agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen Çamfıstığı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-06-2020, 02:51   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2019
typhoon 300 od İlacı Hakkında Bilgi

Arkadaşlar merhaba.

Evimde biber ve çilek büyütüyorum. Ancak ne yazıkkı 2 gün öncesine kadar bitkilerimin yapraklarında yeşilimsi böcekler gördüm. Hemen resmini çekip yaşadığım yere yakın olan ziraat malzemeleri satan bir yere danışıp ne yapmam gerektiğini sordum. Ve bana typhoon 300 od isimli bir ziraat ilacı verdi. Malum akılsızlık edip önce kullandım sonra internette araştırıp terimlerden çok anlamasamda zehirli bir madde olduğunu keşfettim. Şu anda emek verip el bebek gül bebek büyüttüğüm biberlerim ve çileklerim çok üzülerek söylüyorum muhtemelen toksik halde. Evet böceklerden kurtuldum fakat bu madde biberlerim ve saksımda kalacak mı ? Biberlerim daha çiçeklenme dönmedinden minicik biberler verme evresine girmişti. Bu ilacı arındırmanın bir yolu mevcut mu? Biberlerimiz büyüyünce yiyebilecekmiyiz ? Lütfen yardım edin akıl verin çok üzülüyorum.

Eklenen Resimler

darklord1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2020, 06:48   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Merhabalar,

Yaptığınız hatanın geç de olsa farkında olmanız güzel.Yapmanız gereken tek şey şu.İlacın üzerinde kullanıldıktan ne kadar sonra hasat edilebileceğiyle alakalı bilgi vardır.Bu süre dolmadan sakın bir şeyler koparılıp yenmesin. Kolaylıklar dilerim.

Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2020, 10:35   #3
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın Çamfıstığı'nın dediği gibi ilaçlama ile hasat arasında geçen süre etikette yazar, süreye dikkat ederseniz sıkıntı olmaz.
Ev yapımı ilaçlar bölümünde yaprak bitleri için zehirsiz ilaç önerileri bulabilirsiniz.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2020, 01:57   #4
Yeni Üye

Merhalar. Cevaplarınız için öncelikle çok teşekkür ederim. Benim hatam satan yerden iyi gelir diye aldığım için sormadan araştırmadan birazda çocuklarımın böceklendiğini görmemin verdiği stresle, biran evvel düzelmesi için araştırmadan yaptığım uygulama oldu.
Halbuki bir çok doğal yöntem varmış. Ben bu ilacın tamamıyla zararlı ve tehlikeli kimyasal olduğunu malesef uyguladıktan sonra öğrendim biraz da üzerindeki doğal yazısına pek tecrübem olmadığı için aldandım.
Ancak nacizhane sorum; ne yazıkki ilacın üzerinde hasat zamanı ile ilgili bir bilgi bulamadım. Ayrıca yazıyor olsa dahi ne kadar güvene bilirim? Oda farklı bir sorun. Şu anda filizlerim toksik durumdamıdır ve bu şekilde kalacak mı? Nasıl arındırabilirim ? Yardımlarınız için şimdiden sizlere çok minnettarım.

Teşekkürler.

Eski 06-06-2020, 02:08   #5
Yeni Üye

İlacın fotoğraflarını yükledim. Umarım okunaklıdır.

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2020, 02:42   #6
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Bunlara ilaç deniyor. Aslında direkt zehir denmeli. Uygulamadan sonra hasat için verilen sürede, zararlı etkiler azalır. Tamamen yok olur mu tartışılır. Sonuçta mecburen satın alıp, yediğimiz biberler de zehirli. Hemde ilaçlama-hasat süresine uymadan pazarlara geliyor. Üzücü ama gerçek. Geçmiş olsun.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2020, 02:13   #7
Yeni Üye

Teşekkürler. Kötü de olsa bir tecrübe oldu bize. Zehire maruz kalmayalım derken kendi elimizle zehirledik ne yazıkki bu durum çok üzdü beni. Yapraklarına su ile yıkasam acaba bi nebze azaltır mı ? Toprağını değişmelimiyim?

Eski 08-06-2020, 16:02   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
7 gün de tamamen ilacın yok olduğu kanıtlanmış ama bence 2 haftadan önce tüketmemeye çalışın Imidacloprid içeriyor güçlü sayıla bilecek bir ilaçtır.
Benim sürekli kullandığım bir etken madde endişe etmenize gerek yok.

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024