agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2016, 20:19   #1
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Mine Pakkaner'e soralım

Yeni dönemde bana sorularınız için bu başlığı kullanacağım. Özel mesaj kutum doldu ve bildiğiniz gibi özel mesajla soruları cevaplayamıyoruz.

Öncelikle çok çok elzem bir durum olmadıkça kimyasal ilaç tavsiyesinde bulunmayacağımı söylemek isterim. Bir de ellerinde analiz raporu ve tavsiye olduğu halde yeniden tavsiye arayanlara da bu başlıkta cevap veremiyorum. Analiz raporlarının değerlendirilmesi için başka bir başlığımız var.

Uzun bir süredir birikmiş özel mesajları cevaplayarak başlayalım.

Alıntı:
Araya girip bir not ekleyeyim

Burada soru ve cevaplar karışık olarak yer alacak ve bu bölüm sayfalarca uzayacak.
Soru soranlar, sorularıyla birlikte cevapları da kopyalayıp, ilgili başlık altına yapıştırırlarsa bir hayır işlemiş olurlar

Malina
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kumdereli
...
Çay ocagından Demlenmiş çay artıklarını topluyorum,Saksıdaki biberlerim vs. için nasıl degerlendirmeliyim...
Çay atıklarınızı kompostlayabilirsiniz, enzim yapabilirsiniz, hatta saksı harçlarınızın içine kısmen bu şekilde koyabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mcihan70
Hocam merhabalar;

Vermikompost üretimi için hazılık yaparken C/N oranını 30 yapmak istiyorum.
Malzemeler inek gübresi,kavak talaşı,çay posası kullanmayı düşünüyorum.
...

inek gübresinde 20/1
Talaşta 500/1
Çayı bulamadım.

çayı koymasak da olur.(olur mu?)

hangisinden kaçar birim kullanılması gerekiyor.
Yardımcı olabilir misiniz.
...
Çay koymasanız da olur. İnek gübresini kompostlar da solucana verirseniz talaş koymanız da gerekmez. Sorduğunuz C/N oranı için 30 birim gübreye 0.7 birim talaş koymalısınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2016, 20:25   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolga efe
...Hatay Antakya'da zeytin çeliklerini köklendirme çalışmaları yapmak istiyorum.Bahçemizde bulunan 9 m2 lik bir kulübede,steril ve kontrol edilebilir bir ortam hazırlamak üzereyim.Köklenme hormonunu çeliklere kullandıktan sonra ortamın ısı ve nem kontrolünü iklim cihazıyla sağlayacağım.İstenilen ısı 20-22 derece.İstenilen nem %90- 95 olacak.Nemi sisleme cihazıyla sağlayacağım. Köklenme ortamında sadece perlit kullanacağım.Ortam ısısını ısıtıcıyla kontrol edeceğim.İlaveten çeliklerin üzerine florasan tarzı ışık yakacağım.Sizden ricam yazdıklarımda yanlışlık varmı? Neler yapmalıyım? ...
Yaptıklarınızın hepsi tamamdır. Ancak srada yapsaydınız ilave ışıklandırma ihtiyacınız yoktu. Bir kulübede yapacağınız için çeliklerin 40 cm üzerinde florasan lambaları yakabilirsiniz. Bahçenize kapalı bir köklendirme tüneli yapsanız ışıkla hiç uğraşmazsınız.

Muda ve yatah beğendi.
Eski 04-12-2016, 20:27   #3
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Peyzaj2017
...ben peyzaj mimarlığı okuyordum...dondurmuştum. Bu dönem tekrar başlayacağım. Alt yapım yok yeteneğim yok istersem başarabilirsiniz sizce çok heyecanlıyım lütfen bana yardımcı olun
Elbette başarırsınız, eğitim size gereken alt yapıyı verecek. İlla ki tasarımcı olmanız da projelendirmede çalışmanız gerekmiyor. Bu işin çok zevkli olan saha, uygulama ve fidanlık kısımları da var. Başarılar.

