agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni55Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2017, 19:38   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Arkadaşlar bu yöntemlerin hiçbir olanağı yoktur,ben baya araştırdım baya teknolojik ekipmanlarla çalışan bir firma buldum göz atabilirsiniz.Su arama

Frozendizzy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2017, 10:33   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-04-2017
Su arama

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Frozendizzy Mesajı Göster
Arkadaşlar bu yöntemlerin hiçbir olanağı yoktur,ben baya araştırdım baya teknolojik ekipmanlarla çalışan bir firma buldum göz atabilirsiniz.Su arama
Çubukla su arama bana mantıklı gelmiyor. Arkadaşın nasıl arama yapıyor. Ankara'da su arama yapabilir mi?

yoren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2017, 04:01   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Mühendislik ögrencisiyim bizde kagıt kalem ve formüller işin içinde yoksa sonuç doğru kabul edilmez. Çubukla su aramak bana da çok mantıksız geliyor. Bundan yaklaşık 10 yıl önce yeni yapılan inşaatımıza su borusu çekebilmek için önce asfalttaki su borusunu bulmamız gerekiyordu. Kepçe ile komple asfaltı kazmak maliyetli olurdu asatı aradık 2 tane arkadaş geldi bir tanesinin elinde 2 tane bakır çubuk vardı asfaltın üstünde gezdi gezdi dediki burayı kazın bizde sprey boya ile işaretledik. Adamlar gitti kepçe geldi kazdı ben imkan vermemiştim gene bir dünya asfaltı kırdı parası vericez belediyeye diye düşünüyordum ama kepçe asfaltı kaldırdı işçi bir kürek ile boruyu çıkardı. Demekki buluyormuş ama bilimsel yani ney derseniz tahminim hareket halindeki su tanecikleri bakırları manyetik olarak etkiliyor

latif.07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2017, 15:08   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yoren Mesajı Göster
Çubukla su arama bana mantıklı gelmiyor. Arkadaşın nasıl arama yapıyor. Ankara'da su arama yapabilir mi?
Su Aramada deneyimli bir jeofizik ekipmanla, teknolojik cihazlar kullanarak uygun maliyete su tespiti yapıyor
bu siteden ulaşıp kendisiyle görüşebilirsiniz. Su Arama - Maden ve Jeotermal Arama - Gelişim Yer Bilimleri

Frozendizzy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 01:00   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Ankara veya civarında bakır çubukla ya da ağaç dalı ile bu işi yapan var ise benimle temasa geçmelerini rica edeceğim.

s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 01:46   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s.serdar Mesajı Göster
Ankara veya civarında bakır çubukla ya da ağaç dalı ile bu işi yapan var ise benimle temasa geçmelerini rica edeceğim.
Elektrikciden 3 metre ''tek damar'' bakır kablo alın. Onların dışındaki plastikleri soyun ikisinide aynı açı ile L şeklinde bükün birisini sag elinize diğerini sol elinize alın kendinizde su araya bilirsiniz

Eski 23-06-2017, 15:31   #37
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
Elektrikciden 3 metre ''tek damar'' bakır kablo alın. Onların dışındaki plastikleri soyun ikisinide aynı açı ile L şeklinde bükün birisini sag elinize diğerini sol elinize alın kendinizde su araya bilirsiniz
Marifet elin tuttuğu parçada değil, elin sahibinde

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2017, 02:15   #38
Ağaçsever

yelizkahraman's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2017
Su zaten başlı başına bir mucize ve sır dolu enerjisinden bahsetmiyorum bile çok ilginç

yelizkahraman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2017, 02:53   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi latif.07 Mesajı Göster
3-4 sene önce inat edip denedim. 60 metrelik derin kuyunun üzerine oturup bakır çubukları elime aldım. Çubuklarda en ufak bir tık bile olmadı. 60 metre aşağıda derya deniz su olduğu halde.

