agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-05-2011, 21:42   #511
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bir sorun olmaz. Mikorizayı hazırlayıp sebze köklerine uygulayın.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2011, 21:55   #512
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Mine Hanım,2 yıldır kırmızı örümcekle başım dertte.En güzel sardunya ve ipomea cinsi çiçeklerim temmuz ağustos olunca hastalanıyor.İlk yıl anlayamadım.İkinci yıl algamec kullandım ama çok da etkili olmadı.(bu arada neemazal da kulllandım)
Araştırmalarım sonucu Envidor sc 240, Neoron 500 ec ,Zoom isimli ilaçların etkili olduğunu öğrendim.Siz hangisini önerirsiniz. (Envidora sadece internetten ulaşabiliyorum.Zirai ilaç satan bayiler geçen senenin ilacı ise işe yaramayacağını söylüyorlar.Böyle birşey var mı?Sonuçta üstündeki son kullanma tarihi geçerli diye düşünüyorum)

nalan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2011, 23:10   #513
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Kimyasal mücadelede Neoron güçlü bir ilaç, ancak kırmızı örümcekle mücadelede kaplama ilaçlama önemli. Çünkü yaprak altında yaşıyorlar, yaprak altı ilaçlanmazsa etki olmuyor. Zoom' u hiç kullanmadım.

Envidor hem ergin hem nimf hem yumurta etkili bir ilaç, ancak süs bitkilerinde kullanımını bilmiyorum. Dozajı iyi ayarlamak gerek. İlaçların kullanımında son kullanım tarihi geçerlidir. Ancak ev kullanıcısı olarak bir ambalajı tüketmeniz çok zor, bu yüzden satın alırken tarihe dikkat ediniz.

Ev yapımı reçeteleri hiç denediniz mi? Evet çok sık kullanıyorsunuz ama evde daha güvenliler.

Eski 12-05-2011, 08:14   #514
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu bir larva. Ne larvası olduğunu ise tanıyamadım. Zararlıyı tanıyan arkadaşlarımız varsa ondan sonra öneride bulunuruz. Bu arada siz de yardımcı olmak için kaç cm olduğunu, nektarinin neresinde bulduğunuzu ve varsa başka fotolarını da koyunuz. 3 çift göğüs bacağını gördüm ama başka bacak var mı seçemedim. Bunlar familyayı bulmamıza yardımcı olan veriler.
Teşekkürler Mine Hanım. Yağmurlardan fırsat bulursam tarlada kendi ortamında fotoğraflayayım.

cukurovalı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-05-2011, 09:26   #515
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
İlaçlama Soruları (Taşınacak)

Alıntı:
Delfin'i aksi bir ihtiyaç olmadıkça aylık uygulama ile verebilirsiniz. Ancak gözlem çok önemli unutmayın.
Mine Hanım,aklıma sonradan takılan birkaç noktayı aydınlatmak üzere sizi tekrar rahatsız ediyorum.
Zeytine delfin uygulamasını aylık olarak sürdüreceğim, bu tamam. Ama ne zamana kadar yapmalıyım ? Kış başına kadar mı?
Bir de; her seferinde yaseminleri de delfinle muamele edeyim mi yoksa bu gereksiz bir uğraş mıdır?
Teşekkür ederim...

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 12-05-2011, 21:40   #516
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2008
Sayın Mine Hanım,
Japon Gülüm kısa bir süre önce evin içindeydi.İçerdeyken yapraklarını dökmeye başladı.Dışarı çıkardıktan 2-3 gün sonrada yaprakları bir tuhaf oldu.Üst kısımlardan toprağını değiştirdim.Gübre şerbeti verdim.Sonuç ortada.Yardımınızı bekliyorum.Selamlar.

Eklenen Resimler

adavci Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2011, 09:12   #517
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Merhaba Mine hnm,
Elimde bir adet 1 metre boyunda boyunda mavi ladin hopsi bulunmakta yalnız formu biraz bozuk V şeklinde form tutmuş ve sağ tarafa doğru yatmış şekilde.
Aldığım yerdeki ziraat mühendisi arkadaşlara sorduğumda budamayı sevmediğini o sebeple budamayın sadece düz sopaya bağlayın o düzelir dediler ancak forumlarda bir gövdeyi sopaya bağlayıp diğerini budayın ki bir dalı gövde olmak için odunlaşsın yazıyor sizce ne yapmam gerekir?
ilginiz için şimdiden teşekkürler .