Muda beğendi.
Eski 04-12-2016, 20:45   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Moon_____light
... çim ile ilgili verdiğiniz bilgileri okudum ve size yazmaya karar verdim... bizim bahçedeki çimlerde sararmalar mevcut..ayrıca çim saplarında beyaz mantar gibi oluşumlar var..bazı bölgede çok yoğun yonca var...
BU sorun mantar hastalığını tanımlıyor. Çimde alınacak tedbirleri ilgili başlıkta çok detaylı anlattık. Çimde yabancı ot ilaçlarını uygulamak tecrübe istiyor, mesajda bana adını yazdığınız ilaç yaygın kullanılan bir ürün, tekrarlayan uygulamalar gerekebilir ama en doğrusu elle mücadele. Yabancı ot ilaçları da masum değil unutmayın.

Eski 04-12-2016, 20:54   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mayamaya
...
Sabah 11 den akşam 7'ye kadar güneş alan bir balkonum ve , bodur petunya ,sardunya ,karanfil ,begonya ve madalyon çiçeği olmak üzere çok sayıda çiçeğim var. Ancak ne yaparsan yapayım sardunyaları çok fazla yaşatamıyorum.şimdiye kadar 10 tane sardunyayı çürüttüm maalesef. Petunyaları fide olarak dikmiştim ve hergün sulayarak nisandan beri yaşatmayı başardım.Onlar çok güzel maşallah.Evim yüksek giriş ve Balkonum petunyalar sayesinde çok güzel gözüküyor ve her geçenin balkonum hakkında çok güzel şeyler söylediğini duyuyorum bu beni çok mutlu ediyor ama nazardan da korkuyorum. Nitekim de çiçeklerim sürekli ölüyorlar.Sardunyalar bir süre canlı kaldıktan sonra yaprakları sararıyor ,çiçeklenmeyi kesiyor ,kökten siyahlaşıyor ve ölüyor.Önceleri acemilikten çok fazla suladım ve akşam sulaması yaptım ondan dolayı oldu diye düşündüm.Şimdi 5-6 günde bir suluyorum ,(parmağımla toprağın dibini kontrol ettikten sonra suluyorum ) captan ilacıyla ilaçlıyorum,çiçek vitamini veriyorum, böcek için sarımsaklı arap sabunu ilacı yapıyorum( bu ilaç bazı sardunya ve çiçeklere iyi gelmedi maalesef yaprakları çürüttü) yani ne yaparsam yapayım bir iki ayda sardunyalarım ölüyor ve bende çok üzülüyorum.En dayanıklı çiçeklerden olan sardunyaları çürüten bir insan olarak tarihe geçeceğim sanırımBu arada ön camlarım sabah güneşi alıyor ve ordaki sakız ve bodur sardunyalarım aylardır çok canlılar maaşallah .Bu yüzden de sorunun balkonumun çok sıcak ve güneşli olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.Siz ne dersininiz? ...
Neden saksılarınızın yerini değiştirip denemiyorsunuz? Diğer bitkilerde başarılı ve gördüğüm kadarıyla da çok özenlisiniz. ben olsam Saksılarımın yarısının yerini değiştirir ve öyle denerim bir de. Yoksa sizin başarısız olacağınızı düşünmüyorum. Sulamayı kesinlikle aşırı yapmayın. Ama sıcaklarda da bitkiyi kurutmayın. Sardunyaların bizim çok kireçli sularımızı da aslında sevmediklerini unutmayın.

Muda beğendi.
Eski 04-12-2016, 21:06   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nhtarsln
...
her yaz tatile geldiğim ayvalığa yerleşmek
burada yaşamak doğayla iç içe bir yaşam sürmek istiyorum

bu civarda bir zeytin bahçesi almak niyetindeyim
3 nüfuslu bir ailenin geçimini sağlayacak kadar gelir elde edebilir miyim bu yolla tavsiyelerinizi bekliyorum....
Bu tamamen ne büyüklüğünde bir yer almayı düşündüğünüz ve geçim standartınızı ne düzeyde tutacağınız ile ilgili.

Boş tarla alıp yeni bir bahçe mi tesis edeceksiniz, hazıer bir zeytinlikle mi başlayacaksınız? İçine ev yapacak mısınız? Ara tarım düşünüyor musunuz? Daha önceden tecrübeniz var mı? Bumları hep dikkate alın olur mu? Bütün hesabınızı iyi yapın, hayatınızı yeniden projelendiriyorsunuz unutmayın.

