agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler
  • 1 Gönderen cennetkokulum
  • 3 Gönderen selim_50
  • 1 Gönderen Fatih_Soydemir
  • 1 Gönderen tarku
  • 3 Gönderen flying dragon
  • 2 Gönderen furkan yıldız
  • 2 Gönderen Jezebel
  • 3 Gönderen Jezebel
  • 2 Gönderen putko
  • 3 Gönderen efe446

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2016, 07:11   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Lağımdan taşan sularla yetişen domates

Arkadaşlar biraz tiksindirici olacak ama merak ettim bizim apartmanın etrafında bir sürü domates çıkmış çiçeklenmiş okadar çok varki ,hatta 3 kök çektim ve ektim balkonda saksıya meyva bile verdi işin ilginç kısmına geliyorum şimdi, kapıcı dan ogrendigime gore bunlar lagimdan yani insan dışkısından çıkmış lagımdan taşan tohumlarmış şimdi bu durum domatesin kimyasını etkilermi atimmi bu domatesleri

tarla kuşu beğendi.
cennetkokulum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 09:33   #2
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
sayın cennet kokulum; bu durum domatesin kimyasını etkilermi diye sormuşunuz, sizin kimyanızı etkilemezse domatesin kimyasına bir sakıncası olmaz,

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 10:20   #3
Ağaç Dostu

Fatih_Soydemir's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2016
hibritlerdeki etkisini bilemem ama normalde olmaz. eskiden köyde insan dışkısı ile gübreleme yapardı dedemler ölen **** genetik sorun yaşayan hiç olmadığına göre size de bir şey olmaz.

tarla kuşu beğendi.
Fatih_Soydemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 18:07   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2016
Domatesin tohununa geçermi demek istemiştim selim50 domatesler çok güzeller ama kapıcı insan dışkısından çıktı onlar deyince mantıklı gelmedi bana

cennetkokulum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 18:59   #5
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Kapıcı muhtemelen kendine saklamak istemiştir.

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2016, 23:03   #6
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cennetkokulum Mesajı Göster
Domatesin tohununa geçermi demek istemiştim selim50 domatesler çok güzeller ama kapıcı insan dışkısından çıktı onlar deyince mantıklı gelmedi bana
Kimyasallarla yetişen domates yiyoruz bir şey olmuyorsa, insan dışkısından yetişenden hiç bir şey olmaz. Sürekli insan dışkısıyla gübrelerseniz (ki bunu kimin içi kaldırır?) onu bilemeyeceğim.

tarla kuşu beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 18:14   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Domateslerin dogal cogalma dongusunde zaten meyvelerinin kuslar tarafindan yenilip hayvanin diskisiyla birlikte bi yere atilmak vardir. Memeli canlilarin sindirim sistemleri kuvvetli oldugu icin, tohumlar genelde tamamen sindirilir. Sizin anlattiginiz olayda sanirim sindirim sorunu ceken bir komsunuzun etkisi olmus Sorunuza gelince, tohum nereden cimlenirse cimlensin, bitkilerin meyvelerine bir koku, tad, mikrop, patojen gecemez. Bitkiler topraktan sadece tamamen bakteriler tarafindan ayristirilmis ve parcalanmis basit maddeleri alabilir. Gonul rahatligi ile yetistirip yiyebilirsiniz.

flying dragon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 11:27   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Olay sadece gübrenin kimden olduğu değilde tuvaletlere dökülen sabunlar, deterjanlar, temizlemede kullanılan kimyasallar gibi birçok etken var bence.

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 22:50   #9
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
ben olsam yemezdim.lağımın taştığı bir ortam zaten sağlık açısından risk taşır.bu bakımdan bir domates uğruna sağlığı riske atmaya hiç değmez.

zaten psikolojik olarak bile insanın midesi kalkıyor.o domates tertemiz bile olsa o psikoloji ile insanın ağzına her türlü tat koku gelebilir

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 09:31   #10
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
çinli kardeşlerimiz bu şekilde tarıma GECE GÜBRESİ diyorlar
ve bu şekilde birçok ürünü güvenle yetiştirip tüketiyorlar
internette nasıl gece gübresiyle dometes biber sarımsak yetiştirdikleri var....
herhangibir sakınca yokmuş,,,öyle diyorlar tadmadan yorum yazmak usule erkana ters

