agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-02-2018, 09:24   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Sizce 1 dönüm arsa nasıl değerlendirilmeli

Arkadaslar herkese merhaba. Gecen sene ankara/golbasinda almis oldugumuz 1 dönüm arsamizi bu sene degerlendirmek istiyoruz sizce ne yapmaliyiz. Topraksiz tarim cok ilgimi cekiyor buna alternatif sizin görüşlerinizi merak ediyorum.

samil06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2018, 09:32   #2
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Toprağınız var ama topraksız tarım düşünüyorsunuz Ankara şartlarında meyve sebze olarak değerlendirmeniz daha güzel olmaz mı?
Ticari olarak benim aklıma pek birşey gelmiyor. İklim olarak uygun değiliz maalesef.

g.c. ve samil06 beğendi.
Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2018, 22:02   #3
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Che bahçesi ya da pawpaw bahçesi kurun.
Hem iklime uygun Hem Türkiye'de yeni.
1 dönümden ciddi kâr sağlayabilir.
Hem az da olacağı için fazla uğraştırmaz.
50-60 ağaç da rahat alır.
Tabi kâr-ticaret düşünüyorsanız

lolla, Asoo ve samil06 beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2018, 12:54   #4
Yeni Üye

Sevgili beşiktaş(bir ankaragüçlü olarak böyle hitap etmek garip bir duygu ) yorumunuz icin tesekkurler.

devirsiz ve Beşiktaş beğendi.
Eski 09-02-2018, 12:56   #5
Yeni Üye

Merhaba feijoa bahsettiginiz bitkileri ilk defa duydum cok tesekkur ederim bunu arastiracagim.

Eski 09-02-2018, 13:46   #6
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

O türlerde Türkiye'de kaliteli fidan bulacağını düşünmüyorum.

Eski 09-02-2018, 14:11   #7
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Tropikmeyveci Abdurrahman bey isteğe bağlı olarak üretiyor...Talebi iletin.Kendisi kaliteli olarak,çekirdeği az,Dünyada rağbet gören ticari türlerini temin edecektir.Talep şu an fazla olduğundan aşılar tuttuğu gibi satmak zorunda kalıyor.(O yüzden bazı egzotik meyveler çok ufak fidan olarak geliyor.)
Biz şu an koordineli olarak Avustralya ve Yeni Zelanda daki ,Dunyadaki kaliteli ticari,iri meyveli Feijoa bahçeleri kuruyoruz.200-250 adet gibi başlıyoruz.Düşünenlere ileriki günlerde yardımcı da olacağım.
Çanakkale Bayramiç de Feijoa bahçeleri proje olarak İl **** ilçe tarımın gündemindeydi.
12 dönüm civarı kurulacaktı(ama aşılı mı yoksa reçellik ufak aşısızlardan mı onu bilmiyorum.akıbetini de bilmiyorum belki kuruldu)

Bir çin atasözü okudum geçenlerde nette bir yerde hoşuma gitti;
Bir işi ya ilk yapan ol,Ya da herkesin yaptığı bir işi en iyi yapan ol.

junior beğendi.
Eski 09-02-2018, 14:19   #8
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Bahsetmiş olduğun paw paw özellikle 2-3 yaşına kadar rüzgar, güneşten azami derecede korunmalı. Satılan fidanların hangi cins olduğu hakkında bile bilgi sahibi değil bir çok arkadaş. Birbirine aşılama şeklinde yaptıklarını söylüyorlar ki o zaman golden elma dikelim amasya elması aşılayalım şeklinde gibi birşey oluyor yaptıkları.
Bana çok doğru gelmediği için ben bahçeme dikmemeye karar verdim.

1 dönüm için ise o güzel atasözü çok birşey ifade etmeyecek. Şöyle 20-30 dönüme yapılacak ki uygulama bir değeri olsun bence.

