agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 2 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen çamkokusu
  • 1 Gönderen dusunenadam
  • 1 Gönderen çamkokusu
  • 1 Gönderen asduskun

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-10-2016, 20:59   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-11-2015
Ahşap Saksı için izolasyon önerisi

Ahşaptan saksı kullanmaya karar verdim sağlıklı olması için.Ahşabın zamanla çürümemesi için bir şeyle kaplanması lazım.Vernik olmuyor sanırım,ziftli kağıt önerildi ama bana pek sağlıklı gelmedi.Neyle kaplamalıyım?Benim için saksı srun değil,önemli olan zararlı olmayan ve ucuz bir kaplayıcı bulmak...

İlgi alanına girenlerden yardım istiyorum.Cevap verirseniz sevinirim.

çamkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2016, 22:18   #2
Ağaç Dostu

Cevap?

Eski 19-10-2016, 18:28   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Empirenyeli bir ahşap kullanırsanız, ihtiyacınız kalmıyor diye biliyorum. Bu bir tür petrol ürünü ve kalas içinde bekletilerek nem, yaş ve böcek gibi zararlılara uzun süreli dayanıklı oluyor. Ama rengi biraz yeşilimsi oluyor ahşapın. Ben kendi saksılarımı yaparken ısıtılarak yapıştırılan çatı yalıtım malzemesi kullanmıştım. Adına membran diyorlar ve kalınlığına göre fiyatları değişiyor. Ama sonradan öğrendim ki bu iş için uygun değilmiş. Ahşapa yapıştığında kalıcı olmuyormuş. Ayrıca uygulamasıda epey zahmetli. O zaman kendinden yapıştırıcılı olan, köpek kulübelerinin falan üzerinde kullanılana benzeyen bir malzeme tavsiye etmişlerdi.

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2016, 19:14   #4
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Bu konuda düşünenadam tecrübeleri doğrultusunda sizi bilgilendirecektir.

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 21:47   #5
Ağaç Dostu

Emprenye zararlı diye biliyorum.Vernik için olmaz dendiğini gördüm.Çömlek düşündüm ama fiyatı uygun mu,satan yer var mı yakınımda bilmiyorum.

Eski 06-11-2016, 20:30   #6
Ağaç Dostu

Yardım ederseniz sevinirim.

