agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Kompost > Solucan Kompostu
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen erkanbey
  • 2 Gönderen A_NOMAD
  • 1 Gönderen extant958
  • 1 Gönderen extant958

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2015, 21:43   #1
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2013
Solucan gübresi içinde gezen beyaz böcekler nedir

Merhaba 3 gün önce bir yerden solucan gübresi aldım kupkuru saman gibi içinde hiç bir canlı yok öyle bir madeydi bugün başka bir yerden aldım biraz nemli gibi hafiften değişik bir kokusu var ve içini kurcaladığında bol miktarda solucan gibi küçücük beyaz kıvrılan böcekler var acaba hangisinde anormallik var ilk aldığımda mı ikinci aldığımda satınaldığım kişiye sordum o kurtcuklar nemden oluyor toprağada faydalı dedi belki faydalıdır kabul ettim ama balkonda duruyor bahçede deil hatta kullanmadığım kısmıda içeride duracak içeride duran bitkilerimede koyacağım acaba bu bacaksızların boyu daha büyüyormu veya zaman geçtikçe topraktan dışarı çıkıp şöyle evi kolaçan edelim derlermi eğer öyle olursa vay halime toprak karışımınıda yaptım gerçi, geçen sene solucan gübresi kullananlar tecrübe etmiştir sanırım bu konuyu şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
Saksı altlığına koydum görünsün diye dokununca hareketi kesiyor ya ölüyor ya ölü numarası yapıyor uyanık hayvanmış

İlk başta firma ismi yazmamıştım ama bu aşamadan sonra insanlar bilmeli alışveriş tecrübemizi iyi veya kötü.

İlk aldığım ekosol
İkinci aldığım madrosol (içinde solucan olan)

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.

Düzenleyen erkanbey : 28-05-2015 saat 21:29 Neden: Yazı eklendi
erkanbey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 07:47   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2015
Bildiğim kadarıyla solucan gübresi içinde başka bir canlı olmamalı anca gübre, yavru solucanlar daha büyüyüp diğer bölümlere geçmeden toplanıp ambalajlandıysa yavru koliforniya solucanlarınız oldu derim ama benim tahminim sizdeki başka bir canlıdır

extant958 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 16:34   #3
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi erkanbey Mesajı Göster
...içini kurcaladığında bol miktarda solucan gibi küçücük beyaz kıvrılan böcekler var...
Tarifiniz bana sirke sineği larvalarını anımsattı, fazla nemli torfta sık karşımıza çıkarlar.

Bir araştırın isterseniz, gördükleriniz onlar ise gübrenizi tamamen kurutmanız halinde öleceklerdir...

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 20:55   #4
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_NOMAD Mesajı Göster
Tarifiniz bana sirke sineği larvalarını anımsattı, fazla nemli torfta sık karşımıza çıkarlar.

Bir araştırın isterseniz, gördükleriniz onlar ise gübrenizi tamamen kurutmanız halinde öleceklerdir...
Ev ortamı olduğu için acele tarafından toprak harcımı yapıp ortalıktan kaldırmam gerektiği için 20 kg solucan gübresinin hepsini kullandım baya bi toprak var saksıların topraklarını komple değiştirdim artan topraklarıda üç dört kat poşetledim kurtcuklar dışarı çıkmasınlar diye cocopeatı yeni sulayıp ıslak gene harçla karıştırdım toprak baya bir nemli kaldı kapalı diye sıkıntı çıkarırmı acaba torflarda hava deliği oluyor dikkatimi çekmişti.Açık bırakdak kurtcuklar kaçacak kapalı bıraksak toprak rutubet yapacak ne yapacağız acaba?
Benim en büyük korkum kurtcuklar saksıları terk edip dışarı çıkarsa çok kötü olur sinek lavrasıysa ölmesede sorun olmaz sanırım sinek olup uçar gider heralde ama sürekli yumurtlar sürekli kurt mu dolar onuda bilmiyorum.
İyimser olayım kurtcuklarım nemli ortamı sevdiği için toprağı terk etmez diyelim bu seferde toprak susuz kalıp kurusa mekanı terk edip kaçma durumları gene oluşurmu bir sürü kafamı kurcalayan soru dolu.
İlk gelen solucan gübresi ne güzel tertemizdi valla içeriğini bilemiyorum ama temizlik olarak iyiydi.

