agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-06-2008, 12:53   #1
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Giriş Tarihi: 26-07-2007
Dilek balığı / kombuçay

Bizim eve yıllar önce bir balık gelmişti.İsmi dilek balığı ,zar gibi incecikti ve sadece demlediğimiz çayın demiyle besleniyordu. Hatırlamıyorm kendisi mi ölmüştü yoksa özelliğimi oydu öldükten sonra annem onu kuruttu ve hala durur. Bu balıktan tekrar istiyorum ben nasıl bulabilirim bu konuda bilisi oln var mı?

siboş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2008, 13:01   #2
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Kuru dilek balığının fotoğrafı

Eklenen Resimler

Eski 26-06-2008, 13:56   #3
Ağaç Dostu

Hakan KINACI's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 42
REsim net değil biraz daha makro çekimi var ise onu görmekte fayda var.

Hakan KINACI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 11:51   #4
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çok ilginç daha net fotoğraf varsa görmek isteriz.Çayla beslenmesi de çok enteresan .

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 13:06   #5
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Ama bu kurutulmuş hali kuruyunca birazda büzüşmüş olsagerek

Eklenen Resimler

Eski 27-06-2008, 15:57   #6
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Biliyorum bunu bu balık değil mantar gibi bişey Nenemler bunun suyunu içerlerdi doktor vermişti. İnanca göre bu mahlukatı alırsın 3 dilek tutarsın sonra bunu beslersin çay demiyle sonra yavru verir ve ölür öldüğünde bunu kurutur saklarsın yavrularınıda diğer insanlara dilek için dağıtırsın.

istanbul99 beğendi.
dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 16:51   #7
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Evet bende öyle hatırlıyorm sanki ama bu balık bizim eve geldiğinde ben çok küçüktüm o yüzden tam algılayamıyorum annem de aynı şekilde üzerinden uzun zaman geçtiği için hatırlayamıyor.Peki bu balığın yavruları satılmıyor mu bir yerde?Ya da elinde olupta yavrularını bana dilek için vermek isteyen var mı?

Eski 27-06-2008, 17:06   #8
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Sanmam zor bulursunuz bidaha.

dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 23:15   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dubief Mesajı Göster
Biliyorum bunu bu balık değil mantar gibi bişey Nenemler bunun suyunu içerlerdi doktor vermişti. İnanca göre bu mahlukatı alırsın 3 dilek tutarsın sonra bunu beslersin çay demiyle sonra yavru verir ve ölür öldüğünde bunu kurutur saklarsın yavrularınıda diğer insanlara dilek için dağıtırsın.
Ben de bunu maya veya mantar gibi birşey diye hatırlıyorum. Şekli jöle'ye benziyordu, saadet zinciri gibi bir sistem kurmuşlardı. Tuhaf ta bir isim takmışlardı ona.
Herhalde insanlar umduklarını bulamayınca bir şeye yaramadığını anladılar, kayboldu.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2008, 23:30   #10
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Evet ben de şimdi anımsadım. Belli bir ölçüde şekerli çay hazırlanıyor ve bu mantar içersine konuluyordu. Kabın ağız kısmı ne kadar büyük olursa olsun, bir hafta sonra tümünü kaplıyordu.

Bir süre şekerli çayın içersinde bekleyince fermantasyona uğruyor, çayı sirkevari tada dönüştürüyordu. Bu sıvının bağışıklık sistemini güçlendirdiği, B komplex vitaminler içerdiği ve kansere çare olduğu 12-13 yıl öncesinin çeşitli gazete ve dergilerinde yer alıyordu.

Bende de mevcuttu o yıllar. Küçücük bir parçası bile üreyip, kocaman oluyordu.

Aradan geçen zaman zarfında, hiçbir yerde görmedim, duymadım.

Bulursanız bilgilendirir misiniz?

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 03:22   #11
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Ne kadar ilginç ilk defa duyuyorum.Merakla yanıtlarınızı bekleyeceğim.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2008, 10:44   #12
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Ben de hatırladım ama şans balığı dendiğini ilk defa duyuyorum açıkçası. Sanırım kombu mantarı deniyor ya da kombuçay. Arkadaşım da denemişti bir süre ama sonra unuttu gitti

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 11:49   #13
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Peki bu balığın veye mantarın yetişme alanı var mı ,sadece elden ele mi geziyo yoksa toplu halde bulundukları bir ortam var mı?

Eski 30-06-2008, 12:35   #14
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Mantarın (balığın) resmi hariç tüm bilgiler burada.