Eski 07-11-2016, 00:05   #7
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2013
Değerli arkadaşım, öncelikle geç cevap yazdığım için özür dilerim. Ahşap bonsai saksısı konusunda epey bir uğraştım. Ahşap saksı ne yaparsanız yapın seramik saksı kadar uzun ömürlü olmayacaktır. Öncelikle bunu belirteyim. Ancak plastik saksılara göre hem daha sağlıklı, hem istediğiniz model ve ebatta, hem de daha dekoratif olacaktır.
Ahşap saksı için en büyük handikap sürekli suya maruz kalacak olmasıdır. Saksınızı büyük, mesela yekpare bir kütükten yapacaksanız ağacın kendi bünyesinde bulunan mikroorganizma, suyun da desteğiyle işini yapmakta çok fazla gecikmeyecektir. Eğer daha küçük örneğin 20 cm boyunda bir saksıyı yekpare bir tahtadan oymayı düşünüyorsanız unutun. Suyu görür görmez çatlayacak, bozulacaktır. (Bu bilgi ve ölçüleri bonsai saksısına göre değerlendirin lütfen) Bu yüzden ben saksılarımı hep 5 parçayı birleştirerek yapıyorum. 4 kenar ve bir taban. Ağacın lifleri her kenara uzunlamasına denk geldiği için ağacın çalışmasını (deforme olmasını) ancak bu şekilde minimize edebilirsiniz.
Çok sağlam ağaçların tahtaları yapı marketlerde satılıyor. Bulabilirseniz bunlardan yapın. Yoksa çam veya sedir tahtası da olabilir ama mutlaka birinci sınıf fırınlanmış tahta olmalıdır. Saksıyı kendiniz mi yapacaksınız yoksa zaten mevcut mu bilemediğim için böyle uzun yazıyorum kusura bakmayın.
Saksı parçalarını birleştirmek için metal bir şeyler (vida, çivi vs.) kullanmayın. Yine aynı tahtadan 5 mm, 1mm ve 10 mm.lik çiviler kullanıyorum ben.
Parçaları birbirine yapıştırmanız ve yukarıda bahsettiğim ahşap saplamalara da yapıştırıcı kullanmanız gerekecek. Ağaç tutkalını unutun. Ağaç tutkalıyla yaptığınız saksı ilk sulamada dağılır. Diğer japon tarzı veya silikon yapıştırıcılar da hem zararlı kimyasallar var hem de onlar da ikinci sulamada dağılır. Tecrübeyle sabit.
Deniz tutkalı kullanmalısınız. Ancak çoğu deniz tutkalı zehirli kimyasal içeriyor. Benim kullandığım bir marka var. Biraz pahalı. Canlılara zararsız olduğu söyleniyor ve diğeri gibi pis kokmuyor. Şimdiye kadar bende bir sorun oluşturmadı. İsterseniz markasını verebilirim.
Ahşap saksınızın dış kısmını verniklemenin hiç bir zararı yok. Ben saksılarımın dış kısmına öncelikle bitkisel ahşap boyası kullanıyorum. İstediğim renge boyayıp iyice kuruduktan sonra, hemen hemen 4 kat sentetik vernik kullanıyorum. Her katın da neredeyse bir gün kurumasını bekliyorum. Çünkü ahşap suyu sünger gibi çekiyor ve dış kısım dayanıksız olursa patlatma yapıyor.
iç kısmını sudan yalıtmanın (bir süre) tek yolu vernik ama vernik suda çözülüyor ve bitkiyi zehirliyor. Aslında şunu söylemeliyim. İç kısmı da yalıtınca saksının plastik saksıdan pek bir farkı kalmıyor. Bu yüzden iç kısma hiçbir şey sürmeseniz daha iyi. Benim bazı ağaçlarım bu şekilde gayet mutlular. Kökleri neredeyse saksıyla birleşiyor.
Bununla beraber ille de içeriyi de kaplayacaksanız, mobilya imalathanelerinde çürümeyi engelleyecek maddeler var. Bulmak biraz sıkıntılı ve su mefhumu düşünülmemiş. Ben bunlardan da kullandım. 2-3 senelik saksılarım var ve henüz bir sıkıntı yaşamadım. Ancak ucuz ve kolay bulunur bir madde derseniz lime sülfür tavsiye ederim. 2 kat sürün ve her katı çok çok iyi kurutun.
Ben en son yaptığım saksılarda, daha önce söylediğim gibi iç tarafa hiçbir şey uygulamıyorum. Bitkilerin daha çok hoşuna gidiyor. Toprak tamamen havasız kalmıyor. Suyun bir kısmı ahşap tarafından emiliyor. Aşırı sulama yapmanızın imkanı yok. Ayrıca bitki susuz kaldığında da bu defa ahşapta depolanan su devreye giriyor.
Benim gibi saksınızın iç tarafına yalıtım yapmayacaksanız kullanacağınız toprağa biraz odun kömürü tozu ve biraz da kükürt ekleyin. Böylelikle ahşabı çürüten mikroorganizmalar üreyemeyecek, saksıdaki bitkinize mantarımsı hastalıklar gelmeyecek, hem de toprağın PH değeri düşük olacaktır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Selamlarımla...

dusunenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 15:23   #8
Ağaç Dostu

Saksıları kendim yapacağım.Seramik saksı alacaktım ama annem böyle şeylere para harcatmıyor.2-3 yıl dayansa yeter bana,o zamana kadar yenileri yapılmış olur

Babam bir oduncu olduğu için,çok ucuza hatta bedavaya ahşap bulma imkanım var.Sanırım istediğim ağaç türünü de söylersem benim için artan tahtaları ayıracaktır.

Çok aydınlatıcı bir yazı olmuş,toprak tavsiyenizi unutmayacağım.Bir çok anlamda ahşap saksı sorununu çözeceğini düşünüyorum tavsiyelerinizin.Tutkal markasını atarsanız sevinirim.

Çok çok teşekkürler.

Son soru,dış kısım vernikle kaplandığında kaç yağmur sonra hasar görür?

dusunenadam beğendi.