Eski 25-06-2017, 03:21   #40
Ağaç Dostu

Alıntı:
3-4 sene önce inat edip denedim. 60 metrelik derin kuyunun üzerine oturup bakır çubukları elime aldım. Çubuklarda en ufak bir tık bile olmadı. 60 metre aşağıda derya deniz su olduğu halde.
Benim duyduğum kadarıyla insanın kaniyla da alakalı bir durum muş o bakır çubukların çalışması pozitif negatik A B 0, ama dediğim gibi ben kendim elime çubukları alıp denemedim sadece gördüğümü paylaştım bir de arkaşın birisi bu işi yapan var mı demiş kısaca nasıl yapılacağını anlattım ona, benim doğruluk çalışma payı v.s. üzerine herhangi bir bilgim iddam yok mesajları tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Eski 25-06-2017, 10:44   #41
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Bir önceki sayfada yazmıştım, hatırlatayım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Foruma daha önce yazmıştım ancak bulamadım yazdığım yeri, kısaca tanık olduğum olayı yazayım. Sera, fidan, çalı grubu bitki işi yapan bir abimin yanın gittiğimde kenarda duran T şeklinde çubuk görünce sordum bu ne diye. Su aramada kullanıyormuş, ayrıntılı deneyerek anlattı, taze ağaç dalıyla da yapıyormuş. Gözümün önünde denedi, bana verdi ben denedim hafif eğildi (eğiliyor muydu kalkıyor muydu tam hatırlamıyorum) sende yetenek var ama tam değil dedi ve ellerimi avuçlarıyla kavradı, aynı yere yaklaştığımızda aynı oranda eğilme yine oldu, yani onun kesinlikle teması yok. Belediye bahçesinin etrafında kazı vs. yapacağında bunu çağırırmış nerede borular patlatmayalım diye
İşin garibi bulunduğu yerde adımlayarak su kaç metrede ve ne kadar güçlü onu da bulabildiğini de söyledi ancak ona inanmak için denemek lazım.

Dutlubahçe beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 03:44   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2016
bu konu bilimsel

arazimde iki kuyu var ikisin de de ben çubuklar yardımıyla su buldum... farklı ağaçlardan dal keserek denedim ve metresini bildiğim su damarlarına verdikleri tepkiye baktım.. her ağacın verdiği tepki farklı.. 20 m aşağıdaki suya kökü en fazla 3 m olan bir bitkiden koparılan dal tepki vermiyor fakat kökü derinlere giden bir bitki yani ağaç suya dönüyor... ayrıca yazın sonunda araziye baktığım zaman hayvan yollarına benzeyen ve hayvan yolu sandığım yolların aslında ölçtüğümde su yolu olduğunu fark ettim.. suyun yarattığı manyetik alan geçtiği yerdeki otları kendine doğru çekerek yere yapıştırıp kurumasını sağlıyor ve o bölgede yol oluşuyor.. otun az olması sebebiyle kaplumbağa ve kirpi gibi yerden yukarısını göremeyen hayvanlar da bu yolları kullanıyor... doğada ağaçlar suya sanırım bu yöntemle ulaşıyor ama beni asıl hayrete düşüren kökü kısa ağaçların bu suya tepki vermemesi... sanırım yaratıcı köklerin boş yere suya yönlenip hüsrana uğramasını engellemiş diye aklıma geliyor..

tuboy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2018, 07:21   #43
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Herkesten özür diliyorum ancak bu sayfadaki enerji yorumları, manyetik alanlara atıflar falan bana "Sirius Uzay Bilimleri(!) Araştırma Merkezi" adlı web sitesini hatırlattı.

O çubuklar nasıl oluyor da dünyanın manyetik alanından etkilenmiyor ama bir parça borudan geçen suyun yarattığı(?) manyetik alana boyun eğiyor? Madem manyetik alanlar takip edilerek su bulunuyor, o zaman neden bir ağaç dalı ya da iki bakır tel yerine ölçüm kalitesi ve doğruluğu tüm dünyaca kabul edilen bir Gaussmetre (manyetik alan ölçer) kullanılmıyor? Su nasıl manyetik alan yaratıyor biri açıklayabilir mi? Denizlerin ve okyanusların yaratacağı manyetik alan neden herşeyi altüst etmiyor? Su borusundan geçen su bir çubuğu eğebiliyorsa okyanusların manyetik alanlarıyla aya roket bile gönderilebilir Konu kişinin kanındaki bazı bileşenlerle ilgiliyse, astronot, kozmonot ya da taykonotların da kanları var! Yoksa bunlar da Tanrı'nın mucizeleri(!) mi? Anlayamadığımız herşeyi tanrıya atfederek kolaya kaçmış olmuyor muyuz?

