agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-07-2010, 22:16   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Tarım ilaçlarını güvenli şekilde nasıl imha edebilirim?

Elimde 5-6 yıl önce alınmış tarım ilaçları var. Artık hiç birini kullanmadığım için bir kenarda kaldılar, hepsinin de miadı dolmuş halde. Bu ilaçların artık evde kalmasını istemiyorum ama nasıl imha edeceğimi de bilemiyorum. Kanalizasyona dökmek ya da boş bir alanda toprağa döküp imha etmek içimden gelmiyor. Yeraltı sularına karışabilir düşüncesi ile bu yapmak istemediğim bir seçenek. Bu ilaçları güvenli bir şekilde nasıl imha edebilim?

looktr beğendi.
nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 01:25   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Çok önemli bir soru. Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Sanırım bu önemli soru gözden kaçtı. Sitedeki uzman arkadaşların doğa konusunda duyarlı olduklarını okuyorum. Gündeme getirmek için ben de bir kez daha sormuş olayım.

looktr beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 01:47   #3
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Bizde genelde stok amaçlı ilaç alınmaz gerektiği kadar alınır hatta kimi zaman eksik gelir tekrar alırız, Tarihi geçmeye yakın ilaç gerek yoksa kahvede ücretsiz olarak paylaşılır lazım olan alır fakat yok etme kısmı çok nadir olup hoşunuza gitmeyebilir kanala atılırmış ,zaten herkes ilaç kutularını kanala atıyor , holderi kanaldan dolduran ilacını katar boş kutusunu fırlatır kanala,yere hayvanlara zarar gelir diye atılmıyor fakat bu büyük bir kirlilik yapmakta zaten.Biz biriktirip belirli aralıklarla yakıyoruz boş kutuları.Kanala atmalarındaki sebeb çok suyun içinde ilacın etkisiz kalması.

Denize dökebilirsiniz...

Tarım il müdürlükleri ilaç bayilerini denetlerken son. k. Tarihi geçmiş ilaçları toplamaktalar eğer imha edilmesi mümkünse gerekli uygulamaları yapıp imha ediyorlar değilse üretici firmaya iadesi söz konusuymuş Tarım il müdürlüğüne götürebilirsiniz. Normal şartlarda almaları lazım fakat türkiyede birçok uygulama kağıt üzerinde olduğundan almayıp, belki yapılması gerekeni belirtirler.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 02:04   #4
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
.......

Denize dökebilirsiniz...

.........

Sizce bu doğru bir öneri mi ? Biraz düşünün.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2010, 02:05   #5
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delimus Mesajı Göster
.................................................. .........................................

Tarım il müdürlükleri ilaç bayilerini denetlerken son. k. Tarihi geçmiş ilaçları toplamaktalar eğer imha edilmesi mümkünse gerekli uygulamaları yapıp imha ediyorlar değilse üretici firmaya iadesi söz konusuymuş Tarım il müdürlüğüne götürebilirsiniz. Normal şartlarda almaları lazım fakat türkiyede birçok uygulama kağıt üzerinde olduğundan almayıp, belki yapılması gerekeni belirtirler.
Bence doğru öneri bu.

Eser İlhan beğendi.
Eski 09-08-2010, 03:32   #6
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın nkoksal. Elinizdeki ilaçlar acaba hangi çeşit. (İnsektisit, herbisit, fungisit, ovisit vs.) (Ot ilacı mı, böcek ilacımı vs.)
Mümkünse belirtebilir misiniz?

Düzenleyen Cumhur Tonba : 09-08-2010 saat 11:50
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2010, 23:00   #7
Ağaç Dostu

Cumhur bey ilgilendiğiniz teşekkür ederim. Bu ilaçlar ev kullanımı için (terasdaki bitkilerim için )alınmış insektisit ve akarasitler. Tarım ilacı satan yerlere her başvurduğumuzda değişik ilaçlar vermişler. bir kısmını biraz kullanmışım bazısı artık zehirli ilaç kullanmıyacağım dediğim için evde öylece kalmış. bunların hepsinin de miadı geçmiş halde. Senelerdir bir köşede duruyorlar. Dökemiyorumda zararlı diye.

Eski 11-08-2010, 23:08   #8
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
agozce, Orada kanala dökme mantığıyla alay ettim hepsi bu. Tavsiyem zaten okununca belli oluyor.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2010, 04:02   #9
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Merhaba, sizin yapabileceğiniz en pratik ve en güvenli yol, yakma işlemi. Hiç olmazsa toprağa ve suya karışmazlar.