Düzenleyen çamkokusu : 07-11-2016 saat 15:24 Neden: ekleme
Eski 08-11-2016, 23:54   #9
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Benim 3 yaşından fazla saksılarım var. 2 günde bir üstlerine yağmur yağıyor Sulama yaparken ben mutlaka taşırıyorum. Merak etmeyin ne kadar yağmur yağarsa yağsın bir şey olmaz. Yalnız sentetik, kaliteli bir vernik alın. Selülozik vernikten daha dayanıklı. Tutkal markasını mesajla atarım. Selamlar...

baris2357 beğendi.
Eski 12-11-2016, 09:50   #10
Ağaç Dostu

Merhaba,acaba metal parça kulanmamamızın sebepleri neledir?
İnternette şöyle bir tutkal tarifi var http://www.zehirsizev.com/hobi/tarif...azein-tutkali/

Bu tarifi kullanırsam olur mu?Sulamada dağılmaz gibime geliyor...

Sentetik verniğin dolgu türü alınacak olan sanırım?

Düzenleyen çamkokusu : 16-11-2016 saat 20:15 Neden: ekleme
Eski 16-11-2016, 23:26   #11
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Merhaba,
Metal parçalar suyu emen ahşabın içinde hemen paslanıyor ve saksı dağılıyor. Paslanmayan metalden vida/çiviler de ahşabı çürütüyor (Sanırım kaplamaları yüzünden) ve saksı yine dağılıyor.
Bu tarifi verilen yapıştırıcının saksıyı tutması mümkün değil. Belki kuru objelerde işe yarayabilir ama sulama yapılacak saksıda kesinlikle işe yaramaz.
Kaliteli bir sentetik vernik alın. Katları atmadan önce verniği epey inceltmeniz lazım zaten. Bir seferde vernik işini bitirmek yerine. İnce ince çok kat atın. Her kat arasını en az bir gün sabırla bekleyin. Dolgulu vernik kalın olur.
Aklıma gelmişken, mat veya yarı mat vernik bana göre daha doğal ve hoş duruyor. Tercih meselesi tabi...

Eski 16-11-2016, 23:32   #12
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Şunu söylemeliyim. Benim bu araştırmalarım minimum 3 günde bir sulanacak ama en az 8-10 yıl (belki daha fazla) dayanacak bonsai saksısı tarifidir. 1 veya 2 yıllık bir saksı istiyorsanız, çiviyle de çaksanız olur.

Eski 17-11-2016, 20:30   #13
Ağaç Dostu

Açıkçası ev yapımı bir tutkal,benim için daha karlı.Öğrenci olduğum için deniz tutkalı benm için fazla tuzlu.Siz bu tutkalı denediniz mi bilmiyorum,ama ben dağılıyor mu diye deneme yapmak isterim.Zira kazein oldukça kuvvetli,belkide dayanıyordur...

Teşkkürler yardımınız için.Oldukça aydınlatıcı oldu.

Ekleme:Arı kazein,suda çözülmüyormuş ama kireç yapısını değiştiriyor ve suda çözülebilr hale getiriyormuş.Karbonat veya kire yerine başa bir malzeme kullanılısa sorun belki çözülür?

dusunenadam beğendi.

Düzenleyen çamkokusu : 17-11-2016 saat 20:47 Neden: ekleme
Eski 21-11-2016, 15:12   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2016
Direk ahşaba dikmek daha hoş ama ahşap uzun dönemde zarar görebiliyor

ismaelyilmaze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2016, 00:50   #15
Ağaç Dostu

dusunenadam's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çamkokusu Mesajı Göster
Açıkçası ev yapımı bir tutkal,benim için daha karlı.Öğrenci olduğum için deniz tutkalı benm için fazla tuzlu.Siz bu tutkalı denediniz mi bilmiyorum,ama ben dağılıyor mu diye deneme yapmak isterim.Zira kazein oldukça kuvvetli,belkide dayanıyordur...

Ekleme:Arı kazein,suda çözülmüyormuş ama kireç yapısını değiştiriyor ve suda çözülebilr hale getiriyormuş.Karbonat veya kire yerine başa bir malzeme kullanılısa sorun belki çözülür?
Denemek lazım tabi. Siz bir deneyin isterseniz. Sorun bu şekilde çözülürse daha iyi olur elbette.

