agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-01-2012, 21:16   #781
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Armillaria bizim hiç hoşlanmadığımız hatta korktuğumuz bir mantardır. Maalesef mücadelesi de çok zor. Bütün bahçeniz elden çıkabilir. Meyve ağaçlarının neredeyse tamamını kurutur, zeytini de öyle. agaclar.net - Armillaria kök çürüklüğü hastalığı başlığında sitemizde mücadele yöntemlerini bulacaksınız. Bakanlığın teknik talimatıdır. Kolay gelsin, işiniz zor.

Diğer hastalıkların hemen tümüyle ilgili bilgiyi mücadele başlığımızda bulacaksınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 20-01-2012, 21:27   #782
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
bir gence yardım

Merhaba Mine hanım,
Size 2 tane sorum olacaktı.
1)Gliricidia sepium - Madre de cacao tohumlarını yetiştirdim ve şu an 5.ayımızdayız.Ancak bir tane sağlıklı mı sağlıklı bol yapraklı bir tanesi sanki bıçak kesmiş gibi ikiye bölünmüş.Anneme sorduğumda "Bu çok profesyonel ancak bitkinin kendisi böyle birşey yapabilir" deyince ben de bu sorunun derinine inmek istedim çünkü bir kaç tane filizi de kaybetmek istemiyorum.Dengeye bağlanamayacak kadar küçük filizlerim bu arada.Ayrıca filizin gövde kısmı toprağa ekili durumda,beyazlamaya başladı.Bir de bütün bitkilerin altı kalın ve bir renk farkı var ancak üstü yemyeşil.

2) Amerikadan getirttiğim Jaboticaba filizleri sağsalim ulaştı eve 30 günün sonunda.Dalını biraz eşeledik ve yeşil,hala canlı anlayacağınız.Ancak bir tanesinin yapraklarında siyahlamalar mevcut ancak tamamını kapsamıyor,diğerinde ise yaprakların çoğu yeşil.Öğrendiğim kadarıyla bitkiler 1 yıllık.

Bu iki bitkiyi korumak için ne yapmalıyım ? Ne derseniz yapmaya hazırım .Gliricidia sepiumların 5 tanesi bir arada duruyor ancak ayırıyım mı ayırmayım mı bilemedim daha çok otsular çünkü ancak zaten birisi var ki boydan aldı başını gidiyor.Ona birşey olursa bitmiş demektir bu iş o yüzden yardımınız çok önemli benim için.

Sonradan eklenen not:Mine hanım,biraz önce diğer mesajınızı ancak görmüş oldum;çok ama çok teşekkür ederim.Bir gelişme yaşayamadım maalesef,bir de bitkilere haftalık su veriyorum ancak bazı bitkilerin yaprakları büzüşüyor.Bir de en büyük olanın bazı yapraklarında minicik ısırılmalar mevcut.Bir de ölümün eşiğine gelecek bitkiler için kurtarma tavsiyesi verirseniz memnun kalırım.
Sevgiler saygılar

Charlaux Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-01-2012, 22:09   #783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2012
Merb Mine Hanım Benim köyüm giresunda iğne yapraklı ladin ağaçlarının bittiği çok az bodur gürgenlerin olduğu yükseklikte bir yerdedir. Meyve olarak sadece erik ağacı var oda aşısız ham erik. Yöre insanı fakir o erikten epey nasipleniyor.reçel komposto yapıyor.Ancak toprak killi toprak değil. Erik ağacını çoğaltamıyoruz. Çekirdeğinden çok ektim olmadı .dalından ektim olmadı arsız bir meyve değil. Ama bazen bakıyorsunuz erik ağaçlarından 100 metre ötede kendiliğinden yetişiyor.Ben bu erik ağaçlarını çoğaltmak için hangi mevsimde ne gibi bir işlem yapmalıyım.kışın 5 ay kar altında kalan bir bölge. ayrıca hangi meyve ağaçlarını diksem bu bölgede yetişir. teşekkürler.