Saygılarımla...

ttuzunalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-05-2011, 20:36   #518
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kimyasal mücadelede Neoron güçlü bir ilaç, ancak kırmızı örümcekle mücadelede kaplama ilaçlama önemli. Çünkü yaprak altında yaşıyorlar, yaprak altı ilaçlanmazsa etki olmuyor. Zoom' u hiç kullanmadım.

Envidor hem ergin hem nimf hem yumurta etkili bir ilaç, ancak süs bitkilerinde kullanımını bilmiyorum. Dozajı iyi ayarlamak gerek. İlaçların kullanımında son kullanım tarihi geçerlidir. Ancak ev kullanıcısı olarak bir ambalajı tüketmeniz çok zor, bu yüzden satın alırken tarihe dikkat ediniz.

Ev yapımı reçeteleri hiç denediniz mi? Evet çok sık kullanıyorsunuz ama evde daha güvenliler.
Çok teşekkür ederim Mine Hanım.
Yazın işlerim yoğun olunca çiçeklerimi her seferinde ben sulamıyorum Bu arada hastalık başlarsa ben onları görene kadar 4-5 gün geçmiş olabiliyor.Bu aşamada da ev yapımı ilaçlar işe yaramıyor açıkçası.

Eski 14-05-2011, 10:53   #519
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
...
Bir de; her seferinde yaseminleri de delfinle muamele edeyim mi yoksa bu gereksiz bir uğraş mıdır?
...
Yasemin konukçu olduğu için bu boş bir uğraş değildir. Ekim sonuna dek dikkatli olmalısınız. Yabancı ot mücadelesine de dikkat edin.

Eski 14-05-2011, 10:59   #520
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adavci Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım,
Japon Gülüm kısa bir süre önce evin içindeydi.İçerdeyken yapraklarını dökmeye başladı.Dışarı çıkardıktan 2-3 gün sonrada yaprakları bir tuhaf oldu.Üst kısımlardan toprağını değiştirdim.Gübre şerbeti verdim.Sonuç ortada.Yardımınızı bekliyorum.Selamlar.
Makro odaklaması arka planda olduğu için yaprağın durumunu anlayamadım.

Benim bu tip bitkilerde uyguladığım yöntem hep aynıdır. hemen budar ve yaprak, sürgün miktarını bitkiyi yormayacak, rahat besleyebileceği düzeye indiririm, bu yenilenmeyi de teşvik eder. Ancak japon gülünde bu işlemi yaparsanız uzun süre çiçeksiz kalmayı da göze almanız gerek. Çünkü çiçekler taze sürgünlerin uçlarında oluşur.

Başka bir yöntem de kuytu, sıcka bir noktada suyunu düzgün verip izlemektir. Yer değişikli, içerde verdiği taze yaprağın dışmekan koşullarında ilk aşamada hırpalanması normaldir. Genel görünüşü hastaya benzemiyor. Fizyolojik bir sorun gibi. Bekleyelim ve durumu gözleyelim.

Eski 14-05-2011, 11:01   #521
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ttuzunalp Mesajı Göster
...
Elimde bir adet 1 metre boyunda boyunda mavi ladin hopsi bulunmakta yalnız formu biraz bozuk V şeklinde form tutmuş ve sağ tarafa doğru yatmış şekilde.
Aldığım yerdeki ziraat mühendisi arkadaşlara sorduğumda budamayı sevmediğini o sebeple budamayın sadece düz sopaya bağlayın o düzelir dediler ancak forumlarda bir gövdeyi sopaya bağlayıp diğerini budayın ki bir dalı gövde olmak için odunlaşsın yazıyor sizce ne yapmam gerekir?...
Fotoğraf yükler misiniz, görüp fikrimi söyleyeyim.