Manyetik alanlara dair açıklamalarda bulunmadan önce Elektromanyetik Teori'yi çok iyi anlamak gerekir. Gauss, Maxwell, Ampere... Bu isimler ve ortaya koydukları kanunlardan bahsetmeden elektromanyetik alanlara dair açıklamalar "sözde" olmaktan öteye geçemez maalesef.

Eğlence için bu sohbetler yapılabilir de iş su bulmaya gelince bilimsel yöntemlere başvurmak en doğrusu. Hatırlatırım: "dünyada herşey için; medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir"

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2018, 23:22   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Herkesten özür diliyorum ancak bu sayfadaki enerji yorumları, manyetik alanlara atıflar falan bana "Sirius Uzay Bilimleri(!) Araştırma Merkezi" adlı web sitesini hatırlattı.

O çubuklar nasıl oluyor da dünyanın manyetik alanından etkilenmiyor ama bir parça borudan geçen suyun yarattığı(?) manyetik alana boyun eğiyor? Madem manyetik alanlar takip edilerek su bulunuyor, o zaman neden bir ağaç dalı ya da iki bakır tel yerine ölçüm kalitesi ve doğruluğu tüm dünyaca kabul edilen bir Gaussmetre (manyetik alan ölçer) kullanılmıyor? Su nasıl manyetik alan yaratıyor biri açıklayabilir mi? Denizlerin ve okyanusların yaratacağı manyetik alan neden herşeyi altüst etmiyor? Su borusundan geçen su bir çubuğu eğebiliyorsa okyanusların manyetik alanlarıyla aya roket bile gönderilebilir Konu kişinin kanındaki bazı bileşenlerle ilgiliyse, astronot, kozmonot ya da taykonotların da kanları var! Yoksa bunlar da Tanrı'nın mucizeleri(!) mi? Anlayamadığımız herşeyi tanrıya atfederek kolaya kaçmış olmuyor muyuz?

Manyetik alanlara dair açıklamalarda bulunmadan önce Elektromanyetik Teori'yi çok iyi anlamak gerekir. Gauss, Maxwell, Ampere... Bu isimler ve ortaya koydukları kanunlardan bahsetmeden elektromanyetik alanlara dair açıklamalar "sözde" olmaktan öteye geçemez maalesef.

Eğlence için bu sohbetler yapılabilir de iş su bulmaya gelince bilimsel yöntemlere başvurmak en doğrusu. Hatırlatırım: "dünyada herşey için; medeniyet için, hayat için, muvaffakiyet için en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde mürşit aramak gaflettir, cehalettir, dalalettir"
Bazı insanların bir şeylerle ilgilenmesi gerekir. Mesela bazısı araç modifiye eder kimisi resim yapar ya da bakır çubukla su arar bunlar bilimsel gerçeklikleri kanıtlanamasada insanların vakitlerini geçirdikleri şeylerdir. o yüzden hoş görün insanları

Eski 25-11-2018, 01:17   #45
Ağaç Dostu

Biz hala eski moda yöntemler ile jeofizik etüd, metüd yaptırarak su sondaj yerinin tespitine çalışıyoruz.

Name:  1.jpg
Views: 981
Size:  63.5 KB
Name:  2.jpg
Views: 973
Size:  43.4 KB
Name:  3.jpg
Views: 962
Size:  52.4 KB

Eski 25-11-2018, 19:02   #46
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Biz hala eski moda yöntemler ile jeofizik etüd, metüd yaptırarak su sondaj yerinin tespitine çalışıyoruz.

Eklenti 684195
Eklenti 684196
Eklenti 684197
Bu yöntem de suyun metresini ve debisini söyleyebiliyor mu? Bir tanıdığım bakır çubukla bakılıp, "su var denen" tarlasına 150 metre sondaj yaptırdı. 30 bin lirası çöpe gitti. Bu yöntemin garantisi var mı ve ücretlendirmesi ne kadar?

