agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Blacksoul1903
  • 2 Gönderen Poyrazs

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-04-2015, 22:22   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-02-2010
Yaban domuzları için güneş panelli elektrikli çit

Öncelikle herkese selamlar ve saygılar. Yeni kurduğumuz ceviz bahçemize yazın domuz zararlarından korumak amacıyla etrafını elektrikli çit ile çevirmek istiyoruz. Bölgede elektrik olmadığı için söz konusu sistemin güneş paneli vasıtasıyla şarj olan akü ile çalışması gerekecek. Bahçenin 3 kenarı elektrikli çit ile çevrilecek ve bu kenarların toplam uzunluğu 300 metre. Sizlerden bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum. Aklıma takılan hususlar şu şekilde:

1- Güneş panelim en az kaç wattlık olsun?
2- Akü en az kaç amperlik olsun?
3- Hangi marka elektrikli çit cihazı kullanmalıyım?
4- Tahta çubukları (plastik çubukları) kaç metrede bir dikmeliyim ve (3 sıra tel çekmeyi düşünüyorum) teller arası mesafe kaç cm. olmalı?
5- Söz konusu malzemeleri (güneş paneli, akü, elektrikli çit cihazı, çelik tel, tahta/plastik çubuk, izolatör) nerelerden temin edebilirim?

Bulunduğum bölge İzmir/Seferihisar. Paylaşılacak bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

b8abali beğendi.
Blacksoul1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2017, 16:44   #2
Ağaçsever

Poyrazs's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2017
Selamlar. Gunlerdir elektrikli citler ile alakali yazilari, forumlari okuyorum. Bahcemin bir kisimina bu sistemi kuracagim. Konuyu buradagormek beni heyecanlandirdi fakat oksuz birakildigina da uzuldum. Sonucta her ebatta meyve sebze bahcelerinin, tarlalarin pek coguna hitap ediyor.
Yukaridaki ayni bilgileri, konuyla ilgili bilgi sahibi en azindan kendi bahcesinde uygulamis forumdaslar bilgi paylassa cok faydali olacaktir.

Ben kendi arastirmamla bu gune kadar kafamda olusanlarinyazacagim ilerde ilk burayi okuyarak bilgi ahibi olmak isteyenlere faydasi olur umarim.

Bahcenin ortalama 2 donumluk kismini kaplayacak. Tavuklari, ari kovanlarini ve beni koruyacak bir sistem olacak.
5 sira halinde 2 mm kalinliginda galvaniz kapli celik tel kullanılacak1000 metre.
Uc metrede bir 2mm et kalinliginda kutu demir profil. Profiller tabana 50 cm girip betonla sabitlenecek.
10wattlik sonar gunes paneli cihazin yettigini okudum ama ben 40 watt yapacagim baska ihtiyaclar icin
gerekecek ilerde.
7 amper aku yeterliymiş 100metre icin.
1 elektronik atesleme devresi. Bunu "elektrikli cit makinasi "diye satiyorlar arabanin kontak ateslemesinin bir benzeri oldugunu okudum. Elektrikcimle konusup ogrenecegim.
Telleri kisa devreden korumak icin izolator. Bes sira 3 metrede bir bana 250 adet lazim.
Bunlar harici ihtiyac yok saniyorum. Elektrik olcer,sarj cihazı vs. Gibi araclar var onları yazacağım.
Tel kisa devre yapmasin diye etrafi temiz birakilacak.
Demir cubuklar ucuz oldugu icin sevildi, tahta daha iyi dururmus.
Demirleri izole edecegim kisa devre olmasin ilerde diye. Topraklamayi yapacagim.

Simdilik aklima gelenler ilerledikce son durumu ve net maliyetleride eklerim. Sevgiler

ozencan43 ve chndlr beğendi.

Düzenleyen Poyrazs : 30-03-2017 saat 02:56
Poyrazs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
elektrikli çit izolatör

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:53.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024