agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 1 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen selim_50
  • 2 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen tarku
  • 1 Gönderen TCM
  • 1 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2017, 23:50   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2016
Tırpan makinası

Merhabalar, tarlamda bulunan yaklaşık 400 m² civarında yabancı ot ayrık otu denilen ottan var bunlar elile toplamak zor oluyor.benzinli **** elektrikli tırpan makinası öneriniz nedir?
Piyasadaki baktıklarım
Datsu,palmera, Kaan,rtr max, gibi makinalar.tabi çok kaliteliler de var ama benim meblağ çok gelir.
Elektrikli olarak Bosch art 30 var.yukarıdaki benzinli makinaları 350 tl civarı alabiliyorum.bosch 170 TL.**** başka en fazla 400 tl ye kadar öneriniz nedir.
Özellikle Kaan bg 52 modeli ve datsu hoşuma gitti.

cliocu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 00:49   #2
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Kaan almada ne alırsan al. Yerli diye reklam yapıyorlar, çin de üretip üzerine stiker yapıştırıp kakalıyorlar. Yedek parça istedin mi, üretimden kalktı size yeni makine verelim diyorlar. Motorlu tırpan olarak sthill kullanıyorum biraz pahalı ama İngilizlerin dediği gibi "ucuz mal kullanacak kadar zengin değilim". Yine de ucuz almak istiyorsan, elektrikli falan düşünme. Benzinliden şaşma.

cliocu beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 22:25   #3
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Ben geçen aylarda aldım, öneririm ancak linkte verdiğim şekilde aparatını değiştirin.

cliocu beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 11:22   #4
Yeni Üye

Palmera ve datsu var şuan bana en Uygun,fakat 2.el bitane Koçtaş in performans power marka lı bir benzinli tırpan buldum.1 kere kullanmış,150 tl istiyor 120 130 civarı alırım . işe yarar mı acaba.

Eski 30-06-2017, 11:56   #5
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ürün sırt değil yandan kullanılan olmalı. Dönen ve kullanırken toprağa zamanı gelip vuracağınız kısım plastik ise bu işleri yapan birine gidip metal parça ile değiştirseniz iyi olur. Misinasını kalın alın. Benzine yağını iyi katın. Uzun süre kullanmayacaksınız benzini boşaltın. Ayrık otları tırpan ile bitmez alttan yayılmaya devam eder, ayrık için tırpan değil ilaç kullanın. (tabi yoketmeyi düşünüyorsanız) Google arattım dediğiniz alet koçtaşta bile yok, dolayısıyla iki ay sonra sorun olduğunda google ın bulamadığını siz nasıl bulacaksınız

cliocu beğendi.
Eski 30-06-2017, 12:29   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Elektrikli tırpan aldım bir kaç yıl önce. İki kere kullanmadım desem yalan olmaz. 50 metrede topraklı uzatma kablosu almıştım. Komşuya uzatma kablosu lazım olmuş verdim geri de almadım, kullan sende dursun dedim. Dün uzatma yaptırayım dedim 110 lira dedi elektrikçi, kalsın yapma dedim. Alırken ödediğim paraya mı yanmalı, depoda kapladığı yere mi bilemedim. Başa dert.

400 metre bahçe için bu aletleri almak yerine el tırpanı ile çalışmak çok daha mantıklı diyorum, bir daha düşünün ama illa alacağım diyorsanız sakın elektriklisini almayın.

cliocu beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 15:27   #7
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın cliocu, ben dbk yan tip benzinli kullanıyorum, üzerindeki misina başlığı çok kaliteli değildi değiştirdim, yeni başlık ve 3.3 kalınlığında misina ile çok iş yapabilirsiniz, elektrikli tırpanda kablo dolanma tehlikesi var, benzinli daha kullanışlı (yakıt çok da ekonomik) sırt tipine göre yan tip'in kullanımı daha kolay, işini çok fazla pahalı olmayan yaklaşık 300-400 tl lik tırpan rahatlıkla görür.

cliocu beğendi.
selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 16:15   #8
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
... tarlamda bulunan yaklaşık 400 m² civarında yabancı ot ayrık otu denilen ottan var bunlar elile toplamak zor oluyor.benzinli **** elektrikli tırpan makinası öneriniz nedir...

Kesinlikle tırpan kullanmayın derim. Ayrık otunu çim yerine kullanacaksanız o başka. Ayrık daha çok kök ile çoğalan bir bitki. Toprağı aktararak tüm ayrıkları birkaç defa toplayarak ve imha ederek ayrıktan temizleyebilirsiniz. Zor olan ve çıktıkça almanız gereken yöntem bu.
İkinci olarak toprağınızı zehirleyerek ayrık otu ilacı kullanabilirsiniz.

Ayrık olan yerde herhangibir şey yetiştirmek çok zor.

tarku ve cliocu beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 22:38   #9
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
... tarlamda bulunan yaklaşık 400 m² civarında yabancı ot ayrık otu denilen ottan var bunlar elile toplamak zor oluyor.benzinli **** elektrikli tırpan makinası öneriniz nedir...