Eski 09-02-2018, 14:43   #9
Yeni Üye

Forumdan biraz arastirma yaptim bazi handikaplari var tabi özellikle geç meyve vermesi

Eski 09-02-2018, 16:35   #10
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Uzun suredir pawpawı araştırıyorum.bahçeme diktim de...amerikada kaliforniyada pawpawın kermesi mi diyeyim festivali mi diyeyim...oralara kadar baktım..
Şu an beklediğim siparişlerden örnek vereyim..türleri falan belli
Sunflower,overleese,prolific,Kentucky shampion,pensylvania golden, v.s.
Bunlar kaliteli ve az çekirdekli iri lezzetli türler...
Kendim yapmadığım yapmayacağım şeyi kimseye önermek istemem...
Gelelim eksilerine;
1-)Dediğiniz gibi ilk iki yıl gölgeleme istiyor(1 dönümde bunu ayarlamak zor olmaz.)
2-)rüzgar feijoa gibi pek de sıkıntı değil.
3-)Toplandıktan hemen sonra aynı çilek ve kiraz gibi pazara sürülmeli (çabuk bozuluyor.1 hafta 10 gün)
4-)Tozlama için sineklere böceklere ihtiyaç var..Sinek ve böcekleri bahçeye çekici unsur gerekebilir.(bu biraz fantastik yönü sinek böcek ağacı buluyor diyen de var.)
.....
Che meyvesi rüzgara çok dayanıklı,
Bakım istemiyor.en kolay yetişebilecek meyvelerden...dut gibi düşünün..
Geç hasat oluyor(sonbaharda) zor yanı hasadı;tek tek elle toplamak...
Atasözüne gelince aslında ifade eden bir yanı var. .

İlk olacağı için hangisi olursa olsun kg fiyatının çok iyi gideceği kesin..
1 dönümden iyi bir gelir sağlanabilir...
Sonuçta yer 1 dönüm...
Yılda 10-20 binler alınabilir...hiç yoktan iyidir..
Daha sonra büyük düşünüp yapılmak istenirse de eğitim görülece tecrübe kazanılacak bir bahçe hukmunde olur...
Açık söyleyeyim şu an sadece feijoaya eğildik..başka yerim olsa 2 meyveyi de 1-2 şer dönüm dikerim...uzunca süreli araştırmalar bizde bu kanıyı oluşturdu..

Eski 13-02-2018, 15:38   #11
Ağaç Dostu

thunderon's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Uzun suredir pawpawı araştırıyorum.bahçeme diktim de...amerikada kaliforniyada pawpawın kermesi mi diyeyim festivali mi diyeyim...oralara kadar baktım..
Şu an beklediğim siparişlerden örnek vereyim..türleri falan belli
Sunflower,overleese,prolific,Kentucky shampion,pensylvania golden, v.s.
Bunlar kaliteli ve az çekirdekli iri lezzetli türler...
Kendim yapmadığım yapmayacağım şeyi kimseye önermek istemem...
Gelelim eksilerine;
1-)Dediğiniz gibi ilk iki yıl gölgeleme istiyor(1 dönümde bunu ayarlamak zor olmaz.)
2-)rüzgar feijoa gibi pek de sıkıntı değil.
3-)Toplandıktan hemen sonra aynı çilek ve kiraz gibi pazara sürülmeli (çabuk bozuluyor.1 hafta 10 gün)
4-)Tozlama için sineklere böceklere ihtiyaç var..Sinek ve böcekleri bahçeye çekici unsur gerekebilir.(bu biraz fantastik yönü sinek böcek ağacı buluyor diyen de var.)
.....
Che meyvesi rüzgara çok dayanıklı,
Bakım istemiyor.en kolay yetişebilecek meyvelerden...dut gibi düşünün..
Geç hasat oluyor(sonbaharda) zor yanı hasadı;tek tek elle toplamak...
Atasözüne gelince aslında ifade eden bir yanı var. .

İlk olacağı için hangisi olursa olsun kg fiyatının çok iyi gideceği kesin..
1 dönümden iyi bir gelir sağlanabilir...
Sonuçta yer 1 dönüm...
Yılda 10-20 binler alınabilir...hiç yoktan iyidir..
Daha sonra büyük düşünüp yapılmak istenirse de eğitim görülece tecrübe kazanılacak bir bahçe hukmunde olur...
Açık söyleyeyim şu an sadece feijoaya eğildik..başka yerim olsa 2 meyveyi de 1-2 şer dönüm dikerim...uzunca süreli araştırmalar bizde bu kanıyı oluşturdu..
MErhaba,

Pawpaw ağacına nasıl gölgeleme yapılmalı. Bende 2 fidan var yeni diktim hangi aydan sonra gölge ihtiyacı duyar acaba?

thunderon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2018, 16:37   #12
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Herhangi bir şekilde gölgeleme yapabilirsiniz.Onemli olan yeter ki gölge olsun.
Haziran ayı başında golgeleme hazır olsa iyi olur.
Güneşin en dik olduğu açılarda öğle öncesi ve sonrası gölge alsa yeter (kısmî gölgeleme)
Tahmini saat 11:00-16:00 arası yaz mevsiminde gölge alsın.tamamen bir golgeleme değil.

