agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 1 Gönderen Todor

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2006, 18:45   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Evet, kabaklarımı hasat ettim, Birisini de tatlı yapıp yedim.
Şimdi bilenlere sormak istediğim bir soru var. Ben bu kabağın kabuğunu kurutmak istiyorum. Renklerini ve dokusunu bozmayacak şekilde nasıl kurutmalıyım. Sobanın yanında mı, güneşte mi, içine-dışına herhangi bir kimyasal sürmem gerekir mi? Niyetim şudur;
Name:  kabaktan kuş evi.jpg
Views: 49186
Size:  18.7 KB

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2006, 19:17   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Kurama mutlaka kabuğu deforme edecektir, soyut bir heykele dönüşmesini önemsemiyorsan kurutabilirsin diye düşünüyorum

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2006, 19:37   #3
Ağaç Dostu

bahcıvan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Acaba kuruturken içine doldursan, deformasyonu en aza indirgemiş olurmusun. Tabii içindeki malzemenin ıslaklığını kontrol etmek gerekir sanırım

bahcıvan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2006, 20:28   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina
Kurama mutlaka kabuğu deforme edecektir, soyut bir heykele dönüşmesini önemsemiyorsan kurutabilirsin diye düşünüyorum
Doğruluğundan emin olmadığım bir uygulamayı söylemek istiyorum.

Balonla saksı, vazo, tabak vs. yapımı ile ilgili bir yazı okumuştum:Balonu şişiriyor, şişkin balonu bir iple sıkıca bağlıyorsunuz. (Dışarıda kalan ip uzun tutulmalı) Daha sonra balonun yüzeyine tutkal sürerek istediğiniz boyda (vazo, tabak, saksı şekline göre) pelür kâğıtla kaplayıp, bir gün kurumaya bırakıyorsunuz. 2. ve 3. günler de aynı işlemi yaptıktan sonra balonu kesip çıkarıyorsunuz. (Tabii üstte kalan kısımları) Bu kez iç kısma da aynı işlemleri uyguluyorsunuz. Sonrasında iç ve dış vernikleniyor.

Kabağı balon diye düşünürsek, iç kısmına bu uygulama yapılıp, dışı da verniklenirse kabak bozulmaz gibi geliyor bana. Çünkü içi sertleşeceği için kıvrılma ya da çökme olmayacaktır.

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2006, 22:00   #5
Ağaç Dostu

Tam kurumadan hava ile tamasını kesersem küflenme yapar gibime geliyor.

Eski 02-11-2006, 22:24   #6
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Portakal büyüklüğündeki üzeri pütürlü süs kabaklarını kurutmayı denemiştim. Kabak tam kurumuştu ki, zemine oturduğu yüzeyden küflendi ve çürüdü. Bu tecrübe ile yukarıdaki fotoğraftaki gibi sap kısmından asıp bekletmek doğru olabilir. Ama daha profesyonel yöntemler elbette vardır. Ben de merak ediyorum.

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 01:15   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor
Tam kurumadan hava ile tamasını kesersem küflenme yapar gibime geliyor.
Sayın Todor, bana yanıt verdiğinizi sanıyorum. Bence önemli olan kurumadan bu işlemi yapmanız. Küflenirse kat kat tutkallı kâğıtlar altında kalacak ve siz onu görmeyeceksiniz.

Kimya ve biyoloji bilen arkadaşlarımız bu konuda daha iyi bilgi verecektir. Ben bu işlemin "vakum" etkisi yapacağını düşünüyorum. Ya da "dipfirizde şoklama" gibi.

tiya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 10:48   #8
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574

Kabak ve çiçek kurutma denemesine ait bir fotoğraf
(asılarak kurutuluyor demek ki...)

