agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen teksavasci
  • 2 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen teksavasci
  • 1 Gönderen teksavasci
  • 1 Gönderen tarku

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2018, 20:05   #1
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Solar sulama Elektrik olmayan yerlerde Sulama nasıl yapabilirim

Elektrik şebekesinin olmadı yerlerde nasıl sulama yapabilirim konu başlıklı sayfamızda 10 yıllık güneş enerjili sistemleri tecrübemiz ile nasıl sulama yapılacağı konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.
Artık mevcut derin kuyu motorlarınızı güneş panelleri ile sabah 8 den akşam 8 kadar çalıştırıyoruz.

Tek güneş paneli ile çalışan DC pompalar ile 70 metreye kadar su çıkarmaktadır.

Konu ile bilmek istediğiniz soruları cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Saygılarımla
Olcay YANAR

teksavasci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 21:16   #2
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Daha öncede sormuştum. Derin kuyudan panellerle sulama yapıyorum. 17 tane 250 watt panelim var. Solar sulama için kablolama ile elektrik için kablolama sistemi farklı mı oluyor? paralel, seri vs. diyorlar hiç anlamıyorum. Su çıkarılmadığı zaman elektrik üretmek ve depolamak mümkün mü?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2018, 08:09   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Sayın tarku; sisteminizden memnunmusunuz. Bir fotoğrafını görebilirmiyiz. Ben de yptırmayı düşünüyorum.

Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2018, 11:30   #4
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Daha öncede sormuştum. Derin kuyudan panellerle sulama yapıyorum. 17 tane 250 watt panelim var. Solar sulama için kablolama ile elektrik için kablolama sistemi farklı mı oluyor? paralel, seri vs. diyorlar hiç anlamıyorum. Su çıkarılmadığı zaman elektrik üretmek ve depolamak mümkün mü?
merhabalar

aynı istekte bulunan bir müşterimiz için araştırdık ve söyle bir sonuca vardık.
sisteminizde bağlı panellerden her panelde çıkış alınarak 24 volt bir sistem beslenebilir. **** her iki panelden çıkış alınarak 48 volt sistem beslemesi yapılabilir. bu sistem yapılırken 3 faz kutup değiştirici pako şalter kullanarak sulama sistemi ile off grid sistem birbirinden ayrılıyor. biz bu sistemi uygulamadık çünkü sistem garanti dışına çıkıyor,müşteride bunu kabul etmedi, fakat bu sistemi kullanan kişiler var. Saygılarımla

tarku beğendi.
Eski 20-04-2018, 11:46   #5
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

örnek bir çalışma 5,5 beygir 4kw 3 faz derin kuyu pompası 100 metreden saatte 9-10 ton su çıkarmaktadır.

Eski 20-04-2018, 19:47   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Melih Bakırlıoğlu Mesajı Göster
Sayın tarku; sisteminizden memnunmusunuz. Bir fotoğrafını görebilirmiyiz. Ben de yptırmayı düşünüyorum.
Çok memnunum. 3 sene bitmek üzere ve bu sürede yaptığım sulamayı dizel pompa ile yapsaydım verdiğim para kadar mazot parası vereceğimi pek çok tanıdığım söylüyor. Tek dezavantajı güneş gidince suyun kesilmesi . Fotoğraflık bir olay yok. 17 panel, bir kontrol paneli ve pompadan ibaret. Yine de foto isterim derseniz, teknoloji özürlü olmama rağmen yarın çekip, akşam foruma yüklemeye çalışırım.

