agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni4Beğeniler
  • 1 Gönderen sar-dunya
  • 1 Gönderen sar-dunya
  • 2 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2016, 14:18   #1
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Wink Evde bitki bakımının sağlığa olumsuz etkileri

Merhaba,

Perşembe günü, salonda otururken boğaz ve ciğerlerimizde yanma hissetmeye başladık. Sorun evin diğer odalarına geçince gidiyor ancak salona geri girince artıyordu. Salondaki bir sürü saksıdan dört tanesini -havalar da iyi gidiyor- balkona çıkararak sorunu giderebildik Sağlık alanında bir ihtisasım yok ancak tahmin ettiğim kadarıyla bu saksılardan birisinde ciddi bir küf enfeksiyonu oldu. İşin tuhafı bitkilerin üçü de turp gibi, birisinin saksı toprağını iki yıldır değiştirmemiş olsam da diğerlerinin saksı toprakları tanınmış bir firmanın ürünü, en son saksı bakımını en az iki ay önce yaptım. Saksı toprağının üstünde yaprak veya benzeri bir şeylerin çürümemesi için dikkat ediyorum. Tüm saksıların üzerinde toprağın orijinal rengi harici birşey görülmüyor. (İki saksının yüzey rengi siyah, diğerleri ağaç kabuğu içeren orkide karışımı)

Sorunu geçici olarak çözdüm ancak kalıcı çözüm için önerilerinizi veya teşhisimdeki yanlışlarınız için düzeltmelerinizi bekliyorum. İçimden bir ses sadece toprak değişimiyle kurtaramayacağımı, bu sorunun nüksedebileceğini söylüyor

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 16:48   #2
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Dışarıya çıkardığınız bitkilerinizin isimleri nelerdir?

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2016, 17:28   #3
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Bir dracaena, bir nephentes, bir anthurium ve bir de cambria orkide.

Dracaena ve cambriadan şüpheleniyorum.

Eski 29-06-2016, 21:54   #4
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
evdeki bitkilerin sağlığa bir zararı olduğunu düşünmüyorum.ancak toprak ve polenler alerji yapabilir.bu bakımdan toprağın üzerini çakıllarla örtmek çiçekli dönemde dışarıya almak faydalı olabilir.

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 14:23   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
evdeki bitkilerin sağlığa bir zararı olduğunu düşünmüyorum.ancak toprak ve polenler alerji yapabilir.bu bakımdan toprağın üzerini çakıllarla örtmek çiçekli dönemde dışarıya almak faydalı olabilir.
Cambria melez bir orkide çeşidi. Orkidelerde polen, polen topağı şeklinde olur ve hava hareketiyle taşınmazlar. Tozlaştırma böcek yardımıyla gerçekleşir. Toprak dediğiniz saksı harcı, ağaç kabuğu ve hindistancevizi liflerinden oluşur. Organik bir yapıdadır ve zaman içerisinde küf gelişimine neden olur. Küf, allejiye neden olabilir. Bu oluşan küf misellerini yemek için bazı böcekler gelebilir ve küfün yayılmasına neden olurlar. Saksı harcını değiştirin. Orkide türleri için kil bilyesi kil bilyesi, hydroton, hydrokorells, hidrokültür | Zengarden Ev ve Bahçe veya vermikulit (her ikisi de mineral kökenli olduğu için çürümez) vermikülit, vermiculite, vermikülit satışı | Zengarden Ev ve Bahçe önerilebilir. Diğer saksı bitkileriniz için, inşaat malzemesi satan yerlerden alabileceğiniz bahçe kumu küflenmeyen bir seçenektir. Kum denildiğine aldanmayın kum+kil karışımı bir malzemedir. Kumu, kullanmadan önce geniş bir kap içerisine koyup üzerine bol miktarda kaynar su dökerek zararlı canlıları (nematod, kabuklu bit, unlu bit yumurtaları) yok etmeniz önerilir. Soğuduktan sonra saksıya yerleştirin ve üzerine 4-5litre kadar oda sıcaklığında su dökün. Fazla suyun saksının drenaj deliklerinden akmasına izin verin. Bu işlem, sıcak su uygulaması nedeniyle akil mineralleri tarafından serbest bırakılan mikro elementleri uzaklaştırır ve bitkiniz zehirlenmez. Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2016, 09:47   #6
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Orkideler için hydroton iyi hoş ancak çok çabuk kuruyor, sık sulama gerektirebiliyor. Sürekli ıslak tutmak da iyi bir fikir değil.

Benim bakım şartlarımda Cattleyalarda bile saf hydroton kuru geldi. Internette örneğini göremedim ama diyatomit (kedi kumu) gibi daha çok su tutan birşeylerle karıştırıp denediniz mi?

Bunun dışında normal saksıların içinde en alt katman olarak hydroton çok başarılı, iyi drenaj sağlıyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Cambria melez bir orkide çeşidi. Orkidelerde polen, polen topağı şeklinde olur ve hava hareketiyle taşınmazlar. Tozlaştırma böcek yardımıyla gerçekleşir. Toprak dediğiniz saksı harcı, ağaç kabuğu ve hindistancevizi liflerinden oluşur. Organik bir yapıdadır ve zaman içerisinde küf gelişimine neden olur. Küf, allejiye neden olabilir. Bu oluşan küf misellerini yemek için bazı böcekler gelebilir ve küfün yayılmasına neden olurlar. Saksı harcını değiştirin. Orkide türleri için kil bilyesi kil bilyesi, hydroton, hydrokorells, hidrokültür | Zengarden Ev ve Bahçe veya vermikulit (her ikisi de mineral kökenli olduğu için çürümez) vermikülit, vermiculite, vermikülit satışı | Zengarden Ev ve Bahçe önerilebilir. Diğer saksı bitkileriniz için, inşaat malzemesi satan yerlerden alabileceğiniz bahçe kumu küflenmeyen bir seçenektir. Kum denildiğine aldanmayın kum+kil karışımı bir malzemedir. Kumu, kullanmadan önce geniş bir kap içerisine koyup üzerine bol miktarda kaynar su dökerek zararlı canlıları (nematod, kabuklu bit, unlu bit yumurtaları) yok etmeniz önerilir. Soğuduktan sonra saksıya yerleştirin ve üzerine 4-5litre kadar oda sıcaklığında su dökün. Fazla suyun saksının drenaj deliklerinden akmasına izin verin. Bu işlem, sıcak su uygulaması nedeniyle akil mineralleri tarafından serbest bırakılan mikro elementleri uzaklaştırır ve bitkiniz zehirlenmez. Kolay gelsin.

Eski 02-07-2016, 15:54   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Orkideler için hydroton iyi hoş ancak çok çabuk kuruyor, sık sulama gerektirebiliyor. Sürekli ıslak tutmak da iyi bir fikir değil.

Benim bakım şartlarımda Cattleyalarda bile saf hydroton kuru geldi. Internette örneğini göremedim ama diyatomit (kedi kumu) gibi daha çok su tutan birşeylerle karıştırıp denediniz mi?

Bunun dışında normal saksıların içinde en alt katman olarak hydroton çok başarılı, iyi drenaj sağlıyor.
Doktora tez aşamasındayken hidrojel denemiştim. Hepsi ölmüştü.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024