Eski 20-02-2018, 19:47   #16
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Ahşap Koruyucu kullanılabilir

Alıntı:
Ahşaptan saksı kullanmaya karar verdim sağlıklı olması için.Ahşabın zamanla çürümemesi için bir şeyle kaplanması lazım.Vernik olmuyor sanırım,ziftli kağıt önerildi ama bana pek sağlıklı gelmedi.Neyle kaplamalıyım?Benim için saksı srun değil,önemli olan zararlı olmayan ve ucuz bir kaplayıcı bulmak...

İlgi alanına girenlerden yardım istiyorum.Cevap verirseniz sevinirim.
Babanızın mesleği size yardımcı olacaktır. En sıkı dokulu ağaçtan yaptırırsanız ömrü uzun olacaktır. Ağacın lifleri doğrultusunda kesilmesi gerekli ("Suyuna kesilecekmiş" derseniz, anlayacaktır.) Saksıyı hazırladığınızda zararlılara karşı su bazlı ahşap koruyucu kullanmanız işe yarayacaktır. (2 kat. ) Üzerine istediğiniz kaplamayı yapabilirsiniz. Ahşaba nefes aldıran, ithal bir ürün var. (Boya satan nalburlara sorabilirsiniz.) Vernik yerine kullanabilirsiniz. (Vernik zamanla pullanma yaparak dökülüyor.) Mobilya vernikleri dış ortamda kullanılmıyor. Dış cephe vernikleri var. Yıkılmayı bekleyen 100 yıllık evlerin çamdan yapılmış kapılarını korumasız halde görmüşlüğüm var. Kullanılan ağaç çok önemli. Tahtanın kalınlığı 2 cm den fazla olmalı.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 20:00   #17
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Red face Çin fiyatları değiştirdi

Alıntı:

