agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni80Beğeniler
  • 3 Gönderen Seabert74
  • 4 Gönderen A_NOMAD
  • 3 Gönderen Limonik
  • 3 Gönderen A_NOMAD
  • 3 Gönderen OSMAN45
  • 1 Gönderen Seabert74
  • 2 Gönderen Limonik
  • 2 Gönderen Asoo
  • 1 Gönderen Seabert74
  • 2 Gönderen resimsel
  • 2 Gönderen musk
  • 2 Gönderen Seabert74
  • 5 Gönderen musk
  • 2 Gönderen resimsel
  • 2 Gönderen ssari07
  • 5 Gönderen Seabert74
  • 3 Gönderen modelci
  • 3 Gönderen A_NOMAD
  • 4 Gönderen Seabert74
  • 7 Gönderen Seabert74
  • 3 Gönderen Tilki Mete
  • 3 Gönderen A_NOMAD
  • 4 Gönderen Seabert74
  • 3 Gönderen Seabert74
  • 5 Gönderen Kiraz
  • 1 Gönderen Seabert74
  • 1 Gönderen sagol
  • 1 Gönderen fenike

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-06-2015, 08:56   #1
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Deliksiz saksı nasıl delinir?

Arkadaşlar merhaba,

İnternet üzerinden ekli saksılardan aldım.. Beton saksı olarak geçiyor.. Ama altları deliksiz geldi..

Şimdi bu saksıların altını delmek çok zor olacak sanırım?? Kelebekli olanın agız genişliği ile taban genişliği çok farklı, içine oturtmak için aldıgım plastik saksı uymadı..

Saksıyı delsem diyorum, o kadar kalın ki, ne ile nasıl delinir, bilemedim.. Bildigimiz beton saksı zira..

Aklıma saksının içine biraz çakıl koyup üzerine naylon ya da lif yerleştirip dikim yapmak geliyor ama, açıkçası ne yapacagımı bilemez haldeyim.. 8 tane saksı elimde kaldı..

Bana bir akıl lütfen..

Eklenen Resimler

Seabert74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2015, 10:36   #2
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Bir matkap yardımı ile kolayca, istediğiniz genişlik ve sayıda delikler açabilirsiniz/açtırabilirsiniz

Bence deliksiz olarak (altına çakıl taşı vs. koysanız bile) kullanmayın. Bu arada pek güzellermiş

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 18:58   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Sayın A_NOMAD'ın dediği gibi en iyisi deldirmek ancak... Benzer bir durum cam saksı siparişinde başıma gelmişti. Camı deldiremeyeceğimden kendimce en iyi metodu bulmaya çalıştım. İki senedir bir sıkıntı olmadı çok şükür. Yalnız gerçekten sulamada oldukça dikkat ve özen gerekiyor. Özellikle toprak kurumadan su vermemek, yağmurdan sakınmak ve aile üyelerini uyarmak şart.
Ben saksının en altını bir kat çakıl taşı kapladım onun üstüne bir kalın kat ince taş (ufak akvaryum taşları), bir kat da hydroton koydum. Bugüne kadar sorun olmadı ancak dediğim gibi az öz ve dikkatli sulamak şart.

msacit, Seabert74 ve A_NOMAD beğendi.
Limonik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2015, 21:05   #4
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Limonik Mesajı Göster
...Camı deldiremeyeceğimden...
Bunu da nereden çıkardınız? Pek tabii ki delebilir/deldirebilirsiniz, üstelik beton saksıdan çok daha kolay!

1- Delinecek bölgenin ön ve arka yüzeylerine karşılıklı 'X' ya da '+' şeklinde birkaçar kat selobant yapıştırıyorsunuz.

2- 'X' ya da '+'ların kesişim noktalarının tam ortalarından olmak kaydıyla isterseniz (çok kalın olmayan) çivi ve çekiçle isterseniz (çok kalın uç kullanmadan) matkapla tertemiz delikler açıyorsunuz, hepsi bu.

Ben çividen ziyade matkap kullanmada çok daha başarılı oluyorum

Kolay gelsin...

Hülya, Seabert74 ve Limonik beğendi.
Eski 20-06-2015, 21:20   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Sanırım saksı ile işi olan tüm arkadaşların ortak sorunudur. Neden saksıları delikli olarak üretmezler anlamam?

Ben de darbeli matkap ve çelik çivi denemelerimde birkaç seramik ve beton saksıyı çatlatıp kırdıktan sonra, sürekli ziyaret ettiğim bu tip malzemeleri satan markette tesadüfen adı ve görevi fayans delici olan bir matkap ucuna rastladım.