Eski 20-04-2018, 19:50   #7
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi teksavasci Mesajı Göster
merhabalar

aynı istekte bulunan bir müşterimiz için araştırdık ve söyle bir sonuca vardık.
sisteminizde bağlı panellerden her panelde çıkış alınarak 24 volt bir sistem beslenebilir. **** her iki panelden çıkış alınarak 48 volt sistem beslemesi yapılabilir. bu sistem yapılırken 3 faz kutup değiştirici pako şalter kullanarak sulama sistemi ile off grid sistem birbirinden ayrılıyor. biz bu sistemi uygulamadık çünkü sistem garanti dışına çıkıyor,müşteride bunu kabul etmedi, fakat bu sistemi kullanan kişiler var. Saygılarımla
Garanti dışına çıkıyor derken; Panellerin hasar görmesi gibi bir risk mi var? Ya da sulama sisteminin devre dışı kalma ihtimali olabilir mi?

Eski 20-04-2018, 20:45   #8
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Elektrik şebekesinin olmadı yerlerde nasıl sulama yapabilirim konu başlıklı sayfamızda 10 yıllık güneş enerjili sistemleri tecrübemiz ile nasıl sulama yapılacağı konusunda yardımcı olmaya çalışacağım.
Artık mevcut derin kuyu motorlarınızı güneş panelleri ile sabah 8 den akşam 8 kadar çalıştırıyoruz.

Tek güneş paneli ile çalışan DC pompalar ile 70 metreye kadar su çıkarmaktadır.

Konu ile bilmek istediğiniz soruları cevaplamaktan memnuniyet duyarım.

Saygılarımla
Olcay YANAR

Merhaba, Su kuyum 12 mt, su 2-3 mt'de. Kuyu yüzeyi ile depoyu koyacağım nokta arası 35 mt. Çizimdeki gibi bir durumda bana nasıl bir solar sistem gerekir. Yaklaşık maliyet dahil olarak detayları yazmanız mümkün müdür.

Eklenen Resimler

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2018, 23:17   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Merhaba, Su kuyum 12 mt, su 2-3 mt'de. Kuyu yüzeyi ile depoyu koyacağım nokta arası 35 mt. Çizimdeki gibi bir durumda bana nasıl bir solar sistem gerekir. Yaklaşık maliyet dahil olarak detayları yazmanız mümkün müdür.
Saatte ne kadar su çekmeyi düşündüğünüzü ve kuyunun kapasitesini yazarsanız daha net olabilir. Kullanılacak pompanın gücü ile koyulacak panel sayısı buna göre belirlenir.

Eski 21-04-2018, 11:18   #10
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Garanti dışına çıkıyor derken; Panellerin hasar görmesi gibi bir risk mi var? Ya da sulama sisteminin devre dışı kalma ihtimali olabilir mi?
Garanti dışına çıkıyor derken; sulama sistemini farklı sistemde kullanmak (off grid akülü sistemde) garanti dışında bırakır. off grid sistemler ayrı sistemlerdir.

tarku beğendi.
Eski 21-04-2018, 11:45   #11
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Tarku beyin dediği gibi günlük ne kadar bir suya ihtiyaç varsa ona göre pompa güçü ve panel sayısı belirlenmelidir.

günlük 2-3 ton gibi bir suya ihtiyaç varsa 270w tek panelle çalışan 70 metreye kadar salabileceğiniz dc pompalar mevcut dakikada 8 litre ve 12 litre olarak mevcut

dakikada 12 litre x 60dk yaklaşık 720 litre
yaz aylarında 7 saat çalışsa 5 ton yapar
mesafede uzun olursa diye biz minumum aldığımız değer 2
ila 5 ton

aziztoprak beğendi.
Eski 21-04-2018, 18:06   #12
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Tarku beyin dediği gibi günlük ne kadar bir suya ihtiyaç varsa ona göre pompa güçü ve panel sayısı belirlenmelidir.

günlük 2-3 ton gibi bir suya ihtiyaç varsa 270w tek panelle çalışan 70 metreye kadar salabileceğiniz dc pompalar mevcut dakikada 8 litre ve 12 litre olarak mevcut

ila 5 ton
Bahçemde 2. bir sondaj kuyum var. Kuyu derinliği 76 metre ve su en son baktığımda 11-12 metreydi. Kuyunun kapasitesi saatte 4 ton. Buraya bahsettiğiniz dc pompayı attırsam, dediğiniz gibi tek panel koysam maliyeti ne olur? Bu sene kuraklık aşırı derecede olacak. Kurt kuş içsin diye sebil yapayım diyorum.

