agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 2 Gönderen estikey
  • 1 Gönderen estikey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2019, 22:33   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Wink Rize'de Arazime Akıl yardımı

Herkese merhabalar ;
Rize'de yaklaşık 30 dönüm arazimi yeni temizledim. Hali hazırda çaylık alanımda bulunmaktadır. Aslında buraya da çay ekmeyi düşünüyordum ama acaba bölge iklimini düşündüğümüzde bana tavsiye edebileceğiniz başka bir ekim öneriniz var mıdır?
Bu meyve de olabilir ya da çeşitli fidan , ağaç ve bitki önerileriniz var mıdır?
(Kenevir dışında)

Teşekkür ederim.

yunus53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2019, 00:05   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Stewia bitkisini araştır derim. ÇAYKUR deneme bahçelerini kurmuş ve çok iyi verim aldığını bildirmişti. Fabrikasını kurduklarında üreticiye alım garantisi de vereceklerini söylemişlerdi. ÇAYKUR genel müdürlüğünden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meyve düşünürseniz kivi herzaman iyi bir alternatiftir. Bunun yanında yaban mersini (likapa) de düşünebilirsiniz.

Bütün bunları düşünürken çay ile karşılaştırmalı olarak kurulum ve yıllık maliyeti, işçiliği ve satış kısımlarını iyi ele almak ve ona göre hareket etmek doğru olur. Sonuçta çay, bölgenin halihazırda lokomotifi konumundadır. 30 dönüm de de güzel gelir bırakır.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2019, 13:55   #3
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yunus53 Mesajı Göster
Herkese merhabalar ;
Rize'de yaklaşık 30 dönüm arazimi yeni temizledim. Hali hazırda çaylık alanımda bulunmaktadır. Aslında buraya da çay ekmeyi düşünüyordum ama acaba bölge iklimini düşündüğümüzde bana tavsiye edebileceğiniz başka bir ekim öneriniz var mıdır?
Bu meyve de olabilir ya da çeşitli fidan , ağaç ve bitki önerileriniz var mıdır?
(Kenevir dışında)

Teşekkür ederim.
Sorunuza cevap buldunuz değil mi? Daha uğramanıza mesaj yazmanıza gerek yok.
Bi soru sorun, cevaplansın sizde okuyup gidin.
Bu şekilde tek mesajlık bir sürü üye var. Buna bir çözüm bulunması gerek.

malbman ve devrann beğendi.
Eski 10-04-2019, 23:38   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Sorunuza cevap buldunuz değil mi? Daha uğramanıza mesaj yazmanıza gerek yok.
Bi soru sorun, cevaplansın sizde okuyup gidin.
Bu şekilde tek mesajlık bir sürü üye var. Buna bir çözüm bulunması gerek.
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Lakin foruma bir türlü girmeye fırsat bulamamıştım. Sizin mesajınızı da bir öneri olarak sanmıştım açtığım konuya geldiğimde ve hatta sevinmiştim bir an. Yalnız sizin gibi ön yargılı birini karşımda göreceğimi bilmiyordum. Sağlık olsun.

Eski 10-04-2019, 23:41   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Stewia bitkisini araştır derim. ÇAYKUR deneme bahçelerini kurmuş ve çok iyi verim aldığını bildirmişti. Fabrikasını kurduklarında üreticiye alım garantisi de vereceklerini söylemişlerdi. ÇAYKUR genel müdürlüğünden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Meyve düşünürseniz kivi herzaman iyi bir alternatiftir. Bunun yanında yaban mersini (likapa) de düşünebilirsiniz.

Bütün bunları düşünürken çay ile karşılaştırmalı olarak kurulum ve yıllık maliyeti, işçiliği ve satış kısımlarını iyi ele almak ve ona göre hareket etmek doğru olur. Sonuçta çay, bölgenin halihazırda lokomotifi konumundadır. 30 dönüm de de güzel gelir bırakır.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim . Çaykur dediğiniz gibi bu bitkiyi araştırmış ve denemiş. Fabrika konusunda ise sıkıntı var. Yani bu bitki ile alakalı küçük bir fabrikanın küçük bir bölümüne eleme , kurutma vs makina parkuru ile bir ürün dahi üretmişler fakat bu ürünün önü anladığım kadarıyla şu an için açık değil. Çaykur^'un bu anlamda bir fabrika yatırımı yapması gerekiyor ama sanırım şu an biraz ağırdan alıyor.

İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum.

Eski 10-04-2019, 23:46   #6
Yeni Üye

Bende ki iyi niyete bak ki öteki mesajı da yazan sizmişsiniz. Kendi kendime güldüm. Allah ta sizi güldürsün...

Eski 14-04-2019, 00:28   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yunus53 Mesajı Göster
Bende ki iyi niyete bak ki öteki mesajı da yazan sizmişsiniz. Kendi kendime güldüm. Allah ta sizi güldürsün...
Öncelikle gülmek güzel bol gülmeler.
Belki sizinki dediğiniz gibi foruma anca ulaştınız ve ulaşmanız 17 gün sonrayı ve tamda benim sitem mesajı attığım günü buldu. Ancak burada yazmış olduğum mesaj sadece size değil genele yazılmış bir mesajdır.
Birçok kişi merak ettiği bir soruyu sormak için üye oluyor, soruyu soruyor cevabı aldığı gibi kayboluyor. Olabilir mi evet bu olabilir ama en azında cevap verenlere bir teşekkür mesajı yazabilir. Çünkü buradaki herkesin tecrübesi çok değerli. Bakın bilgi demiyorum özellikle tecrübesi diyorum, çünkü bilgiye hertürlü ulaşılabilir. O yüzden her tecrübe emek, zaman ve para ister. Bu nedenle değerlidir ve teşekkürü hak eder...

malbman beğendi.
Eski 14-04-2019, 13:56   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2012
Blueberry Yaban Mersini yani likapa bölgenin doğal yetişen meyvesi. 20 dönüm meyve üretimi. 7 dönümü fide üretim ve satış. Geri kalan yere 3 adet serender (nayla) misafirhanesi turistik.
Bu Kamkat, Kumkuat içinde geçerli olabilir.

dag11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bitki, ekim, rize

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024