Eski 19-05-2015, 22:11   #5
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bunlar yumurtadan yeni çıkmış solucan larvalarına benziyor.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 22:17   #6
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Fotoğrafları benim yorumumdan sonra eklemişsiniz sanırım, bu görünenler sirke sineği larvası değil, ne oldukları hakkında fikir yürütemiyorum

Eski 19-05-2015, 22:33   #7
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Banada solucan gibi geldi ama solucan olduğunu varsayarsak evin içindeki saksılardan dışarı sarkarlarmı acaba

Eski 19-05-2015, 23:50   #8
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Banada solucan gibi geldi ama solucan olduğunu varsayarsak evin içindeki saksılardan dışarı sarkarlarmı acaba
Hayır bir yere gitmezler, saksıdaki organik malzemeyi sindirim sistemlerinden geçirmeye devam ederler. Ayıklayabildiğiniz kadarını ayıklayıp ayrı bir kapta solucan gübresi yapma süreci başlatabilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 08:36   #9
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Hayır bir yere gitmezler, saksıdaki organik malzemeyi sindirim sistemlerinden geçirmeye devam ederler. Ayıklayabildiğiniz kadarını ayıklayıp ayrı bir kapta solucan gübresi yapma süreci başlatabilirsiniz.
Sayın meyvelitepe solucan gübresi yapma şansım yok alanda müsait deil zaten organik maddeleri yer derken toprağa zararımı dokunur ben toprak zenginleşsin diye leonardit,solucan gübresi vs ekledim o zaman kar edelim derken zarar edecez galiba Ayrıca yiyebilecekleri maddeler bitince ne olacak alanı terketmeyecekler mi?

Eski 20-05-2015, 09:16   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
hiç bi sıkıntı çıkarmazlar zarar değil faydaları olur

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 19:03   #11
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sorularımı kısaca şöyle sıralarsak
1-bunlar solucanmı solucansa ilerleyen zamanda herhangi bir sebepten saksıdan çıkarlarmı (saksılar evin içinde)?
2-Bu solucanlar topraktaki organik maddeyle beslenirken benim özenle hazırladığım toprak harcıma katkımı sağlar zarar mı?
3-Solucanlar dışarı çıkmasın diye üç dört poşet iç içe koyup sakladığım nemli belkide ıslak toprak zarar görürmü küflenirmi vs(toprağı balkona serip kuratayım mı)?
4-Bir sonraki alışverişim için solucan gübresinde böyle minik solucanlar olanmı normal yoksa tertemiz saman gibi olan mı ilk ve ikinci aldığım solucan gübreleri farklıydı biri temizdi diğeride bu işte.(Ben ilk defa aldığım için bilemiyorum sürekli alanlar var ise yardımcı olmalarını bekliyorum)

Eski 23-05-2015, 17:01   #12
Ağaçsever

Unhappy solucan

Alıntı:
Sorularımı kısaca şöyle sıralarsak
1-bunlar solucanmı solucansa ilerleyen zamanda herhangi bir sebepten saksıdan çıkarlarmı (saksılar evin içinde)?
2-Bu solucanlar topraktaki organik maddeyle beslenirken benim özenle hazırladığım toprak harcıma katkımı sağlar zarar mı?
3-Solucanlar dışarı çıkmasın diye üç dört poşet iç içe koyup sakladığım nemli belkide ıslak toprak zarar görürmü küflenirmi vs(toprağı balkona serip kuratayım mı)?
4-Bir sonraki alışverişim için solucan gübresinde böyle minik solucanlar olanmı normal yoksa tertemiz saman gibi olan mı ilk ve ikinci aldığım solucan gübreleri farklıydı biri temizdi diğeride bu işte.(Ben ilk defa aldığım için bilemiyorum sürekli alanlar var ise yardımcı olmalarını bekliyorum)
gerçek solucan larvalarıysa bunlar zaten meşhur kaliforniya kırmızı solucanları olur solucan gübrelerini bunlar yapıyor. saksıdan çıksalar bile 50 cm gitmeden ölürler,yok eğer ben bunları besleyeyim derseniz patataes kabukları,yumurta kabukları renksiz baskılı kağıtlar çay posaları ,kahve telveleri ile size devamlı gübre imal ederler Şimdi samsunda havalar güzel 16-25 derece arası sıcaklıkları severler bir leğene aktarın üstünede atın renksiz gazete kağıdı yırtıklarını domates kabuklarını çay posalarını muz kabuklarını yavaş ça gübreniz oluşsun