Bununla toprak, seramik ve beton saksılarda iyi neticeler aldığımı söyleyebilirim. Cam saksılarda denemedim.

Ancak saksıyı ters yüz ettikten sonra (malum matkap saksının içine sığmaz)
delinecek noktayı bir tahta veya odun ile destekleyince daha düzgün delik açılabiliyor.

Umarım bu bilgi biraz yararlı olur.

lolla, Seabert74 ve A_NOMAD beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 07:37   #6
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Sulama konusunda çok dikkatli davranabileceğimden emin değilim.. O yüzden delinmesi şart anlaşılan..

Bilgiler gayet yararlı oldu, çok teşekkürler..

A_NOMAD beğendi.
Eski 22-06-2015, 20:54   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Bunu da nereden çıkardınız? Pek tabii ki delebilir/deldirebilirsiniz, üstelik beton saksıdan çok daha kolay!

1- Delinecek bölgenin ön ve arka yüzeylerine karşılıklı 'X' ya da '+' şeklinde birkaçar kat selobant yapıştırıyorsunuz.

2- 'X' ya da '+'ların kesişim noktalarının tam ortalarından olmak kaydıyla isterseniz (çok kalın olmayan) çivi ve çekiçle isterseniz (çok kalın uç kullanmadan) matkapla tertemiz delikler açıyorsunuz, hepsi bu.

Ben çividen ziyade matkap kullanmada çok daha başarılı oluyorum

Kolay gelsin...
Yarın ilk iş deniyorum

Seabert74 ve A_NOMAD beğendi.
Limonik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 14:57   #8
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Parmak taşlama tabir edilen uçlarla cam çok düzgün bir şekilde delinebiliyor.

Biraz uzun sürüyor ama ne de olsa profesyonel değiliz.

Seabert74 ve A_NOMAD beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 08:09   #9
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Bir sorum daha olacak matkap kullananlara

Ben saksıları deldirecek kimse bulamadım, bu işi kendim yapacagım.. Evde matkap yok, bu linkteki gibi birşey alsam, evde ufak tefek işler için ve tabii bu beton saksıları delmek için uygun mudur??
Kendim şarjlı tornavida vs kullanıyorum, evde de var ama sanırım delmek için onu kullanamam?? Matkabı da hem cok yer kaplamasın hem de agır olmasın diye ekli uygun fiyatlıları seçtim..

Ancak ilk sıradaki darbeli midir?? Hangisini almalıyım?? Bu acemiye bir yardım

teşekkürler

https://www.evidea.com/attlas-eco-po...fKey=WMOwz3g2w
https://www.tekzen.com.tr/maestro_da...rjli_v_/184319

resimsel beğendi.
Eski 25-06-2015, 08:15   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Sn. Seabert, Matkap almaya karar verdiğinizde,
yapmanız gereken ilk iş bir yapı markete uğramanız ve gerekli bilgiyi
uzman kişilerden almanız.
Size naçizane önerim internet sitelerinden bu tür
aletler almamanız.Marketlerde en ucuzundan en pahalısına ve
kullanma amacına göre çok seçenek mevcut.
Kolay gelsin.

A_NOMAD ve uyap beğendi.
resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 08:29   #11
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seabert74 Mesajı Göster
Bir sorum daha olacak matkap kullananlara

Ben saksıları deldirecek kimse bulamadım, bu işi kendim yapacagım.. Evde matkap yok, bu linkteki gibi birşey alsam, evde ufak tefek işler için ve tabii bu beton saksıları delmek için uygun mudur??
Kendim şarjlı tornavida vs kullanıyorum, evde de var ama sanırım delmek için onu kullanamam?? Matkabı da hem cok yer kaplamasın hem de agır olmasın diye ekli uygun fiyatlıları seçtim..

Ancak ilk sıradaki darbeli midir?? Hangisini almalıyım?? Bu acemiye bir yardım

teşekkürler

https://www.evidea.com/attlas-eco-po...fKey=WMOwz3g2w
https://www.tekzen.com.tr/maestro_da...rjli_v_/184319
Sayın Seabert74

1 ci seçenek darbeli ve darbesiz delme yapar. Çantada görülen matkap uçlarından beyaz olanlar elmas uçtur ve beton taş seramik benzeri şeyleri delmek için kullanılır. Siyah olan matkap uçları ise ağaç, plastik, mika vs içindir.

seçtiğiniz marka ve site için bir yorumda bulunmuyorum. Bilgim yok.

*** Bu arada saksı gibi kırılgan seyleri elmas uç kullanırken darbesiz özelliği devreye sokarak deleceksiniz. Aksi takdirde darbeli konumda çalışırken çekiçle vurmuş gibi bir etki oluşacağından saksınız büyük ihtimalle kırılacaktır.

