agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-07-2010, 21:46   #1
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Botanik Bahçesi Oluşturmak

Yurtdışında örnekleri olan büyük botanik bahçelerinden (Royal Botanic Garden, Cambridge Botanic Garden vb.) Türkiye ' de de oluşturulması için nasıl bir yol izlenmeli, kim yapmalı, nasıl yapmalı, ne kadar alana yapılmalı, ne gibi özellikleri olmalı, hangi bölgede kurulmalı gibi çok geniş kapsamı olan sorulara ayrıntılı cevap bularak küçük de olsa bir fizibilite çalışması niteliğinde ileriye yönelik olarak kullanılabilecek bilgileri burada paylaşmak, hazırlamak beyin fırtınası oluşturmak mümkün olabilir mi acaba?

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 21:05   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba
Açtığınız bölümün, tecrubesi olan birisi olarak ilgi ile takip edeceğim, yazılacakları ve gerçek botanik bahçesi yapılanması için gerekli işlemlerin prosedürü basit..! Saygılarımla...

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2010, 22:51   #3
-

Bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Eski 19-07-2010, 11:02   #4
-

Fazla ilgilenen yok sanırım...En başından başlayalım o zaman, böyle bir park nereye ve neden kurulmalı sorularına cevap verebilecek olan var mı?

Eski 29-07-2010, 21:30   #5
Yeni Üye

namly's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Botoanik bahcesi Ülkemizde Genlede Belediyeler falan kuruyor bunları Bence Özel işletmeçiler tekeline Alırlarsa Daha İlgi çekiçi Görüntüler ortaya cıkar. ****** Bunun yanında para patronlarının Kuracagı Gibi sadece kazanca yönelik olmamalı Bu konuda Beli bilgi birikimine Sahip Bitki Ustaları Uğraşmaları Geenlerde Hocama Hocam Botanik bahcesi Neden yapmayı düşünmüyorsunuz dedim Ben belediyemiyim Cevabını aldım Düşünün artık Botanik bahcesini Belediye temsil ediyorsa O bahce aile parkı olmaktan ileri gidemiyecek demektir..

namly Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2010, 07:52   #6
-

Konuyu biraz daha daraltayım.Kurulabilecek olsa nerede (hangi ilde veya bölgede) kurulabilir?

Eski 18-08-2010, 11:22   #7
-

Büyüklüğü ne kadar olmalı?

Eski 18-08-2010, 11:54   #8
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Bence böyle bir botanik bahçesi mikro iklim kuşaklarının görüldüğü bir bölgede kurulursa başarılı olur.hem yüksek dağlarının olması hem de sahilinde kışdonlarının görülmemesi sebebiyle sanırım Antalya bu iş için uygun olabilir.

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2010, 23:36   #9
-

Büyüklüğü en az 100 dönüm olmalı sanırım...

Eski 25-01-2011, 15:52   #10
-

Giriş Tarihi: 24-01-2011
Bu botanik bahçesinde endemik türlere de yer verilmesi gerektiğine inanıyorum.
Zira birçok tür yok olması tehlikesi ile karşı karşıya.

drizz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2011, 22:43   #11
Ağaç Dostu

Özel botanik bahçesi kurmak ve yönetmek bilimsel bilginin yanında maddi kaynakta gerektirir.

Bunun dışında ülkemizde botanik bahçe kurulumu için bir prosedür yoktur, yalnızca kurulacak alanın sınırlarının koruma amaçlı çevrili olması, bahçede bulunan bitki türlerinin secereli kayıtlarının olması, tüm bitkilerin Latince, Türkçe açıklamalı bilgilerinin etiketlerde belirtilmesi gereklidir, bilinçli bakım ve türlerin korunması için çaba sarfedecek elemanların ve akademik bilgi sahibi ehil kişilerin desteklemesi gerekir.

.......Botanik bahçesi deyince botanik bahçesi olunmuyor.

Ciddi bu işe gönül verecek, benlik duydusundan arınıp yalnızca paylaşımcı bir ruha sahip ve maddi açıdan sıkıntıya düşmeyecek müteşebbis insanlara akademik kapılar sonuna kadar açıktır.

Eski 08-03-2011, 22:30   #12
Ağaç Dostu

Samimi olarak botanik bahçe kurmak isteyen doğa dostları bilmeli ki, akademik kapılar, sivil toplum örgütleri (Tema, NGBB) gibi, bilgilerini ve elinde bulunan fazla bitki türlerini paylaşmaktan mutluluk duyacaklardır.

Hatta, taktir, teşekkür plaketi karşılığında özel firmalarında desteğini almak mümkündür.

Eski 18-06-2014, 23:20   #13
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Bu konuyu bende kendi kapsamımda düşünüyorum. İklim şartlarına göre hazırlanacak olan 3-4 bölümden oluşan ayrıca çok aşırı ( 100 dönüm ) olmayan bir bahçe yapacağım. Bunu zaman gösterecek, ancak şuan diyebilirim ki Türkiyede kimsede olmayan bitkiler bende mevut ve doğal ortamlarını yaratabildim. Belki yıllar alacak. Ama en sonunda bu rüyamı gerçekleştireceğim.

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2015, 22:14   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2014
Arkadaşlar merhaba, birşey merak ettim bazı sitelerde satılan ağaçların yanında SCI 100/150 veya SRP 30/60 gibi ibareler var bunların anlamınu bilen varmıdır acaba?

gokalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2016, 22:30   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bursevi Mesajı Göster
Yurtdışında örnekleri olan büyük botanik bahçelerinden (Royal Botanic Garden, Cambridge Botanic Garden vb.) Türkiye ' de de oluşturulması için nasıl bir yol izlenmeli, kim yapmalı, nasıl yapmalı, ne kadar alana yapılmalı, ne gibi özellikleri olmalı, hangi bölgede kurulmalı gibi çok geniş kapsamı olan sorulara ayrıntılı cevap bularak küçük de olsa bir fizibilite çalışması niteliğinde ileriye yönelik olarak kullanılabilecek bilgileri burada paylaşmak, hazırlamak beyin fırtınası oluşturmak mümkün olabilir mi acaba?
Üzerinden o kadar çok yıl geçmiş ki... Yinede sormak istiyorum. Ben ciddi ciddi botanik bahçesi kurmayı düşünüyorum. Aslında aklımda iki proje var. Benim için ağır basan botanik bahçesi. İçinde seraların özel koleksiyonların olduğu, ağaçlık alanlarla çiçekli alanların uyum içinde olduğu, 4 mevsim çiçeklenmenin olabileceği bir botanik bahçesi hayalim var. Belki büyük bir alan üzerine kurmam mümkün olmayabilir. Bununla ilgili devletin bazı imkanlarını zorlamayı düşünüyorum. Bu konuda verilen destekleri araştırıyorum. Sizin bu konudaki bilgilerinizden yararlanmak isterim. Elbette paylaşmak isterseniz...

hatcik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024