Düzenleyen azerr : 04-02-2012 saat 21:53
azerr Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-01-2012, 19:14   #784
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-01-2012
oncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım acemiyim doğal olarak limonla ilgili baya bi konuyu tamamen okudum, yenı aldığım limon ağacımla ilgili sorularım olacak
fotograflarını ekleyeceğim

- Sizce bir sorun görünüyormu? Ağacımın cinsi konusunda aydınlatırsanız sevinirim.
- Bu ağacı bana yediveren diye verdiler, bana biraz uzun geldi yaklaşık 120 cm son yapragına kadar, saksı hariç, budamalımıyım? evet ise nasıl yapıcam

hastalıklara kırmızı orumcege karsı ne onerırsınız

-ne zaman dışarı almalıyım, suanda havalar 2-10 derece arası seyrediyor, çiçek açması ne zaman olur tahminen, doğal koyun gübresi aldım kullanmalımıyım, nasıl kullanıcam

Saksım kazık kök bu ağaç için yeterince derinmidir?yerden yuksekliği 27 cm sadece saksımın.

Eklenen Resimler

akalay Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-02-2012, 17:11   #785
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-07-2011
Mine Hanım,

Benjaminde beyaz küf gibi larvalar ve bal dökmüş gibi yapışkanlıklar mevcut. Bu yaprak biti midir? Hangi ilacı ve nasıl bir tedavi önerirsiniz?

ayrıca http://www.rentabilities.com/images/...1304232979.jpg bu bitkinin daha kalın gövde ve yapraklısından var. saksısında daha önce mantar çıkmıştı. temizlemiştim. şimdiyse alt yapraklardan başlayarak yumuşayıp kurumaya başladı.

lütfen yardımcı olun

kentia Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-02-2012, 14:51   #786
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Işıksız çok zor, ama bir bitkisel aydınlatma sağlarsanız herşey mümkün. Tohum ekme imkanınız varsa maydonoz roka vs.yeşilliklerin hepsini ekebilirsiniz. Saksıda biber yetiştirmeyi sürdürebilirsiniz. Ada çayı, biberiye, reyhan, mercan köşk gibi mutfakta kullancağınız bitkilerden de edinebilirsiniz. Domatesi kışın da yetiştirmeniz mümkün. Soğan ve sarımsağı da unutmayın. Daha fazlası için yer gerek
cok tesekkur ederim bilgiler icin...

o kadar cok secenek vermissiniz ki kafam karisti..peki hangisi daha kolay ve garanti olur...ben direkt onu deneyim

bitkisel aydinlatma icin bir oneriniz var mi? marka vs gibi....

saygilar...

Basar Bolukbas Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 14-02-2012, 00:27   #787
Ağaçsever

venus_absolute's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Galeri: 1
Eskiden kömürlük olan yere uygun bitkiler

Mine Hanım merhaba,

Evimizin arkasında eskiden kömürlük varmış. Oranın toprağı çok kötü. Taşlı, kayalı, kışın bazı yerlerde su çok birikiyor. Orayı örtmek için hangi çok yıllık çiçek açan bitkileri (veya öyle bir lüksüm yoksa ot tarzında birşey) tavsiye edebilirsiniz? Sarmaşık olarak da birşey önerebilirseniz çok güzel olur. Bu yer tam bahçemizin köşesinde. Köşeyi oluşturan duvarlar da oldukça yüksekler ve çıplaklar. Teşekkür ederim.

venus_absolute Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-02-2012, 12:38   #788
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-10-2011
İyi günler Mine hanım benim sorunum evdeki çiçekler iyi gelişsin diye ablam hayvansal gübre kullanmış bu yüzden de sineklenme sorunu olmuş bu sinekleri nasıl giderebiliriz nasıl ortadan kaldırabiliriz .Bilgi verirseniz teşekkür ederim .Saygılarımla iyi günler dilerim.

mmanager Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2012, 18:30   #789
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012

bu zararlı kaktüste meydana geldi bilgisi olan var mı??