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 09:23   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Aklıma bu bir çubukla su bulan dayı geldi

selim_50 beğendi.
Yeşilhayat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 00:47   #48
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Çubukla su arama

Seferihisar'ın Doğanbey Köyündeki bahçeme sondaj attırmaya karar verdim. Bir Jeoloji Mühendisine 600.- liraya etüd yaptırdım. Mühendis 30 m. ile 50 m. arası derinlikte su olduğuna dair rapor verdi. Bir sondajcı ile görüştüm. Sondajcı bana, kendisinin, çubukla su arayan çok güvendiği birisi olduğunu ona baktırmadan, mühendise güvenerek masraf etmeyelim diye ısrar edince, çubukla arayan adama da 200.- liraya baktırdım. Çubukla bakan, burada su yok dedi. Mühendisin gösterdiği yeri gösterdim. Çubukla oraya tekrar baktı ve burada da su yok dedi. Tekrar mühendise döndüm, durumu anlattım, mühendis bir daha bakayım dedi. 200.- liraya baktı. Kullandığı sistemin MTA.nın kullandığı sistem olduğunu ve ilk gösterdiği yerde 30 ile 50 metre arasında su olduğunu söyledi. Sondajcı, bir başka çubukla arayanı bu defa ücretsiz olarak getirdi. Bu adam da burada su yok dedi. Ben bilime inanan biri olarak mühendisin dediği yere sondaj attırdım 55 m. derinliğe indik su bulamadık. 7.000.- lira masraf ettim. Su ihtiyacım devam etmektedir. Çözüm bulamıyorum.

ustunizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 10:12   #49
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ustunizci Mesajı Göster
Seferihisar'ın Doğanbey Köyündeki bahçeme sondaj attırmaya karar verdim. Bir Jeoloji Mühendisine 600.- liraya etüd yaptırdım. Mühendis 30 m. ile 50 m. arası derinlikte su olduğuna dair rapor verdi. Bir sondajcı ile görüştüm. Sondajcı bana, kendisinin, çubukla su arayan çok güvendiği birisi olduğunu ona baktırmadan, mühendise güvenerek masraf etmeyelim diye ısrar edince, çubukla arayan adama da 200.- liraya baktırdım. Çubukla bakan, burada su yok dedi. Mühendisin gösterdiği yeri gösterdim. Çubukla oraya tekrar baktı ve burada da su yok dedi. Tekrar mühendise döndüm, durumu anlattım, mühendis bir daha bakayım dedi. 200.- liraya baktı. Kullandığı sistemin MTA.nın kullandığı sistem olduğunu ve ilk gösterdiği yerde 30 ile 50 metre arasında su olduğunu söyledi. Sondajcı, bir başka çubukla arayanı bu defa ücretsiz olarak getirdi. Bu adam da burada su yok dedi. Ben bilime inanan biri olarak mühendisin dediği yere sondaj attırdım 55 m. derinliğe indik su bulamadık. 7.000.- lira masraf ettim. Su ihtiyacım devam etmektedir. Çözüm bulamıyorum.

Yeriniz ne kadar ne kadarlık su ihtiyacınız var bilmiyorum ama artık, 50 dönüm üzeriyer için 50metre derinden su bulmak bence hayaldir.
Konya ovası ve afyon eskişehir civarında pancar ekimine devam edilirse 10 yıla kadar bırakın 50 metreyi 500 metreden bile su bulamıyacak duruma geleceğiz.
Konya ovasında devasa obruklar oluşmaya başladı peşpeşe. Ve bu bölgelerde artık 150 metreden çıkan sular kurumaya başladı. Oyüzden yeraltından su bulmak bir kaç yıla kadar mucizelere bağlı olacak. İklim değişimini daha hesaba bile katmadık.
Bu bakımdan ben şeker fabrikalarının özelleştirilmesini doğru buluyorum. Belki alanlar çiftçinin parasını fln ödemezde millet pancar ekimini terk eder. Daha az su isteyen Başka ürünlere yönelirler.

