agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2013, 13:22   #1
Yeni Üye

tuvana-t's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2010
Foseptik çıkuru yakınına dikilecek saz ve/veya ağaçlar

Sevgili arkadaşlar, bir yıldır şehirden uzaklaşıp yerleştiğim kırsaldaki evimde kanalizasyon olmadığından foseptik çukuru yaptırdım.
Geçen kış yağmur sularından doldu ve nasıl boşaltsam diye dertlenirken, bahar geldi ve çevresi inanılmaz boyutta sazlarla kaplandı ve neredeyse çukur boşaldı.
Bu bana güzel bir fikir verdi. Demek ki çevresine çok su isteyen bitkiler dikersem boşaltma derdim olmayacaktı.
Ancak bazı ağaçlar bu konuda çok sakıncalıymış. Kökleri çukurun içini kaplıyor ve hatta lavabo deliklerine kadar ulaşıyormuş.
Benim öğrenmek istediğim, kökleri bu kadar yoğunlaşmayacak ama gene de suyu emecek ağaç, saz neler olabilir?
Elimde hediye gelen bir bambum ve pampas otum var.
Bunları diksem kökler başıma dert olur mu?

tuvana-t Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 16:37   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-05-2009
Sn: tuvana-t, bizim bağ evinin foseptiğinin üzerinden ben kendimi bildim bileli aşağıda bahsigeçen osuruk ağacı'ndan var, ne taşma ne de başka bir sorunla karşılaştık.

Ailanthus altissima (Kokarağaç, Cennet Ağacı)

ksswat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2013, 19:25   #3
Ağaç Dostu

nurcanaybay's Avatar

Giriş Tarihi: 19-09-2008
Okaliptüs - Vikipedi

Biz de aynı nedenle dikmiştik , hızlı büyüyor , yapraksız kalacak şekilde budasanızda tekrar filizleniyor.

nurcanaybay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2014, 22:15   #4
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Selamlar, konunun üzerinden bir yıl geçmiş neredeyse ama bu öneriye katılmadığımı söylemek ve bu ağacı dikmeyi düşünenlerin de bir kez daha düşünmelerini isterim. Halk dilinde "osuruk ağacı", botanik türkçesinde "kokar ağaç" ismiyle anılan "Ailanthus altissima"nın güçlü kök sistemi olduğu doğru, kirli sulara toleranslı olduğu doğru, kuraklığa dayanıklı olduğu gibi fazla suya dayanıklı olduğu da doğru ancak bu özelliklerinin yanında kendisi istilacı türlerden de sayılır. Onun pek çok yerde gruplar halinde yetişmesinin bir nedeni de yalnızca güçlü olması değil, aynı zamanda da alleopatik oluşu, yani yakınındaki diğer bazı türleri baskılayabilmesidir. Çok hızlı ürer, tohumlarının çimlenmesi kolaydır ama her yerde bitenlerle başa çıkması zordur. Söğüt, dişbudak, çınar, kızılağaç, okaliptus, kavak gibi suyu seven pek çok ağaç benzer amaçla kullanılabilir. İlla da kokar ağaç kullanılacaksa erkek bireylerin seçilmesi uygun olur; erkekler henüz birkaç yapraklık bir fidan dahi olsalar yapraklar oğuşturulduğunda pis kokarlar, dişilerde bu kötü koku yoktur.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2014, 18:47   #5
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
İğde.Benim iğde var,azıyor mubarek.Budamadan sıkıldım.

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
otlar, sazlar, suyu emen ağaçlar

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024