agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-05-2011, 20:17   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2010
Proje nasıl hazırlanır?

Merhaba;

Konuyu doğru yere açmadım sanırım ancak forum da bunun için uygun bir yer de bulamadım. En uygun yer burası gibi sanıyorum.

Proje dersi için proje hazırlamamız gerekli, proje nasıl hazırlanır elbette öğrendik ama bize yol gösterecek örnek projeler bulamadım internet üzerine. Kara kara düşünürken aklıma agaclar geldi burada birilerinin yardım edebileceğini düşündüm.

Destekli ve desteksiz proje örneklerine ihtiyacım var. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz lütfen?

VeyselÖZKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2011, 22:43   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Öğrendiğiniz kadarını yazmaya başlar mısınız?
Belki birileri devam eder...

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 00:02   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2010
Sevgili malina;

Bu konu da en kısa zamanda elimdeki ders notlarını birleştirerek anlamlı bir makale yazmaya çalışırım. Ancak derseniz ki öğrendiğiniz kadar projeye başlar mısınız kapak sonrasına gitmem oldukça zor. Normal şartlar altında bizden istendiği şekilde amatör olarak proje hazırlamak sorun çıkarmayacaktır. Ancak projeler bu sektörde oldukça önemli olsa gerekler, bu yüzden sorumluluğum da var iken bu konuda biraz kafa yormak istiyorum ancak bir tane örnek bulabildiniz mi derseniz hayır. Ya bizim yar. doç. farklı proje anlatıyor, ya da insanlar bu projelerini kimse ile paylaşmak istemiyorlar.

En kısa zamanda bize gösterilen proje müfredatı hakkında bilgi eklemeye çalışacağım

VeyselÖZKAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 20:42   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Bu yıl "Bu benim Eserim" projesinde ikinci gelen projemiz
PROJENİN ADI: KARAYOSUNLARININ SU TUTMA KAPASİTESİNİN ARAŞTIRILMASI

PROJENİN AMACI: Toprağın su tutma kapasitesini arttırmak

PROJENİN HEDEFLERİ:
1. Tatlı suların buharlaşarak azalmasını ya da toprağın derinliklerine karışarak yok olmasını engellemek,
2. Toprakta tutulacak su miktarını arttırmak,
3. Bitkilerin topraktaki sudan daha fazla yararlanabilmesini sağlamak.

GİRİŞ:
Küresel ısınma, su kıtlığı, gelecek yüzyılda su savaşlarının çıkma olasılığı. Elimizdeki tatlı sulardan daha fazla yararlanma.

YAPILAN FAALİYETLER
1. Projede kullanılacak karayosunları toplanıp uygun hale getirildi.
2. Topraktaki su miktarının tartım işleminin hassas yapılabilmesi için terazi yapıldı
3. Deneyde kullanılacak saksılar temin edildi.
4. Deneyde kullanılacak bitkinin sonucu etkilememesi için, kullanılacak bitki araştırıldı.
5. Deneyde kullanmak için bir domates seçilip tohumları alındı.
6. Aynı özelliklere sahip toprak alınıp iyice harmanlanarak homojen karışım sağlandı.
7. Terazi kefesi olarak kullanılan kaplardan birine yosun karıştırılmış toprak, diğerine ise sadece toprak konuldu.
8. Her işlemde Terazi dengeye getirildi. Daha sonra her iki saksı su ile doyurulup terazi tekrar dengeye getirilip fotoğraf ve ölçümler alınıp not edildi.
Sonuç: Karayosunlarının toprağın su tutma kapasitesini arttırdığı görüldü.

Kullanılan malzemelerin insan sağlığı üzerine etkileri:
Yapılan literatür araştırmasında projede kullanılan karayosununun insan sağlığı açısından zararlı etkisine ilişkin kayıtlara rastlanmadı.
Yöntem-Araştırma:
Deney in amacı: Karayosunlarının buharlaşma yoluyla atmosfere suyun kaçmasını engellendiğini gözlemlemek.
Kullanılan malzemeler:
Bahçe toprağı, karayosunu, terazi, su, bitki tohumları (domates)

Deneyin yapılışı:
24.03.2011 tarihinde okulumuzun yanındaki alandan toprak örnekleri alındı.
Artvin ili Borçka ilçesi sınırlarında yerleşim yerlerinden uzak bölgelerden daha önceden toplamış olduğumuz karayosunları ile saksılardan birine toprakla karıştırarak, diğer saksıya sadece toprak koyarak terazide dengeledik.
Her iki saksıyı aynı miktarda su ile doyurduk.
Suyun buharlaşarak saksılar arasındaki ağırlık farkı gözlemlendi.
Deneyin ilk günlerinde havaların yağışlı gitmesi ortamın nemli olmasından dolayı su kaybının az olması gözle görülür bir fark göstermedi. 15 gün sonra havalar ısındıkça yosun içermeyen toprak hızla su kaybederek ağırlık düşüşü gösterdi.
Bir süre dengede değişiklik olmaması uzun bir süre sonra yavaş yavaş terazinin dengeye gelmesi yosun içeren toprağında suyu kaybetmesi deneyin başarılı olduğunu gösterdi.
Bitki kullanılarak yapılan çalışmada ise havaların soğuk gitmesi, tohumların istenilen zamanda çimlenmemesi, fidelerin de geç olgunlaşması deneyin özelliğini tam gösteremedi. Yapmak istediğimiz çalışma belirli bir boya gelen aynı özellikteki fideler susuz bırakılıp yosun içeren toprakta yetişen fidelerin daha uzun süre canlılıklarını koruduklarını gözlemlemeyi düşünmüştük.

Sonuç:
Karayosunlu toprak kullanarak tatil dönüşü çiçeklerimizin ölmediğini görebiliriz.

biyolog_081 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 20:44   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Kaynaklar:
.................................., ................... Meteoroloji İstasyon Müdürü,
.................................., ..................... Sanayi çarşısı esnafı
..................................., ......................Yardımcı personeli
Küresel ısınmanın dünya üzerinde etkileri nasıl olacak? www.kuresel-isinma.org
Küresel ısınmanın sonuçları (http://bote.hacettepe.edu.tr)

Katkıda Bulunanlar: Projenin değişik aşamalarında bize yardımları esirgemeyen ve çalışmalarımıza kaynak teşkil eden aşağıda isimleri yazılı kişilere teşekkür ederiz.
.......................................

biyolog_081 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
proje örnek, proje örnek isteği

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024