ferba266 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2012, 18:33   #790
Ağaçsever

ferba266's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2012
Bu da başka bir fotoğraf bu zararlı aktif uçuş yeteneğine sahip .beygaz saydam bir böcek galiba bemisia tabaci(beyaz sinek) e de çok benziyo. ilk başlarrda unlu bit diye benzettim sonra başka birşey olabileceğini düşündüm.

ferba266 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-03-2012, 01:55   #791
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
...bitkilere haftalık su veriyorum ancak bazı bitkilerin yaprakları büzüşüyor.Bir de en büyük olanın bazı yapraklarında minicik ısırılmalar mevcut.Bir de ölümün eşiğine gelecek bitkiler için kurtarma tavsiyesi verirseniz memnun kalırım...
Yapraklarda büzüşmeden kastınızı tam olarak anlayamadım. Minik ısırılma varsa zararlı mevcuttur. Hayati boyutta değilse sorun yok. İlla ilaç kullanmak gerekmez. Ölümün eşiğindeki bitkiler için genelde tek tip bir reçete yok, sebebe yönelik uygulamalar olabilir, ama aspirinli su solüsyonu, oksijenli su, deniz yosunu benim genel tedbirlerim.

Eski 03-03-2012, 02:01   #792
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi azerr Mesajı Göster
Merb Mine Hanım Benim köyüm giresunda iğne yapraklı ladin ağaçlarının bittiği çok az bodur gürgenlerin olduğu yükseklikte bir yerdedir. Meyve olarak sadece erik ağacı var oda aşısız ham erik. Yöre insanı fakir o erikten epey nasipleniyor.reçel komposto yapıyor.Ancak toprak killi toprak değil. Erik ağacını çoğaltamıyoruz. Çekirdeğinden çok ektim olmadı .dalından ektim olmadı arsız bir meyve değil. Ama bazen bakıyorsunuz erik ağaçlarından 100 metre ötede kendiliğinden yetişiyor.Ben bu erik ağaçlarını çoğaltmak için hangi mevsimde ne gibi bir işlem yapmalıyım.kışın 5 ay kar altında kalan bir bölge. ayrıca hangi meyve ağaçlarını diksem bu bölgede yetişir. teşekkürler.
Bu eriği aşı ile üretmeyi denediniz mi? Yörenizin iklimine ve toprak yapısına çok hakim değilim, ama karayemiş, elma, kestane ve ceviz olabilir diye düşünüyorum.

Eski 03-03-2012, 02:07   #793
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akalay Mesajı Göster
oncelikle merhaba, aranıza yeni katıldım acemiyim doğal olarak limonla ilgili baya bi konuyu tamamen okudum, yenı aldığım limon ağacımla ilgili sorularım olacak
fotograflarını ekleyeceğim

- Sizce bir sorun görünüyormu? Ağacımın cinsi konusunda aydınlatırsanız sevinirim.
- Bu ağacı bana yediveren diye verdiler, bana biraz uzun geldi yaklaşık 120 cm son yapragına kadar, saksı hariç, budamalımıyım? evet ise nasıl yapıcam

hastalıklara kırmızı orumcege karsı ne onerırsınız

-ne zaman dışarı almalıyım, suanda havalar 2-10 derece arası seyrediyor, çiçek açması ne zaman olur tahminen, doğal koyun gübresi aldım kullanmalımıyım, nasıl kullanıcam

Saksım kazık kök bu ağaç için yeterince derinmidir?yerden yuksekliği 27 cm sadece saksımın.
Saksınız elbette bir ağaç için yeterli büyüklükte değil. Fotoğraf çeşidi doğru tarif için yeterli bilgi vermiyor.

Kırmızı örümcek için yazlık yağ öncelikli önerim.

Şu anda şekil budaması için henüz küçük. Önce biraz serpilip dal yapısı oluşturacak hale gelmesi gerek.