A_NOMAD ve uyap beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 08:43   #12
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Matkap ucu anahtarla sıkıştırılan matkap almayın.

happygarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 08:46   #13
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Aslında iyisinden bi akülü vidalama alın uç hediyeli olanlardan

happygarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 08:51   #14
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Wink matkap

Sn Resimsel,
Bauhaus'ta matkap alma girişimim olmuştu ama, her birini elime aldıgımda "bu cok agır, daha hafifi var mı" diye diye dolaşmıştım
Bunların agırlıkları da uygun geldi gözüme En azından biraz bilgi sahibi oldum..
Sn Musk.. dediğiniz gibi o siteyi ben de tanımıyorum ancak webden alışveriş konusunda tecrubeliyimdir (bakınız saksılar ) o veya başka siteden bu rürünü almaya karar verdim..

En kısa zamanda sonucu sizlerle paylaşacagım..

Bu arada evdeki şarjlı tornavida ile seramik ya da beton saksı delebilir miyim sizce ??

Yoksa bu matkabı alana kadar evde birdeneme yapsam mı?? Önerir misiniz??

İlginize cok tesekkurler

resimsel ve uyap beğendi.
Eski 25-06-2015, 08:57   #15
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Bu arada evdeki şarjlı tornavida ile seramik ya da beton saksı delebilir miyim sizce ??

Yoksa bu matkabı alana kadar evde birdeneme yapsam mı?? Önerir misiniz??

İlginize cok tesekkurler
Delemezsiniz. Delseniz bile hayatınızı da şarjlı tornavidayı da yersiniz

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 13:32   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2013
Ben de Sn. Musk'a katlıyorum, hiç denemeyin
tecrübe sahibiyim o konuda

Seabert74 ve uyap beğendi.
resimsel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 14:54   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Merhabalar
Seabert74 beton saksıyı delmek için darbeli matkap almalısınız , ayrıca porselen saksıyı delmeden önce üzerindeki parlak sır dan matkap ucu kaymaması için çivi benzeri sivri bir şeyle deleceğiniz yerin sır ını kaldırarak rahatlıkla delebilirsiniz.
Deleceğiniz matkap ucu da beton ucu olmalıdır ,
**** çevrenizde bir elektrikçi korniş, montajı yapan nalburiyeci vs. varsa onlarada deldirebilirsiniz.

Seabert74 ve uyap beğendi.
ssari07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 16:07   #18
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

İş başa düşünce bu işi de kendim yapayım istedim.. Zira saksılar çok agır, hem de 8 tane olunca taşımaktansa, ben bu işi kendim yaparım diyerek aşagıdaki siparişi verdim bugün..
Yanında uçları ile birlikte gelecek.. En azından yanlış malzeme alma riskini kaldırdım ortadan..

Attlas Eco Point M-500 Matkap Seti GittiGidiyor'da 173475943

Ürünü kullandıktan sonra sonucu paylaşırım sizlerle..
Çok teşekkürler...

Eski 09-07-2015, 19:27   #19
Ağaçsever

modelci's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Noldu, saksilar delindimi

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Seabert74, A_NOMAD ve uyap beğendi.
modelci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 21:28   #20
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelci Mesajı Göster
Noldu, saksilar delindimi
Bu sessizlik pek hayra alamet değil ama ben de merakla sonucu bekleyenlerdenim

B e t ü l, uyap ve Jakin beğendi.
Eski 10-07-2015, 07:16   #21
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Öncelikle merakta bıraktıgım için özür dilerim..

Saksılar delindi.. Matkap siparişim işyerime teslim edilince etrafta iyi bir şaka konusu oldu öncelikle..
"sen mi kullanıcan"
"bizim evde de birkaç iş var, haftasonu gelsene"
"ustacım bi su kaçağı vardı, bi el atsan"
"ojelerin bozulmasın"

türü takılmaların ardından işyerinde önce matkap kullanmanın inceliklerine yönelik teorik bilgi aldım..

Sonunda bir arkadaşım "ben hallederim, ugraşma sen" deyip yardıma geldi sagolsun..

İyi ki de gelmiş, çok zorlandı..

Saksıların taban kalınlıgı çok fazla idi.. Sanırım 2 cm civarında.. Aldıgım ucuz matkabın yanında geldiği takım çantasındaki uçlar (arkadaşımın dediğine göre Çin malı) 2 tanesini harcadık, tükendi

Saksılar delindi ama..