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2006, 11:13   #9
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili Todor, bozulmaya ve küflenmeye etkili etmen kabağın içindeki etli kısımdır. Anladığım kadarıyla yabancıların cadılar bayramında kullandıkları şekilli kabaklardan yapacaksın veya herneyse. Bunun için delik açacağın yerden ilerde istediğin büyüklükte delik açmak üzere daha küçük bir delik açmalısın, daha sonra o delikten önce tohumları sonrada bir kaşık yardımıyla yavaş yavaş etli kısmı keserek veya oyarak almalısın. Bu şekilde bozulmaya neden olacak etli kısmı temizleyip kalın kabuğa kadar temizlersen kuruduğunda daha sağlam bir kabak elde edersin. Kuruma işlemi de oda sıcaklığında yavaş yavaş olmalı diye düşünüyorum.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 18:34   #10
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Boyamak üzere kabak kurutmak

merhaba,

Boyamak üzere, kesip fener yapmak üzere veya sadece saklamak üzere kabak kurutmak için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Boyamak ya da saklamak üzere dalından koparttığımız bir kabağı çürütmeden nasıl kuruturuz? Kururken renklerini kaybetmemesi, solmaması için yapabileceğimiz şeyler var mı?

Bir de geçen sene kızımla bir fener yapmıştık pazardan aldığımız kabaktan.Delikler açıp içine koyduğumuz ampülle ışıklandırdık ama 2-3 gün sonra içinden çürümeye başladı, kurudu gitti.Nasıl önüne geçeriz?

Tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi dinlemeye hazırım

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-09-2008, 21:18   #11
agaclar.net

malina's Avatar

Geçen yıl Aybala'nın hobi bahçesine ektiği süs kabakları vardı. Onları kurutmak istedim.

Altlarından bir kapak kesip, içini kabuğuna kadar tamamen boşatttım. Başlanğıçta yarım santim kadar kabuk var görünürken, kurudukça inceldi ve incelik yüzünden formu bozuldu.
Ama tekrar çürümeyecek kadar kurumuş oldu.

İçini tamamen boşalmadığım denemeler de oldu onları atmak zorunda kaldım.

Kurutulmaya uygun olan kabak, su kabağı denilen tür. Çocukluğumda çamaşır kazanından onunla kaynar su alınırdı

Name:  sukabagi.jpg
Views: 76423
Size:  64.0 KB
Fotoğraf: helince.blogcu.com

Ali Bey, yarışma için verilecek bonsai kitabını ile tohumunu da gönderdi, bahara deneyeceğim.

Eski 01-09-2008, 21:23   #12
Ağaç Dostu

Su kabağının 3 sene suyun içinde durup, herhangi bir çatlama bozulma yapmadığını kendim gözlemledim. İnsanın vakti bol olunca böyle deneyler yapabiliyor.

Ayrıca şunu gördüm ki, vaktinden önce toplanan su kabakları düzgün kurumuyor, formunda bozulmalar oluyor veya küflenip çürüyor. Mümkünse dalında, kendi kendine kurumaya bırakılmalı.

Soldaki su kabağı güzelmiş. Süt şişesi gibi.

Bu da benim corsicanlarım. Boyları japon fenerlerinden orantılanabilir.

Name:  korsikan (Small).JPG
Views: 63331
Size:  60.6 KB

Eski 01-09-2008, 23:10   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Belirtildiği gibi, normal kabaklar uzun süreli kurutulamıyor. Bu tür görüntü verenler yapay kabaklar.
Su kabağını hiç kurutmadım ama çevremde yapanlar vardı. Sapı iyice kuruyup, kahverengi olduktan sonra, üzerinde uzunca bir sap bırakacak şekilde kesip, havadar bir yere iple asarlardı. Zaman zaman üzerinde oluşan küfleri oksijenli su ile silerlerdi. İçinin iyice kuruduğu, hafiflemesinden ve elle vurulduğunda çıkardığı sesden anlaşılırmış. Tamamen kuruduğu zaman ise hızlı sallandığında, çekirdeklerin seslerini duymak mümkün oluyor.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 10:06   #14
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Su kabakları kolay kuruyor, yaylada halen kullanıyoruz kovayla çiçek sularken.Benim merak ettiğim aşağıdaki fotoğraftaki küçük süs kabakları.Yazılanlardan anladığım kadarıyla onları sağlıklı kurutmak mümkün değil, öyle mi?