CornusMas beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 15:02   #50
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Yeriniz ne kadar ne kadarlık su ihtiyacınız var bilmiyorum ama artık, 50 dönüm üzeriyer için 50metre derinden su bulmak bence hayaldir.
Konya ovası ve afyon eskişehir civarında pancar ekimine devam edilirse 10 yıla kadar bırakın 50 metreyi 500 metreden bile su bulamıyacak duruma geleceğiz.
Konya ovasında devasa obruklar oluşmaya başladı peşpeşe. Ve bu bölgelerde artık 150 metreden çıkan sular kurumaya başladı. Oyüzden yeraltından su bulmak bir kaç yıla kadar mucizelere bağlı olacak. İklim değişimini daha hesaba bile katmadık.
Bu bakımdan ben şeker fabrikalarının özelleştirilmesini doğru buluyorum. Belki alanlar çiftçinin parasını fln ödemezde millet pancar ekimini terk eder. Daha az su isteyen Başka ürünlere yönelirler.
Konyada sondaj yapan bir tanıdığım, 300 metreden yukarıda su kalmadığını söylüyor.
Pancar fabrikalarının özelleştirmesi durumu ise su sarfiyatını kesinlikle azaltmayacaktır. Aksine mısır ve yonca ekimi yüzünden daha fazla su harcanacaktır. Pancar ekimi olmazsa, çayınıza Amerikalıların kendilerinin kullanmadığı, bize kakaladığı mısır şurubundan üretilmiş şekeri atarsınız artık. Devlet çiftçinin kullandığı su için para alıp, hiç bir denetleme yapmaması yüzünden insanlar sondaj vurduruyor. Sulama birlikleri su parası alırken kimseye acımıyor ama su vermeye gelince "su yok, allah verirse biz de size veririz" diyerek dalga geçiyorlar. Bu sene bir tanıdığımın 50 dekar pancarı susuzluk yüzünden yandı ve su parası yüzünden sulama birliği ile mahkemelik oldu.

Eski 11-03-2019, 03:05   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Bu yöntem de suyun metresini ve debisini söyleyebiliyor mu? Bir tanıdığım bakır çubukla bakılıp, "su var denen" tarlasına 150 metre sondaj yaptırdı. 30 bin lirası çöpe gitti. Bu yöntemin garantisi var mı ve ücretlendirmesi ne kadar?
Hayır, bu yöntem sadece yer altında su bulunduran kayaç ve toprak yapısının belirlenmesini amaçlıyor. Bu etüd ile su bulunduracak tabaka saptanabilir ise bu tabakanın kalınlığı ve derinliği saptanabiliyor. Bu değerlere bağlı olarak da çok sağlıklı olmamakla birlikte tahmini bir debinin saptanabilmesi mümkündür.

Söz konusu etüd ile örneğin bünyesinde su bulunduran bir kireç taşı tabakası saptanır ise sondaj yapılmaya değer bir noktanın bulunduğu düşünülebilir. Ancak bünyesinde su bulunduran çok öz olarak akifer diye tanımlanan toprak yapısı saptansa bile buradan mutlaka yeterli su çıkacağı anlamına gelmez. Zira tektonik hareket ve depremler yer altı su akış ve toplanma alanlarını değiştirebilir. On binlerce yıl önce içinde su bulunduran yer altı katmanları yıllar sonrasında fay hatları ve depremlere dayalı olarak tamamen susuz hale gelmiş olabilirler. Dolayısı ile garantisi yoktur.

Buna rağmen su arama çalışmalarında halen bilinen ve en geçerli yöntem budur. Fiyatları yöreden ve firmadan firmaya, kazılacak kuyuda kullanılacak matkap çapına ve kuyu açıldıktan sonra içeri döşenecek olan kılıf borusunun cins ve çapına bağlı olarak 2018 yılı fiyatları ile Ankara'da metresi 175 liradan 750 liraya kadar değişmektedir. Ben 2018 Haziran ayında 270 liradan yaptırdım. 12,5 inç matkap çapı ve 200 mm kılıf borusu döşenmek şartı ile.

tarku beğendi.
Eski 12-03-2019, 12:59   #52
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Hayır, bu yöntem sadece yer altında su bulunduran kayaç ve toprak yapısının belirlenmesini amaçlıyor. Bu etüd ile su bulunduracak tabaka saptanabilir ise bu tabakanın kalınlığı ve derinliği saptanabiliyor. Bu değerlere bağlı olarak da çok sağlıklı olmamakla birlikte tahmini bir debinin saptanabilmesi mümkündür.