erkanbey beğendi.
Eski 23-05-2015, 20:54   #13
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi extant958 Mesajı Göster
gerçek solucan larvalarıysa bunlar zaten meşhur kaliforniya kırmızı solucanları olur solucan gübrelerini bunlar yapıyor. saksıdan çıksalar bile 50 cm gitmeden ölürler,yok eğer ben bunları besleyeyim derseniz patataes kabukları,yumurta kabukları renksiz baskılı kağıtlar çay posaları ,kahve telveleri ile size devamlı gübre imal ederler Şimdi samsunda havalar güzel 16-25 derece arası sıcaklıkları severler bir leğene aktarın üstünede atın renksiz gazete kağıdı yırtıklarını domates kabuklarını çay posalarını muz kabuklarını yavaş ça gübreniz oluşsun
Sayın extant958 tavsiyeleriniz için teşekkürler ama gübre yapmaya ihtiyacım yok saksıdan kaçmasınlarda gübre lazım olursa alıveririz 3-5 kg yeter gider 1 haftadır çıkan kaçanda olmadı zaten demekki derinlerde dolaşıyorlar aman ben onlara ellemem aşşası onların olsun yukarısı benim solucana benziyor ama tam solucandır diyebilende çıkmadı vetman996 denk gelirse konuya o tam bir teşhis koyabilecektir bir üretici olarak.Gerçi ne olduğu o kadar önemli deil gübre yapma niyetim olmadığı için dışarı kaçmasınlar bitkilerime zararı olmasın yetiyor bana, şimdiye kadarki yorumlardanda anladığım kadarıyla faydası var zararı yok bunların.
Kaliforniya solucanıysa saksıdan çıkınca neden 50 cm gitmeden ölür ki yavru olduğu için mi?yoksa büyükleridemi dışarıda yaşayamıyor?

Düzenleyen erkanbey : 23-05-2015 saat 21:55 Neden: Ekleme yapıldı
Eski 24-05-2015, 08:38   #14
Ağaçsever

Sayın erkanbey incelediğim kadarı ile büyükleride dışarda yaşıyamıyorlar,nem ,sıcaklık ,besin bu solucanları çok çabuk etkiliyor ,anlıcanız bizim buraların türk tipi solucanlarına benzemiyorlar ,nazlılar...!

erkanbey beğendi.
Eski 24-05-2015, 09:29   #15
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Zaten kaç gündür yoğun bir şekilde solucanları araştırıyorum kimi diyor zararı yok faydası var kimi diyor bahçede zararı yok saksıda var tam bir karmaşa bu solucan muhabeti düne kadar evin içine dağılırlarmı diye düşünürken araştırmalarım sonradında bitkilerime zarar verirmi diye düşünmeye başladım.saksıda yaşayanlar saksıdaki organik madde bitince bitkinin salgıladığı emzimleri köklerini yiyorlarmış sonuç itibari ile saksıda zararlı diyorlar forumda bu konuda baya bir ateşli tartışmalar var o solucan gübresini aldığımdan beri kafamda kırk tilki geziyor eminimki birçok kişi solucan gübresi alıyor bu içinden çıkanlar solucanmı deyilmi veya içinden çıkması normalmi net birşey diyende yok sonuç itibari ile bir ürün satınalıyoruz içinde canlı yaratık çıkmaması gerekmezmi solucanlar faydalı diye savunulacak olunursa solucan isteyen solucanda satınalabilir değilmi gübre isteyene gübre solucan isteyene solucan ver yanlışmı düşünüyorum?

Eski 25-05-2015, 13:44   #16
Ağaçsever

erkanbey haklısınız ama gel görki bazı satıcılarımız tamahkarlıkla daha tam oluşmadan gübreleri satmak istemişler herhalde yoksa gübrenin içinde canlı organizma yani görünür canlı organizma olmaması gerekir,dediğiniz gibi isteyen istediği yerden solucan alırdı;benim alıp kullandığım siyah kahve telvesi gibi idi içindede gezen tozan yoktu

Eski 25-05-2015, 15:12   #17
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

İlk aldığım gübre ve ikinci arasındaki farka bakalım resimlerini koyuyorum içinden solucan çıkan yani ikincisi daha iri toprak gibi acaba büyük baş hayvan gübresimi karışmış ki?Neden aklıma böyle birşey geldi çünkü solucan gübresinin fazlası zarar etmez deniyor ben çileklerimi söküp bu karışıma diktim biraz birazda boru düzeneğim var eski toprağım yani ona diktim boru düzeneğindekilerde birşey yok normal herşey ama saksıdakiler yaprakların hepsi kararmaya başladı fazla azottan olur belki diye aklıma geldi eğer büyük baş hayvan gübresi karışmışsa böyle birşey olabilirmi çilek hastalıkları bölümüne koydum resimleri ama fikir yürütende yok bu solucan gübresi beni iyice sıkıntıya soktu yahu.