Name:  kabaklar.jpg
Views: 53588
Size:  17.4 KB

Eski 02-09-2008, 11:23   #15
agaclar.net

malina's Avatar

Name:  m-sukabagi.jpg
Views: 45073
Size:  19.9 KB

Dalında, dal sapı kuruyuncaya kadar bekleyip öyle toplamıştım.
Ama kurutma niyetinde olmadığım için öylece bir kenara bırakmıştım.

Kabukta yumuşama görünce, altına 1 cm kadar delik açıp hava almasını deneyeyim dedim. İşi yaramadı, çürüme devam etti.

En son resimde göründüğü gibi kesip içini boşalttım. 4-5 kabak üzerinde denemiştim. Bir ihtimal artık çürüme başladığı için, kuruduktan sonra kabuklar deforme oldu.

Formunu koruyan tek örneği saklamışım, senin için fotoğrafladım

Sonuç olarak kurutmak mümkün.
Not: Bunun rengi, kurutulmadan önce de böyleydi.

Eski 02-09-2008, 15:25   #16
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler malina

O zaman ben file gibi bir şeye ayrı ayrı sarıp, güneşe koyuyorum.Nedense delik açınca daha çabuk kuruyacakmış gibi geliyor bana, o yüzden olduğu gibi asacağım.Belki Adana'nın güneşi fayda eder

Eski 11-08-2009, 13:54   #17
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
süs kabağı boyama

Buda benim susağım, iyi kurutabilirseniz yıllarca durabilir. Yaklaşık onbeş yıllık.
Name:  Fotoğraf-0003.jpg
Views: 47509
Size:  26.2 KB
Name:  Fotoğraf-0002.jpg
Views: 42442
Size:  29.7 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2009, 14:13   #18
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Çok hoşuma gidiyor bu susaklar. Eskiden anneannemlerde olurdu. Çevrede tohumunu sordum bulamadım. Bulursam kendim yetiştirmek istiyorum ne güzel olurdu

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2009, 13:58   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Galeri: 353
Çekirdekler henüz oluşmamış . Kuruması gerekiyordu. Tohumlara ulaşmak için Kuruyan süs kabağının altından çekirdeklerin çıkabileceği kadar bir delik açmak ( matkap olabilir ) yeterli oluyor. Kuruduktan sonra sarı ve yeşil rengini kaybediyor. Kurumuş halinin fotoğrafını bulabilirsem yükleyeceğim. Boyandığı zaman hatta boyanmamış hali bile çok güzel. Dilerseniz boyadığım kabakların fotoğraflarınıda ekleyebilirim.

Arzu Kırlangıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 00:11   #20
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Bu yaz Turgutreis ' de su kabağından abajur yapan bir bayanla konuştum. Su kabaklarının işlenebilecek duruma gelmesi için 1,5 sene gibi bir zaman gerekiyormuş. Dalında durabildiği kadar durmalı ve o şekilde kurumalıymış. Ancak ortam müsait değilse sapından asılmalı ve hiçbir yere değmemeliymiş. Değerse çürüme olurmuş. Daha sonra üzerlerine bir tür kimyasal sürüp tahta görüntüsü almaları sağlanıyormuş.
Benim ilk ağızdan öğrendiklerim bunlar. Bahçedeki süs kabaklarıma uygulamayı düşünüyorum ama önümde uzun bir zaman var

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 00:13   #21
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Nasıl bir kimyasalmış acaba?

Arzu Hanım , teşekkürler.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 00:15   #22
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Onu söyleyemedi.. Belki de söylemek istemedi. Müşterileri gelince daha fazla engel olmamak iiçin uzaklaşmak zorunda kaldık..