Eski 16-05-2011, 13:01   #522
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Mine hanim iyi günler. Balkon ciceklerime vermek icin sivi gübre aldim, üzerinde yetistirdiginiz tüm bitkiler icin yaziyor. N7 K6 ve P5. Bu gübre sebzeler icin de uygun mudur acaba? Sevgiler.

ciceksever70 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2011, 19:01   #523
Ağaç Dostu

Mine Hanım iyi günler,
Dün güllerimi külleme için Topas ile ilaçladım. İlaçlarken bir tanesinde karaleke olduğunu fark ettim. Captan ve Benlate'ı karıştırarak mantar için verdiğinizi okumuştum. Topas ile arasında süre bırakmalı mıyım? Hemen ilaçlayabilir miyim?

Eski 17-05-2011, 19:19   #524
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ciceksever70 Mesajı Göster
Mine hanim iyi günler. Balkon ciceklerime vermek icin sivi gübre aldim, üzerinde yetistirdiginiz tüm bitkiler icin yaziyor. N7 K6 ve P5. Bu gübre sebzeler icin de uygun mudur acaba? Sevgiler.
Gayet uygundur, kullanabilirsiniz.

Eski 17-05-2011, 19:20   #525
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nalan Mesajı Göster
Mine Hanım iyi günler,
Dün güllerimi külleme için Topas ile ilaçladım. İlaçlarken bir tanesinde karaleke olduğunu fark ettim. Captan ve Benlate'ı karıştırarak mantar için verdiğinizi okumuştum. Topas ile arasında süre bırakmalı mıyım? Hemen ilaçlayabilir miyim?
Hemen uygulayama yapabilirsiniz sakınca yok.
Kolay gelsin.

Eski 17-05-2011, 20:29   #526
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Gayet uygundur, kullanabilirsiniz.
Cok tesekkür ederim Mine hanim.

ciceksever70 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-05-2011, 21:21   #527
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
sevgili mine hanım; balkonumdaki ve evimdeki bitkilerin bi kısmı çiçek vermemeye başladı. Sanırım besin kullanmam gerekiyor, forumda okuduğum bazı yazılara dayanarak saksı topraklarıma azot-fosfor-potasyum takviyesi yapmalıyım diye düşündüm..

eşim çiftçi olduğundan ona sordum kullanılan gübre takviyelerini.
o iki tür gübreden bahsetti.
taban gübresi- yaprak gübresi
(onlar mısır ve buğday tarımında kullanıyorlar)
ve ilk etapta yaprak gübresi önerdi ama ben emin olamadım taban gübresi daha mantıklı gibi geldi.
bu konuda ne yapmamı önerirsiniz?
Yapı marketlerdeki çiçek besinleri, gerçekten bi süre sonra bütçe zorlayıcı oluyorlar e hazır da varken, tarla tarımında kullanılan gübrelerden kullanmak istedim doğru oranlar nedir bilgilendirirseniz sevinirim

Düzenleyen _kevser_ : 17-05-2011 saat 23:45
_kevser_ Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-05-2011, 01:18   #528
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Eşinize taban gübresi olarak elinde ne var ve yaprak gübresinin NPK sı neymiş bir sorar mısınız? Bir de çiçekli hangi bitkileriniz var onu da söyler misiniz?

Eski 18-05-2011, 09:52   #529
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

cam çiçeği , çilli begonya, gömeç çiçeği denilen ve sardunyaya benzeyen bir çiçek var, karanfil, çin karanfili ve farklı türde begonyalar var bi kaç tür sardunya ve adını bilmediğim yıldız şeklinde açan bir çiçek var onun haricinde çiçeksiz olarak salon tülü deve tabanını anımsatan salon bitkisi ve benjamin kauçuğu iki cins sukulent ve üç farklı kaktüs türü var