Havalar + 10 derecenin üzerine çıkınca dışarı alın. Koyun gübresini de daha büyük bir saksıya alırken harcına karıştırın.

Eski 03-03-2012, 02:16   #794
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kentia Mesajı Göster
Mine Hanım,

Benjaminde beyaz küf gibi larvalar ve bal dökmüş gibi yapışkanlıklar mevcut. Bu yaprak biti midir? Hangi ilacı ve nasıl bir tedavi önerirsiniz?

ayrıca http://www.rentabilities.com/images/...1304232979.jpg bu bitkinin daha kalın gövde ve yapraklısından var. saksısında daha önce mantar çıkmıştı. temizlemiştim. şimdiyse alt yapraklardan başlayarak yumuşayıp kurumaya başladı.
Pamuklu bit ve fumajin sorunu var sanırım. Mücadelesi çok kolay değil. Yazlık yağ benjaminde güzel sonuç veriyor. Arap sabunu ve zeytinyağı tarifini bitkisel ilaçlar listesinden bulup kullanın ama 4-5 uygulama yapmanız gerek.

Fotoğraftaki bitki drasena. Daha kalını dediğinize göre Dracena massengena olsa gerek. Odunu yumuşadıysa fazla yapacak birşey yok. Tek ihtimal sağla yerine kadar bulup kesin ve üzerini aşı macunu ile kapayın yeniden sürebilme şansı olur. Ama mutlaka bir fungusit uygulamsı da şart. En kötü şartlarda oksijenli su uygulayın.

Eski 03-03-2012, 02:30   #795
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus_absolute Mesajı Göster
Mine Hanım merhaba,

Evimizin arkasında eskiden kömürlük varmış. Oranın toprağı çok kötü. Taşlı, kayalı, kışın bazı yerlerde su çok birikiyor. Orayı örtmek için hangi çok yıllık çiçek açan bitkileri (veya öyle bir lüksüm yoksa ot tarzında birşey) tavsiye edebilirsiniz? Sarmaşık olarak da birşey önerebilirseniz çok güzel olur. Bu yer tam bahçemizin köşesinde. Köşeyi oluşturan duvarlar da oldukça yüksekler ve çıplaklar. Teşekkür ederim.
Bir fotoğraf yollar mısınız, bir de ışık durumu hakkında bilgi vermenizi rica edeyim.

Eski 03-03-2012, 02:41   #796
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mmanager Mesajı Göster
İyi günler Mine hanım benim sorunum evdeki çiçekler iyi gelişsin diye ablam hayvansal gübre kullanmış bu yüzden de sineklenme sorunu olmuş bu sinekleri nasıl giderebiliriz nasıl ortadan kaldırabiliriz .Bilgi verirseniz teşekkür ederim .Saygılarımla iyi günler dilerim.
Bu sineklerle mücadele kolay değil. Kompostlanmamış gübre kullanmanın getirdiği sorunlardan biri bu. Sarı yapışkan tuzak en basit ve kimyasal kullanmadan yapabileceğiniz mücadele uygulaması. Ziraatçilerden bulabilirsiniz.

Eski 03-03-2012, 03:03   #797
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi süleymanizmir
... Ben izmir-bucada 4.cü katta oturan bir bitki meraklısıyım.geniş terasımda bolca çiçek var.ancak bunlar yıllardır aynı saksıda duruyor.hanım zamanını burada geçiriyor desek yalan olmaz,sizden ricam bu saksılardaki toprağı nasıl güçlendirebilirim?Kemeraltında çalıştığım için buradaki ziraatçiden 20.20.20 + iz element bir paket satın aldım.tarife göre 1 litre suya 1 çay kaşığı karıştırıp saksı büyüklüğüne göre 1-2 çay bardağı toprağına dökmeliymişim.Sizce bunu şimdimi yapayım.Yoksa tüm saksıları boşaltıp koyun veya inek gübresi ile karıştırıp yenidenmi doldurayım...
Kemeraltına yeniden gittiğinizde 4 Mevsim Zİraat veya Taneli Ziraat' e uğrayın. HepYeşil Kompost veya HepYeşil saksı harcı alın. Toprağınızı yarı yarıya bununla karıştın ve saksıları bu harçla doldurup bitkileri dikin. Mart 15 itibariyle de aldığınız gübreyi saksılara vermeye başlayın. 15 günde bir vereceksiniz asaksıyı gübreli suyla sulayın.

