agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 2 Gönderen mimarCI
  • 1 Gönderen ruzgar78
  • 3 Gönderen mazda_ozan
  • 1 Gönderen Portakal Rengi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2017, 16:59   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Taşıyıcı kiriş kereste için tavsiye

Arkadaşlar ahşap taşıcıyı kiriş kereste için ne tür bir ağaç kullanmam gerekir

bir tavsiyeniz var mı ?

ruzgar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2017, 08:59   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2016
Eski evlerde ardıç' ın kullanıldığını biliyorum ki bunlar oldukça uzun bir süre sağlam kalabiliyorlar.

junior ve mazda_ozan beğendi.
mimarCI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2017, 11:31   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mimarCI Mesajı Göster
Eski evlerde ardıç' ın kullanıldığını biliyorum ki bunlar oldukça uzun bir süre sağlam kalabiliyorlar.
İzmir de keresteciler çarşına gittim genellikle Rus çamı var diyorlar ama
Rus çamının sağlamlığı konusunda endişeliyim

mazda_ozan beğendi.
ruzgar78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2017, 15:03   #4
Ağaç Dostu

mazda_ozan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2014
Ahşap evler, Türkiye’de özellikle ormanın bol olduğu Karadeniz bölgesinde uygulanmış, insanları nemden koruyan, uzun süre bakım gerektirmeyen, psikolojik olarak rahatlamasını sağlayan, doğal sağlıklı bir inşaat malzemesidir.Eski Osmanlı evlerinde de kullanılan bu yapı malzemesi, ya yekpare Ahşap olarak kullanılmış ya da Badadi denilen özel yapı sistemiyle toprak ile birlikte uygulanarak ilk ahşap ve beton karışımı ev sistemi oluşturulmuştur.Farklı ağaç cinslerinden yapılabilen ahşap ev çeşitleri uzun ömürlü yapı sistemleridir.Fırınlanmış ve Emprenye edilmiş Sarı Çam ağacından yapılmılmış bir ahşap evin ortalama ömrü 70-120 sene arasındadır.Ömrü belirleyen ağacın kesim şeklinden tutun, ağacın cinsine, Fırınlanma derecesine, Emprenyenin kalitesine göre değişebilir.Ağacın kalitesi çok önemlidir Türkiye’de genelde yurt dışından ithal çam ağacı kullanılır, maalesef Türkiye’de ki ormanlarımızın kesilerek biteceğinden korkulduğundan bizim iklimimize has özellikteki ağaçlarımızı kullanamıyoruz, halbuki iskandinav ülkeleri ve Rusya ekonomilerinin %25’ini ormancılıktan kazanıyorlar.Burada mühim olan profosyonel ormancılık yapabilmek, kesilip yerine fidan dikilmeyen ormanlar elbet tükenir… ahşap ev modelleri İthal gelen çamın özellikle bataklık çamı yani lifli çam olması evinizin kalitesi açısından önemlidir. Çünkü lifsiz ağaçlar çatladıklar zaman ayrılarak ahşabın taşıyıcılık niteliğinin bozulmasına neden olabiliyorlar. Ahşap ev kalitesini etkileyen faktörlerden biri de Ahşap malzemelerin fırınlanmasıdır bunun farklı yöntemleri vardır, Izgara üzerine ahşapların dizilip hava sirkülasyonu ile soğuması **** sıcak bir fırına atılım nem oranının %16-18 e çekilmesi gibi tabi ki sağlıklı olan fırınlanmasıdır.

ahşap ev firmaları fiyatları çeşitleri modelleri - Eker Ahşap

Ahşap ev

junior, kamil35 ve ruzgar78 beğendi.
mazda_ozan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 19:14   #5
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Kuzey Ülkeleri Ağaçları

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ruzgar78 Mesajı Göster
İzmir de keresteciler çarşına gittim genellikle Rus çamı var diyorlar ama
Rus çamının sağlamlığı konusunda endişeliyim
Merhaba,
Cinse bağlıdır ama ağaçlar taşıyıcılık konusunda bölgeye göre dramatik değişiklikler göstermiyor. Önemli olan liflerinin doğrultusunda kesilmiş olması. Ülkemizde satılan kerestelik ithal ağaçlar Kuzey Ülkeleri'nin çamları. Kullandığım için biliyorum, fırınlı olsa da yerli çıralı çamlara göre çalışması (uzayıp kısalması) daha fazla oluyor. Taşıyıcılığında sorun çıkmadı. (Çıralı çam % 25 daha güçlüdür ve sertliği de iyidir.) İthallerin avantajı da var. Bizimkilerin gövdeleri eğri büğrü olduğu için (nedense), kalem gibi yetişen ağaçların kerestesi daha homojen yapılı oluyor. İç ortamda lambiri kaplama olarak da kullandım, memnunum. Birde, ahşap koruyucu (2 kat) kesinlikle kullanılmalı. (Vernik öncesi.)

junior beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024