agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler
  • 3 Gönderen -Esin-
  • 1 Gönderen gossip
  • 1 Gönderen İsmail Kuzucu
  • 1 Gönderen -Esin-

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2014, 14:30   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2012
Gördüklerim kök müdür, kurt mu?

Biliyorum - tam bir cahil sorusu, ancak hiç bir bilgi sahibi değilim.

Aynı saksıya kesilmiş Atatürk Çiçeği ile 2 adet Benjamin'i ektim. Önce köklendirme hormonuna batırdım.

2-3 hafta kadar oldu. Bugün Atatürk çiçeğinin kökü çıkmış mı diye baktım, ufak, çok ince kurt gibi bir parça vardı. Dokununca hızla kıvrıldı. Mantıksal olarak her bilmeyen gibi bunun kurt olduğuna kanaat getirdim. Sonuçta kökler öyle hareket etmez.

Ancak Benjamin'i de çıkarttığımda, yine ince beyaz kurt gibi ama çok ince köke benzer bir şey vardı. Dokununca aniden kıvrıldı.

Hadi ilkinde mantıksal olarak kurt diye düşündüm. Ancak, benjaminde de olunca içime şüphe düştü: Acaba yeni çıkan kökler dokununca aniden hareket edebilir mi?

Bu konuda hiç bir bilgim yok. Ve bugüne kadar mantıksal olarak köklerin dokunmaya hassasiyeti olmayacağını kendimce tahmin ederdim. Ancak 2 bitkide de olunca acaba kök mü dedim.

Bilgi verebilecek olan?

edg235 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 19:32   #2
Yeni Üye

Kimse yanıt vermediğine göre - galiba böyle bir şey yok? Gerçekten de bilmiyordum. Kafa bulmadım.

Eski 15-12-2014, 20:13   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Maalesef kök değil, mantığınıza güvenin

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 20:22   #4
Ağaç Dostu

gossip's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2010
nematod olabilir.

edg235 beğendi.
gossip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 20:37   #5
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Çeliğin ve toprağın fotoğrafını ekleyebilirseniz net cevaplar gelecektir. Çeliklemede ilk olarak önemli olan toprağın steril olması. Bunun için özellikle torf ve perlit kullanılır. Toprak fazlı nemli kaldı ise çelik çürüyüp kurt yapmış olabilir.

edg235 beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2014, 21:01   #6
Yeni Üye

Kökler daha çıkmadığına ve sizlerin de dediğine göre kurtlanma olasılığı da olduğuna göre, beceremedik galiba. Neyse yine de onlar orada kalsın orada belki çıkar, başkalarını da yine denerim başka yerde veya viyollerde. çok nüyük torba toprak aldım. Bu çelikleri denediğim saksı, hazır aldığımız bir fesleğenin saksısıydı. Fesleğenler soldu ya da çürüdü. Onları çekip çelikleri koymuştum. Belki de toprak problemli.

Eski 15-12-2014, 21:24   #7
Yeni Üye

Evet. Siz nematod deyince şekline baktım internetten. Ne yazık ki çok benziyor. Sarmısak da ekmiştik o saksıya. Yemesek iyi herhalde. Zannedersem insana tehlikelidir ne kadar yıkasak da.

Eski 15-12-2014, 23:01   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Çelikleri o toprakta bırakırsanız köklenmezler, sadece nematod yemeği olurlar Bu durumda yapılacak şey çelikleri çıkarıp uç bölgesinden sağlam kısma gelene kadar bir miktar kesmek (nematodlar gövdeden içe doğru oyuk açarak ilerler), çeliğin ucunu bol su altında yıkamak ve steril, başka bir saksıya ekmek.

Nematodlar insana tehlikeli değildir ama ne diye kurtlu sarımsakla uğraşasınız? Bitkileri çıkardıktan sonra o saksıdaki toprağı çok uzun süre sulamayıp tamamen kurutursanız kendileri de yumurtaları da ölür.

edg235 beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024