agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2018, 10:19   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Kapalı ortamda tozlaşma için öneri

Merhaba. Kapalı ortamda denemesini yaptığım bitki yetiştirme çalışmamda ışık ve iklimlendirme konularını çözdükten sonra yeni bir sorun ortaya çıktı: sağlıklı tozlaşma olmadığı için ufak ve şekilsiz çilekler. İlk başlarda bunu çok dert etmemiştim açıkçası ve açan bir kaç çiçeği fırçayla tozlaştırdım. Gerçi bunun da çok işe yaradığını söyleyemem ama çilekler bir anda coşunca bu şekilde başa çıkılamayacağını da anladım. Şimdi de salatalık, kavun ve domatesler çiçeklenmeye başlayınca bir bilene danışayım dedim. Benim bildiklerim:

Arı
Bombus arı kovanı seksen civarı arı ihtiva ediyormuş. İşçi bal arıları ana kraliçe olmadan iki ay kadar yaşayabiliyormuş. Mini kovanla pekala yapılabilir. Ama sorun şu ki çok ufak bir alandan bahsediyoruz. Beş altı metrekarelik bir alanda bu kadar çok arıyı düşemiyorum. Arı çok yararlı bir hayvan ama arı sokmaları da hafife alınabilecek durumlar değil.

Kelebek
Tozlaşma için yararlı hayvan olduğu söylenmekte. Bu mevsimde nereden bulunabilir? Bulunabilirse işe yarar mı? O ufak alanda nasıl kalması sağlanır?

Rüzgar
Kapalı ortamda çok kullanışlı değil. Hele ki havaların soğuk olduğu bu gibi günlerde ısıtmayı bile zor becerebildiğiniz yerde şiddetli esinti bir anda içerisini buz gibi soğutabiliyor.

Bunlar dışında tozlaşma sağlayabilecek yöntemler nelerdir?

Başka konu açmamak için bir de şunu sorayım. Limon ve mandalinalar da çiçek açma aşamasındalar. Daha önce olduğu gibi çiçek açıp bütün çiçeklerin dökülmemesi için istemeyerek de olsa seyrekleştirme yapıyorum. Kalan çiçeklerin döllenmesini nasıl sağlayabilirim? Meyer limon ve satsuma mandalinanın tozlayıcıya ihtiyacı var mıdır?

nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 11:19   #2
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Eğer çok zor olmayacaksa bitkileri sallamak bir nebze de olsa (rüzgar gibi) faydalı olacaktır.

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 14:57   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Eğer çok zor olmayacaksa bitkileri sallamak bir nebze de olsa (rüzgar gibi) faydalı olacaktır.
Denemekte fayda var. Teşekkür ederim.

nazcal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024