Eklenen Resimler

Eski 28-05-2015, 16:34   #18
Ağaçsever

erkanbey ben kompost kullanmadan topraksız tarım la diktiğim çileklerimdede aynı sorun var ama bu sulamadan **** besin eriğinden olabilir, Lakin solucan gübrelerinin ikiside tam oluşmamış gibi görünüyor ama birincisi daha bir yakın renkte az daha kararması gerekiyor yani kompostlaşması lazım da ikincisi olmamış gibi

Eski 28-05-2015, 21:22   #19
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Bu konuda daha bir şey sormak istemiyorum zaten cevap vermesi gerekenlerde vermiyor birinci aldığım ekosol,ikinci aldığımda sayın vetmanın ürettiği madrosol.forumlarda anlatırken üreticilerin yanlış üretimlerinden vs bahsetmişler kendilerinin en doğru üretim için uğraştıklarını yazmışlar her fırsatta haktan hukuktan bolca yer vermişler yazılarında bizde kendilerini benimseyerek hemde güvenerek aldık gübremizi vede kullandık.

Her firmadan ürün alabilirsiniz bu şekilde ben isterdim ki bundan sonraki aşamada kendilerinin bir farkı olsun sorunlarımıza yapıcı cevapları olsun sonuçta kendi ürettikleri bir ürün ve direk olarak cevap hakları doğuyor.Ben ilk başta firma adı vermedim belki bir açıklama yaparlar soru işaretlerimiz kaybolur diye.Kendilerinin açtıkları konulara bu konunun linkini koydum yardımcı olurmusunuz diye mesaj yazdım foruma nadir girip çılıyorlar belki görmemişlerdir kabul ettim özel mesaj atamıyoruz sürekli dolu kabul ettim ama madrosol com a mail attım derdimi anlattım maikin alındığına dair mesajda geldi ama bir hafta gibi bir süre oldu kimse tenezzül edip bir satır yazı yazmadı.Hep iyi niyetli düşündüm ama anladımki insanoğlunun yapısı bu bir işi oturtana kadar bazı şeyler yapılıyor görüşündeyim.Açık söyliyim ben kendilerine güvenerek ürün aldım ve bu ürün normal bir ürün deil çünkü aksini söyleyen bir yetkili yok.Benim fikrim bir ürün üretiyorsan burada bu kadarda tanıtıp övüyorsan sana güvenip alışveriş yapan insanlara fazla deil 2 dakika zaman ayırıp 2 satır yazı yazmalısın yazmıyorsanda herkes kendisi bilir insan ne yaparsa kendine yapar.

Eski 28-05-2015, 21:34   #20
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Son olarak neden düzgün olup olmadığından emin olmadığım bir ürün hakkında firma tarafından bilgilendirilmiyorumda buradaki insanlardan derdime derman bulmak zorunda kalıyorum.Sağolsunlar herkes bildiği kadar yardım ediyor gerçi.

Eski 28-05-2015, 22:42   #21
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
...ikinci aldığımda sayın vetmanın ürettiği madrosol.forumlarda anlatırken üreticilerin yanlış üretimlerinden vs bahsetmişler kendilerinin en doğru üretim için uğraştıklarını yazmışlar her fırsatta haktan hukuktan bolca yer vermişler yazılarında bizde kendilerini benimseyerek hemde güvenerek aldık gübremizi vede kullandık.

...Benim fikrim bir ürün üretiyorsan burada bu kadarda tanıtıp övüyorsan sana güvenip alışveriş yapan insanlara fazla deil 2 dakika zaman ayırıp 2 satır yazı yazmalısın yazmıyorsanda herkes kendisi bilir insan ne yaparsa kendine yapar.

Yorum yapmak belki bana düşmez, eğer böyle düşünürseniz sizi anlarım ancak sevgili Vetman'ı iyi tanıyan ve ürünlerini büyük memnuniyetle kullanan biri olarak sessiz kalamadım...