Delme işlemi de o kadar çabuk olmadı, darbeli konumda deldik ama, bayagı bir güç gerekiyormuş

Çiçekleri haftasonu saksılara geçirdim ancak.. Keyifleri şimdilik iyi.. Sizin için en kısa zamanda fotograflarım.

İlginize teşekkürler

Eski 13-07-2015, 08:51   #22
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

ve kızlar sahnede...

Ve işte meşhur saksılar..

Bu 3 güzelleri Urla Ünal Seracılık'tan getirmiştim.. Uçağa alırlar mı endişesi ile bir heves aldım İç hat uçuşlarda sorun olmuyormuş ancak yurtdışı uçuşlarda problem olurmuş.. (Güvenliğin açıklaması).

Name:  IMG_9117.jpg
Views: 21382
Size:  44.5 KB

Sayın h_dogan'dan gelen Aeonium bitkim çok güzel gelişmişti ancak malesef bu kışı atlatamadı.. Ünal Seracılıkta bulunca hemen aldım..Çok yerde arayıp bulamamıştım.. Umarım uzun yıllar birlikte oluruz Name:  IMG_9118.jpg
Views: 20360
Size:  44.6 KB

Bunun adını tam bilemiyorum.. "Crassula nussbaumerianum" sanırım ama, emin değilim.. Aldıgımda tamamı sapsarı idi.. Kenardan sarkan dalları o kadar kuruydu ki.. Saksıyı poşete koyarken yan dal kırıldı zaten.. Seradaki bayan "isterseniz başka seçin" dese de, bu saksıyı aldım.. Bu arada Ünal Seracılıkta yerler sukulent yaprakları dolu, kimse yüzüne bakmıyor.. Ben bu saksıdan kırılan, kopan herşeyi değerlendirdim resmen.
Sarkan dalların formu çok bozuktu, onları kırıp kırıp yeniden ektim.. Tek kök olan çiçek biraz saksıyı da doldurmaya başladı, rengi de yeşerdi, bu iyi mi bilemiyorum??
Bir de adını koyarsak tam olacakName:  IMG_9119.jpg
Views: 19933
Size:  44.9 KB

Bu da "crassula ovata" mı?? Bilemiyorum ..
Saksısı o kadar eski idi ki, tutarken kenarları kırılıyordu.. Binbir zahmetle taşıdım .. Name:  IMG_9121.jpg
Views: 20041
Size:  44.2 KB

Bu arada saksıların dibine 1 sıra deniz taşı dizdim.. (Sanki saksıların kendi ağırlıkları yetmezmiş gibi)..

Bunların üzerine hızımı alamadım, eşantiyon gelen buz kovasını (mika gibi bir malzeme) delip biber saksısı yaptım Şimdi matkap elimde dolaşıyorum, delinip saksı olmaya aday var mı diye

Yardımcı olan herkese teşekkürler

Eski 13-07-2015, 09:04   #23
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Alıntı:
Ve işte meşhur saksılar..

Bu arada saksıların dibine 1 sıra deniz taşı dizdim.. (Sanki saksıların kendi ağırlıkları yetmezmiş gibi)..

Bunların üzerine hızımı alamadım, eşantiyon gelen buz kovasını (mika gibi bir malzeme) delip biber saksısı yaptım Şimdi matkap elimde dolaşıyorum, delinip saksı olmaya aday var mı diye

Yardımcı olan herkese teşekkürler
Bu saksıların altları genelde delinmiyor(muş) bunlar altlık olarak kullanıyorlar(mış) yani içine dandik düz siyah bir saksı konuluyormuş sulamayı dışarıda yapıp tekrar bunun içine alınacakmış !! " demişti saksıları mı aldığım yer , pehhh tabi bu açıklamayı benim gibi çılgın dinler mi hayırrrrr hemencecik saksının birazını ıslatıp elimde matkap ile deldim matkabı olmayan bir tanıdık bıçakla oyuyordu ( inanması zor ama yarı çatlak biri olarak bence normal ) bu arada saksılara bayıldım sukulentlerin arasında çakıl değil de volkanik taş çok hoş duruyor hem saksılarla da uyum sağlaya bilir ( balkon sayfamda fotoğrafı var link vermeyi beceremiyorum kusura bakmayın )

geç bir açıklama oldu ama yazmadan edemedim

Seabert74, uyap ve Jakin beğendi.
Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2015, 12:42   #24
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
..."Crassula nussbaumerianum" sanırım ama, emin değilim...
O sağdan dışarıya doğru sarkan dal sanki ters mi dikilmiş, bana mı öyle geldi?