Eski 23-08-2009, 00:16   #23
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Meslek sırrını ifşa etmedi demek, anladım.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2009, 00:23   #24
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Olabilir.. Ama Gümüşlük' den lambalar aldık. O amcanın telefonu var bende.. Bir ara arar sorarım, belki o söyler..

Eski 12-09-2009, 15:57   #25
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok güzeller, elinize sağlık.

Su Kabağını kurutmanın başka yolu olabilir mi? Benimkiler henüz dalında yeşiller ve büyümeye devam ediyorlar fakat mevsim kurumasına izin vermeyecektir. Düşük ısıda fırınlasak olmaz mı?

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2009, 16:20   #26
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Çok güzeller, elinize sağlık.

Su Kabağını kurutmanın başka yolu olabilir mi? Benimkiler henüz dalında yeşiller ve büyümeye devam ediyorlar fakat mevsim kurumasına izin vermeyecektir. Düşük ısıda fırınlasak olmaz mı?
Aynı şeyi bende merak ediyorum, Sayın Limon.
Ağzınıza sağlık.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 13:18   #27
Yeni Üye

melexima's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Çok teşekkür ederim Su kabağını Kasım, Aralık ayından önce hasat etmemek gerek mümkün olduğunca dalında kurumasına izin vermek gerekir. Eğer ağırlıgından dolayı düşeceğini dair endişeniz varsa salıncak yapmak iyi bir çözüm. Bırakın kendi doğasında kurusun. Biz bu konuda bir çok ziraatçi arkadaşlarımızla ve bitki kurutma ortamlarında denedik çok gözenekli bir bitki olduğu için büzüşme kaçınılmaz ama kurutmayı hızlandıracak kışın soba, kalorifer, şömine gibi çok yakın olmamak koşuluyla kurutmayı biraz olsun hızlandırmak mümkün.

Bu arada bahsetmeden geçemeyeciğim sanıyorum Dünyamızda uzaylı varsa bence onlar galiba Çinliler çünkü bu insanlar su kabağını 68 saat sürede yetiştirip kurutuyorlar şaka gibi yazıştığımız bir kaç Uzaylı Çinli var. Henüz nasıl bir çalışma yaptıklarını bilmiyoruz.

Kesin olan birşey var ki o da Su kabakları kendi Doğasından uzak..

melexima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 13:32   #28
Yeni Üye

melexima's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2009
Kuruduktan sonra içine sıcak su koyup bekletin içindeki lifler suda yumuşuyor

Yalnız küflenmiş kabaklarla çalışırken örneğin içindeki lifi temizlerken ya da zımpara yaparken dikkat! sporları solunum yoluyla yutmamak için mutlaka maske kullanmak gerek, sağlık açısından iyileştirici olmakla beraber çalışırken ise solunum yollarında problem yaratabilir.

Düzenleyen melexima : 13-09-2009 saat 13:35 Neden: metin düzeltme
melexima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2009, 20:42   #29
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Biraz geç oldu ama!

Sevgili melexima;
Kuruma ve kurutmaya ilişkin paylaştığınız bilgiler için teşekkürederim.
Biraz geç oldu. Bahçemle ilişkili çalışmalarım nedeniyle, konuya bir süredir uzak kaldım.
İyi bayramlar.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2009, 16:09   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Merhabalar ;

Arkadaşlar elimde şu an 2 adet su kabağım bulunmaktadır. Daha dün dalından koparıldılar. Yayla dönüşü orda kalmasınlar diye.

Kurutma için dalında kurutulması söylenmiş ama artık bizim için geç bir çözüm. Adana'da yaşıyorum. Acaba balkonda kurutmak iyi bir çözüm olabilir mi ?

Ve diğer bir sorum kurutmaya başlamadan önce herhangi bir çalışma yapayım mı ? Yoksa hiç dokunmadan sadece kurumasını bekleyip daha sonra mı işlemlere geçelim ?

muratozcirpici Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024