılayacaksınız?
Sizin yapmanız gereken bu dalı artık tamamen gözden çıkarmanız. Kırıldı diyorsunuz. Ana gövdeye bağlandığı yerden, Sn Mcege'nin de dediği gibi kesin. Traşlama yaptığınız yerdeki yüzey düzgün bir yüzey olsun yeterki. Eğer oyuklar olursa ve bunlar yüzeyde kalırsa zamanla mantar ve böcek zararlarına neden olur.
Düzgün yüzey elde ettikten sonra da üzerini AŞI MACUNU ile sıvazlayın. Hava alacak çıplak yüzey kalmasın.
Ağacın topraküstü kısmı (yeşil aksam) azaldığından dengeyi bozmamak için toprak altını düşünmeniz gerekecek.
Yapacağınız en büyük yanlışlardan biri de ağacın toprak altınA (KÖK KISMINA) yüklenmeniz olacaktır.Sakın bu dönemde fazla sulama yapmayın ve bitkiyi daha aktive edici kimyasal ve/veya organik gübreler vermeyin. Bu durumu İlkbahara kadar aynen bu şekilde gözetim altında devam ettirin. Düşünün ki çam ağacınız bir ameliyattan çıktı; ne fazla yorulmalı, ne de fazla enerji verici yemekler yemeli.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 10:28   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Sevgili Şükran alpin söylediklerine ekleyecek hiç bir şey bulamadım. Teşekkürler. Ağaçlarda aşı konusu ap ayrı bilgi ve beceri gerektiren bir uzmanlık alanı.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2007, 16:19   #7
Yeni Üye

rusalka's Avatar

Sayın sukranayalp
nasıl teşekkur etsem azdır inanın hayvanları ne kadar çok seviyorsam doğayı ve ağarları da o kadar çok seviyorum bahçemde açan bir papatyayı bile koparmazken böyle bir durumda kalmam çok ağar geldi bana
peki kopan dalların yerinden değil ama aralardan tekrar dal çıkması mumkun mu sag tarafı bom boş oldu nerdeyse solda dallar duruyor sağ tarafı kırık

Eski 19-10-2007, 16:20   #8
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Bir agac sever olarak, endiselenmeniz cok dogal.Ama merak etmeyiniz benim de iki adet limon selvimin tepesini inek yemisti.İlk onceleri cok uzuldum.Hatta bu agaclar buyumez artık kes diyenler bile olmustu.Subat ve Mart ayinin sonunda İnatla gubreleyip suladim.Simdi benim boyumu gectiler ve cok da saglikli buyuyorlar.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2007, 20:40   #9
Ağaç Dostu

asker's Avatar

çam ağaçlarının mümkün olduğu kadar budama adı altında **** başka yolla kesilmemesi gerekiyor.Şahsi tecrübelerimle bu ağaçların kısa zamanda hastalandığını ve gelişiminin durduğunu gördüm.Kesilen yerlere aşı macunu sürmek en iyisi.Biliyorsunuz çam kese böceği denilen bir zararlı da var.Çamlar bu zararlıdan çok zarar görüyor.Kesme işlemleri ağacın tüm zararlılara karşı direncini kırıyor..

asker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024