agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler
  • 5 Gönderen Musa Gündoğan
  • 13 Gönderen g.c.
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü
  • 5 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 4 Gönderen tarku
  • 5 Gönderen tarku
  • 2 Gönderen lolla

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2018, 02:01   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2018
Seracılık işine girişsem mi?

Herkese merhaba ,
Henüz 24 yasinda.. yaşadığı çevreden bunalmış , her gün işe giderken sanki ayakları tersine yürüyen biri oldum ..
Ve an itibariyle de bu durumu tersine çevirecek bir gücüm artık yok ..

Her şeyi geride bırakıp tarımla toprakla uğraşmak istiyorum ama bu konuda bilgim yetersiz .. Öncelikle nereden başlamaliyim onu bile bilmiyorum..

Biliyorsunuz ki tarıma hayvancılığa günden güne ilgi azaldı .. Köylerde zaten insan kalmadı ..
Yani büyük şehir de kapıcı olmak varken, köyde ne yapicam diyen bir nesil de gümbür gümbür geliyor...

Kendime gelecek olursak .. memuriyet hayatından sıkıldım..bunaldım. belki de yoruldum..
Köyüme dönmek istiyorum .. İnsanlarla uğraşmak artik içimde bana dayanılmaz geliyor ... Daha sakin , bana huzur veren işi yapmak istiyorum ..

Daha önce toprakla ugraşmadim .. köyde de yaşamadım.. Yani anlayacağınız toprak nedir bilmem ..
Ama içimde ki istek sebebi ile işten fırsat bulabilirsem sürekli tarım alanında yapılan yenilikler makale yazılarını okumak ile günümü dolduruyorum..

Aklim da Memleketim de sera yapmak var..

yazın domates salatalık taze fasulye karpuz kavun aklinaza gelebilecek bir sürü şey yetişiyor ..
kışın ise pırasa , lahana gibi kış sebzeleri çok rahat yapılabiliyor ...

Sizce bulunduğum yer için sera mantıklı olur mu ? , Ilıman olsa da bazen sıfırın altına da derece dusebiliyor..

Sera maliyetleri nedir ?

Kaç dönüm tarla gerekli ? Ve neler yapılabilir ?

Yardımcı olursanız sevinirim .

Düzenleyen mavisevdam : 11-04-2018 saat 19:29 Neden: İmla..
mavisevdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 08:07   #2
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
sevgili mavisevdam,

öncelikle sorununuzu yüzünüze söyleyeyim TÜKENMİŞLİK SENDROMU yaşıyorsunuz. bundan kurtulmanın pek çok yöntemi vardır bunları araştırmanızı tavsiye ederim.

bağ bahçe işi hobi gibi görülürse gelir/geçer bir durum söz konusu olabilir. o nedenle önce düşünmeniz gereken bulunduğunuz işinizi ve yerinizi güzelleştirmek. memur olupta haricen pek çok kültür,sanat, hobi vb. şeylerle uğraşan insanlar var bunlarla etkileşime geçebilirsiniz. Yaşınız daha çok genç bu yaşlarda tükenmişlik sendromu giderek yaygınlaşıyor.

milletçe sorunumuz çocuklarımıza rahat nefes aldıracak zaman ayırmıyoruz. sürekli sınavlar sınavlar sonrasında doktorlar doktorlar. Şunu unutmamak gerek pek çok hastalık doğu da hasta olunmadan önce tedavi edilirdi lakin günümüzde hastalıklar batı kültüründe hastalandıktan sonra ilaçla tedavi edilmeye başlandı. demem o ki; hastalıklarımızı hastalandıktan sonra anlayabiliyoruz. tükenmişliğimizi tükendikten sonra fark ediyoruz.

bağ bahçe işleri zordur. hele hele geçinmek maksadıyla tarım daha da zordur. zaman ister hem de fazlaca zaman ister.
tarla maliyetinden ziyade ufaktan da olsa bir alanda çalışmalarınızı yapın sonra sizi yönlendirecek pek çok etmen ortaya çıkacaktır.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 08:38   #3
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
24 yaşında iş sahibi olabildiğin için kendini şanslı hissetmelisin.(ben 27 yaşında iş sahibi olabildim mesela, son 1 yıl ızdırap gibi idi) Zira artık iş sahibi olabilmek oldukça zor ve gün geçtikçe de zorlaşıyor. Bununla birlikte içinde bulunduğun ruhsal durumdan çıkabilmen için sinema-tiyatro ve özellikle kitabın oldukça yardımı dokunacaktır.