İnanın biz köyümüzde atık toplama merkezi kurduk. Tüm Zirai ilaç kapları toplandı. Bina doldu. Fakat teslim edebileceğimiz bir merci yok. Bakanlığa yazıldı. Bir sürü presedür. Herhalde biz de yakma işlemi uygulayacağız.

pria beğendi.
Eski 12-08-2010, 11:16   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-06-2009
bir tarım ilaçları bayisi olarak size tavsiyem ilaçları toprağa gömmenizdir toparak onları bir iki yıl çinde yok eder

sarge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2010, 11:37   #11
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Sayın sarge,

Toprağa gömülen tarım ilacı nasıl yok oluyor? Bu yöntemin kanalizasyona, dereye dökülerek 'imha' edilmesinden ne farkı vardır?

Eser İlhan beğendi.
üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-08-2010, 12:46   #12
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Evet Sayın sarge.
Ne farkı varkı olur.

Eski 12-08-2010, 18:07   #13
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Aslında (tarımsal ilaç atıklarının büyük indiksiyon döküm fabrikalarında 2000 derecede imha edilmesi gerektiğine ve kimyasal atıkların doğrudan kanalizasyon sistemine verilmesinin sözkonusu dahi olamayacağına dikkat çekerken, aksi durumda doğaya, atmosfere ve insanlara büyük zararları olacağını dile getirdi.)

pria ve looktr beğendi.
Eski 12-08-2010, 19:26   #14
Ağaç Dostu

Sanırım eski ilaçlarım ve ben sonsuza kadar birlikte yaşayacağız. Boş kutular olsa neyse onları yakar kurtulurum, içlerinde ilaç olanlar ne olacak? Benim asıl derdim onlar.

Eski 12-08-2010, 21:07   #15
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bu ilaçlar çok yüksek toksik madde içerdikleri için ne yapılsa bir yerleri kirletecek ya da potansiyel tehlike yaratacak. Siz bir iki kutu için bu kadar dertleniyorsunuz, oysa her yıl tonlarcası toprağa, suya, havaya, yediğimiz besinlere boca ediliyor. Böyle düşününce gerçekten korkunç.

Bu zehirler neticede birtakım kimyasal işlemler sonucu üretiliyor. Acaba yine bir dizi kimyasal işlem sonucu zararsız bileşiklere döndürülüp nötralize edilemez mi, araştırmaya değer.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2010, 00:49   #16
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın nkoksal,
Sizin için en pratik çözüm, dediğim gibi bir kapta onları yakmanızdır. Kişisel olarak yapabileceğiniz en az zararlı çözüm yolu budur. Tabi ki daha faydalı bir yol gösterebilecek kişi varsa bilemem.

Eski 13-08-2010, 00:55   #17
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Sayın Meyveli Tepe,
Belki türkiye'de ilk sıralara gireblecek bir iş yaptık. Atık toplama binası kurduk Balabanköyde. (Uzunköprü-Edirrne) Bakanlığa kadar yazı yazıp, girişimlerde bulunduk. Kimin umurunda. Bin dereden su getiriyorlar teşekkür edeceklerine. Bina ağzına kadar doldu. Ne oldu. Belki çiftçilerimiz< kullandığı ilaç kaplarını sağa sola atsaydı daha iyi olacaktı mı diyelim. Elimizde patlamaya hazır bir bomba. Binlarce kutu ilaç şişesi bekliyor. Bakalım ne olacak.

Eser İlhan beğendi.
Eski 13-08-2010, 01:45   #18
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Evet, üzücü ve sıkıntılı bir durum. Hangi bakanlıkla irtibat kurmuştunuz?

Eski 13-08-2010, 02:01   #19
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Tabii ki Tarım Bakanlığı.

Eski 13-08-2010, 08:15   #20
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Çevre bakanlığını da bir denemekte fayda var. Genel olarak yaklaşımları farklı ve konu esasında doğrudan çevre ile alakalı.

