agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen B.ÇINAR58

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-11-2019, 20:38   #1
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-10-2019
Şehir: SİVAS
Mesajlar: 4
Hazine arazisi kiralama

Merhaba. Ben Milli Emlak Müdürlüğün den badem dikmek amacıyla Hazine Arazisi kiralamak istiyorum. Kiralamak istediğim uygun yerleri Milli emlak orman yapmak amacıyla Orman Müdürlüğüne TAHSİS etmiş ama hala arazi boş ve hiç bir fidan dikilmemiş. Bahsettiğim bu araziyi orman müdürlüğünden kiralanır mı ? Orman ilçe şefliğinden bir cevap alamıyorum daha orman arazisi nasıl kiralanır bilmiyorlar

 
Kerem Örenç beğendi.
B.ÇINAR58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2019, 15:42   #2
Ağaç Dostu
 
Kerem Örenç's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-02-2017
Şehir: İstanbul-Samsun-Batum
Mesajlar: 363
Hazine Arazisi Kiralama

64 şehir için geçerli

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı işbirliğinde, yerli üretiminin artırılması amacıyla ağaçlandırma, hayvancılık ile tıbbi, aromatik bitkiler ve süs bitkilerinin yetiştirilmesine ilişkin üç projeyle 64 ilde 41,7 milyon metrekare Hazine arazisi uygun koşullarda vatandaşlara kiralanacak.Hazine arazilerinde üretim yapmak isteyenlere yeni fırsatlar
İki Bakanlığın ortaklaşa yürüttüğü projelerle ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan tıbbi, aromatik bitkiler ve süs bitkileri ile hayvancılık alanında Hazine taşınmazları üzerinde üretim yapmak isteyenlere yeni fırsatlar da sunuluyor.

Bu kapsamda mevcut ağaçlandırma uygulamasına ilave olarak ilaç ve kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılan lavanta, gül, adaçayı, kekik, çörek otu başta olmak üzere 131 çeşit tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkilerinin yerli üretiminin artırılması amacıyla Hazine taşınmazları uygun koşullarda kiraya verilecek.Bitkiler için 12,7 milyon metrekare alan kiraya verilecek

Hazine taşınmazları bu düzenleme ile çok yıllık bitkiler için 10 yıl, tek yıllık bitkiler için ise 5 yıla kadar kiralanabilecek.

Proje kapsamında ilk etapta, başta ceviz, badem, Antep fıstığı, zeytin olmak üzere ağaçlandırma amaçlı kiralama için 31 ilde 7,7 milyon metrekare ve lavanta, gül, adaçayı, kekik, çörek otu başta olmak üzere tıbbi, aromatik bitkiler ve süs bitkileri için 19 ilde 5 milyon metrekare olmak üzere ilk etapta 12,7 milyon metrekare alan kiralanacak.

Hayvancılık için 29 milyon metrekare alan kiraya verilecek

Öte yandan tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi çerçevesinde Hazine taşınmazları üzerinde hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasına imkan sağlanmasına ilişkin çalışmalar da sürüyor.
Hayvancılık bakımından iklim çeşitliliği ve geniş meraları ile önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye’de organize hayvancılık yoluyla yerli üretimin artırılması için de Hazine taşınmazları halkın kullanımına sunulacak. Uygulama kapsamında 29 milyon metrekare Hazine arazisi kiralanacak.Fazla başvuru olması halinde kiracılar puanlamayla belirlenecek

Peki Hazine taşınmazlarına ilişkin kiralamalar nasıl yapılacak?

Tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkileri yetiştirilmesine ilişkin düzenlemeyle çiftçilerin önemli bir imkana kavuşacağını vurgulayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bu düzenleme ile çiftçilere sağlanan en büyük kolaylık, Hazine taşınmazlarının çok uygun bir bedelle, rayiç bedelin binde biri üzerinden kiraya verilmesidir. Örneğin değeri 100 bin lira olan bir tarlayı yıllık 100 lira üzerinden kiralıyoruz.

Tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkileri yetiştirilmesi için belirlenecek taşınmazlar ilan edilecek olup aynı taşınmaz için birden fazla başvuru olması halinde kiralama başvurusunda bulunanlar arasında seçim yapılırken belli kriterler üzerinden puanlama yapacağız ve en yüksek puanı alan hak sahibi ile sözleşme imzalayacağız. Bu puanlama sisteminde örneğin kadın girişimci veya 18-40 yaş arası genç çiftçiler, ziraat mühendisi ya da teknisyenleri, taşınmazın bulunduğu yerde ikamet eden ya da kayıtlı olanlar, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı tıbbi, aromatik bitki, süs bitkisi yetiştiricileri, tarımsal amaçlı birlik kooperatif gibi üretici örgütleri artı puan alarak kiralamada öncelik hakkına sahip olabilecek.” diye konuştu.Hayvancılıkta ilk 3 yıl yüzde 70 indirim

Bakan Kurum, Hazine taşınmazları üzerinde hayvancılık faaliyetlerinin yapılmasına imkan sağlayan düzenlemeyle de Hazine taşınmazlarının “irtifak hakkı tesisi” olarak adlandırılan “uzun süreli kiralama” yöntemi ile vatandaşların kullanımına bırakılacağını dile getirdi.

Kurum, “Bu yöntemle, Hazine taşınmazları üzerinde hayvancılık yatırımı yapmak isteyen vatandaşlarımıza 30 yıla kadar arazi desteği sağlıyoruz. Vatandaşlarımız, Hazine taşınmazlarının rayiç bedelinin yüzde 1’i üzerinden hesaplanacak yıllık bedel karşılığında bu destekten yararlanabilecek. Ayrıca, yatırımın ilk dönemindeki harcamaları dikkate alarak ilk 3 yıl için bu bedelden yüzde 70 oranında indirim de sağlıyoruz.” bilgisini verdi.Başvurular nereye yapılacak?

Kiraya verilecek Hazine arazileri ise Milli Emlak Genel Müdürlüğü internet sayfasında, ilgili belediye, ticaret, sanayi ve ziraat odalarında ve taşınmazın bulunduğu mahalle/köyde ilan edilerek duyurulacak.

Uygulamalardan yararlanmak isteyenler, illerde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri bünyesindeki Milli Emlak Daire Başkanlıkları ya da müdürlükleri, ilçelerde Milli Emlak Şefliklerine başvurabilecek. Başvurular, Milli Emlak Genel Müdürlüğünün web sitesi - Milli Emlak İlan üzerinden elektronik olarak da yapılabilecek.

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2019, 15:44   #3
Ağaç Dostu
 
Kerem Örenç's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-02-2017
Şehir: İstanbul-Samsun-Batum
Mesajlar: 363
Birde bu link çok önemli.

https://www.kosgebkredisi.com/devlet...sil-kiralanir/

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2019, 20:25   #4
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-10-2019
Şehir: SİVAS
Mesajlar: 4
Merhaba Kerem Bey. İlçe milli emlek muduruyle görüştüm ilçe sınırları içinde bulunan hazine arazilerini tarımsal amaçlı kiralıyabiliyorlar , ben badem fidanı ağaclandırma amaclı kiralamak istediğimi söyleyınce köy sınırları içindeki hazine arazisi kiralamak zorunda olduğumu söylediler. imar konusu nedeniyle. köy sınırları da olan araziler ise hem rakım yuksek hemde köy muhtarlarınında onayı gerekdiğinden muhtarlar da onay vermiyorlar. İlçe mahalle sınırları içinde ki arazileri de fidan dikimi için ormana tahsis etmişler. parsel ve ada numaralarıyla nereyi sorsam ormana tahsis edilmiş. verdiğiniz bilgiler milli emlağın elindeki araziler için doğru bilgiler. buradaki ilçe orman şefliği daha orman vasfını yitirmiş arazilerin nasıl kiralandığını bilmiyorlar ki birde miili emlakdan ormana tahsis edilen daha fidan dikilmemiş arazinin kiralanıp kiralanmadığından bilgileri olsun. benim öğrenmek istediğimde tahsis edilen arazinin kiralırmı

B.ÇINAR58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2019, 11:27   #5
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,862
Galeri: 90
Özel Ağaçlandırma, Hatıra ormanları, Özel ormanlar

Bu başlığa da göz atabilirsiniz...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2019, 20:29   #6
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-10-2019
Şehir: SİVAS
Mesajlar: 4
Tesekkürler. özel agaclandırma konusu araştıracam

B.ÇINAR58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020