Sera ile ilgili soruna gelecek olursam; Ben senin yerinde olsam işe küçük bir bahçe ile en yakınımdan başlardım.

Resulgur üstad Tokat Niksar'da öyle güzel işler yapıyor ki sayfasını takibe alıp, onun ayak izlerini takip ettiğinde çıkmak istediğin yolda epeyce yol katetmiş olacaksın.

İşi fiiliyata dökmeden önce bol bol okuyarak, mümkünse yerinde gözlemleyerek daha en başından yapacağın hataları en aza indirgemiş olursun diye düşünüyorum. Ve bu iş için en doğru yerdesin ağaçlar.net hiç toprağa dokunmamış adamı bahçıvan yapar!

Nacizane Tavsiye Edebileceğim Sayfalar;

Meyvelitepe bu işin deniz feneridir benim gözümde. Mutlaka her iletisinden faydalanmaya bakın. Bloğunu da takip ettiğinde göreceksin ki bu iş gerçekten bilgi birikimi, devamlılık ve ciddi bir emek istiyor.

http://www.agaclar.net/forum/members...eyvelitepe.htm

Meyvelitepe - Çılgın Kalabalıktan Uzak

Resulgur üstad yine çok başarılı bir yetiştirici. Yakın olduğunuz için çok şanslısınız. Büyük boyutlu ticaret alanı belki yok gibi gözükebilir ancak uyguladığı ekim-dikim teknikleri her çırağa bir şeyler kazandırır.

Resulgur / Bahçe, Sera

h_dogan; Forum moderatörümüz olur kendisi. Müthiş bir bahçeye sahip başlığında bolca yararlanacağın bilgi bulabilirsin.

h_dogan / Bahçe

TCM kendisi tam bir ege insanı. Herhangibi bir fideyi tohumundan ta ki tohum alma aşamasına kadar detaylı anlatırken biberleri ikişerli dikmek ya da tohum alma püf noktaları gibi tüyoları bahçene çok şey katar.

TCM / bahçe

Dongyul ise nispeten yeni bir bahçeye sahip ama öyle güzel işler çıkartıyor ki adını her andığımda ağzımdan yalnızca takdir sözleri dökülüyor. Mutlaka ama mutlaka toprağa dokunmadan bahçesine dokunmalısın.

Dongyul / Bahçe

Musa Gündoğan'da yolun henüz başında gibi görünse de bahçesinde yaptığı işler hiç öyle acemice değil. Gelişimine tanıklık edip, kendi gelişimine ortak edebilirsin bahçesini.

Musa Gündoğan / Bahçe

Taşlıbahçe; her ne kadar eski öğretmen dese de kendşne bence hala devam ediyor öğretime..

http://www.agaclar.net/forum/members...taslibahce.htm

birnefestoprak özellikle tohum saflığının korunması, bitkiden tohum alma teknikleri gibi konularda uzman kendisi. Bilgi birikimine saygımız sonsuz.

http://www.agaclar.net/forum/members...efestoprak.htm

Ve daha aklıma bir çırpıda gelmeyen onlarca sayfa linki. İnan bunlar sadece birer link değil, hepsi birer hazine. İstifade etmek tamamen biz acemilerin elinde..

mozen, pria, lolla ve 10 kişi beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 14:02   #4
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Yorulmanın psikolojisi ile seracılık hakkındaki yazışmalar aynı sayfa altında yapılmamalı

Size yardımcı olacak bazı kişiler sadece başlığa bakıp bu konuda yardımım olmaz diye konu başlığına bile tıklamayabilir...