Eski topraklarınız kullanmadan önce Agaclar.net E-Dergi Mart 2007 başlığında derginin eski sayılarında saksı değiştirme ve hijyen konulu iki yazım var onları okuyun. Eski toprağınızı hijyen yazsında anlattığım şekilde kullanıma hazır hale getirin.

Ahu_E beğendi.
Eski 05-03-2012, 12:24   #798
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Metal saksılara dikilen çiçeklerde sorun yaşayabilirmiyiz.Bunların tabanında tahliye deliği olmuyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 06-03-2012, 00:43   #799
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Tahliye deliği olmayan her saksıda sorun yaşarsınız. Metal saksıda ise dışmekanda su tahliyesinden başka sorunlar da yaşanabilir. Metal bir saksı toprak bir saksıya göre ısıyı daha fazla iletir. Don olan bir havada metal saksıdaki bitki ölümcül zarar görür. Bir de tahliye deliği yoksa ve saksı harcı ıslaksa kurtulma şansı olmaz.

Eski 09-03-2012, 23:32   #800
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba Mine hanım,
Gliricidialarımda yaşadığım sorunlar var size kısaca özetleyeyim.
1) Gövdenin üstü beyaz tüylerle kaplı ancak bunun bitkiye zararını görmedim,bir hastalık olduğundan şüpheliyim.
2)beyaz,nokta şeklinde bazı canlılar beliriyor
3)bazı yapraklar yeşil/sarı formasyonunu alıyor

Bunun dışında bitki büyümesini gerçekleştiriyor,yeni yapraklar çıkarıyor vs.Oksijenli suyla besleme işlemlerini gerçekleştiriyorum ama bu zararlılar için zararsız bir karışım önerebilir misiniz? Fotoğrafların kalitesi çok düşük,bu yüzden koymuyorum.

Charlaux Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-03-2012, 16:02   #801
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Sn Mine hocam elimde daha önce sizden onay aldığım kompost için uygundur dediğiniz talaşlar mevcut. Kompost yapımı için talaşa ilave edebileceğim maddeler pazar atıkları (marul, lahana kabuğu, karnıbahar kabuğu) gibi ekleyebileceğim materyaller mevcut. Kompostlaşma tamamlandığında daha çok toprak sıkıntısı olduğundan dolayı toprak yerine ekim dikim için kullanacağım. Bu sebepten dolayı içerdiği besin çok fazla önem teşkil etmiyor sıvı takviyelerle harcı zenginleştirebilirim.

Sorun olarak talaşı ne kadar yeşil maddeleri ne kadar kullanacağım ve bu verdiğiniz ölçüler hacim olarak mı kütle olarak mı geçerli ? Ve katmanlar tam olarak nasıl oluşturulacak ? Şimdiden teşekkürler Saygılar

Mete Tiren Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-03-2012, 12:11   #802
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Mine hanım iyi günler. yaklaşık 20 yaşındaki ceviz ağacımızın kuruduğunu foruma yazdım ama mantıklı bir cevap alamadım. oraya yazdığım yazıyı aynen buraya da kopyalayacağım. bu arada Emine Akman hanım da aynı dertten şikayetçiymiş onun cevabını da buraya kopyalıyorum. o da size danışmamı rica etmiş mesajında. bu benim yazım;

"Benim 15 yaşında cevizlerimden biri tamamen öldü diğeri ise zar zor tekrar dirildi. gövdesinde liken gibi sararma oluyor fotolarda var, dallarında da oluyor sonra ölüyor ya da ölürken sararıyor anlamadık. köyde büyük cevizler bile bu şekilde öldü ve ölüyor. bu bir hastalık mı. ölünün de dirilenin de fotolarını yolluyorum. onu tekrar tam sağlıklı yapmak için ne yapmak lazım."