şöyle ki benim elimde azot oraı yüksek bir gübre var yani N .
benim amacım çiçeklenmeyi sağlamak ise fosfor oranını yüksek tutmalıyım galiba yani P .
gövde dayanıklılığı ve bitkilerdeki meyve gelişimi içinse sanırım potasyum kullanılıyor yani K

evet ben bitkilerimin çiçeklenmemesinden de şikayetçiyim ama topraklarıma besin takviyesi de yapmak istiyorum eşimdeki gübrenin oranı 20:20:20. çiçeklenme için uygun oran değil galiba daha fazla su ile karıştırıp seyrek bi çözelti elde edip kullanabilir miyim bu gübreyi

bu nazlı kızlar da çiçeklenmeyen güzellerim

Eklenen Resimler

Düzenleyen _kevser_ : 18-05-2011 saat 10:58 Neden: fotoğraf eklentisi
Eski 19-05-2011, 22:00   #530
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

20-20-20 Dengeli bir gübredir. Saksı harçlarına toprak değişimi zamanı katılır. Ancak özellikle çiçeklenmeyi teşvik etmez. Yeşil yapraklı salon bitkilerinizde de çiçekli bitkilerinizde de ilkbahar başı kullanabilirsiniz. Ancak çiçeklenmeyi teşvik için N oranı düşük P oranı yüksek bir gübre vermeniz gerekir. Eşiniz çiftçi olduğuna göre elinde böyle bir gübre de mevcut olabilir.

Eski 20-05-2011, 10:26   #531
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

evet mine hanım teşekkür ederim söylediğiniz gibi yapıcam inşallah

Eski 21-05-2011, 15:27   #532
Yeni Üye

zulu's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Drasena Massengena'yı kesmek hakkında

Merhabalar,
Yaklaşık 1 sene kadar önce bir soru yöneltmiştim buarada.

Dracena Massengena

Sağolsun Mine hanımın verdiği önerilerle drasenam kendine geldi. İlk geldiğinden beridir saksıda 3 kök vardı. Bir tanesi bayağı bir uzadı gitti. Kendini tartamıyor ve sağa sola eğiliyor. Bugün eşimle küçük olan 2 kökü aldık ve başka saksıya geçirdik. Uzun olan sopa gibi kaldı Aradaki yaprakları da olmadı için sopa gibi duruyor. Drasenayı kesmeyi düşünüyorum. Oğlumun doğumunda gelmişti ve o şimdi 2.5 yaşında. Bu yüzden çiçeğe bir şey olmasını istemiyorum Ancak neresinden ve nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir kaç sorum olacak:
- Renkli çizgilerle gösterdiğim yerlerin hangisinden keseyim acaba?
- Kestiğim yere bir şey sürmem gerekir mi? Mum gibi mesela
- Bir de kestikten sonra suya mı koymalıyım yoksa doğrudan toprağa mı dikmeliyim?
- Diğer 2 kökü de ayrı saksılara mı almam gerekir?

Name:  IMG_9724.jpg
Views: 951
Size:  68.9 KB

Name:  IMG_9726.jpg
Views: 920
Size:  48.5 KB

Name:  IMG_9727.jpg
Views: 929
Size:  47.6 KB

Name:  IMG_9728.jpg
Views: 1072
Size:  38.7 KB

zulu Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-05-2011, 10:45   #533
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Thumbs down termite

Merhabalar;
Evimin ve bahcemin davetsiz misafirleri termitelar bu sene de ziyaretlerine başladı. Geçen sene kendilerine uçan karıncalar demiştim bu sene yaptığım araştırmalar sonucunda termite olduklarını öğrendim.
Binbir hevesle ektigim çim tohumlarını götürmelerine topragı delik deşik etmelerine ses çıkartmıyorum aslında -ne de olsa ben onların mekanında misafirim- ama evime girmeye başladıklarında istilaya ugramış gibi hissetmeye başladım.Bahcemdeki bitkilere ve agaclara zarar veririm korkusuyla ilaçlama yapamıyorum.
Acaba doğal yollarla kendileriyle başa cıkmam mümkün mü?
İlginize şimdiden teşekkürler
Sevgiyle