Eski 22-04-2018, 09:29   #13
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Saatte ne kadar su çekmeyi düşündüğünüzü ve kuyunun kapasitesini yazarsanız daha net olabilir. Kullanılacak pompanın gücü ile koyulacak panel sayısı buna göre belirlenir.

Kuyumun kapasitesi düşük. Kuyuda 2-3 mt su var zaten. Kuyu çapı 80 cm. yaklaşık 4 m3 su var diyelim. Bunu 4-6 saatte çekebilecek bir pompa bana yeter. Yani Bunu damla sulamada kullanmak üzere bahçenin yukarısındaki depoya basıcam.

Eski 22-04-2018, 09:35   #14
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:

ila 5 ton
Merhaba sayın teksavaşçı. Benim ihtiyacım da en fazla günlük 1-2 ton. Kuyumun derinliği 12 mt. Kuyu ile depoyu koyacağım yer arası yaklaşık 35 mt ve kuyu yüzeyi ile kot farkı 4 mt kadar. Kyu içindeki su az. 2-3 mt maksimum. dolayısı ile çekebileceğim su yuksekliği 2 mt kadar bu da yaklaşık 4 m3/4.000 lt kadar yapıyor. Bahsettiğiniz pompa ve solar sistemin maliyet dahil detaylarını verebilir misiniz.

Eski 22-04-2018, 19:58   #15
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Kuyumun kapasitesi düşük. Kuyuda 2-3 mt su var zaten. Kuyu çapı 80 cm. yaklaşık 4 m3 su var diyelim. Bunu 4-6 saatte çekebilecek bir pompa bana yeter. Yani Bunu damla sulamada kullanmak üzere bahçenin yukarısındaki depoya basıcam.
Kuyunun kapasitesi, kuyuda buluna su miktarı değildir. Siz pompa ile çektikçe suyun kendini yenileme hızıdır. Mesela kuyunuz 10 metre ve içeride 5 metre su var. Saatte 10 ton çektiğinizde kuyudaki suyu eksilmiyorsa kuyunuzun kapasitesi minimum 10 tondur. Tabii bu bahsettiğim çok basit bir ölçüm şekli. Sondaj yapanlar, kuyuya kapasitesi yüksek dalgıç atarlar ve derinliği değiştirerek kuyunun kapasitesini ve en uygun dalgıç derinliğini ölçerler.

Kuyudan çektiğiniz suyu, depoya neden basıyorsunuz? Direkt damlamaya verseniz basınçtan kazansanız daha uygun olmaz mı?

Eski 23-04-2018, 12:19   #16
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Bahçemde 2. bir sondaj kuyum var. Kuyu derinliği 76 metre ve su en son baktığımda 11-12 metreydi. Kuyunun kapasitesi saatte 4 ton. Buraya bahsettiğiniz dc pompayı attırsam, dediğiniz gibi tek panel koysam maliyeti ne olur? Bu sene kuraklık aşırı derecede olacak. Kurt kuş içsin diye sebil yapayım diyorum.

merhabalar

2 tip pompa var
dakikada 8 litre veren pompa 1100tl
dakikada 12 litre veren pompa 1300tl

bir adet 270watt panel
270w polikristal güneş paneli 750tl
270w monokristal güneş panel 850tl

bunlara 70m kablo gereksimi var (en az 2.5mm)
100m hortum
birde aç kapa pako şalter

işin güzel yanı aynı pompa üzerine bir pompa daha salınıyor olması ve alınan suyun 2 katına çıkması.
çıkan su miktarını 3 faz derin kuyu pompası ile alınacak olsa( 2 beygir) 13 bin lira civarı tutar..

güneş panelinin mono olması verimi biraz daha fazla verim verir.

elektrik şebekesinden uzak yerlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Eski 23-04-2018, 12:49   #17
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Aziz bey
2 dc pompada işinizi görebilir. kuyu depo mesafesi nedir?