Muda beğendi.
Eski 04-12-2016, 21:12   #7
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi subliminer
... Ihlamur çelikleme konusunda yardım almak istiyorum. Özellikle en uygun mevsim nedir? Nelere dikkat etmeliyiz? ...
Ihlamuru maalesef çelikten yetiştirmek çok güç, ya tohum ekeceksiniz, ya da kök sürgünlerinden ayırma yapacaksınız. Çelik'ten yetiştirmek için alltan ısıtmalı üstten sislemeli yastıklarda yazın alınmış yarı odunsu çeliklerle, 3000 ppm toz İBA kullanmalısınız.

Muda, saleri ve ebd beğendi.
Eski 04-12-2016, 21:17   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sage888
... 5 günlük ortancamı nasıl rahat ettireceğimin şaşkınlığında iken, ortancam çiçeklerini büzdü. yaprakları sanırım solmaya başladı, onlar da büzüştüler... balkonda öğleden sonra 3'ten sonra güneş alan bir noktaya koymuştum, biraz güneş de almalı sanıyordum. şu an gölgeye koydum... sulamasını gün aşırı az az çok abartmadan yapmıştım...
sanırım ortancamı kaybediyorum dallarında kahverengi benekler gördüm, aldığımda var mıydı emin değilim.
lütfen bana da yardım edin
bu yaz çiçekli halini kaybetmemesi için elimden geleni yapmak istiyorum ...
Yazın yollamıştınız mesajı, umarım ortancanızı yaşatabilmişsinizdir bu zamana dek. Yolladığınız fotoğrafa baktım. Ortancanız çok susuz kalmış ve sıcaklamış. Hemen gölgeye alın ve bol sulayın. Bütün yaz boyu fotoğraftaki formda kalması ve sürekli çiçek açması da çok imkanlı değil. Geçen çiçekleri kesmeyi ihmal etmeyin.

Eski 04-12-2016, 21:24   #9
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Levooz
...Arap sabunu, zeytinyağı ve sarımsak karışımını yaptım ve bitkiye uyguladım...Bunu kaç günde bir yapmalı ve toprağı üzerine gelen bu karışımı nasıl temizlemeliyiz?
Açıkçası çok fazla yaprak biti yoktu ağacımda, olanların da yapraklarını kesip attım. kalanlar içinde püskürtme işlemi yaptım. Kaç günde bir kullanmalıyız. sonrasında yaprakları temizlemeli miyiz? ve toprağına bir müdahalede bulunmalı mıyız?
...
Öncelikle şunu bir kez daha hatırlamakta fayda var, ev yapımı solüsyonlar kısa süreli etkilidir, kalıcı değildir. Sorun sürüyorsa haftada bir uygulama yaparsınız. Eğer ortada bit yoksa ilaç yapmanın anlamı yok. Azken ilaçlamanız yerinde bir karar olmuş.

Toprağa müdahale etmekten kastınız nedir çok açık değil ama birşey püskürtmeyin, dökülen bitli yapraklar vs olmasın sadece. Sonrasında yaprakları temizlemeniz de gerekmez. Sıcak saatlerde sakın uygulama yapmayın.

Eski 04-12-2016, 21:40   #10
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Mine Pakkaner;

Ihlamur konusunda nedense alınan fidanların büyük çoğunluğu çiçek vermemekte. Belirli bir yaşa gelmesi mi gerekmekte. Yoksa aşı mı yapmak gerekiyor.

saleri beğendi.
Muda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2016, 21:52   #11
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nagehan17
...bambumun üst kısmı sarardi kesip kesmem konusunda bana bir bilgi verir misiniz acaba kararsız kaldım birde kök yerinden yeni bir filiz yani yapraklar çıkmış ne yapmam gerekiyor...
Keşke bir foto olsaydı. Sararan kısmı kesin, yeni çıkan yapraklar ve sürgünler sayesinde tazelenecektir.

Muda beğendi.
Eski 04-12-2016, 21:55   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
...
Ihlamur konusunda nedense alınan fidanların büyük çoğunluğu çiçek vermemekte. Belirli bir yaşa gelmesi mi gerekmekte. Yoksa aşı mı yapmak gerekiyor.
Ihlamurda genelde gençlik kısırlığı var. Genç yaşta çiçek vermiyor. Bir de tohumdan yetiştiği için aynı ağaçtan alınan tohumlardan bile yetiştirilen bütün bireyler eşit çiçeklenmiyor. Çok açan bir tanesinin kök sürgününü alabilirseniz bol çiçekli ıhlamurunuz olur.