Eski 30-06-2008, 15:57   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Daha önce İstanbul Mısır Çarşısı'nda aktarlar satıyormuş. Ama Sağlık Bakanlığı yasaklamış. Nedenini tam olarak bilemiyorum ama sanırım ABD'de bir kadın aşırı tükettikten sonra ölmüş. Kombucha şeklinde İnternet'te ararsanız yurt dışında çok kaynak bulabilirsiniz.

polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 11:14   #16
Ağaç Dostu

radem63's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2008
Galeri: 2
çok ilginç gerçekten

radem63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 15:20   #17
Yeni Üye

turkuazmavisi's Avatar

Giriş Tarihi: 27-02-2008
İlk kez böyle bir konu hakkında bilgi sahibi oldum. Daha öncesinde böyle bir şeyden haberdar değildim. Gerçekten ilginçmiş

turkuazmavisi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2008, 15:27   #18
Ağaç Dostu

negif's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2008
bende de vardı bir süre sonra çok pis kokmaya başlıyor

negif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 13:02   #19
Ağaç Dostu

ertugrula's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2008
Merhaba,
Ben bu Kombuça hikayesinin sonunu merak ettim. Siboş Kombuça bulup merakını giderdi mi, yoksa yazılanlardan sonra vaz mı geçti?
Bu vesile ile ben de bu konuda birşeyler yazayım.

Aynı şey mi olduğuna hiçbir zaman emin olamadım fakat annemin çocukluğunda "çay güzeli" denen ve anlatıldığına göre demliğin içinde saklanan bir "şey" varmış. Sanıyorum bu Kombuça ile aynı şey. Daha sonra zararlı olduğu söylenerek imha edilmesi istenmiş. Bu söz ettiğim zaman, otuzların sonu ya da kırkların başı. Çayın içinde ürediği gibi insanın midesinde de üreyeceği ve zarar vereceği, bu nedenle kullanılmaması gerektiği o zamanın büyük, büyük doktorları tarafından söylenmiş, yine o günün olanaklarıyla, herhalde gazeteler aracılığıyla ve de fısıltı gazetesi yardımıyla yayılmış.

Annemin anlattığına göre, daha önce çeşitli ağrıları olan ve doktorların ağrılarına çare bulamadığı bir yaşlı komşu kadın, çay güzeli ile yapılan çayı içmeye başladıktan sonra şikayetleri çok azalmış, neredeyse tamamen iyileşmiş, daha sonra çay güzelleri imha edilince ağrıları yine tekrarlamış fakat kendisi gibi tanıdığı herkes de elindeki çay güzelini yok ettiğinden bir daha çay güzeli de bulamamış ve ölünceye kadar ağrılar içinde, inleyerek yaşamış.

Anlatılan üretme ve kullanma şekli Kombuçaya tam olarak benzemese de ya aynı, ya da bezer bir mantardan söz ediliyor. Ya bilgisizlikten, ya da bir kaç doktorun işgüzarlığından olsa gerek yok edilmiş. Asyada yaygın olarak kullanılan Kombuça aradan epey zaman geçtikten sonra tekrar ülkemize gelmiş fakat nasıl olmuşsa bu kez yanına bir de bu söz edilen dilek ritüeli eklenmiş.

Bugün artık inkar edilemez şekilde yararlılığı kabul edilmiş. Türkiyede hala dilek ritüeli aracılığıyla dolaşsa da batıda da yaygın olarak kullanılmakta.

Yoğurt ve kefir gibi bir maya kültürü olan Kombuça önemli bir vitamin kaynağı. Bunun dışında çok çeşitli yararlarından söz ediliyor fakat şu ana kadar bilinen hiçbir zararından söz edildiğini duymadım.

Kombuça içinde yaşadığı kabı dolduruncaya kadar büyüdükten sonra ikiye bölünür. Bu zamanda ayırıp, iki ayrı kaba koyup, işlemi tekrarlamak gerekir. Bir süre sonra elinizde çok sayıda Kombuça kültürü oluşur. Sanıyorum çoğalan Kombuçaları dağıtma sürecinde bu dilek ritüeli türemiş.

Kombuça jöleye benzer bir kıvamdadır. Tüketilen, Kombuçanın kendisi değil, içinde yaşadığı çaylı ortam sıvısıdır.

Son bir not: Bir üye zamanla çok pis kokmaya başladığını söylemiş, bu Kombuçanın iyi bakılmadığının ve öldüğünün göstergesi. O koku bozulmaya başladığını gösteriyor. Buzdolabında fermantasyonu yavaşlatarak uzunca bir süre saklanabildiğini duymuştum.

Ertuğrul A.

ertugrula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 15:32   #20
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Enteresan . İlk kez duydum böyle bir şeyin varlığını Forumları bu yüzden seviyorum, yeni şeyler öğreniyor insan.

Düzenleyen füsunANK : 17-10-2008 saat 23:09
füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2008, 17:12   #21
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Hayır kombuçay bulup merakımı gideremedim ve vaz da geçmedim.Hala bekliyorm elinde kombuçay olan olurda tesadüfen burayı görüpte `işte o benim` diyecek biri çıkar inşallah.
Yorumları takip ediyorm.

