agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2007, 18:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2007
Okçuluk, Yay yapımı için uygun ağaç

Ben yay yapımında değerlendirecem bu ağaçları acaba bu meşe ve akça ağacın hangi türleri çok esnek?

bi sefer bi meşeyi esnettim çat diye kırıldıda esnettiğim meşeninde hangi türden olduğunuda bilmiorum.

bu sitede bişeler diyor ama annamadım.

http://www.parametricbow.com/woodmec...roperties.html

Düzenleyen __SHERiFF___ : 18-07-2007 saat 19:34
__SHERiFF___ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 20:30   #2
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi __SHERiFF___ Mesajı Göster
Ben yay yapımında değerlendirecem bu ağaçları acaba bu meşe ve akça ağacın hangi türleri çok esnek?

bi sefer bi meşeyi esnettim çat diye kırıldıda esnettiğim meşeninde hangi türden olduğunuda bilmiorum.

bu sitede bişeler diyor ama annamadım.

http://www.parametricbow.com/woodmec...roperties.html
Merhaba Serif

Guzel bir Turkceyle yazarsan, eminim, guzel cevaplar alacaksin. (Cunku biz, bu tip yazilari anlayamiyoruz.)

Ben anlayabildigim kadarina cevap vermeye calisayim.

Mese, en sert agaclardan biridir, onu esnetemezsin, ancaaak...

Esnetmek istedigin agacin boyu kadar, boru gibi bir kabin icine kaynar su koyar, meseyi de icine atar ve kaynatmaya devam edersen, agacin, bir sure sonra lastik gibi olur.
Bu haldeyken sekil verip sabitledigin malzeme, soguduktan sonra o sekilde kalir.

Benden bu kadar, daha fazlasini bilmiyorum.

Selam ve sevgiler

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 23:24   #3
Yeni Üye

Selam'lar mahir amca

meşe sert akça ağaçta çok sert bi de bildiğimiz kızılcıklta çok sert bi ağaç ve kızılcık ve akça iyi esneme yapabiliyorlar meşe ağacına bakarsak kırmızı meşedende yay yaptıkları oluyorda acaba hangi kızmızı meşeden yapıyorlar onu bilemiorum.

http://www.woodbows.com/stave.html

Eski 18-07-2007, 23:31   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
yay derken kastın nedir.
Meşe boyuna sağlamlığından ötürü teknelere direk yapılır. Esnemeyle fazla ilgili bir ağaç değildir.
Bu arada verdiğin linke bakıp, ok ve yay olduğunu farkettim.
Eskiden Yağcıbedir. (eski adı Yaycıbedir) köyünde Osmanlı'nın yayları yapılırmış.
Hangi ağaçları kullandıklarını biliyordum ama, aklımda kalmamış.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 09:48   #5
Yeni Üye

Türk'ler tarih boyunca yaylarını akça ağcından yapmışlardır akça ağaç çok sert ve hafif olur gideceği mesafe çok iyi olur meşede ağır olur yeni başlayanların alışması için çok uygundur.

Eski 19-07-2007, 12:43   #6
-

Giriş Tarihi: 18-01-2007
Hünnap.

kızıl ağaç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 10:00   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kızıl ağaç Mesajı Göster
Hünnap.
Merhabalar Kızıl ağaç !

Hünnap pı Yalova kazimiye köyünden tanırım. Güzel ve faydalı meyveleri olan bir ağaç türü. Meyvelerindende yedim. Ancak ağacın ne kadar esnek olduğu ve ok yay yapımında kullanıldığı hakkında bir bilgiye sahip değilim. Sizin bilgileriniz varsa paylaşmak isterim.

Saygıyla.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2007, 10:38   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Kızılcık, hem esnek hem sağlam. Sapan yapımında da tercih edilen bir ağaçtır. Akçaağaç ve meşenin esnekliği konusunda bir şey bilmiyorum ama, odun olarak ikiside çok sağlam ağaçlardır. Meşe çatlama, açılma yapar.