Kendisinin solucan gübresini uzun zamandır ve kesinlikle çok yüksek memnuniyetle kullanıyorum. En ufak sorun yaşamak şöyle dursun, sayesinde bütün bitkilerim inanılmaz canlandı.

İletişim konusunda da değil 2 dakika, yeri gelir saatlerini ayırır minicik bir soru işareti kalmasın diye ve karşısındakinin gönlünü hoş tutmak için çırpınır...

Kendisi aylar önce büyük bir ameliyat geçirmişti, uzun süredir de foruma girmiyor. Büyük olasılıkla yine bir sağlık problemi ile mücadele ediyor

Firmasının yapısı hakkında bilgi vermek istemiyorum ama şu kadarını söyleyeyim O yokken (hastayken, tatildeyken,...vs.) yetkili pozisyonunda kalan kişiler var ve eğer onlar ilgisizlik gösterdiyse/gösteriyorsa bundan sevgili Vetman'ı sorumlu tutmak doğru olmaz diye düşünüyorum.

Haliyle foruma da giremiyor, mesaj kutusunun dolu olduğundan bile haberi olduğunu sanmıyorum.

Yarın arayıp kendisi ile ilgili bilgi almaya çalışırım.

Kısaca eğer Vetman üretimi solucan gübresi aldıysanız, tereddütsüz kullanın derim ben.

Yaşadığınız sorundan haberi olsaydı hiç şüphem yok ki inanılmaz üzülürdü ve sizin gönlünüzü kazanabilmek için çırpınır, eğer ortada bir hata varsa telafi etmek için her yolu denerdi şüpheniz olmasın...

Eski 28-05-2015, 22:53   #22
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Ben kimseye ön yargı ile davranmadım sadece olanları yazdım ve bunları baya bir bekledikten ve cevap alamadıktan sonra yazdım.Ayrıca bir kişinin nickine tıkladığınızda siteye son giriş zamanı yazıyor ben oradan takip ettim site yanıltmıyorsa son bir haftada iki kez giriş yaptı.Kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ama yerine bıraktığı insanların bu gübrenin içindeki canlıların ne olduğunu veya her müşteriye yolladıklarında mevcutmu gibi konularda müşteriyi bilgilendiremeyeceklerse fazla birşey söylemeninde anlamı yok.

Eski 28-05-2015, 23:09   #23
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Savunuyor göründüğümün farkındayım, serzenişinizin de haksız olduğunu düşünmüyorum, elbette firmaya ulaşıp bilgi alabilmeniz gerekirdi. Benim maksadım sadece 'neden bizzat kendisine ulaşamadığınız' ile ilgili fikir vermekti...

Ayrıca siteye giriş konusunda şöyle bir tahmin yürütebilirim (çünkü sağlık sorunu olmasa mutlaka forumda aktif olurdu): Benim bilgisayarımda site otomatik açılıyor ve eşim adres satırına 'A' yazdığı anda siteye benim adıma giriş yapmış oluyor. Yani siteye son giriş tarihi kesin ispat sayılamaz zira Vetman da tek başına yaşayan biri değil, geniş bir ailesi var.

Her neyse, benden bu kadar.

İnşallah çok zor/kötü durumda değildir ve bir an evvel gelir, siz de uzun uzun hesap sorabilirsiniz.

Saygılar...

(Nokta)

Eski 28-05-2015, 23:19   #24
Ağaç Dostu

erkanbey's Avatar

Sizi yanlış anlamadım insan sevdiği kişiyi savunur buda normal zaten ben kimseyi suçlamıyorum ortada bir alışveriş ve bir memnuniyetsizlik var sizde beni yanlış anlamayın lütfen.Burada paylaşılan her şey zaten yaşanılan olaylar edinilen tecrübeler yol göstermesi niyetiyle paylaşılıyor bende bunlardan bir tanesini paylaştım.

Size konuya olan ilginizden ve açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim bakalım zaman bize neler gösterecek.

Eski 29-05-2015, 10:18   #25
Ağaçsever

Thumbs down memnuniyetsizlik

Alıntı:
Sizi yanlış anlamadım insan sevdiği kişiyi savunur buda normal zaten ben kimseyi suçlamıyorum ortada bir alışveriş ve bir memnuniyetsizlik var sizde beni yanlış anlamayın lütfen.Burada paylaşılan her şey zaten yaşanılan olaylar edinilen tecrübeler yol göstermesi niyetiyle paylaşılıyor bende bunlardan bir tanesini paylaştım.