özlem demirel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-05-2011, 10:03   #534
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Mine Hanım Merhaba
Bahçemin kenarına yaklaşık 90-100 cm boyunda alev ağacı fidanı diktim. Bunları fidanlıktan köklenmiş ve poşette satın aldım. Çit oluşturmak istiyorum. Bu mevsimde dikimden sonra kırmızı sürgünlerini budamam gerekirmi? Budamamın fidanlara bir zararı olurmu?
Şimdiden teşekkürler

Enver Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-05-2011, 20:26   #535
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zulu Mesajı Göster
...
- Renkli çizgilerle gösterdiğim yerlerin hangisinden keseyim acaba?
- Kestiğim yere bir şey sürmem gerekir mi? Mum gibi mesela
- Bir de kestikten sonra suya mı koymalıyım yoksa doğrudan toprağa mı dikmeliyim?
- Diğer 2 kökü de ayrı saksılara mı almam gerekir?
...
Mavi çizgiden kesin, üzerini mumlayın ve sıcak ortamda gövdeden yeniden sürmesini bekleyin, azotlu bir gübre verin.

Üstteki sürgünleri de yaprakların 5 cm altından kesin ve torfa dikip köklendirin. Suda da kökleniyorlar . Sonra yeni bir saksıya alırsınız.

Eski 23-05-2011, 21:11   #536
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saldikenver Mesajı Göster
...
Bahçemin kenarına yaklaşık 90-100 cm boyunda alev ağacı fidanı diktim. Bunları fidanlıktan köklenmiş ve poşette satın aldım. Çit oluşturmak istiyorum. Bu mevsimde dikimden sonra kırmızı sürgünlerini budamam gerekirmi? Budamamın fidanlara bir zararı olurmu?
...
Bu sizin ne boyda bir çit oluşturmak istediğiniz ve aldığınız fidanların formuyla ilgili.

Fidanlar zayıfsa bir şekil budaması yaparak bu sene vereceği yeni sürgünlerin kışa kadar pişkinleşmesini sağlayabilirsiniz. Fidanlar formluysa bırakın gelişsinler kış budaması yapar boylarsınız.

Eski 23-05-2011, 21:17   #537
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özlem demirel Mesajı Göster
...Bahcemdeki bitkilere ve agaclara zarar veririm korkusuyla ilaçlama yapamıyorum.
Acaba doğal yollarla kendileriyle başa cıkmam mümkün mü?
..
Ev yapımı ilaçlar bu mesajımda ev yapımı ilaçlarla karınca mücadelesini göreceksiniz.

Eski 24-05-2011, 12:14   #538
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Merhabalar Mine hanım bazı çiçeklerimin yapraklarında böyle izler var acaba neden ve ne yapabilirim. Teşekkürler

Name:  24052011(002).jpg
Views: 727
Size:  37.1 KB

günebakan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-05-2011, 13:03   #539
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Bu sizin ne boyda bir çit oluşturmak istediğiniz ve aldığınız fidanların formuyla ilgili.

Fidanlar zayıfsa bir şekil budaması yaparak bu sene vereceği yeni sürgünlerin kışa kadar pişkinleşmesini sağlayabilirsiniz. Fidanlar formluysa bırakın gelişsinler kış budaması yapar boylarsınız.
Yani bu ayda budama yapmamın bir sakıncası olmaz. ( **** ben öyle anladım)
Bir de Mine Hanım, budadığım çelikleri köklendirme yapabilirmiyim hormonla.

Enver Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-05-2011, 18:43   #540
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-10-2010
mine hanım

iyi günler

benim sorunum bahcemde son donemde olusan topraktaki yesil renk. yine bu sitede okudugum bilgilere gore bu asitlilik belirtisi. gecen yil yoktu. bu yil bahcedeki farekulaklarini soktum. guzelce tesviyesini yaptim. sonra da buffalo çim tohumu ektim. kapak olarak mil + cim kapak topragi karisimi kullandim. silindirle duzledim.
sonra da sabah aksam olmak uzere 2 kez sulamaya basladim. onceleri az simdi de oldukca fazla bir alanda toprak yesil renke donustu. ve elbette cim falanda olmadi daha dogrusu cimlenme orani oldukca dusuk.

topraktaki bu yesil renk nedir ? ve nasil mucadele edebilirim.

saygilarimla

efser Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024