Eski 13-08-2010, 15:31   #21
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Çevre bakanlığı ile de temas kurldu. Biliyorsunuz Canım Türkiye'm de bazı konulara 15-20 birim birden bakıyor.
Düşünün biz bir bina yapmışız, atıklar torağı, suyu kirletmesin diye örnek bir iş yapıyoruz. Yok atık tolayan firmalarla temasa geçin, yok atık imha tesisi kurun. Hep akıl veriyorlar. Size daha sonra yazışmaların örneklerini de yollarım temin edersem.

Eski 16-08-2010, 00:36   #22
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

( Sayın delimus yanlış anladıysam özür dilerim.)

Kız kardeşim çevre mühendisi. Büyük bir tekstil firmasında, arıtma uzmanı. Ona sordum. Şöyle dedi:

''Öncelikle içeriklerini bilmek gerekli. Biz aynı derece zehirli, boyahane atıklarını özel havuzlarda, bakterilerle ayrıştırıyoruz. Yani yapısını bozuyoruz ve başka bir zararsız maddeye dönüştürüyoruz.

Normalde bu derece zehirli atıkları, İZEYDAS toplamak, almak zorunda. Ama kapasite dolu diye almıyorlar.

En iyi çözüm yakmak. Ama en az 1500 derecede. Bu sıcaklıkta hemen hemen bütün maddeler karbona dönüşür. Havaya karışan duman, karbon dur. Geriye kalan kül ise zararsızdır....Çimento fabrikalarına gönderin. Onlar fırınlarda heşeyi yakıyorlar. Çıkan külü de çimento hammaddesinde kullanıyorlar '' diyor.

Bu durumda kendi kendmize 1500 derecede yakamayacağımıza göre, en iyi alternatif çimento fabrikaları. Çimento fabrikalarında fırınları 2000 derece ve üzerindedir. Ve enerji ciddi bir maliyettir. Bir ara eski araba lastiklerini topluyorlardı.

Bu konu çok önemli. Aklıma şöyle bir şey geldi :

Çevre Bakanlığında ve Oyak Çimento grubunda üst düzey tanıdıklarım var. Onlarla iletişim, görüşme ve yapılması gereken her türlü resmi işi ben üstlenirim. Bu konuda Bakanlığın, Tarım İl Müdürlükleri, Ziraat odaları aracılığı ile çifçileri bilgilendirmesi ve fabrikaların da gönderilecek ilaçları almasını sağlayabilir miyiz? Agaclar.net olarak ciddi bir çalışma nasıl yapabiliriz?

Ciddi sayıda imza toplasak,............., bir proje geliştirip, dosya oluştursak, Bütün bürokratik görüşmeleri ben yaparım.

Fabrikaların kabul etmemesi için bir neden yok bence. Üst yönetim kabul ederse- bence kabul ederler- fabrikalar sorun olmaz.

( Bir dönem, çimento grubunda çalıştım. Eşim hala çalışıyor)

Evet, böyle bir proje geliştirebilir miyiz? Daha doğrusu nasıl geliştirebiliriz?

bahcedenn ve looktr beğendi.

Düzenleyen agozce : 16-08-2010 saat 18:34
Eski 16-08-2010, 15:14   #23
Ağaç Dostu

Sayın agozce ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Bence bu sadece benim sorunum değil, evinde bitki yetiştiren herkesin evinde 1-2 şişe mutlaka bu ilaçlardan vardır. Kimisi az kullanılmış, yarım olarak durur kimisinin dibinde 1 parmak ilaç kalmıştır. Aman ne olacak canım yarım şişe ilaçtan diye kimse bunları kalkıp kanalizasyona dökmesin diye bu konuyu açtım. Bilemiyorum sizin söylediğiniz şekilde bir toplanma yapılıp kimyasal zehirlerden kurtulunabilirmi. Bu iş için çok geniş çaplı bir organizasyon gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bence asıl tehlike ev bitkileri için bu ilaçları alıp da kalanları rahatça kanalizasyona boca edenler. Üretici aldığı ilacı sonuna kadar kullanır zaten, onlarda sadece kaplar tehlike.
Bu arada burada fikir jimnastiği yaparak bu küçük miktardaki -sonuçta birleştiği zaman bence büyük tehlike olan -atıkları nasıl güvenli bir şekilde imha edebilirize başka alternatif çözümler de üretebiliriz sanırım. örneğin şu bakteri ile ayrıştırma işinde hangi bakteri kullanılıyor acep?