thunderon beğendi.
Eski 13-02-2018, 17:35   #13
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Hiç kimsenin yapmadığını yapmak güzel de, hiç kimsenin yetiştirmediği meyveyi, kim bilip de alacak? Meyveciliğin en büyük sorunu pazar sıkıntısı. Pazarı oluşmamış bir ürün yetiştirirseniz, oturup kendiniz yersiniz.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2018, 19:48   #14
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Eğer tanıtım yaparsanız büyük pazarlara,ilk hasatları tanıtım amaçlı dağıtırsanız pazar size gelecektir emin olun

Eski 13-02-2018, 23:28   #15
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Eğer tanıtım yaparsanız büyük pazarlara,ilk hasatları tanıtım amaçlı dağıtırsanız pazar size gelecektir emin olun
Avrupa veya Amerika da bu dediğiniz işe yarar. Türkiyede beleş yedikten sonra, gerisi nerede diye beklerler. Büyük marketlerde tanıtım amaçlı reyonlar kurulur. Kaç kişi tadına baktığı peyniri gidip alır? Arka rafı dolanıp, bir parça daha beleş yemeğe bakarlar.

aydemiraydın beğendi.
Eski 14-02-2018, 00:37   #16
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Her yıl yarım kamyon naşi meyvesini ağacın üzerinde bırakıyorum

Pazarı oluşmamış meyveler için ticari ölçekte bahçe kurmak riskli.

ozanemre beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 10:02   #17
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Her yıl yarım kamyon naşi meyvesini ağacın üzerinde bırakıyorum

Pazarı oluşmamış meyveler için ticari ölçekte bahçe kurmak riskli.
Naşi aslında pazarı olan bir meyve. Para etmediği için mi ağaçta bırakıyorsunuz?

lolla beğendi.
Eski 14-02-2018, 13:48   #18
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
konu komşuya bedava dağıtırsan herkes çok beğenir, takdir eder, ama şu kadar masraf yaptım satayım masrafın yarısını çıkarayım derseniz, açlıktan ölseler de para verip almazlar, malesef bizde böyle aynı mantık pazarcıda da var, ürünü çok beğenir ama 1/10 fiyatına almaz.

ahmeter ve lolla beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 13:51   #19
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

doğrudur sayın tarku,
herşeyin en güzelini yetiştiriyoruz ama üzümü 40 krş, meyve suluk elmayı 20 krş kayısı 40 krş olunca yaptığın hasat masrafını dahi karşılamıyor ve zorunlu olarak ağaçta bırakıyorsun.

ozanemre, ahmeter ve tarku beğendi.
Eski 14-02-2018, 14:18   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Naşi aslında pazarı olan bir meyve. Para etmediği için mi ağaçta bırakıyorsunuz?
2-3 sene önce denedim. Bir kaç yüz kilo seçme meyveyi üşenmeyip güzelce viyoller ve mukavva kutularla ambalajladım. Komşunun hesabından İstanbul'a gönderdim. İstanbul'da 4-5 gün boyunca kimse almamış. Sonunda kilosu 1 liradan birisine zorla vermişler. Sonucu, ambalaj ve nakliye bedelini karşılamadı.

Ben de, köyde dağıtıyorum, bir kaç yüz kilonun suyunu sıkıyorum, kalanı da bırakıyorum öylece, hiç olmazsa yine toprağa dönüyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 14:22   #21
Ağaç Dostu

ozanemre's Avatar

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samil06 Mesajı Göster
Arkadaslar herkese merhaba. Gecen sene ankara/golbasinda almis oldugumuz 1 dönüm arsamizi bu sene degerlendirmek istiyoruz sizce ne yapmaliyiz. Topraksiz tarim cok ilgimi cekiyor buna alternatif sizin görüşlerinizi merak ediyorum.
Sayın samil06,

Mevcut iklim şartında ve arazi ölçeğinde küçük çapta ekonomik ticari ürün yetiştirme hedefi ile hareket etmek istediğinizi düşünerek örtüaltı yetiştiriciliğini denemenizi tavsiye ederim. Pek tabi aşağıda önereceğim planın sizin hedefinize ya da yaşamınıza uyup uymayacağını bilmiyorum.