Söz konusu etüd ile örneğin bünyesinde su bulunduran bir kireç taşı tabakası saptanır ise sondaj yapılmaya değer bir noktanın bulunduğu düşünülebilir. Ancak bünyesinde su bulunduran çok öz olarak akifer diye tanımlanan toprak yapısı saptansa bile buradan mutlaka yeterli su çıkacağı anlamına gelmez. Zira tektonik hareket ve depremler yer altı su akış ve toplanma alanlarını değiştirebilir. On binlerce yıl önce içinde su bulunduran yer altı katmanları yıllar sonrasında fay hatları ve depremlere dayalı olarak tamamen susuz hale gelmiş olabilirler. Dolayısı ile garantisi yoktur.

Buna rağmen su arama çalışmalarında halen bilinen ve en geçerli yöntem budur. Fiyatları yöreden ve firmadan firmaya, kazılacak kuyuda kullanılacak matkap çapına ve kuyu açıldıktan sonra içeri döşenecek olan kılıf borusunun cins ve çapına bağlı olarak 2018 yılı fiyatları ile Ankara'da metresi 175 liradan 750 liraya kadar değişmektedir. Ben 2018 Haziran ayında 270 liradan yaptırdım. 12,5 inç matkap çapı ve 200 mm kılıf borusu döşenmek şartı ile.
Sondaj maliyetlerini az çok biliyorum. Merak ettiğim; Zemin etüdünün maliyetiydi.

Eski 12-03-2019, 15:17   #53
Ağaç Dostu

serdar1's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2007
Galeri: 22
Dünyada her nesnenin bir manyetiği ve frekansı vardır, suyu bakır cubuklarla bulanların özelliği bu manyetiği ve frekansı bakır cubuklarla hissedip bulmaları bunun kısa özeti bu ..Ama bu her zaman başarılı olma manasına gelmez, Bazı taşlar vardır suyun manyetiğine ve frekansına eşittir taş da çıkar suda.Eğer o taşları suyun manyetiğine ve frekansına eşit taşları kullanarak farklı nesleleri de bulabilirsiniz.

serdar1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 15:36   #54
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Sondaj maliyetlerini az çok biliyorum. Merak ettiğim; Zemin etüdünün maliyetiydi.
2017 ve 2018 yıllarında yaptırdığım etüdlere, tanıdık bir firma olduğu için para vermedim. Ancak şunu söyleyebilirim. Ölçüm yapılacak noktanın firma adresine olan uzaklığı, ölçümün derinliği ve yapılacak ölçüm noktası sayısı fiyatı belirliyor.
200 metre derinlikli ve tek noktadan yapılacak jeofizik ölçüm için 1,500-2,000 arası fiyat veriliyor. (Ankara ili için)

tarku beğendi.
Eski 17-03-2019, 15:43   #55
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serdar1 Mesajı Göster
Dünyada her nesnenin bir manyetiği ve frekansı vardır, suyu bakır cubuklarla bulanların özelliği bu manyetiği ve frekansı bakır cubuklarla hissedip bulmaları bunun kısa özeti bu ..
Benim de anlayamadığım nokta bu, sayın serdar1.

Bakır manyetik bir element olmadığı halde cisimlerin manyetizmasına nasıl tepki verdiği???

CornusMas beğendi.
Eski 17-03-2019, 16:31   #56
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Alıntı:
Benim de anlayamadığım nokta bu, sayın serdar1.

Bakır manyetik bir element olmadığı halde cisimlerin manyetizmasına nasıl tepki verdiği???
Ben de aynı derin(!) düşüncelerdeyim sayın s.serdar. Manyetik alan, ölçüm falan deyince aklıma hemen Gaussmetre gelir ama nedense su arayıcılar bakır çubukta ısrarlı

s.serdar beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2019, 12:19   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2019
nasıl bir yol izlediniz anlatırsanız sevinirim.Bende bu bakır cubukla su arayanlara hep karşı çıktım ama su bulmak isteyen çiftçileri de yönlendirebileceğimiz bir yer veya mercii yok bu konuda da bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

salamatkalin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 19:26   #58
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Geçenler de baya bir boş vaktim vardı. Bahçemdeki dut ağacından "Y" şeklinde bir dal kestim ve bahçede salak salak dolaştım. Arada bir, kimse görüyor mu diye etrafı gözlemekten kendimi alamadım. Su bulamadım ama iyi spor yaptım.