Eski 16-08-2010, 18:31   #24
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Bakteri ile ayrıştırma uzmanlık isteyen bir iş. Bakteri de sonuçta canlı. Kontrollü ve bilinçli kullanılmassa o da tehlikeli olur. Bir tarafın dengesini koruyalım deken başka bir şeyin dengesini bozmamak gerek. Ayrıca bakterier de çok özel ambalajlarda yurt dışından geliyor.

Agaclar.net üye sayısı hiç te az değil. Böyle bir çalışmayı biz yapabiliriz. Diğer doğa dernekleri ile de ortak çalışma yapılabilir.

pria beğendi.
Eski 16-08-2010, 19:14   #25
Ağaç Dostu

Keşke yapılabilse sayın agozce ama ben pek umutlu değilim.İlk konuyu açtığım zaman kimse ilgilenmemişti baksanıza.

Eski 28-09-2013, 16:24   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2013
Tarim ilaci imha

Arkadaslar.Denize dokmeyin veya topraga gommeyin ! Tarim ilaclarinin bazilarinin etkisi 1-2 hafta surer bazilarininki 50 yil imha edicem diye topragin altindaki canlilari zehirlersiniz bu seferde.

Mesela Organophosfatlar ve karbamatlar 1-3 hafta kalirken,DDT yani "Dikloro Difenil Trikloroethan" 30 ila 50 yil kalan oldukca inatci bir pesticidedir.

Yakma islemi en uygunudur. Bakteriyle ayristirma veya tarim ilacindaki hammade olan kimyasalin yapisini bozma sizin yapabileceginiz bir is degildir. En iyisi yakmaniz.

pria beğendi.
Dr.Animal lover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2014, 00:43   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Öncelikle güvenli bir yer bul ilaçların kapağını ac buharlaşsın ama atmosfere zararı olur dersen ozaman hiç kullanmamak gerekir
birde çok ilaç var atmaya kıyamıyorum bir işe yarasın dersen çatıda kalas falan varsa onlara emdir tahta kurusu falan olmaz catısı ahsap olanlar bilir
benim düşüncem bu bence en zararsızı ilk secenek

Cumhur Tonba ve looktr beğendi.
aligursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2014, 21:57   #28
Ağaç Dostu

merlict's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2009
Yapmayın arkadaşlar, inanmakta güçlük çektim.

Denize dökmek, kanala dökmek, toprağa gömmek, yakmak, havaya salmak... uzayıp gidiyor.Bu işlemlerin hangisini yaparsanız yapın çevreye ve doğaya zarar verirsiniz. Mutlaka kullanmayacağınız ilaç, kimyasal, tarım ilacı varsa ve evde bulundurmak istemiyorsanız, bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayın.Atık ve kimyasal (tarım ilaçlarını da kapsıyor) imha etme merkezi tutanakla teslim alıyor.Siz tarım ilacından kurtuluyorsunuz imha merkezi de onları labaratuvarlarda ya geri dönüşüme dahil ediyorlar ya da imha.En doğrusu bu.

merlict Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 14:25   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merlict Mesajı Göster
Yapmayın arkadaşlar, inanmakta güçlük çektim.

Denize dökmek, kanala dökmek, toprağa gömmek, yakmak, havaya salmak... uzayıp gidiyor.Bu işlemlerin hangisini yaparsanız yapın çevreye ve doğaya zarar verirsiniz. Mutlaka kullanmayacağınız ilaç, kimyasal, tarım ilacı varsa ve evde bulundurmak istemiyorsanız, bağlı bulunduğunuz belediyeyi arayın.Atık ve kimyasal (tarım ilaçlarını da kapsıyor) imha etme merkezi tutanakla teslim alıyor.Siz tarım ilacından kurtuluyorsunuz imha merkezi de onları labaratuvarlarda ya geri dönüşüme dahil ediyorlar ya da imha.En doğrusu bu.
evet

tokat60 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2014, 20:50   #30
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aligursan Mesajı Göster
Öncelikle güvenli bir yer bul ilaçların kapağını ac buharlaşsın ama atmosfere zararı olur dersen ozaman hiç kullanmamak gerekir
birde çok ilaç var atmaya kıyamıyorum bir işe yarasın dersen çatıda kalas falan varsa onlara emdir tahta kurusu falan olmaz catısı ahsap olanlar bilir
benim düşüncem bu bence en zararsızı ilk secenek
Sayın aligursan

Cidden çok güzel bir fikir. Düşünülmeli.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024