Ayrıntıları burada toplamaya çalışmıştık: agaclar.net Üyelik Sözleşmesi

Bu konu böyle devam edebilir ama serayla ilgili bilgiler için uygun başlık altında devam edebilir ya da içeriği belli edecek bir konu adıyla yeni konu açabilirsiniz.

Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği) - agaclar.net

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 14:30   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mavisevdam Mesajı Göster
Herkese merhaba , henüz 24 yasinda.. yaşadığı çevreden bunalmış , her gün işe giderken sanki ayakları tersine yuruyen çaresizlik sendromu yaşayan biriyim....
Her şeyi geride bırakıp tarımla toprakla uğraşmak istiyorum ama bu konu da bilgim yetersiz .. öncelikle nereden başlamaliyim bilmiyorum..

Biliyorsunuz ki tarıma hayvancılığa günden güne ilgi azaldı .. köylerde insanlar kalmadı .. Yani büyük şehir de kapıcı olmak var köyde ne yapicam ile dolan bir genç nüfus olduk...

Bense memuriyet hayatından sıkıldım..bunaldım. belki de yoruldum..
koyume dönmek istiyorum .. İnsanlarla uğraşmak artik sanki toprakla uğraşmaktan daha zor gibi gözüküyor gözüme ..

Memleketim de sera yapmak var aklımda .

yazın domates salatalık taze fasulye karpuz kavun aklinaza gelebilecek bir sürü şey yetişiyor .. kışın ise pırasa , lahana gibi kış sebzeleri çok rahat yapılabiliyor ..

Sizce bulunduğum yer için sera mantıklı olur mu ? , Ilıman olsa da bazen sıfırın altına da derece dusebiliyor..

Sera maliyetleri nedir ? Ben toprakla ugrasmadim elime çapa almışligim da yok bu zamana kadar ..

fakat isteğim , heyacanim çok fazla..
internetten sürekli tarımla ilgili videolar izliyorum ....

Kaç dönüm tarla gerekli ? Ve neler yapılabilir ?

Yardımcı olursanız sevinirim .
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat fakültesi bahçe bitkileri bölümünden PROF. DR. Necdettin SAĞLAM'a bir e-posta gönderip sorun: necdettin.saglam@gop.edu.tr
Sonuçta doktora tezini Tokat koşullarında örtü altı üretimde yapmış. Biz ne kadar fikir verirsek verelim, yüzleşeceğiniz durumlarla daha önceden karşılaşmış birinin görüşlerinin yerini tutmaz.

Selma_321 beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 19:33   #6
Yeni Üye

Cevap veren herkese tesekkur ederim .. onerileri goz onunde bulunduracagim .

Eski 11-04-2018, 20:00   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Yorulmanın psikolojisi ile seracılık hakkındaki yazışmalar aynı sayfa altında yapılmamalı

Size yardımcı olacak bazı kişiler sadece başlığa bakıp bu konuda yardımım olmaz diye konu başlığına bile tıklamayabilir...

Ayrıntıları burada toplamaya çalışmıştık: agaclar.net Üyelik Sözleşmesi

Bu konu böyle devam edebilir ama serayla ilgili bilgiler için uygun başlık altında devam edebilir ya da içeriği belli edecek bir konu adıyla yeni konu açabilirsiniz.

Seracılık (Örtüaltı Yetiştiriciliği) - agaclar.net
Konu başlığını değistiremiyorum , bu konuda adminlerin yetkisi varsa eğer yardımcı olabilirseniz sevinirim .

Eski 11-04-2018, 20:30   #8
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
İnsanlarla uğraşmaktan bıktı iseniz hiç bu işe girmeyin derim, sinir krizi geçirirsiniz. Ürünler toptan verseniz alacağınız paranın peşinde koşarsınız. Kendiniz satsanız müşteriye ürününüzü anlatamazsınız, daha doğrusu onlar anlamaz.