Seabert74, uyap ve Jakin beğendi.
Eski 13-07-2015, 14:38   #25
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Bu saksıların altları genelde delinmiyor(muş) bunlar altlık olarak kullanıyorlar(mış) yani içine dandik düz siyah bir saksı konuluyormuş sulamayı dışarıda yapıp tekrar bunun içine alınacakmış !! " demişti saksıları mı aldığım yer , pehhh tabi bu açıklamayı benim gibi çılgın dinler mi hayırrrrr hemencecik saksının birazını ıslatıp elimde matkap ile deldim matkabı olmayan bir tanıdık bıçakla oyuyordu ( inanması zor ama yarı çatlak biri olarak bence normal ) bu arada saksılara bayıldım sukulentlerin arasında çakıl değil de volkanik taş çok hoş duruyor hem saksılarla da uyum sağlaya bilir ( balkon sayfamda fotoğrafı var link vermeyi beceremiyorum kusura bakmayın )

Haklısın Tilki-Mete.. Ancak o içine konacak siyah saksının formu bu saksılara hiç uymadı.. Üst çapı uyanın altı uymadı, altı uyanın üstü geniş kaldı.. Bence o kadar eziyete değmez.. İçeride kullandıgım bir tanesine de orkide saksı altlıgı olarak kullanılan şeffaf altlık koydum, tam uydu, harika da oldu

Bıçakla delmek sabır işiymiş ne diyim.. Bitki delilerine yaraşır türden... Volkanik taş dediğin lav taşı mıdır?? Lithopslar için almıştım, deneyeceğim, teşekkürler

Eski 13-07-2015, 14:39   #26
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
O sağdan dışarıya doğru sarkan dal sanki ters mi dikilmiş, bana mı öyle geldi?
Hakkatten yahu.. Ters dikmişim

Neyse problem yok gibi, kenarından kırıp bir daha dikeyim bari

A_NOMAD, uyap ve Jakin beğendi.
Eski 13-07-2015, 15:53   #27
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster

Saksısına göre değişir, bıçakla değil ama tornavida ile kolayca deldiğim toprak saksılar olmuştur
Fotoğraftaki saksılar delik değilse, içine yukarıda da tarif edildiği gibi delikli plastik saksı koymanızı öneririm. Saksının deliklisi ( aynı olduğunu tahmin ediyorum) bende var, bir süre sonra nemden yüzeyi dökülmeye başladı.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2015, 07:15   #28
Ağaç Dostu

Seabert74's Avatar

Bu kadar emekten sonra yüzeyinin bozulmasına üzülürüm sevgili Kiraz..
Ama kısmet deyip, göreceğiz.. sevgiler

uyap beğendi.
Eski 22-07-2015, 09:03   #29
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Konuyu yeni gördüm, çözüm bulunmuş ama yine de akılda bulunsun diye ilave ediyorum.
Matkapla delerken bir bant yapıştırılarak kaymanın önüne geçmek iyi oluyor. Çömlek türü saksıları delmek daha kolay olsa da yüksek ısıda pişmiş seramik veya porselene matkapla delik açmak pek kolay değil, özel uçkar(panç) kullanılarak kırılma olaılığı azaltılabiliyor.

İzolebant veya boya maskeleme bandı(kağıttan yapılıyor) kullanarak kaymayı en aza indirme:

Name:  drillingflowerpotdrainageholes_zps1226e04d.jpg
Views: 20249
Size:  70.5 KB

Name:  drilldrainageholes_zps47428b15.jpg
Views: 19696
Size:  37.4 KB

Sert malzemede delik açmak içn kullanılan uçlar(panç):

Name:  panç.jpg
Views: 19776
Size:  19.5 KB

Kolay gelsin...

kamil35 beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 09:41   #30
Yeni Üye

fenike's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2014
Püf noktası ilk önce matkap ucunun kenarı ile yüzeye çentik atmak. Daha sonra matkap ucunu açılı bir şekilde yüzeye dayamak, sonrasında ise matkap ucu yüzeyi aşındırdıkça, matkabı ağır ağır dik pozisyona getirmek. Bu arada saksının ısınmasını engellemek için de arada bir sulamak.

https://www.youtube.com/watch?v=gP2wfsgZLeg

Video’daki kadın seramikler için piyasaya sürülmüş bir matkap ucu kullanıyor. Ben metrik 12 elmas panç ile deliyorum. (sagol bey bir örneğini göstermiş) Elmas pançı, klozet rezervuarları gibi sır kaplı yüzeyleri delmede de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Seabert74 beğendi.

Düzenleyen fenike : 22-07-2015 saat 09:44 Neden: ekleme yaptım.
fenike Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
h_dogan

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024