Dikkat edilmesi gerek en önemli husus, ağacın damarları yönünde biçilmesi. Yoksa esnetmek istedindiği an, çıt der kırılır.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2007, 15:54   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tarihte Ingilizler,en iyi yaylarini porsuk'tan[Taxus baccata - English yew] yapmislardi diye bir yazi okudugumu hatirliyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2007, 14:13   #10
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Maclura Pomifera!
Kızılderililer yaylarını bu ağaçtan yaparlarmış.Kuzey Amerika kökenli bu ağacı parklarda ve çit olarak özel arazilerde bulabilirsiniz.

acer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2007, 08:45   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2007
İnciri tavsiye ederim. Pek çok yerde bahçe sahibinden isteyerek elde edebilirsiniz. Ceviz aynı şekilde. Meşe'den kalkan yapıldığını biliyordum ama yay duyduğumu anımsamıyorum.
İyi çalışmalar.

galadrim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 10:38   #12
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Buradaki linki başka bir üye arkadaşımız ağaç heykel başlığında vermiş, ama sitede yay ile ilgili bölümü görünce, bir de buraya ekledim.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2007, 16:14   #13
Yeni Üye

Karanfilzade's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2007
Sizin icin biraz arastirdim;
Yayin cesitleri varmis ,uzun yaylari agaclari üst üste yapistirarak yapiyorlarmis Türkiyede bulunan agaclardan en iyi Akagac (ic kismina)ve Karaagactan olurmus (dis kismina ).Arzu edildigi taktirde yayin tutulacak kismina iki agacin arasina gelecek sekilde ceviz agaci konuluyormus.Kisa yaylar ise tek parca halinde akasya agacindan imal edilirmis.

Yay yapimi bitince asil sorun ok yapiminda basliyor,ok en iyi Sedir agacindan olurmus ,arkasina tüyleri milimerik takmazsaniz (3 veya4 adet)bütün emekleriniz bosuna gitmis oluyor.Okun ucuna ise pirinc konuluyor capi 8 mm lik bir oka(takriben uzunlugu 72 cm) 70 gr pirinc koymaniz lazimmis (10 mm ye 100 gr).

Selamlar

Karanfilzade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 10:56   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2007
çok değerli arkadaşım ve arkadaşlarım,
öncelikle bu konuya açıklık getirmeye çalışan güzel ve engin bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım epeydir bu konuyla ilgilendiğim için eğer birazda olsa benimde katkım olursa mutlu olucam:
yay yapmaya çalışan günümüz kemankeş adaylarımız (osmanlı döneminde usta okçulara kemankeş denirmiş) iki yoldan birini tercih etmali birincisi ilkel yay ki bu bir ağaç dalından yapılır bildiğim akağaç akçaağaç akasya kızılcık (ve yukarda ilginç olduğu kadar beni mutlu eden türlerde duydum ama yeni haberdar oldum) dallarından yapılan ve diğeri daha zor ve ustalık gerektiren kompozit yani ikitür ağaç ve materyalin birleştirilerek yapılan şekli vardır. işte arkadaşlar seçimlerini buna göre yapmalıdır.Kompozit yayda mantık şudur sirt dediğimiz yayın dış kısmı esnek ama sert materyal iç kısmı yani karın kısmı yine çok esnek ve bir okadar yumuşak bir materyal olucak sırt kısmı eskiden boynuz plakası kimi zaman ipek veya temel olarak kullandığımız ağaçtan daha sert bir ağaç türü yani sizinde dediğiniz gibi akça (akağaç akasya) ve kara ağaç kombinasyonu gibi ikili kombinasyonlar kullana biliriz günümüzde bu fiberglas elyafı ve ağaç kombinasyonu olarakta yapılmaktadır ayrıca tek tip yani ilkel oklarda bambu da çok iyi sonuç vermektedir sevgi ve saygıyla kalın

massai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2007, 15:57   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Hoş geldin

Bilgini paylaştığın için teşekkür ederiz. Yeni gelen arkadaşlar, başlığına uğrayıp kendini kısaca tanıtırsan ve Forumda, Türkçenin doğru kullanımı başlığınıda okursan çok seviniriz. Özellikle Türkçenin kullanımına çok önem veriyoruz. Seninde aynı özeni göstereceğine inanıyor, bundan sonraki paylaşımların için şimdiden teşekkür ediyoruz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 10:07   #16
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
maclura

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acer Mesajı Göster
Maclura Pomifera!
Kızılderililer yaylarını bu ağaçtan yaparlarmış.Kuzey Amerika kökenli bu ağacı parklarda ve çit olarak özel arazilerde bulabilirsiniz.
Geçen hafta Bahçeşehir'de yemek yediğimiz parkta çok vardı galiba.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2007, 16:40   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-01-2007
yay yapımında fernanbuk ağacı kullanmayı deneyin.

vedat.evren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2008, 14:00   #18
Ağaç Dostu

Tamtutulma's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 4
Şayet İngiliz yayı yapacaksanız Akçaağacı önermem. Türk yayı yapacaksanız işin uzmanı birinden destek almanız şarttır ki size bu konuda benim de destek aldığım: Süleyman Cem Dönmez hocamı önerebilirim.
Ancak öncelikle " Türk Okçuluğu - Ünsal Yavuz - Ottoman store yayınları" bu kitabı mutlaka ama mutlaka okuyunuz. Daha sonra ustalarla irtibata geçersiniz. Dünyada Türk yayları yapımında en usta kişi: Kanadalı Adam Abramowitz'dir. İsterseniz onunla da irtibata geçebilirsiniz.