Muda ve saleri beğendi.
Eski 05-12-2016, 10:05   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Ne güzel bir toplantı olmuş.
mine hanım iyi günler
size özel mesajlarınıza mesaj attım ama çevap yazmadınız.
birkonu hakkında fikrinizi istiyecektim özel bir mevzu.

evandevan5 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-12-2016, 17:27   #14
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi evandevan5 Mesajı Göster
mine hanım iyi günler
size özel mesajlarınıza mesaj attım ama çevap yazmadınız.
bir konu hakkında fikrinizi istiyecektim özel bir mevzu.
agaclar.net Üyelik Sözleşmesi
Alıntı:
Özel mesaj ile cevap istemeyin, cevap vermeyin

Özel mesaj aracılığı ile cevap istemek, tüm üyeleri sorudan ve ona verilecek (başka kişilerin de işine yarayacak) cevaptan mahrum etmek demektir. Sadece sizin işiniz görülür, bencilce bir tavır sayılabilir. Bu nedenle sorularınıza özel mesaj aracılığıyla cevap istememeli ya da sorulara özelden cevap vereyim dememelisiniz.
Daha da özel bir konu değildir umarım

A_NOMAD beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-12-2016, 13:43   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Ev yapımı ilaçlar

sadece kendi mesajımı nasıl yapıştırırım bilemedim.Son mesajda sorulanları yanıtlar mısınız?

çamkokusu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-12-2016, 16:56   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çamkokusu Mesajı Göster
İlaçlama yapmamız için illaki bitkinin hasta mı olması lazım?Önlem amaçlı hastalık ortaya çıkmadan ilaçlasak olur mu?

Virütik hastalıklar için bir reçeteye rastalayamadım.Oksijenli su bunu sağlar mı?
Ev yapımı tarifler doğrudan tesirlidir, sadece hastalık veya zararlı varsa uygulama yapılır. Basit terkiplerdir, stabil ve kalıcı etkili değildirler, bu yüzden sık sık uygulama gerektirebilir.

Virüslerin çaresi henüz yok. Oksijenli su dezenfektan etkisiyle kullanılabilecek olanların içinde en uygunudur.

Eski 13-12-2016, 12:31   #17
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Merhaba Mine hanım,

Bu sonbaharda ağaçlarıma %2 lik hazır bordo bulamacı attım. Kayısılarımda ve eriklerimde kabuklu bit olduğunu görüp 1 hafta sonra gülleci bulamacı attım. Bu ikisinin karışmaması gerektiğini biliyorum ancak aralarında uygulama olarak ne kadar zaman olması gerektiğini bilmiyorum. Bu uygulamam yanlışsa, ağaçlarımda toksik etki yapar mı? yaparsa bunu nasıl anlayabilirim?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

tarku Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-12-2016, 13:52   #18
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Tarku siz ikisini karıştırmamışsınız, ayrı ayrı zamanlarda atmışsınız. Karıştırmaktan kastımız iki solüsyonu aynı kapta karıştırıp atmak. Arada bir hafta bırakmanız da iyi olmuş.Kabuklu bite gülleci bulamacı hiç denemedim. Etkisini görürseniz bana da söyleyin. Yazlık yağ kullanıyorum mücadelede.

İkisini bir hafta arayla atmanızın toksik etki yapacağını düşünmüyorum.. Kolay gelsin.

