agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni28Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2010, 21:06   #31
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
arkadaşlar yay yapımında herkesin ağaç konusunda bazı önerileri var ingilizler bundan amerika şundan vs ancak bu ağaçlara ulaşma imkanı varmı.
naçizane fikrimi bende beyan etmek istiyorum .vede ne kadar haklı olduğumu deneyen anlar.
yay yapılacak ağaç kocayemiş her nekadar çatlama olsada gerçekte yay gibi ağaçtır.
yayı germede kullanılacak olan 100 lük misinadır.
okun ağacı ise palmiye dalından ve hedefe doğru gitmesi için ucu metal olmalıdır.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 07:55   #32
Ağaç Dostu

karaselvi's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Galeri: 12
Misinada güzel fikir hiç düşünmemiştim işaat telinden daha iyi ve şık olur. Palmiye dalınada katılıyorum denemiştik.

karaselvi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 14:31   #33
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sayın karaselvi
gençlik yıllarında yukarıda yazmış olduğum yayı ağaçtan yapmış olduğum tüfeğe monta ederdim hedefi tam vurması için.
tabi ki tüfeğin üst kısmına 30 cm lik bir kanal açar oku o kanala yerleştirir
hani göz ,gez ,arpacık denir ya okun üzerinden hedefe bakıp tetiği çektiğimizde yerinden kurtulan misina oku fırlatarak hedefi vururdu.

gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 10:21   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-01-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
sayın karaselvi
gençlik yıllarında yukarıda yazmış olduğum yayı ağaçtan yapmış olduğum tüfeğe monta ederdim hedefi tam vurması için.
tabi ki tüfeğin üst kısmına 30 cm lik bir kanal açar oku o kanala yerleştirir
hani göz ,gez ,arpacık denir ya okun üzerinden hedefe bakıp tetiği çektiğimizde yerinden kurtulan misina oku fırlatarak hedefi vururdu.
Bir çeşit arbalet yani.

YeniBON beğendi.
skull25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 13:48   #35
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gurbik67 Mesajı Göster
arkadaşlar yay yapımında herkesin ağaç konusunda bazı önerileri var ingilizler bundan amerika şundan vs ancak bu ağaçlara ulaşma imkanı varmı.
naçizane fikrimi bende beyan etmek istiyorum .vede ne kadar haklı olduğumu deneyen anlar.
yay yapılacak ağaç kocayemiş her nekadar çatlama olsada gerçekte yay gibi ağaçtır.
yayı germede kullanılacak olan 100 lük misinadır.
okun ağacı ise palmiye dalından ve hedefe doğru gitmesi için ucu metal olmalıdır.
Sn. Gurbik kocayemişi deniyeceğim. Ama çatlamalar ilerde ciddi sorunlar yaratabilir. Yayı kullanırken yayın kırılması yayı kullanan kişiye ciddi hasar verebilir.Yay yapımı için çok uygun olduğunu düşünmüyorum ancak meyvesi bir harikadır

YeniBON beğendi.
Eski 06-07-2012, 13:25   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-07-2012
Bende aynı şekilde yay yapmayı düşünüyorum. Bütün yazılarınızı okudum fakat herkes farklı bir ağaç öneriyor. Yayı diyelim meşeden yaptım. İlk cevap veren abimin söylediği şekilde. Peki oku neyden yapmamızı önerirsiniz ? İyice emin olduğunuz cevap varsa verin lütfen

ByGrkm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2012, 14:49   #37
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Hangi ağaçtan yapmaya kalkarsanız kalkın, dal olarak kullanmak istediğinizde gerekli kuruluğa ve gerginliğe ulaştıramayacak, gerekli kalınlıkta dal bulamayacaksınız. Marangozdan ya da ağaç ürünleri satan yerlerden alacağınız ağaçları da kesmek zorunda kalacağınızdan ağacı ağaç yapan lifleri kesmiş, artık bir oduna dönüştürmüş olacaksınız. Keserle ya da yararak yapayım deseniz de sıkı liflere sahip bölümlere zarar verilebileceği kuvvetle olasıdır.

Şunu yapınız: sıkı lifleri olan, esnek, kuru bir ağacı 4-5cm genişlikte 2-3 mm lik yapraklar halinde dilimletin. Bunları geniş açılı bir yay kalıbı üzerinde birbirine masif tutkalı ile sıkın (yapıştırın). Laminasyon işlemi yapmış (lamine etmek) olacaksınız. Mukavemet onlarca kat artacaktır. Ama güneşte kurutmaya kalkmayın. Birkaç gün sonra açın. Kenarları daraltın işleyin... Ağacınız güçlü ise tersten, değil ise durduğu gibi gererek ipini bağlayın.