Yaz döneminde salatalık ve domates ile meşgul olur kış dönemini ise taze soğan, kıvırcık ve yeşillik grubu ile tamamlayabilirsiniz. İklim şartlarını bertaraf edebileceğiniz materyaller edinmeniz günümüzde zor değil. Tek şart var, yetiştirdiğiniz ürünleri doğal tarım koşulları çerçevesinde yetiştirdiğinizi ikna edebildiğiniz size güvenen insanların çevrenizde olması. Böylece perakende satış üzerinden sıcak ve değerli bir gelire sahip olursunuz. Üretmek ve ürettiğini doğalı arayan değerli insanlar ile paylaşmak yetkin bir insanın en önemli görevi olsa gerek.

1.Adım: İklim şartlarına uygun örtüaltı seçimi..
2.Adım: Toprak analizi, toprağın iyileştirilmesi ve doğal tarım (en azından iyi tarım) uygulamalarına elverişli şartların oluşturulması.
3.Adım: Sürekli seraların içinde olmak..

Esen kalın..

ozanemre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 15:08   #22
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Alıntı:
Avrupa veya Amerika da bu dediğiniz işe yarar. Türkiyede beleş yedikten sonra, gerisi nerede diye beklerler. Büyük marketlerde tanıtım amaçlı reyonlar kurulur. Kaç kişi tadına baktığı peyniri gidip alır? Arka rafı dolanıp, bir parça daha beleş yemeğe bakarlar.
bedava fidanlar verdim , meyveler dağıttım yaranamadım. şimdi umrum değil. çürüsün kuşlar yesin gübre olsun daha iyi. sadece zevkim için üretiyorum.

tarku ve naturedesign beğendi.
aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2018, 16:47   #23
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aydemiraydın Mesajı Göster
bedava fidanlar verdim , meyveler dağıttım yaranamadım. şimdi umrum değil. çürüsün kuşlar yesin gübre olsun daha iyi. sadece zevkim için üretiyorum.
Konu sapıyor ama 2 sene önce başıma geleni anlatayım. Komşularımdan biri işsiz, yakacak kömürleri yok. Bahçede budadığım kalın dalları yığın yaptım. Komşuma "gelin alıp, yakın ısının" dedim. Aldığım cevap; Kim gidecek? Kim taşıyacak? Kim kıyacak? Bende "bunları ben yapayım, sonrada gelip evdeki sobanızı da yakayım mı?" dedim. Bir insan yokluk içinde yaşıyorsa kesin bir sebebi vardır. Çoğunlukla da bu sebep, tembelliktir.

Eski 14-02-2018, 16:53   #24
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
2-3 sene önce denedim. Bir kaç yüz kilo seçme meyveyi üşenmeyip güzelce viyoller ve mukavva kutularla ambalajladım. Komşunun hesabından İstanbul'a gönderdim. İstanbul'da 4-5 gün boyunca kimse almamış. Sonunda kilosu 1 liradan birisine zorla vermişler. Sonucu, ambalaj ve nakliye bedelini karşılamadı.

Ben de, köyde dağıtıyorum, bir kaç yüz kilonun suyunu sıkıyorum, kalanı da bırakıyorum öylece, hiç olmazsa yine toprağa dönüyor.
Sizin başınıza gelen olay, Komisyoncuların çakallığıdır. Bu sene aynı şey elma bahçesi olan komşumun başına geldi. Ekstra boy granny Smith elmaları hale gönderdi. Komisyoncunun birine bıraktı. Komisyoncu başka bir komisyoncuya satış yapmış gösteriyor ve size düşük bir ücret ödüyor. Sonra malı babasının oğluna istediği fiyattan satıyor. Ben bu fiyata satmam dediğinizde al malını götür diyor. Suluk elma bu sene 60-70 kuruşa çıktı. Ekstra boy 1. sınıf elmayı 80 kuruştan sattığını söylüyor kabzımal. İşte devletin çiftçiye attığı kazığın boyu bu kadar. İnsanları, komisyonculara mahkum ederlerse daha çok kazık yiyeceğiz.