Eski 23-04-2018, 20:31   #18
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
merhabalar

2 tip pompa var

bir adet 270watt panel

100m hortum

işin güzel yanı aynı pompa üzerine bir pompa daha salınıyor olması ve alınan suyun 2 katına çıkması.
çıkan su miktarını 3 faz derin kuyu pompası ile alınacak olsa( 2 beygir) 13 bin lira civarı tutar..

İkinci pompa meselesini anlayamadım. Tek panelle iki pompamı çalıştırılıyor? Panelin kuyudan uzaklığı maksimum kaç metre olabilir?

Eski 23-04-2018, 23:44   #19
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
Aziz bey
2 dc pompada işinizi görebilir. kuyu depo mesafesi nedir?
Kuyu yüzeyi ile depo arası 35 mt kot farkı 5 mt. Bahçem ufak olduğu için çok fazla debide çekiş yapmam zaruri değil. 5 tonluk bir depoyu 8-10 saatte doldursa yeter.

Eski 24-04-2018, 16:37   #20
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
İkinci pompa meselesini anlayamadım. Tek panelle iki pompamı çalıştırılıyor? Panelin kuyudan uzaklığı maksimum kaç metre olabilir?
kuyuya iki pompa salınabiliyor, her pompa için panel ayrı olacaktır. panellerin kuyudan uzaklaştıkça kablo kalınlığının artması gerekir.

Eski 24-04-2018, 16:41   #21
Ağaçsever

teksavasci's Avatar

Alıntı:
Kuyu yüzeyi ile depo arası 35 mt kot farkı 5 mt. Bahçem ufak olduğu için çok fazla debide çekiş yapmam zaruri değil. 5 tonluk bir depoyu 8-10 saatte doldursa yeter.
dakikada 12 litre olan pompa ihtiyacınızı karşılar. günlük 3-4 ton gibi su alabilirsiniz.

Eski 25-04-2018, 23:27   #22
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Alıntı:
dakikada 12 litre olan pompa ihtiyacınızı karşılar. günlük 3-4 ton gibi su alabilirsiniz.
Sayın teksavaşçı. Bilgileri çok zor ve yüzeysel veriyorsunuz. Detayları ve maliyeti vermeniz için daha fazla bilgi vermem gerekiyor mu? Bu sistemlerin yapım ve satışını yapıyor musunuz. Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

Eski 26-04-2018, 00:06   #23
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Sayın teksavaşçı. Bilgileri çok zor ve yüzeysel veriyorsunuz. Detayları ve maliyeti vermeniz için daha fazla bilgi vermem gerekiyor mu? Bu sistemlerin yapım ve satışını yapıyor musunuz. Verdiğiniz ve vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
pompa 1300 tl, panel 850 tl, kablo boru vs derken 2500 gibi bir rakama bu iş olur gibi geliyor.

Eski 26-04-2018, 00:12   #24
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
merhabalar

2 tip pompa var

bir adet 270watt panel

100m hortum

Bu pompaların derinliğe göre verimleri değişiyor mu, yoksa sabit bir verimle mi çalışıyorlar? Mesela 20 metre derinlikte çektikleri su ile 40 metreden çektikleri su arasında ne gibi bir verim farkı vardır? Pompa üreticileri pompanın gücünü yüzey çekişine göre etiketliyorlar. Kullanmış olduğum pompayı almadan önce pek çok firma ile görüştüm, şu kadar su verir falan diyorlar. Derinliği söyleyince "bizim bahsettiğimiz "0" metre için geçerli derinlik arttıkça verim düşer diyorlar.

Pompa ile bilgi verirken, derinlik bilgilerine göre debi söylenmeli. Dakikada 12 litre, ama pompa kaç metrede olursa 12 litre verecek?

Etiketler
solar, solar enerji, solar sulama

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024