Ama bu bile "çocuğa" iyi bir oyuncaktan öteye geçmez.

Ya da iyisi mi Türk tipi yay yapımını araştırarak adam gibi bir yay yapın. Site adı: Tirendaz.
Oklar için sarı ya da kızıl çam kullanabilirsiniz. Saklama koşulları önemlidir.

mrduran, YeniBON ve syılmaz beğendi.

Düzenleyen Odeh : 06-07-2012 saat 14:51 Neden: İmla.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 10:13   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-06-2008
Galeri: 2
Yay yapmanın yolu, yapacağınız herhangi bir ağacı buhar vererek ısıtıp oval bir kalıba sokmanızdır.
Bu buhar verme (İstimleme ) işlemi sonunda ağacı soğutmadan bir kalıba sokmalısnız. Bunu nasıl yaparsınız bilmem ama, sonunda istediğinz esneklikte bir yay elde edebilirisniz.
Seçtiğiniz ( Meşe en iyi olandır) ağaca ilk önce, düz olarak yayın şeklini vermelisiniz. Buhar verirken kapalı bir odacık kullanmanız gerekiyor. Ağaç elinizi yakacak kadar ısınmalı. Yanmaz eldiven kullanmalsınız.İyice buharı alıp sulanan ve ısınan malzemeyi oval bir kalıbın üzerine bir şekilde monte etmelisiniz. Gölge bir yerde soğumaya ve kurumaya bırakmalısınız. Bırakın iyice kurusun ve şekli alsın. Bu ne kadar sürer bilmiyorum ama sonunda çok iyi bir yayınız olur. Öyle olacağını umuyorum.
Kolay gelsin.

YeniBON beğendi.
Tura Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2012, 23:37   #39
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-03-2011
Yapacaksanız bu işi düzgün yapın bari de bir şeye benzesin, Osmanlı kompozit yayı yapın, yaımı gördüğüm kadarıyla çok meşakkatli ama dünyanın sayılı yayları arasındadır. Sipahilerin en önemli silahıdır.

mrduran ve YeniBON beğendi.
bountr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2012, 00:12   #40
-

Giriş Tarihi: 17-08-2010
Galeri: 4
Katılıyorum. Ama yay bir sulaleye ait degildir, yani Osmanlı yayı değil Türk yayıdır, ayrica sayili yaylardan degil dinyanin en iyi "tek" yayidir, düzeltmek istedim.

Tura ve mrduran beğendi.
Odeh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2012, 20:48   #41
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Bu konuyu açan arkadaş, farkında olmadan deniz-derya bir konuya girmiş.

Geleneksel okçuluk da, tıpkı süvariliğimiz gibi; kaybettirildiğimiz/unutturulduğumuz değerlerimizdendir.

Konuyla ilgilenen arkadaşların, öncelikle tirendaz - Türk Okçuluğu gibi siteleri incelemelerini, mümkünse bu tür siteleri hazırlayan değerli insanlarla iletişim kurmalarını şiddetle tavsiye ederim. Çünkü bu insanlar; amatör ruhla, ecdadın geliştirdiği teknikleri, bilimin ışığında yeniden ele alıyor ve kaybettirildiğimiz/unutturulduğumuz bu değerleri tekrar kazanmamız için -tabiri caiz ise- yırtınıyorlar.

Ecdat, yayın ahşap kısmında genellikle "Tatar Akçaağacı" (acer tataricum) kullanmış.
Name:  acerid05.jpg
Views: 6184
Size:  59.9 KB

Okun ahşap kısmında ise umumiyetle "Karaçam" (pinus nigra) kullanmış.
Name:  PINUS_NIGRA.jpg
Views: 6937
Size:  49.4 KB

Bu arada; Karaman'daki Karadağ bölgesinde, yukarıda isimlerini zikrettiğim ağaçlardan da oluşan "Geleneksel Türk Okçuluğu Hatıra Ormanı" oluşturuluyor.

Kolay gelsin.