Serayı ikinci el bulabilirsiniz 9,60 seralar genelde satışta oluyor. 250 m2 gibi seraya 8bin verilebilir. Bölgede serada yoksa ve işleri sağlam yaparsanız iyi para kazanabilirsiniz. İlk olarak pazar araştırması yapmak gerekli.

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2018, 21:45   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
İnsanlarla uğraşmaktan bıktı iseniz hiç bu işe girmeyin derim, sinir krizi geçirirsiniz. Ürünler toptan verseniz alacağınız paranın peşinde koşarsınız. Kendiniz satsanız müşteriye ürününüzü anlatamazsınız, daha doğrusu onlar anlamaz.

Serayı ikinci el bulabilirsiniz 9,60 seralar genelde satışta oluyor. 250 m2 gibi seraya 8bin verilebilir. Bölgede serada yoksa ve işleri sağlam yaparsanız iyi para kazanabilirsiniz. İlk olarak pazar araştırması yapmak gerekli.

İsmail bey sadece kafam da kotamı doldurdum .. ruhsal olarak belki değişiklik iyi gelir düşüncesindeyim .. ikinci el sera olayını bilmiyorumdum , bunu da seceneklerime ekleyecegim .

Eski 12-04-2018, 00:05   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Yaşınız daha çok genç. Bu yaşta tükendiğinizi söylerseniz, ilerisi için daha da karamsar olursunuz.
İsmail bey söylenmesi gerekenleri net biçimde yazmış. Bu devirde geçimini çiftçilikten sağlamak için biraz eksik montaj olmak lazım. Akıllı adamın yapacağı iş değil.
Çiftçilik için ayırdığınız para ile güzel bir tatil yapın.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2018, 09:07   #11
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Kendin için ufak bir yer kirala veya oturduğun evin bahçesi varsa ya da en kötü evinin balkonunda ufak saksılara bir şeyler ekerek bence kendini bir dene. Duruma göre yönlendiğini göreceksin.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2018, 07:33   #12
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Kendin için ufak bir yer kirala veya oturduğun evin bahçesi varsa ya da en kötü evinin balkonunda ufak saksılara bir şeyler ekerek bence kendini bir dene. Duruma göre yönlendiğini göreceksin.
Bahçede ya da balkonda domates yetiştirmek ile bunu geçim için yapmak çok farklı şeyler. Evimin bahçesinde domates, biber, vs sebze yetiştirirken, sabah olsun da bahçe ile uğraşayım diye sabırsızlanırdım. 20 dekar meyve bahçesi alınca keşke Norveç te yaşasaydım da geceler 6 sürseydi diye düşünür oldum. Balkon da sebze yetiştirmek zevk, oysa geçim için bir şeyler yetiştirmek büyük stres. Don mu olacak? dolu mu vuracak? hangi hastalık veya zararlı gelecek? diye düşünür durursunuz.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2018, 12:36   #13
Ağaçsever

lolla's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011

Yaklaşık 6 aydır bende aynı bunalmışlık ve karamsarlıktan muzdaribim.
Kendi adıma çözümü pencere önünde bulabildim. Evim 1+1, balkonsuz ve 13.katta.
Pencere önlerine sağlamca saksı tutacaklarını monte edip, extra önlem aldık.
Kapalı ve şeffaf peynir kutularında tohumlarımı çimlendirip, sonra pencere önüne dışarıya alıyorum.
Kedim izin verse ev seraya dönüşecek.
Sanırım insan ruhuna en iyi gelen tek şey doğa.

Düzenleyen lolla : 07-05-2018 saat 12:42 Neden: fotoğraf ekleme
lolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2019, 09:25   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2019
Yaşın bence oldukça genç öncelikle . Önce seracılık yapan birilerinin yanında çalış işi göre sevecekmisin sevmeyecekmisin. Boşuna yatırım yapma

metehan35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024