agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-07-2008, 10:43   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2008
sülfirik asit hakkında

arkadşlar sert kabuklu tohumların çatlaması için kullanılan seyreltilmiş sülfirik asit nasıl kullanılır tohum ne kadar asitte kalmalı ve bu asiti nereden temin edebiliriz benim elimde ardıç tohumları var ve çimlendiremiyorum bu uygulama hakkında bilgi verebilirmisiniz

sinn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 11:42   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ardıcın asitle muamaleden daha büyük çimlenme sorunları var. Bu konuda önemli aşamalar kaydeden kurumlarıımz var. Ardıcı fidan olarak alması en uygun.

Diğer tohular için, kimyasal malzeme satan yerlerde asit bulabilirsiniz.
Forumda nasıl kullanılacağına dair bilgiler olacaktı.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 14:10   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Benzinciden satın alacağınız " araba aküsü suyu" sülfirik asidin sudaki % 5 lik çözeltisidir. bir de başka işlerde ütüde v.d. lerde kullanılmak üzere saf su da akü suyu adı ile satılabilinir. bu konunuya dikkat edin. Burdaki kullanımınız için bu % 5 lik sülfirik asid çözeltisi fazla seyreltik ise mümkünse havadar bir ortamda buharlaştırabilirsiniz fazla hızlı fokurdatarak kaynatmayınn şayet dumanları beyazlaştıysa çözeltiniz bayağı bir derişik oranlara varmıştır demek.
metal tencerede kaynatamıyacağınız buharını solumayıp solutmamanız gerkiğini hatta bu işlemleri asgari güven tedbirlerini alarak yapmanızın de çevrenizdekiler için de çok öenmli olduğunu hatırlatırım.
belki biliyorsunuzdur ancak burası umuma açık bir forum okuyanların bu işe kalkışmamasını tafsiye ederim.en basidinden kaynarken etrafa sıçrıyan minicik bir daması elbisenizi deler. cilde gelse thariş eder kızartıt kaşındırır aşındırır yakar. göze gelirse olabilecekleri telafuz etmek dahi istemiyorum.
Plastik eldiven plastik **** kauçuk önlük vede en önemlisi koruyucu gözlük takın...

Asitlerle evde çalışılmamalı
yapılıyor is deeldiven koruyucu gözlük kullanılmalı şişeleriplastik bir kovada taşınmalıdır.

tuz ruhunun da bence evde işi yok. çamaşır suyunun da ama zaten bu koyu da bana soran yok

saygılar

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2008, 21:27   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2007
Galeri: 56
Selluka tohumunu %1o luk sülfürikasit ile 15 dakika muamele edip ektim. Zımparalama yapmadım. İki adet tohumla çalıştım, tohumların biri çimlendi diğeri çimlenmedi. Selluka şu anda 1,5 m boyunda ve sağlığı da iyi. Sülfürikasit ile çalışırken hiçbir zaman asit üzerine su dökülmez. Suya asit ilave edilir. Asit üzerine su döküldüğünde exoterm reaksiyon oluşur ve su kaynama noktasına ulaşarak etrafa sıçrayarak kazalara neden olabilir. Özellikle konsantre(derişik) sülfirikasit ile çalışmada. Fiatı en ucuz asitlerden biri. Tahminnen fiatı şu anda 50 YKŞ/kg. Kimyasal madde satan veya tekstil maddeleri satan dükkanlardan alabilirsiniz. Size en yakın Uşak Denizli. Sülfürikasit metal kaplarda saklanmaz. Cam veya kaliteli plastik. Pet (su şişeleri) şişeler kesinlikle kullanılmaz. Çünkü poliesterin etkilendiği tek asit sülfürikasittir.

Sergüzen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 19:28   #5
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
Sulfurik asit içinde tutma biraz beceri ve asit konsantrasyonun tam olmasını gerektirir.Bence siz asit yerine tohum kabuklarını ince bir zımpara kağıdının içinde ovalamak daha iyi sonuç verir.Tabi tohumlar elle tutulacak büyüklükte ise.selamlarımla....

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 08:58   #6
Ağaç Dostu

syıldıran's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2008
Merhabalar ,
Şöyle bir fikrim var , sülfirik asit yerine hümik asit kullanılsa daha iyi olmaz mı ? Hem tehlikesiz olur diye düşünüyorum. Bu benim acizane bir fikrim. Konunun uzmanı arkadaşlar daha iyi bilirler. Selamlar . .

syıldıran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 10:14   #7
Ağaç Dostu

idris şenol's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2009
DÜZELTME
AKÜNÜN içersinde sülfürik asit deyil hidroklorik asit mevcuttur
sülfürik asit ile iş yerinde çalışıyorum %98 lik saf sülfürk asit çok tehlikerli
not sülfürik asit veye hidroklorik asit göze kaçması esnesında 15 dakka bol suyla yıkayıp sağlık kuruşuna gidin unutmayın 15 dakka temiz suyla

idris şenol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 10:46   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi idris şenol Mesajı Göster
DÜZELTME
AKÜNÜN içersinde sülfürik asit deyil hidroklorik asit mevcuttur
sülfürik asit ile iş yerinde çalışıyorum %98 lik saf sülfürk asit çok tehlikerli
not sülfürik asit veye hidroklorik asit göze kaçması esnesında 15 dakka bol suyla yıkayıp sağlık kuruşuna gidin unutmayın 15 dakka temiz suyla
Akünün içindeki su % 5 lik hydrochlorik asit mi? Yani tuz ruhu mu?
Emin misiniz?

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2010, 00:27   #9
Ağaç Dostu

birgaripyolcu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-04-2009
hayır canım akulerde kullanılan asit sülfurik asittir.

birgaripyolcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024