Eski 16-12-2016, 14:32   #19
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutlusoy
...ıhlamur fidanı aldım.... aradan 4 yıl geçmesine rağmen hala çiçek açmadı acaba çiçek açmayacak mı ya da biraz daha sabırlı mı davranmalıyım. Satın alırken orada bulunan görevli yaprağını elleyip "Bunun yaprağı yumuşak, bu dişidir." demişti. Diğer bir konu da komşum ıhlamur ağacının enine köklendiğini ve apartmanın temeline zarar vereceğini belirtmektedir...
Ihlamur genelde 7-8 yaşından sonra çiçek veriyor. Dişi ve erkek bireyleri de yok. Çiçekleri hermafrodittir. Yani çiçekte hem erkek hem dişi organ bulunur. Erkek veya dişi çiçekleri veya sadece erkek çiçek açan, sadece dişi çiçek açan bireyleri yoktur. Bazen hermafrodit çiçeklerin kendi kendilerini dölleyememe sorunu olabilir. Eğer yakınına bir ıhlamur daha varsa oradan tozlaşır. Ya da ağaca çok açtığını bildiğiniz bir çeşitten aşı yapabilirsiniz. "T " aşıdan güzel sonuç alanlar var.

Apartmanın temeline veya duvarına ne kadar yakın dikim yaptınız bilmiyorum ama Ihlamur kökleri bir okaliptüs, incir, dut, akasya kökü gibi değildir. Elbette ki kazık köklü değil saçak köklüdür ama kökleri yukarıda saydıklarım gibi çok yüzlek gelişmez.

Eski 16-12-2016, 14:32   #20
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Tarku siz ikisini karıştırmamışsınız, ayrı ayrı zamanlarda atmışsınız. Karıştırmaktan kastımız iki solüsyonu aynı kapta karıştırıp atmak. Arada bir hafta bırakmanız da iyi olmuş.Kabuklu bite gülleci bulamacı hiç denemedim. Etkisini görürseniz bana da söyleyin. Yazlık yağ kullanıyorum mücadelede.

İkisini bir hafta arayla atmanızın toksik etki yapacağını düşünmüyorum.. Kolay gelsin.
Cevabınız için teşekkür ederim. Bu başlık size sorulan sorular için, bu yüzden yanlış bir şey yapıyorsam kusura bakmayın.

Youtube'ta gülleci bulamacı hakkında yayınlanan bir video seyrettim. Yapılışını ve etki ettiği zararlıları anlatan, Yüksek ziraat mühendisi Kadir GÖÇERİ'ye dün ulaştım. Sağolsun, yaptıkları araştırma sonuçlarını hiç bir kompleks göstermeden uzun uzun anlattı. 3 farklı bahçede yaptıkları uygulamalarda; 2 bahçede %1oo, 1 Bahçede %75 oranında başarı sağlandığını söyledi. Bu karışımın etkili olabilmesi için, sürekli kullanılması gerektiğini, diğer öldürücü ilaçlar gibi " attım öldü" demenin yanlış olacağını söyledi.

Size sormuş olduğum soruları ona da sordum. Bordo bulamacından sonra, gülleciyi atmam halinde aralarında 10 gün, önce gülleciyi sonra bordo bulamacını atmam halinde aralarında 3 gün olması gerektiğini anlattı. Ayrıca gülleci bulamacının iç kurduğu yumurtalarında da belli oranda etkili olduğunu ancak iç kurdu ilacı atmam gerekirse Alkalilerle karışabilir ilaçları gülleci ile karıştırarak atabileceğimi söyledi.

Şimdi sorum; alkali ile karışabilecek iç kurdu ilaçları nelerdir?

defender77 beğendi.
tarku Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-12-2016, 14:44   #21
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bilgilendirmeniz için teşekkürler.
İlaç ismi ise veremiyorum. Herhangi bir zirai ilaç bayisine gidip iç kurdu ilaçlarının etiketlerine tek tek bakmanız gerekir.

tarku beğendi.
Eski 17-12-2016, 19:49   #22
Ağaç Dostu

Bitkiler hastalığa yakalanmadn önce önlem olarak ne yapılmalı?Bir tarif var mı?

ULDUZ beğendi.
Eski 19-12-2016, 20:28   #23
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Elbette, bu konuda bitki bağışıklık sistemini güçlendirecek tedbirler almanız en önemli önlemlerden.

Sulama, havalandırma, zamanında yapılacak bakım hep bitkiyi sağlıklı tutar. Dökülen hastalıklı yaprakların temizliği, budama, zararlıların izlenmesi, hastalıkların izlenmesi çok önemli.