Deniz tutkalı pahallı değil, artık. Örneklersem; yerli malı masif tutkalı 8-10 TL/200 ml fiyatla aldığım zaman, deniz tutkalını 12 TL/200 ml fiyatla alıyordum. Yinede nalburlara sorun. Deniz tutkalı dediğimiz, poliüretan bazlı tutkal. Sağlamlığına gelirsem, yerli ürünlerimizden daha memnun edici sonuç veriyor. Bir tane ambalajı satınaldığınızda onlarca saksı yapabilirsiniz. Çivi olarak kullanacağınız malzemeleri de bir mobilyacıdan ya da büyük satıcılardan, internetten "kavela" adıyla değişik çaplarda bulabilirsiniz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2018, 06:32   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dusunenadam Mesajı Göster
Değerli arkadaşım, öncelikle geç cevap yazdığım için özür dilerim. Ahşap bonsai saksısı konusunda epey bir uğraştım. Ahşap saksı ne yaparsanız yapın seramik saksı kadar uzun ömürlü olmayacaktır. Öncelikle bunu belirteyim. Ancak plastik saksılara göre hem daha sağlıklı, hem istediğiniz model ve ebatta, hem de daha dekoratif olacaktır.
Ahşap saksı için en büyük handikap sürekli suya maruz kalacak olmasıdır. Saksınızı büyük, mesela yekpare bir kütükten yapacaksanız ağacın kendi bünyesinde bulunan mikroorganizma, suyun da desteğiyle işini yapmakta çok fazla gecikmeyecektir. Eğer daha küçük örneğin 20 cm boyunda bir saksıyı yekpare bir tahtadan oymayı düşünüyorsanız unutun. Suyu görür görmez çatlayacak, bozulacaktır. (Bu bilgi ve ölçüleri bonsai saksısına göre değerlendirin lütfen) Bu yüzden ben saksılarımı hep 5 parçayı birleştirerek yapıyorum. 4 kenar ve bir taban. Ağacın lifleri her kenara uzunlamasına denk geldiği için ağacın çalışmasını (deforme olmasını) ancak bu şekilde minimize edebilirsiniz.
Çok sağlam ağaçların tahtaları yapı marketlerde satılıyor. Bulabilirseniz bunlardan yapın. Yoksa çam veya sedir tahtası da olabilir ama mutlaka birinci sınıf fırınlanmış tahta olmalıdır. Saksıyı kendiniz mi yapacaksınız yoksa zaten mevcut mu bilemediğim için böyle uzun yazıyorum kusura bakmayın.
Saksı parçalarını birleştirmek için metal bir şeyler (vida, çivi vs.) kullanmayın. Yine aynı tahtadan 5 mm, 1mm ve 10 mm.lik çiviler kullanıyorum ben.
Parçaları birbirine yapıştırmanız ve yukarıda bahsettiğim ahşap saplamalara da yapıştırıcı kullanmanız gerekecek. Ağaç tutkalını unutun. Ağaç tutkalıyla yaptığınız saksı ilk sulamada dağılır. Diğer japon tarzı veya silikon yapıştırıcılar da hem zararlı kimyasallar var hem de onlar da ikinci sulamada dağılır. Tecrübeyle sabit.
Deniz tutkalı kullanmalısınız. Ancak çoğu deniz tutkalı zehirli kimyasal içeriyor. Benim kullandığım bir marka var. Biraz pahalı. Canlılara zararsız olduğu söyleniyor ve diğeri gibi pis kokmuyor. Şimdiye kadar bende bir sorun oluşturmadı. İsterseniz markasını verebilirim.
Ahşap saksınızın dış kısmını verniklemenin hiç bir zararı yok. Ben saksılarımın dış kısmına öncelikle bitkisel ahşap boyası kullanıyorum. İstediğim renge boyayıp iyice kuruduktan sonra, hemen hemen 4 kat sentetik vernik kullanıyorum. Her katın da neredeyse bir gün kurumasını bekliyorum. Çünkü ahşap suyu sünger gibi çekiyor ve dış kısım dayanıksız olursa patlatma yapıyor.
iç kısmını sudan yalıtmanın (bir süre) tek yolu vernik ama vernik suda çözülüyor ve bitkiyi zehirliyor. Aslında şunu söylemeliyim. İç kısmı da yalıtınca saksının plastik saksıdan pek bir farkı kalmıyor. Bu yüzden iç kısma hiçbir şey sürmeseniz daha iyi. Benim bazı ağaçlarım bu şekilde gayet mutlular. Kökleri neredeyse saksıyla birleşiyor.
Bununla beraber ille de içeriyi de kaplayacaksanız, mobilya imalathanelerinde çürümeyi engelleyecek maddeler var. Bulmak biraz sıkıntılı ve su mefhumu düşünülmemiş. Ben bunlardan da kullandım. 2-3 senelik saksılarım var ve henüz bir sıkıntı yaşamadım. Ancak ucuz ve kolay bulunur bir madde derseniz lime sülfür tavsiye ederim. 2 kat sürün ve her katı çok çok iyi kurutun.
Ben en son yaptığım saksılarda, daha önce söylediğim gibi iç tarafa hiçbir şey uygulamıyorum. Bitkilerin daha çok hoşuna gidiyor. Toprak tamamen havasız kalmıyor. Suyun bir kısmı ahşap tarafından emiliyor. Aşırı sulama yapmanızın imkanı yok. Ayrıca bitki susuz kaldığında da bu defa ahşapta depolanan su devreye giriyor.
Benim gibi saksınızın iç tarafına yalıtım yapmayacaksanız kullanacağınız toprağa biraz odun kömürü tozu ve biraz da kükürt ekleyin. Böylelikle ahşabı çürüten mikroorganizmalar üreyemeyecek, saksıdaki bitkinize mantarımsı hastalıklar gelmeyecek, hem de toprağın PH değeri düşük olacaktır.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Selamlarımla...

Hocam ben böyle ayrıntılı bir bilgi okumadan youtube daki bu videoyu https://youtu.be/bPcXoOuDA-I

İzleyerek saksı yapmak istedim burada içinde kaplama olarak kullandığı malzeme ziftli kağıt mı? Bundan kullansak da olur mu paletten yapılan bir saksı için. Bir de bezir yağı denen bir madde duydum. Bunun ahsabi koruduğunu duydum sudan falan doğru mudur acaba?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

asduskun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2018, 15:40   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2013
Neyse o siyah örtünün adının jüt olduğunu öğrendim. Peki bezir yağı hakkında bilgisi olan yok mu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

baris2357 beğendi.
asduskun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024