Akçaağaçlardan

Tatar akçaağacı

Şeker Akçaağaç

öncelikli tercihiniz olabilir. Ancak bu cinsleri bulamazsanız da diğer akçaağaç çeşitlerini kullanabilirsiniz. Akça bulamazsanız; sarı kayın, porsuk ya da dut kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ağaçlarda iğne ucu kadar bile budak olmamalı. Mümkün olduğu kadar kuru olmalıdır. Mümkünse yavaş büyümüş ağaçları tercih ediniz.

Yaş ağaçtanda yay yapılabilir; ancak suda bekletme ve kalıpta bekletme süreleri farklıdır. İsterseniz Türkiye'de sırf geleneksel Türk Yayı ve Okçuluğu ile ilgili bir site var orayı önerebilirim.

Saygılar.

mrduran beğendi.
Tamtutulma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2008, 18:29   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2008
İngilizler meshur uzun yaylarını italyan porsuk ağacından yaparlardı sanırım.Tabii normal porsuk ağacından farklımıdır onu bilemem.Sanırım türkiyede yay yapımına uygun ağaç bulmak biraz zor.Yay yapmak isteyenler kendi ağaçlarını ekiyorlar diye biliyoryum.

rexex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 13:00   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2008
ayın Sheriff,

İngilizler yaylarını Taxus Baccata (Common Yew) ağacından yaparlardı. Yani adi Porsuk
veya Avrupa Porsuğu diye bilinir.

Saygılar
Naci

Kıbrıslı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 15:38   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2008
Yaycılık ile ilgili uzun süredir araştırıyorum ve yay yapıyorum şu an üzerinde çalıştığım orjinal Türk/Osmanlı yayları ve geleneksel okçulukta işin zirvesi yine bizim ecdadın elindedir.
Tamtutulmanın sözlerine katılıyorum.
Yalnız bu iş büyük sabır ve aynı zamanda beceri ve teknik bilgi gerektiriyor. Özellikle Türk-Osmanlı yayı yapımını hiç sormayın çünkü hem uzun bir konu hemde ben henüz çırak sayılırım bu alanda fakat diğer iptidai yay yapımı hakkında söyleyecek birkaç sözüm vardır elbette.

Yay yapımında meşe ağacı kullanılırmı: kullanılır fakat 150 civarında çeşidi olan meşe ağacında çok kırılgan ve esnek sayılabilecek özellikte ağaçlar var bildiğim en iyisi ise kızıl meşedir yalnız bunun iyi cinsinden tanıyıp bulmak biraz zor ve pekte gerek yok. Kızıl meşe daha çok ahşap kompoziti yayların karın kısmında yeğ tutulur.
Bunun dışında ceviz, dişbudak, akçağaç, ardıç, kiraz, karağaç, akasya, özellikle yalancı akasya, bambu, kızılcık, kayın(sarı kayın veya normal gürgen cinsi), dut, limon, porsuk ağaçlarından yay olur yalnız bunlardan porsuk ağacını tr de bulmanız zor ve ingiliz yayı usulü büyüme halkalarının belli katmanlarını kullanarak yapılması daha iyi olur, karağaç porsuğa en yakın alternatiftir.
Fikrimi soracak olursanız bu alana girecekseniz evvela birkaç kitap devirmeniz veya bulursanız video izlemeniz hatta bir hocaya tabi olmanız gerek. Bu işe kendinizi adamanız ve sabırlı olmanız gerek ilk başlarda birkaç yay kırabilirsiniz belki ilk çalışmalarınız düşük kalite olacak.
Herneyse diğer birçok husus var hangi birinden başlasam bilemiyorum yapacağınız yayların formu ve çeşidi ne olacak basit tek kavisli yay veya ingiliz uzun yayı veya kızlderili yayı gibi birşeymi yapacaksınız yoksa uçbükümlü (ingilizce recurve bow) denen cinsmi? Farklı özellikte ağaçların ince lamineler halinde yapıştırılarak yapılan ahşap kompoziti dediğimiz cinsmi yoksa sırtı tendon, deri, ipek, keten ile kaplanarak güçlendirilmiş yaylarmı. Yoksa sırt kısmından önce karın kısmı boynuz plaka ile yapıştırılmış kısa, güçlü ve hızlı Asya tipi kalite yaylarmı?
Şimdi en önemli husus ağacın su yolunun boyuna tam paralel olması ve damarlarının yani büyüme halkaları kesitinin kesintisiz cetvelle çizilmiş gibi olması, bundan daha önemlisi üzerinde iğne ucu kadar bile budak, yumru vs olmaması. Daha sonra ağacın en az 6 ay kadar dinlendirilmesi, bu süre ne kadar uzun olursa yayın çalışması o kadar az olur(çalışma: bükülü kalma diyelim). Yani bu babta ağacı karpuz dilimler gibi parçalar çıkartarıp sırt kısmının mümkün mertebe tek bir büyüme halkasından oluşmasına dikkat etmek gerek ayrıca yaş ağacı yarıp dilimler çıkartınca hemen bir burgu şeklinde dönme yapması, kuru ağaca uçbüküm vermenin zorluğu gibi paradokslar var yani bu iş biraz karışık.