Peki bağışıklığın güçlü tutulması için ne yapmalı derseniz, aşırı azotlu gübrelemeden kaçınmak gerektiğini, fosfor ve potasyumu dengelemek gerektiğini, unutmayın. Toprağı güçlü tutarsanız bitkiyi de güçlü tutarsınız. Solucan gübresi, kompost, humik ve fulvik asit, mikrobiyal gübreler, organomineral gübreler, ev yapımı enzimler kullanın. Kompost çayı bağışıklığı arttırır. Ticari aktivatörleri de kullanabilirsiniz ISR 2000, CropSet vs. Deniz yosunu preparatları kullanabilirsiniz. Bunun dışında ev bitkilerinde oksijenli su solüsyonu, aspirinli su solüsyonu kullanmak bağışıklık sitemini tetikler.

Bu arada olur olmaz tarım ilacı da kullanılmamalı. Etmenler bu şekilde ilaçlara dayanım kazanıyor ve bitkilerin hastalıkları daha zor tedavi oluyor.

FatihBahce ve A_NOMAD beğendi.
Eski 28-12-2016, 20:43   #24
Ağaç Dostu

Bokashi hazırlıyorum bitkiler için.Ama sanırım yetmeyecek,kutuya yaklaşık bir kavonoz çay posası ekleyip bırakacağım.Bunun dışında irfan çayı da kullmaya karar verdim.

Aspirini bitkiler ne kadar büyüyünce uygulamalıyım?Yoksa her zaman uygulanabilir mi?

Ve ikinci sorum askı sistemi dediğimiz şey tam olarak ne? Nsıl yapılır?

Düzenleyen çamkokusu : 29-12-2016 saat 15:20
Eski 30-12-2016, 20:02   #25
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Aslında bütün bu hazırladıklarınız bitkinizin bağışıklığını güçlü tutacaktır. Aspirini fide döneminde veya hastalık görürseniz verin. İrfan çayı oksijenli demlenen bitki çayıdır. Söğüt yaprakları ve dallarını bolca katarak hazırlayacağınız çay salisilik asit de içerecektir. Aspirinin aktivatörlüğü de zaten bu maddeden dolayıdır.Baharda taze yeşil sürgün ve yapraklardan çay yapın bitkiye verin, güçlensin.

Askı siteminden ne kastettiğiniz konusunu çözemedim.

Eski 30-12-2016, 20:16   #26
Ağaç Dostu

Alıntı:
Aslında bütün bu hazırladıklarınız bitkinizin bağışıklığını güçlü tutacaktır. Aspirini fide döneminde veya hastalık görürseniz verin. İrfan çayı oksijenli demlenen bitki çayıdır. Söğüt yaprakları ve dallarını bolca katarak hazırlayacağınız çay salisilik asit de içerecektir. Aspirinin aktivatörlüğü de zaten bu maddeden dolayıdır.Baharda taze yeşil sürgün ve yapraklardan çay yapın bitkiye verin, güçlensin.

Askı siteminden ne kastettiğiniz konusunu çözemedim.
Bitkilerin dalları meyveleri taşıyamaz diye destek olarak kullanılan sistem.Anlayamadım nasıl yapılıyor vs.

Eski 04-01-2017, 21:15   #27
Yeni Üye

Manchineel's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2014
Antalya civarlarında agave bitkisini en iyi nasıl yetiştirebiliriz?

Manchineel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-01-2017, 16:11   #28
Ağaç Dostu

Saponaria officinalis (Sabun otu - Sabun çiçeği)

Mine hanım,ilgili başlıkta sorumu sordum.

Eski 16-01-2017, 17:52   #29
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çamkokusu Mesajı Göster
Saponaria officinalis (Sabun otu - Sabun çiçeği)

Mine hanım,ilgili başlıkta sorumu sordum.
Aynı yerde cevapladım.

Eski 16-01-2017, 17:54   #30
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manchineel Mesajı Göster
Antalya civarlarında agave bitkisini en iyi nasıl yetiştirebiliriz?
Agave Antalya' da sanki doğal ortamında yetişiyormuş gibi kolay ve başarıyla yetişiyor. Zaten çok bakım isteyen bir bitki değil. Gevşek, geçirgen, kumlu ve organik maddeli bir harçla dikim yapın. Güneşli havadar bir yere dikin, yavrular fazla çoğaldığında ana bitkiyi örselemeden alın, aşırı sulamadan kaçının.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024