Size konuya olan ilginizden ve açıklamalarınızdan dolayı teşekkür ederim bakalım zaman bize neler gösterecek.
bende aynı siteden alışveriş yaptım herşey iyi hoştu ama salihliden izmire 3 günü geçik bir sürede kargoları anca geldi,hadi dedim kargo firmasının suçudur ama poşetli salatalık fideleri 4-5 yazdığı halde 2 adet gönderildi ve kargoda berbat şekilde taşındığı için öldü kedilerine konuyu bildirdiğim zaman salatalık fidesi narindir ölebilir oldu gerçi başka firmalar anında yenisini gönderiyorlar ama madrosolun böyle bir işlemi yok tabii ha buna rağmen kimyasalları için bir şey diyemem yeni deniyorum tabii en uygun oldukları için oradan aldım.

Eski 29-05-2015, 15:51   #26
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Memnuniyetsizliklerinizi dile getirebileceğiniz bir başlığımız mevcut, oraya yazmanız daha uygun ve anlamlı olacaktır...

Firma alışveriş şikayetleri

Eski 15-09-2017, 09:25   #27
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
ben de solucanların kabına taze karpuz kabuğunu çok atmıştım.Sinekler üşüştü.Beyaz kurt atmış ne yapabilirim.

Eklenen Resimler

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2018, 12:39   #28
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
sanırım sorunun yanıtı şurada (Argesol yanıtlamış);

Küçük beyaz solucanlar benim bebek kırmızı kaliforniya solucanlarım mı?

Hayır. Bebek kompost solucanları beyaz renk değildir. Henüz pigmentsiz olduklarından daha çok şeffaf görünümünde olurlar. Büyüdükçe kırmızı pigmentler çoğalır ve kırmızı kaliforniya solucanına dönüşürler. Eğer beyaz solucanlar ile karşılaşırsanız, bunlar büyük olasılıkla entrachyadids denilen solun türüdür. Bu solucanlar sizin kompost solucanlarınıza zarar vermez ve asidik ortamlarda yaşamlarını sürdürürler. Sonuç olarak solucanlarınızın besin Ph derecesinin asidik olduğu ortaya çıkar. Her hafta bir kez bir çay kaşağı kompost ph düzenleyici kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu beyaz solucanları üretim kitinizden ayırmak için bir parça nemli beyaz ekmeği üretim kitinizin üzerine koyun ve yabancı tür solucanlar nemli ekmek parçasını yemek için toplandıklarında, onları çıkararak üretim kitinizden uzaklaştırabilirsiniz. Solucan üretim kitinizde birçok farklı organizmanın bulunabileceğini unutmayın. Örneğin, çok geniş alanlara yayılmış küçük kırmızı akar adlı böcekler, asker sinek larvaları gibi. Bu organizmalar organik materyalin parçalanması için yararlıdır, bu nedenle bunları kaldırmaya gerek yoktur.

Kurtçukların kırmızı kaliforniya solucanlarına bir zararı var mıdır?

Solucan üretim kitinizde bir kurtçuğa rastlarsanız, bu muhtemelen asker sineği larvası olacaktır. Asker sineği larvası yaklaşık olarak 2 cm uzunluğa erişebilir. Bu larvalar başta beyaz renkli iken, bir süre sonra çizgili koyu gri renge bürünürler. Genellikle balıkçılar tarafından yem olarak kullanılırlar, siz bunları gördüğünüzde endişe etmeyin. Aslında bu larvalar da organik maddelerin parçalanmasında faydalıdırlar. Bu larvaları solucan üretim kitinizden uzaklaştırmak isterseniz, kompost ph düzenleyiciden bolca üretim kitinizdeki besin maddelerine ekleyin veya üretim kitinizdeki kompostun üstüne süt ile nemlendirilmiş ekmek parçaları yerleştirin. Larvalar bu ekmeğe bayılırlar ve öncelikle bunu yemeyi tercih ederler. 2 - 3 gün sonra ekmeği ve ekmeğe toplanan larvaları çıkarıp üretim kitinizden uzaklaştırın ve larvaları doğada uygun bir yere bırakın.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2018, 17:56   #29
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Beyaz kurtçuklara pot worm deniyor. Verilen yiyecekler asitli ise ortaya çıkıyor ve sonra yok oluyorlar.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024