Düzenleyen Selçuk Boz : 20-09-2012 saat 16:30
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2012, 17:11   #42
Yeni Üye

ümitibrahim's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2012
Çocukken acemice yaylar yapar,aramızda en uzağa fırlatma ya da hedef vurma yarışları yapardık.Şimdilerde de boş bir zaman bulursam şu compound bow denilen türü yapmaya hevesim var.Ama bunun için ağaç kesmek yerine yayımı profesyonellerinde olduğu gibi fiberglastan yapmayı düşünüyorum.

Birçok erkek koca adam olsalar da okçuluğa ilgi duyabiliyor,insanoğlunun en az 64.000 yıldır ok-yay kullandığı düşünüldüğünde bu-bir anlamda-genlerimize işlemiş diyebiliriz.''Erkekler''diyorum,çünkü yüz binlerce yıl insan türünün erkekleri av peşinde koşmuş,şimdi de top peşinde koşmayı,balık tutmayı,okçuluğu kadınlara göre çok daha fazla sevmemiz tesadüf değil.

ümitibrahim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2012, 13:51   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2012
Merhabalar sitenizi uzun zamandır takip ediyorum ve yeni kayıt olmuş bulunmaktayım.
başlıkları okurken burası dikkatimi çekti 5 sene olmuş yazılalı ama yinede soranlar olur diye yazma gereksini duydum.Türk yay yapımı ile 4 senedir uğraşıyorum.

İlk öncelikle Türkiyede yaylık ağaç bulmak neredeyse imkansız çünkü yaylık ağacın bakımı ilk 3 senede yapılıyor.Osmanlı yayı için Akça (Tarak akçası) kullanılır.Genelde belediyelerin yol kenarlarına ektiği ağaç olarak biliyorum.bazı bölgelerde ise kesimi yasak bilgisini almıştım.

Tohum örneği

Kısa söylemek gerekirse;
Akçaağacı yurtdışından sipariş etmen daha doğru olur.
Acemi olarak yay yapıyorsanız ceviz dut fındık (kürek sapları fındıktır ) kullanabilirsiniz.

kavsi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2012, 12:10   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2012
Arkadaşlar ben öğrenciyim tarih dersinde yıllık ödev olarak ok ve yay yapımı çıktı. Fazla bilgim yok bu konuda nasıl yapılacağını neler gerektiğini bilmiyorum. Sadece meşakkatli bi konu oldugunu biliyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

eda.d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 03:02   #45
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda.d Mesajı Göster
Arkadaşlar ben öğrenciyim tarih dersinde yıllık ödev olarak ok ve yay yapımı çıktı. Fazla bilgim yok bu konuda nasıl yapılacağını neler gerektiğini bilmiyorum. Sadece meşakkatli bi konu oldugunu biliyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim
Yapım tekniğini uzmanlarımız cevaplıyabilir.

Ben ancak destanlardan-kayın ağacından,

Kullanılan 5 materyal; tahta+siyah boynuz+hayvan siniri+huş ağacı kabuğu+yapıştırıcı,

Okçuluk,

Savaştaki yeri,

günümüzdeki yeri

ile ok yapımı hakkında bilgi verebilecek siteler sunabilirim.

Ustalarımızdan özür dileyerek.

Saygılarımla lütfen.

Charlaux ve YeniBON beğendi.

Düzenleyen mrduran : 16-12-2012 saat 10:43 Neden: harf hatası
mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 03:33   #46
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Odeh Mesajı Göster
Katılıyorum. Ama yay bir sulaleye ait degildir, yani Osmanlı yayı değil Türk yayıdır, ayrica sayili yaylardan degil dinyanin en iyi "tek" yayidir, düzeltmek istedim.
Osmanlı deyince sadece bir sülale anlıyorsanız pes derim Yok Osmanlı ile Türk 2 ayrı şeymiş gibi anlıyorsanız ona da ayrıca pes derim. Geleneksel Türk okçuluğu Osmanlı döneminde en gelişmiş halini almıştır ve bir çok yerde de Osmanlı yayı olarak geçer.