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 11:58   #11
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Normal bir toprak harcına geçirdiyseniz bakteriyel bir kirlilik söz konusu değil.
Domatesin genetiğine de zarar vermiş olması mümkün değil.
Yapısı gereği tüm meyve ve sebzelerin kabuğunun altı sterildir, mikrop barındırmaz.
Ancak herhangi organik gübrenin aşırı kullanımı (insan veya hayvan kaynaklı) nitrat fazlalığına yol açacağı için kanserojen olabilir.
"Eskiler şöyle yaparlardı da 90 yıl yaşadılar" önermesi yanlış, hepsi 90 yıl yaşamadı, yaşayanların da hasbelkader sağlam genleri varmış
Bizim genlerimizin ne durumda olduğunu biz bilmiyoruz, çok iddalı olamayız.
Çinlileri" gece gübresi" ne gelince, çinde nüfus çok fazla, beslemek zor olabilir.
Ayrıca kişisel tercihleri.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 13:38   #12
Ağaç Dostu

aydemiraydın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2015
kapıcı yalan söylemiş. geçen yıl dökülen domates tohumları baharda çimlenmiş. siz yolunuza devam edin.

aydemiraydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 22:24   #13
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Size basit bir örnek vereyim,
Yıllar önce kanalizasyon varmıydı?
Hele köylerde.
Tavuklar nasıl beslenirdi. Bokluklarda. Ve tavuklar öyle bir hayvan ki, ne bulursa midesine indiriyor. Gübresi de en kıymetli gübrelerden birisi sayılır. Biz tavuk gübresini Alman çiftliğinde yeme dahi karıştırıyorduk. Protein kaynağı olması için.

Hani bir de söz vardır.
Köpek bok yemekten vaz geçer mi diye.. Hazır mama. İçerisinde sindirilemeyen proteinler, karbonhitratlar, yağlar, mineral madde ve sayamadığımız iz element dolu.

Fide haline geldiğine göre, bir zararı olacağını sanmıyorum. Etkilenseydi tohum etkilenirdi ve fide haline gelemezdi.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 00:10   #14
Ağaç Dostu

beşiktaşlı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2016
bizim ülkemiz için gece gübresi sözkonusu olamaz tarım alanlarımız hayvan gübreleri bir hayli mevcut

beşiktaşlı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 08:16   #15
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Duyduğum birileri var bu gece gübrelemesini yapan.
Adamın biri sokakta kavun satıyordu.
Tam seçip alacaktım ki köylünün biri kolumdan çekti ve dedi ki "Doktor hanım alma, bu adam bostanında cezaevinden akan lağımlı suyu kullanıyor"
Bu uyarı üzerine almaktan vazgeçtim.
O ceza evinde ülkenin en azılı terör ve mafya suçluları yatıyor.
Ne me lazım kavun kanalyla genleri bana sirayet eder
Şaka tabi ama, nitrit fazlası gerçekten kanser yapar, aşırı kullanmamanızı tavsiye edeceğim.
Hayvan veya insan kaynaklı fark etmez. Organik kelimesine kanmayın, organik zararsızdır diye bir şey yoktur. Kaldı ki bunu test edecek bir yöntem dahi yoktur.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 09:26   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-12-2015
Vaktiyle Gri su/Gray water denilen sistemleri incelemiştim. Evde kullanılan atık sularının geri dönüştürülerek bahçe sulama gibi işlerde kullanılması planlanıyor basit bir taktik ile çalışıyor ve sadece mekanik filtrasyon yapıyor. Kum, çakıl süngür gibi şeyler kullanılıyor.

Bu tür sistemlerin yaygınlaşmama sebebi binanın giderlerine direk bağlanamaması sanırım. İnsan atıklarının sadece mekanik filtrasyon ile temizlenememesinden dolayı tuvalet giderlerinin ayrı verilmesi gerekiyor. Bu sisteme karıştırılamıyor.

Buradan yola çıkarak bu kanalizasyon sularının tarımda güvenli olmayacağını düşünüyorum.

putko Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2016, 10:13   #17
Ağaç Dostu

efe446's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Atık arıtma tesislerinden çıkan sular sulama kanalına verilir. Artan çamur ise gübrelemede kullanılır. Yüksek lisans tezimde direk çıkan suyu topraksız tarımda kullanarak denedik. Sonuçlar çok iyi değildi. Sonrada öğrendik ki atık arıtma tesisine sadece evsel atıklar değil sanayi atıklarıda geliyormuş. O su tekrar sulama kanalına veriliyor. Ne kadar arıtılabildiyse artık.

efe446 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024