fotoğraflar;

bunlar ölenin;
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2-img_0004.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2-img_0005.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2-img_0007.jpg
View image: IMG 0004
View image: IMG 0005
View image: IMG 0007

bunlar ise kötü durumda olana ait;
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2-img_0001.jpg
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2-img_0003.jpg
View image: IMG 0001
View image: IMG 0003
View image: IMG 0002

altta ise Emine hanımın cevabı var;
"Sevgili Junior, sizdeki problemin aynısını biz de yaşıyoruz. Babamın uzun yıllardır baktığı, cevizlerinde de aynı şey oldu. ceviz hastalıları ile yazılan hiç bir şeyde sizde gördğüm şeyi görmedim o yüzden başımıza gelen şeyin bir hastalık olamayacağını düşünüyorum.

Amcam da babam da bahçelerinde ceviz yetiştirdi bizim bahçenin karşı taraflarındaki komşularda ceviz yetiştiriyorlar Böyle düşünmemin bir neeni de şu: amcam ile babam 14 dönüme yakın bahçeyi beraber kullanıyorlar, kendi taraflarını da çitle değil de aradan bir ırmak kazarak ayırmışlar,aynı bahçede bu ırmak sayesinde herkes kendi tarafını biliyor vebu 14 dönümlük bahçe 3 parçalı. Yani bahçenin 3 te 1'i köyün aşağısında, 3'te 1'i evin üstünde kalan kısmı da ortabahçenin çapraz yukarısında.

Bu kadar ayrıntılı anlatmamın nedeni ise bizim ağaçlardaki kuruma önce alt kısımdaki cevizbahçesinin sadece bizim tarafında oldu, ilk sene aşılı cevizler misket kadar küçük ürün verdi, sonraki yıl tamamen kurudu.Ama ne amcamın tarafındakilere ne de yan komşunun bahçesine hiç bir şey olmadı.
Geçen sene de evin üstündeki ortadaki bahçede aynı şey oldu. İşin garip kısmı bu kez kurumanın olduğu geçen yıldan önceki yılda o bahçeden çok iyi ürün almıştık yani hiç bir astalık belirtisi olmadan.

Daha da ilginç ola geçen sene bahçemizde ağaçlar ürün vermiş,minik cevizler dallarında ama ne olmuşsa ağaç meyvesini verdikten sonra bir anda olmuş, ağaçta yaprak namına birşey kalmamış,, zavallı minik meyveler haricinde sizinkiler gibi kupkuru. Garip olan bu bahçede de hastalığın veya sayın Ligistrumm'un dediği gibi geçirimsiz tabakanın yanlızca bizim ağaçlara denk gelmesi. 1 metre ötedeki amcamın veya yan komşunun cevizlerinin başına böyle bir şey gelmemesi. Hal böyle olunca babam 3.üstteki bahçenin başına daha bir şey gelmeden satmaya karar verdi.
Kimse anlamadı bu nedir. Ben foruma resim yükleyemiyorum ama sizinle aynı dertten muzdaribim aynı soruyu Bir Bilene Soralım kısmında Mine Pakkaner'e de sorabilirmisiniz onun vereceği cevabı merak ediyorum"

junior Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-03-2012, 09:39   #803
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Sayın Junior hastalığınız odun çürüklüğü mantarına benziyor. Hemen o ölü ağacı sökün, hiç kök bırakmayın yakın, çukurunu da açık bırakıp, hem çukuru, hem de çevresinde geniş bir alanı göztaşı ile sulayın. Fitopatoloji veya mikoloji uzmanı değilim, ancak sorunun ciddi olduğunu görüyorum. Mutlaka ve acilen bir tarım teşkilatıyla görüşün.