Eski 19-09-2019, 23:43   #59
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Her insan bildiğinin alimi, bilmediğinin cahilidir. Maalesef bizim toplumumuzda bazı acayip olumsuz davranışlar çok yaygın. Birçok konuda bilip bilmeden ileri geri konuşup hüküm vermeye bayılıyoruz.

Daha internetin olmadığı zamanlarda gazete kitap dergi ve tv programlarında da bu konular işlenmiştir. Sadece çubukla su bulmak değil, radyestezinin başka alanları da. Bir adım daha yukarı çıkarsak metafizik. ABDde avrupada rusyada metafizik-radyestezi ile ilgili çok fazla çalışma yapılmıştır. Türkiyede ise bilim çevreleri tam anlamıyla acayip. Bizim insanımızda bilim deyince "materyalist-pagan-din karşıtı" kafaya sahip ucube bir gurup var maalesef. Hazır olanı kullanmak dışında araştırmayan üretmeyen yenilik arayışı olmayan, koltuğa çivilenip memur maaşını bankadan çekmekten başka icraatı olmayan bir topluluk.

Eğitim sistemine bir dönem vurulan darbe yüzünden bugün üniversitelerin içler acısı hali, birçok profesör vs eğitim görevlisinin garabet hali, eğitimin öğüttüğü, diploma mühendisleri, hipokrat yeminli kasaplar vs...

Hep bilimden eğitimden bahsedip paganizm çukurunda bocalayan bir avuç ucubeye mahkum ülke ne kadar ilerleyebilir, ne üretebilir ki? Sanat olarak kara heykel, bina olarak düz beton kare bina, birbiriyle hemen hemen aynı plansız düzensiz çirkin 81 vilayet ve kasabaları, ilaç tüccarlarına secde eden doktorlar, diploması arkasına saklanan mühendisler...

Bu kirli sistem çarkları arasından kendini kurtarabilmiş az sayıdaki insanımız zaten başarıyı yakalıyor. keşke onların değerini bilebilsek.

Bu ülkede çubukla su bulma onlarca yıldır biline yapılan başarısı kanıtlanmış bir şey. Bu kadar yüksek oranda başarı olmasaydı ortaya çıkmaz mıydı? Elbette ki her işin sahteciliği vardır. Ama inanın bana, gıda üretimi, doktorluk, ticaret, inşaat, memurlu kalanlarında sahtecilik %50nin üzerindeyken, radyestezide %10u bile bulmaz. Çünkü bu işte gerçekten sadece başarılı olan tutunur. Ama doktorluk gıda gibi alanlarda türlü dolaplar dönerken neredeyse hiçbir sahtecilik gerekli tepkiyi görmüyor.

Bakın örnek Jeoloji Yüksek Mühendisi Ali Seydi Gültekin. Doçent olacakken istifa etmiş, şimdi dünyanın her tarafından kendisine talep var. hadi türkiyedeki insanları cahillikle itham edip küçümsüyoruz, amerikalı avrupalı insanlar bu adama güvenip dünyanın bir ucundan niye çağırıyor?
Onlarca yıldır bu ülkede binlerce örnek varken klavye başına oturup oradan buradan bulduğu linkleri paylaşmak marifet değildir. Bu bilime de aykırı akla da mantığa da. Bir şey kesin doğrudur demek yanlış olduğu gibi kesin yanlıştır yoktur demek de yanlıştır.

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2019, 23:57   #60
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Galeri: 2
Alıntı:
Yeri buluyorum. Tam nokta buluyorum. Derinlik ölçüyorum. Suyun miktarını, kalitesini, sertliğini söylüyorum. Buna jeofizik mühendisleri çok kızıyorlar.
https://www.temizmekan.com/suya-cubu...ifa-yolculugu/

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024