Kesinlikle tırpan kullanmayın derim. Ayrık otunu çim yerine kullanacaksanız o başka. Ayrık daha çok kök ile çoğalan bir bitki. Toprağı aktararak tüm ayrıkları birkaç defa toplayarak ve imha ederek ayrıktan temizleyebilirsiniz. Zor olan ve çıktıkça almanız gereken yöntem bu.
İkinci olarak toprağınızı zehirleyerek ayrık otu ilacı kullanabilirsiniz.

Ayrık olan yerde herhangibir şey yetiştirmek çok zor.
Ayrık otunu ilaç bile öldürmüyor. Bahçe toprağını mağmaya kadar kazıyıp, yeni toprak getirirseniz belki yok edebilirsiniz ( O bile şüpheli). Ayrıkla yaşamaya alışmak en iyisi.

cliocu ve naturedesign beğendi.
Eski 01-07-2017, 01:19   #10
Yeni Üye

Bahçemde ki otlar.bunlar az daha büyüdü.1 litrelik dış etiketi sarı olan bir ilaç aldım tarım ilacı satan biyerden fakat ismine bakmadım.yarın bakarım.

Eski 01-07-2017, 03:27   #11
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bunlar ayrık otuna benzemiyor sanki... kökleyip yakından çekseniz resmi.

Bir de bende aldım o sarı ilaçtan geçen ve iki gün önce ilaçladım. Satıcı ayrıklara ölüm ama diğerlerine zarar vermez dedi. Yaprak yapısının farklılığına dayanarak, sevinmiştim ama inşallah magmaya inmeye gerek kalmaz.

Eski 01-07-2017, 23:04   #12
Yeni Üye

Otlar bunlar sanırım hepsi farklı tip ot.

Eski 03-07-2017, 11:36   #13
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Şimdi ayrığa benziyor. Ben önerilen ayrık ilacını attım, yakında kokusu çıkar haber veririm, işe yarıyor yaramıyor diye Ancak arkadaşın yazdığını da göz ardı etmemek gerek ki benim de açıkçası umudum yok.

Dün tırpanı ikinci kez kullandım, pek güzel, resimdeki otları rahat halleder ancak önerdiğim şekilde.. Modeli Cg430 muş.

cliocu beğendi.
Eski 03-07-2017, 13:39   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Şimdi ayrığa benziyor. Ben önerilen ayrık ilacını attım, yakında kokusu çıkar haber veririm, işe yarıyor yaramıyor diye Ancak arkadaşın yazdığını da göz ardı etmemek gerek ki benim de açıkçası umudum yok.

Dün tırpanı ikinci kez kullandım, pek güzel, resimdeki otları rahat halleder ancak önerdiğim şekilde.. Modeli Cg430 muş.
Benim amacım ilk etapta drek otu kökünden yok etmek değil.zaten mümkün gibi değil.resimde görülen otları toprak seviyesine getirip görüntüyü güzelleştirmek istiyorum.
299 tl ye Kaan marka bg 52 diye bir model buldum fiyat uygun bana.baska markalara baktım datsu 350 TL palmera 530 tl.gibi gidiyor.

Eski 03-07-2017, 20:44   #15
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Öğrenci iken Ankara'da bir kişi ile tanışmıştım. Amerika'dan dönüşünde orada çok beğendiği ayrık otunun tohumlarını getirmiş ve bahçesine çim yerine ekmişti. Kalifornia ayrık otu ( tam adını bilmiyorum ) bizim ayrıklardan daha ince idi. Yazın görüntü güzel. Ancak kışın iklime dayanamayıp donduğunu yazın tekrar eski haline geldiğini söylemişti. Siz de budayarak dayanıklı bir çim elde edebilirsiniz. Şaka bir yana ot ilacını atmadan önce tırpanla biçip biçtiklerinizi bir kenara toplayıp ot ilacını atarsanız çok daha kolay bir şekilde ayrığı yok edebilirsiniz.

cliocu beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2017, 23:13   #16
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cliocu Mesajı Göster
Otlar bunlar sanırım hepsi farklı tip ot.
Bu sene bir şey ekmeyeceksiniz sanırım. Önce tırpanla otları biçin, tekrar büyürlerken sistemik bir ot ilacı atın, ardından bahçeyi kalın ışık geçirmez naylonla kapatıp bir sene unutun. Yine de ot çıkarsa o bahçeyi satıp kurtulun (şaka şaka)

Eski 23-12-2017, 22:45   #17
Yeni Üye

Tırpan makinasını aldım datsu marka uygun fiyatlı aldığımı da düşünüyorum.daha ilk çalıştırmada marş kovanının dişlisi sıyırdı.ikinci çalıştırmada starter dişlisi kırıldı.çalıştırana kadar akla karayı seçtim.şuan iş görüyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024