Eski 13-03-2012, 09:53   #804
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hepgül Mesajı Göster
Mine Hanım iyi günler, Ceviz ağacı fidesi aldık ilk defa ekim yapacağız.Satıcı topraksız bir halde vermiş.Üzerinde hiç birşey yok dal yaprak bu normalmi ?Ekim yapana kadar saksı veya torbaya yerleştirerek toprak içinde bekletmelimiyiz bilemedik.Ekerken yapmamız veya yapmamamız gerekenler için bize ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler .
Ceviz topraksız fidan olarak da satılır. Ancak o şekilde bekletemezsiniz. Hemen dikmeniz gerek, ya da sonra dikecekseniz toprakta gömüye alın, saksıya dikin vs.

Dikerken dikkat edeceğiniz en önemli nokta derine dikmemek. Fidan kök boğazı toprak seviyesinde olmalı. Dikim çukuruna yarı yarıya kompostla karıştırılmış toprak, varsa 1 çorba kaşığı fosforlu gübre ve 1 çorba kaşığı da potasyumlu gübre konulur. Azotlu gübre verilmez. Can suyuna da deniz yosunu gübresi katarsanız daha güzel sonuç alırsınız.

Eski 16-04-2012, 04:02   #805
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Ek Bilgilendirmeler (Taşınacak)

Tomurcuklar patlamadan önce ağaçlara bordo bulamacı yaptık.Şu anda çiçekteler.Acemi olduğumuz için başka ne tür mücadele yapacağımızı bilemiyoruz.Neler yapılabileceğini sırasıyla belirtirseniz sevinirim.
Bir de geçen yaz şeftali fidanlarımız un gibi bir şeylere bulanmıştı.Forumdan unlu bit olduğunu çıkarmıştım.Bordo bulamacının bir faydası olmuş mudur?Şimdiden teşekkürler.

17mine Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-04-2012, 08:17   #806
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Sevgili Mine Hanım, clematis armandii'mde yapraklarda sorun var. İlgili başlıkta 2830 no.lu mesajımla soruyu sordum. Linkini ekliyorum.

Yaban Asması (Clematis sp.)

Bu konuda sizin de fikrinizi ve önerilerinizi alabilirsem çok sevinirim.
Istanbul'dan sevgilerimle

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-04-2012, 12:41   #807
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Sevgili Mine hanim, kadi lokmasi larvalarina karsi bahceyi ilaclamak istiyoruz. Burada suyla karistirip bahceye sikilan nematodlar öneriliyor. Larvalari yiyorlarmis. Siz tavsiye eder misiniz? Bu nematodlardan icinde cok miktarda toprak bulunan varil ya da saksilara da sikilabilir mi önlem olarak? Bir de bu nematodlarin sonradan bahceye bir zarari olur mu? Simdiden cok tesekkür ederim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-04-2012, 17:55   #808
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2011
Henüz çiçeklenmeyen ayva dışında ağaçların çiçekleri meyveye dönüşmüş bile.Bu aşamada hala ilaçlama yapılabilir mi? Meyvelerimi kurtlarla paylaşmak istemiyorum.

17mine Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-04-2012, 10:18   #809
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-04-2012
bahçemizde kiraz yetiştirmeye çalışıyoruz toprakta su tutma özelliği var bundan nasıl kurtulabilirim . birde yanmış çiftlik tavuk gübresi var bunu eritip damlamayla tprağa versek ne gibi zararları olur çok miktarda tuz olduğunu okudum bir sorun olurmu yardımcı olursanız çok sevinirim .

sifa78 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 25-04-2012, 00:26   #810
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 17mine Mesajı Göster
Henüz çiçeklenmeyen ayva dışında ağaçların çiçekleri meyveye dönüşmüş bile.Bu aşamada hala ilaçlama yapılabilir mi? Meyvelerimi kurtlarla paylaşmak istemiyorum.
Sn.Mine 17,

meyveye dönüşmüş yani çiçekten kurtulmuş ağaçlara ilaçlama yapabilirsiniz.

Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:41.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024