Kemanger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 15:56   #22
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
Benim dedem küçükken kardeşime söğütten yapardı

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 16:06   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-01-2008
Benim dedemde bana bulduğu herhangi bir fideyi kesip elime verirdi bende eğip uçlarına ip bağlardım, bu işi çocuk oyuncağı olarak görüyorsanız dedelerimizden öğrendiğimiz yeter, birkaç kuşak daha öncesinde savaş meydanlarında efsane yazdıran silahlara merakınız varsa o zaman işler karışıyor.

Kemanger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 23:58   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2010
ok için ben değişik birşey yaptım. Tahta bir bayrak sopasının ucuna japon yapıştırıcısıyla dartın ucundaki iğneyi kalıbıyla beraber yapıştırdım işe yaradı doğrusu.

Düzenleyen skull25 : 29-01-2010 saat 10:27
skull25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 13:36   #25
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
abim ben küçükken Dut dalından ve washingtonia palmiye dalından ok yapardı ip yerinede inşaat teli kullanırdı gök yüzüne attığı ok görme mesafesini aşıp kaybolurdu hızı kesilip aşağı düşerken tekrar görünürdü ama bi kaçı dışında hiç birini tekrar bulamazdık. Palmiyeyi bir dene zarar gelmez.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 18:33   #26
Yeni Üye

Karaselvi ağabeyin yayı hangi ağaç türünden yapıyordu?
Çok sağolasın çoook inşaat teli acaaayyiiip işime yarıycak eğer söylediğin kadar atıyorsa emin ol ki hayır duğamı alacaksın selametle

Prof ok yapımcılığına soyunuyorum gerekli techizatı sağlar sağlamaz

Eski 16-01-2010, 19:40   #27
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Beyaz dut dalından ve bir keresindede washingtonia palmiye dalından yapmıştı.
dut ağacı budandığı zaman çok düzgun sürgünler verir. bu iş için ideal.

Eski 21-01-2010, 07:27   #28
Yeni Üye

peki sağol ancak ağabeyin ne tür inşaat teli kulladı hayatımda hiç ***. teli görmedim ama arkadaşlar esnemez o çok kalın faln diyolar yoksa onun yerine yaymı esneyip atıyor... Eğer küçüklüğünü hatırlayabilirsen işime yarar gerçekten

Eski 21-01-2010, 13:22   #29
Ağaç Dostu

Nail Sarı's Avatar

Giriş Tarihi: 30-07-2008
Galeri: 1
Bu iş için tek ağaç var.
Porsuk Ağacı (Taxus Baccata).
Viki'den aldığım paragrafı sizlerle paylaşıyorum.
Alıntı:
"Porsuk ağacı savaşların kazanılmasına vesile olmuştur.
Porsuktan elde edilen ahşap oldukça esnek bir o kadar dayanıklıdır. Bu nedenle geleneksel yayların yapımında kullanılmıştır."
http://tr.wikipedia.org/wiki/Porsuk_%28bitki%29

Nail Sarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 16:42   #30
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skull25 Mesajı Göster
peki sağol ancak ağabeyin ne tür inşaat teli kulladı hayatımda hiç ***. teli görmedim ama arkadaşlar esnemez o çok kalın faln diyolar yoksa onun yerine yaymı esneyip atıyor... Eğer küçüklüğünü hatırlayabilirsen işime yarar gerçekten
Siz yanlış düşünüyorsunuz. Zaten oku atan ipin esnemesi değildir. Yayın esnemesidir. yoksa yapılan ağacın bir ehemmiyeti olmazdı.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024