Eski 19-10-2008, 08:21   #22
Ağaç Dostu

ertugrula's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2008
Birkaç yıl önce ben buralarda görmüştüm. Hatta annemde bile vardı. Fakat araya hastalık falan girdi, bakılamadı öldü. Yine de bir etrafa sorayım, elinde olan birileri var mı, fakat bulsam bile burdan maraş'a nasıl gönderilir, kargo ile gönderilse yaşar mı bilemem.

ertugrula Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2008, 17:56   #23
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Sevgili ertugrula,
Evet haklısınız yaşar mı bende bilmiyorm?Yine de bulursanız kargoya vermeden önce beni haberdar ederseniz sevinirim.İlginize teşekkürler

Eski 19-10-2008, 21:09   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Mantarın (balığın) resmi hariç tüm bilgiler burada.

Bİraz da aşağıdaki link te çayı ile ilgili bilgiler var..Ayrıca resim de var.
http://www.kombu.de/turkey-1.htm

mustafakazar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2009, 15:31   #25
Ağaç Dostu

siboş's Avatar

Çay olarak bilyorm ama ben içmek için aramıyorm,elden ele gezmiş,yavrulamış,herkesin dileğine nail olmuş olsun istiyorm.
Ha bulamazsam zaten bunu deneyeceğim ama denesem bile bu bu özelllikteki kambuçayı yine de isterim

Eski 23-04-2009, 17:17   #26
Ağaç Dostu

kasap.94's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2008
Galeri: 6
Sevgili ağaçlar net üyeleri bende kombuçya mantarını merak ettim temini mümkünse edinmek istiyorum. İlgilenenlere teşekkürederim.

Düzenleyen kasap.94 : 01-02-2010 saat 15:49
kasap.94 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 23:06   #27
Ağaç Dostu

talar_'s Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Ben de hatırlıyorum. Annem ve arkadaşları ona 'filomena' diyordu. Ona özel çay demleyip, onu besliyorduk. Elimi süremiyordum ona. Hem korkuyor hem de iğreniyordum. Garip kokulu bir deniz anasına benziyordu. Yavrulayınca dileğimiz tutsun diye yavrusunu bir başkasına verdik. Anneyi de kuruttuk. Yıllardır da kimsede görmedim duymadım. Tekrar ortaya çıkarsa ben de mutlaka isterim.

talar_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 10:14   #28
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Daha ayrıntılı bilgi için:

http://www.agaclar.net/forum/showthr...kombu+%E7ay%FD

Kombu Çayı (Kombucha)

Eski 09-10-2009, 10:45   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-11-2008
Merhaba dostlar anlattıklarınız şey kombu çayı ve kültürü ben bu çayı 1980 yılında annemin vasıtası ilen her sabah açkarnına 1 çay bardağı içirirdi 3 aysonra faydasını gördükten sonra 1993 yıllara kadar içmedim o yıllarda TV de vatandaşın biri haber programında benim yıllar önce kullandığım kombu çayını cam kavanozda masanın üstünde görünce çok heyecanlandım ben polise kili idim çok faydasını görmüştüm vatandaş mide kanseri olduğunu artık umutların bittiğini ölmesinin beklendiğini hasta hanede vefaat etmesi için doktorlar babasına söylediğini babasının da evde vefa etmesini SÖYLEYİP DİYARBAKIR, deki hasta haneden köyüne götürüldüğünü söylüyor ben ise dahada çok heyecanlanıyorum köyünde birisi belki iyi gelir diye kombu çayının suyundan içirmeye başlıyorlar 1 hafta sonra kanamasının durduğunu iştahının yerine geldiğini söylüyor hatta diyor ki mezarım bile hazırlanmıştı diyor sonuç işte buradayım diyordu spikere TÜRKİYE tanısın bu ilacı diyor ondan sonra ben bir daha bırakmamak kaydı ile 20 yıldan fazladır kullanıyorum kombu çayını benim de çok başarılı sonuçlarını gördüğüm hastalıklar var mesela kızım çok kekeliyordu vede çok zayıftı sık sık hasta oluyordu ona kombu çayı içirmeye başladım bir süre sonra kekemeliğinin geçtiğini sık sık hasta olmadığını gördüm büyük oğlumun yüzünde çillerini yok olduğunu eşimin kabızlık probleminin artık olmadığını mide rahatsızlığı vardı ve kombu çayı içiremiyordum bir gün mide ağrısı dayanılmaz hale gelmişti zorla 1 su bardağı kombu çayını içirdim sizleri temin ederim ki 5 dk içersinde ağrısının geçtiğini gördüm kanser vakalarında çok başarılı sonuçlar alındığını gördüm uzun lafın kısası bu kombu çayı müthiş bir şey bence herkesin kullanmasını isterim çünkü daha yan etkisine rastlanmamış vede dünyanın %70 bu kombu çayını kullanıyor daha ayrıntılı bilgi istersaniz temin etmek isterseniz 05335693141 HASAN ALİ ZURNACI araya bilir mail atabilirsiniz
http://www.turkish-media.com/forum/b...showentry=3426
http://www.youtube.com/watch?v=vA8qMI6UOD0

Düzenleyen kombu : 09-10-2009 saat 18:11
kombu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2009, 12:43   #30
Yeni Üye

ragger's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2009
cok ilginci bi konu yaw bende ilk kez duyuyorumm biraz daha bilgi edindikden sonra belki bende arıyım almaya calışırım

ragger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024