YeniBON beğendi.
Eski 16-12-2012, 03:39   #47
Ağaç Dostu

Ok yapımıyla ilgili güzel bir video: Maceracı - Türk Yayı Yapımı / Bowmaking on National Turkish TV Channel - YouTube

Eski 16-12-2012, 16:47   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2012
Çok teşekkür ederim ama hayvan sinirini nerede kullanıcağımızı anlamadım

eda.d Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2012, 17:18   #49
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eda.d Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim ama hayvan sinirini nerede kullanıcağımızı anlamadım
Yayın dış yüzeyi bu sinirle kaplanıyor, videoda önce çekiçle ezip sonra da balık tutkalına buladıktan sonra yaya yapıştırıyorlar. Videoyu izlemediniz mi?

mrduran beğendi.
Eski 05-03-2013, 18:56   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
sığır tendonu dışa boynuz içe eklenit Türk oku hybrittir tek bir madde değildir

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 19:19   #51
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2011
Türk yayı kompozit bir yaydır

Gokkurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2013, 19:20   #52
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

Yay yapımında kullanılan akçaağaç özellikle bolu gerede bölgesinde kayalık kesimlerde yetişen ağaçlardan yapılmıştır.

Eski 05-03-2013, 19:23   #53
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

ve bu ağaçların acı suyu çıkarıldıktan sonra Mersin balığının hava kesesinden elde edilen çeğa tutkalı emdirilerek bir nevi kompozit hale getirilmiştir.

Eski 05-03-2013, 19:24   #54
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

Yay yapımındada sığır tendomu ve manda boynuzu kullanılarak esnekliliği ve dayanıklılığı arttırılıştır.

Eski 05-03-2013, 19:25   #55
Ağaçsever

Gokkurt's Avatar

Geleneksel usüllerle tam anlamıyla bir Osmanlı yayının yapımı 7 yıl sürdüğü söylenmektedir.

Eski 09-04-2013, 09:49   #56
Yeni Üye

Keşke bunların hepsini tek mesajda yazsaydınız Sn. Gokkurt .

Eski 24-06-2013, 19:13   #57
Ağaç Dostu

mrduran's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2011
BOYNUZ İŞLEMEK

Yay YAPAMAMANIN 10 değişik yolu

Y. METİN AKSOY hocamızın deneyleri. Teşekkürler kendilerine.

....Yapımı 5 ile10 sene süren....,

...vızıldayan oklar....,

...Bir yabancının mektubu....,

...boynuz ve ahşabın birleştirilmesi...,şahsî deneyimleri.

1705 yılına ait merhum ''yaycı Yusuf Beşe'' 'nin miras tesbit tutanağı/terekesi.

Tek yazılı kaynak ''TELHİS TERCEMESİ - okçuluk kitabi
( Telhis-i Resai’l-ür Rumât - yazar; Mustafa Kâni Efendi - II. Mahmud dönemi)''

Kolay gelsin.

Çok meraklıydım nasib olmadı, şimdi kızım için araştırmalardayım. İzmir ili için.

Saygılarımla lütfen.

mrduran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2015, 13:48   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2015
ZİHGİR (OKÇU YÜZÜĞÜ) yapımı

geleneksel okçuluk ile ilgileniyorum zihgir yapmak istiyorum genelde boynuz ve ağaçtan yapılıyor ama hangi ağaç oldugunu ya da nereden temin edeceğim hakkında bir bilgim yok

Sert kolay kirilip asinmayacak lif yapisi musait olan ağaç türleri hangisidir kral ağacı abanoz gibi ağaçlardan yapıldıgı biliyorum bana lazım olan birer karıslık parçalar bütünde olabilir.

kemankeş1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 02:47   #59
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kemankeş1453 Mesajı Göster
ZİHGİR (OKÇU YÜZÜĞÜ) yapımı

geleneksel okçuluk ile ilgileniyorum zihgir yapmak istiyorum genelde boynuz ve ağaçtan yapılıyor ama hangi ağaç oldugunu ya da nereden temin edeceğim hakkında bir bilgim yok

Sert kolay kirilip asinmayacak lif yapisi musait olan ağaç türleri hangisidir kral ağacı abanoz gibi ağaçlardan yapıldıgı biliyorum bana lazım olan birer karıslık parçalar bütünde olabilir.
Burada sözü geçen kişi ile irtibat kurarsanız; zihgir, endamlı ok, Osmanlı yayı, kiriş, sadak, tirkeş, vb. gibi kemankeşlikle ilgili hertürlü malzemenin yapımı ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Aşağıda en son, gül ağacı ve dişbudak karışımı ile yaptığı (henüz yapım aşamasında) bir zihgir resmini paylaşıyorum.
Name:  Zihgir.jpg
Views: 8680
Size:  67.8 KB

Muda beğendi.
Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 18:24   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-02-2015
teşekkür ederim fakat dediğini kişiye ulaşamadım

Düzenleyen kemankeş1453 : 08-02-2015 saat 18:08
kemankeş1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024