agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2018, 07:46   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-07-2017
bakırsız yani bordo değil sadece yüzde 2 sönmüş kireç gözleri yakar mı

daha önce sanırım ne soran oldu ne de deneyen , yüz litre su ve 2 kg kireç karışımı , içinde göztaşı yok ya da yüz litre su da 50 gram kadar göz taş var , yani yok denecek kadar az (ikibinde 1 civarı ) , AĞAÇLAR NAR AĞACI YAPRAK YOKKEN GÖZLER ÇOK AZ KABARMIŞKEN TEPEDEN TIRNAĞA YIKANDI , malum kireç eli tahriş ediyor , ağaç gözlerine zarar verir mi , yakar mı

NOT : gövde badana değil komple yıkandı ,yüzde 2 lik sönmüş kireç ( bordo değil ), tepeden tırnağa banyo

kartezyenx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 08:44   #2
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Attığınız zamana bağlı.
Gözler canlanma anında atarsanız zarar verebilir.
Gözler canlanmadan veya gözlerin filizlendikten sonra atım yapınız.
Risk almamanızda yarar var.
Ben, bağlar için bu dönemleri kullanıyorum..
Sadece gövdeye atacaksınız sorun yoktur.
Gövdeye atılmasının en büyük etkeni, kışın kabuk altına haşaratların bıraktığı larvaları canlanmadan tahrip etmektir.

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 08:53   #3
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Normalde %4'lük bordo bulamacı içindeki kadar kireç koymuşsunuz 2 kg, şu anda narda bir sıkıntı yaratmaz daha gözlerin uyanmasına var ama baharda kullanırsanız bordo bulamacı olarak en fazla %2'lik kullanın tabi birde uygulanan dozda önemli kışın yüksek dozlar bir sıkıntı yaratmaz ama yazın yarıya düşürülmesi gerekir,şu anda bordo bulamacı 100 litreye 3 kg kullanılırken bahara doğru 1,5 kg kullanılmalıdır, %2'lik kirecin bir zararı olacağını sanmam.

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 09:02   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Normalde %4'lük bordo bulamacı içindeki kadar kireç koymuşsunuz 2 kg, şu anda narda bir sıkıntı yaratmaz daha gözlerin uyanmasına var ama baharda kullanırsanız bordo bulamacı olarak en fazla %2'lik kullanın tabi birde uygulanan dozda önemli kışın yüksek dozlar bir sıkıntı yaratmaz ama yazın yarıya düşürülmesi gerekir,şu anda bordo bulamacı 100 litreye 3 kg kullanılırken bahara doğru 1,5 kg kullanılmalıdır, %2'lik kirecin bir zararı olacağını sanmam.
yüzde 4 değil yüzde 2 ( sönmüş kireç ) , birde bordo bulamacında kireç bakırın tahrip gücünü azaltırken bakırda kireci azaltıyor olabilir mi

Eski 22-01-2018, 09:03   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Attığınız zamana bağlı.
Gözler canlanma anında atarsanız zarar verebilir.
Gözler canlanmadan veya gözlerin filizlendikten sonra atım yapınız.
Risk almamanızda yarar var.
Ben, bağlar için bu dönemleri kullanıyorum..
Sadece gövdeye atacaksınız sorun yoktur.
Gövdeye atılmasının en büyük etkeni, kışın kabuk altına haşaratların bıraktığı larvaları canlanmadan tahrip etmektir.
gözler yarı kabarıktı tam filizlenme olmadı ama kabarma başlamıştı

Eski 22-01-2018, 09:48   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Bence böyle bir şey yaptıktan sonra, bekleyip görmekten başka çareniz yok. Yeni bir şey denemeden önce sormanız, denedikten sonra sormanızdan daha mantıklıdır.

Neden sadece sönmüş kireç attığınızı öğrenebilir miyim? Elinizde göztaşı mı yoktu? yoksa yeni bir şey mi denemek istediniz? Forumda gülleci bulamacı diye arama yapın belki size faydası olur. Geçen sene bordo bulamacı yerine denedim ve hiç bir hastalığa yakalanmadı bahçem.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 11:18   #7
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bence böyle bir şey yaptıktan sonra, bekleyip görmekten başka çareniz yok. Yeni bir şey denemeden önce sormanız, denedikten sonra sormanızdan daha mantıklıdır.

Neden sadece sönmüş kireç attığınızı öğrenebilir miyim? Elinizde göztaşı mı yoktu? yoksa yeni bir şey mi denemek istediniz? Forumda gülleci bulamacı diye arama yapın belki size faydası olur. Geçen sene bordo bulamacı yerine denedim ve hiç bir hastalığa yakalanmadı bahçem.
Gülleci bulamacı tarım bakanlığı tarafından yasaklanmış bir preparattır.
Sadece kireç atmasıda mantıklı değil tabi %2'lik kireç atmış sorun yaratmayacaktır kış gününde sürekli yağmur yağıyor kireç filan kalmaz gözlerin üzerinde, gözlerin açmaya başlayacağını da sanmıyorum şu vakitte.

Eski 22-01-2018, 19:07   #8
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi devrann Mesajı Göster
Gülleci bulamacı tarım bakanlığı tarafından yasaklanmış bir preparattır.
Sadece kireç atmasıda mantıklı değil tabi %2'lik kireç atmış sorun yaratmayacaktır kış gününde sürekli yağmur yağıyor kireç filan kalmaz gözlerin üzerinde, gözlerin açmaya başlayacağını da sanmıyorum şu vakitte.
Ne zaman yasaklandı? Haberim yok. Geçen sene tarım danışmanı olan bir ziraat mühendisinden bilgi alarak atmıştım. Organik tarımda da kullanılabildiğini söylemişti. Hangi sebeplerden yasaklandığını biliyor musunuz? Kükürt mü? kireç mi yasak madde? Belki de ilaç firmaları zarar edecek diye yasaklamışlardır.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2018, 22:29   #9
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Ne zaman yasaklandı? Haberim yok. Geçen sene tarım danışmanı olan bir ziraat mühendisinden bilgi alarak atmıştım. Organik tarımda da kullanılabildiğini söylemişti. Hangi sebeplerden yasaklandığını biliyor musunuz? Kükürt mü? kireç mi yasak madde? Belki de ilaç firmaları zarar edecek diye yasaklamışlardır.
Yazıyı bir ara atarım sanırım Güllüce bulamacı isminde ilaç bayilerinde satışı yapılması yasaklanmış tabi.Zaten bunu uygulayan kendisi yapıyor ya yapıp satanda varmış demek ki.Bununla birlikte bir ilacın satışı yasaklanıyorsa uygulamada bunun bir takibi ve kontrolü vardır.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024