Eski 14-02-2018, 17:01   #25
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi samil06 Mesajı Göster
Benim, boş ve küçük bir arazim olsa, çilek dikerdim. Çileğin para etmediğini hiç görmedim.

aydemiraydın beğendi.
Eski 15-02-2018, 08:51   #26
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

orta anadolu bölgesi için çileğin en büyük avantajı akdenizin çileği bitince bizim çilekler çıkıyor ve aşırı soğuk olmadığı takdirde kar yağıncaya kadar ürün alınabiliyor, en büyük artısı ise herhalde aromasıdır. Pazar oluşturabildiğiniz ve işçilik gözünüzü korkutmadığı takdirde en güzel uğraşlardan birisi, benim kasabamda tanıdığıma ait yaklaşık 10 dekara yakın çilek tarlası mevcut ve uzun yıllardır devam ettiriliyor. sayın tarku yaz döneminde Nevşehir yolunuz düşerse mutlaka beklerim,

tarku beğendi.
Eski 15-02-2018, 17:02   #27
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
orta anadolu bölgesi için çileğin en büyük avantajı akdenizin çileği bitince bizim çilekler çıkıyor ve aşırı soğuk olmadığı takdirde kar yağıncaya kadar ürün alınabiliyor, en büyük artısı ise herhalde aromasıdır. Pazar oluşturabildiğiniz ve işçilik gözünüzü korkutmadığı takdirde en güzel uğraşlardan birisi, benim kasabamda tanıdığıma ait yaklaşık 10 dekara yakın çilek tarlası mevcut ve uzun yıllardır devam ettiriliyor. sayın tarku yaz döneminde Nevşehir yolunuz düşerse mutlaka beklerim,
Davetiniz için çok teşekkür ederim. Yaz döneminde başımı kaşıyacak vaktim olursa neden olmasın . İşçilikten korkma sözünüze katılıyorum. Türk insanı, cennet gibi bir ülkede yaşadığının farkında değil. Tembellik almış başını gidiyor. Buğday ekerim, bir de biçmeye giderim tamam. Sonra para yok, pul yok. Komşu tarlaya buğday ektiler, saman balyaları dağılınca olduğu gibi bırakıp gittiler. Bende 15 dekar araziyi tırmıkladım samanları topladım (artık ne yapacaksam?). Sorsan saman pahalı hayvancılık zor diyorlar. Sen samanı tarlada bırakırsan, hayvancılık zor olur tabi. Besi çiftliği olan bir tanıdığıma, hayvan gübresinden biogaz üretiliyor, denesene dedim. Kim uğraşacak dedi. Emeksiz yemek olmaz.

Eski 15-02-2018, 21:55   #28
Ağaç Dostu

aziztoprak's Avatar

Giriş Tarihi: 16-10-2014
Alıntı:
Benim, boş ve küçük bir arazim olsa, çilek dikerdim. Çileğin para etmediğini hiç görmedim.
Benim bahçem fazla büyük değil boş alan 300-400 m2. Ama toprak fazla miktarda böğürtlen kökü dalı vs içeriyor tam temizleyemedim. Biraz daha temizleyip çilek diksem olur mu? Hangi mevsim dikmem lazım. Ve çileği tohumdan mı fideden mi dikmek lazım? Yer Yalova Altınova. Bahçe kuzey yönünde %15 meyilli. Su durumumum kötü. Yağmurla sulanacak. Fazla sorularım için kusuruma bakmayın. Acemiyim bu işlerde henüz.

aziztoprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2018, 22:01   #29
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aziztoprak Mesajı Göster
Benim bahçem fazla büyük değil boş alan 300-400 m2. Ama toprak fazla miktarda böğürtlen kökü dalı vs içeriyor tam temizleyemedim. Biraz daha temizleyip çilek diksem olur mu? Hangi mevsim dikmem lazım. Ve çileği tohumdan mı fideden mi dikmek lazım? Yer Yalova Altınova. Bahçe kuzey yönünde %15 meyilli. Su durumumum kötü. Yağmurla sulanacak. Fazla sorularım için kusuruma bakmayın. Acemiyim bu işlerde henüz.
Tohumla falan uğraşmayın. Mart ayı gibi fideleri dikin, aynı sene meyvesini toplayın.

Eski 16-02-2018, 07:35   #30
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

sayın aziz toprak, çilek tohumunun çimlenme oranı çok düşük, (denediğim için biliyorum), dikecekseniz frigo denen dondurucudan çıkmış fideleri dikin, aynı dönem içerisinde birden fazla hasat yapabilirsiniz, ama suynuz sıkıntılı ise sadece kendiniz için en fazla 100 kök dikin, 300-400 m2 yi ilk dikimde ve ilk birkaç hafta düzenli sulayamadığınız takdirde fidelerin nerdeyse tamamını kaybedersiniz, yağmur suyunun yeterli geleceğini sanmıyorum.

tarku ve aziztoprak beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024