agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-10-2010, 14:52   #271
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Çok teşekkür ederim Mine Hn.

Wolf_Kanuni Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2010, 08:43   #272
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-06-2009
Merhaba Mine Hanım,
Türkmenistan'dan getirttiğim 2 çeşit kavun tohumu (Vaharman ve Gülabi) ile Aydın-Buharkent'te Menderes Ovasında sulamaksızın 7 dekar açık tarlada dikim yapmayı planlıyorum. Türkmenistan'da yetiştiği ortam; 50-60 derece ısıda, hafif tuzlu ve beyaza yakın bir toprak rengi olan arazilerde susuz yetiştiriliyormuş. 10-20 kg civarında, çok tatlı oluyormuş. Sizin bu konuda önerileriniz olabilir mi?

davut09 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-10-2010, 23:47   #273
/

Giriş Tarihi: 28-10-2010
Merhabalar

Ben şu aralar yarışmaya katılmak için proje arayışı içerisindeyim. Aklıma bir şey geldi. Mesela bitkiler iyi ve kötü sözleri algılıyor, farklı müzik türlerine farklı tepkiler veriyor ya acaba diyorum Türkiyedeki adak ağaçlarının diğerlerine göre farklı bir yönü var mıdır? Kendim 2 ay içerisinde küçük fidanları adak ağacı şekline dönüştürerek herkese adak bağlaması için rica etsem örneğin 3 normal 3 adak fidanım olacak ve bunların özelliklerini inceleyeceğim... Sizce bir farkları olur mu?

Elimde birkaç proje var ve uygulanabilirliklerini araştırıyorum. Bu fikre uygun deney ortamı sağlayabilirim ama sonuçlar negatif olursa hayal kırıklığına uğrarım... Bana bir cevap verebilir misiniz?

xtrouble Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-10-2010, 11:38   #274
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi davut09 Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
Türkmenistan'dan getirttiğim 2 çeşit kavun tohumu (Vaharman ve Gülabi) ile Aydın-Buharkent'te Menderes Ovasında sulamaksızın 7 dekar açık tarlada dikim yapmayı planlıyorum. Türkmenistan'da yetiştiği ortam; 50-60 derece ısıda, hafif tuzlu ve beyaza yakın bir toprak rengi olan arazilerde susuz yetiştiriliyormuş. 10-20 kg civarında, çok tatlı oluyormuş. Sizin bu konuda önerileriniz olabilir mi?
Çeşidi tanımadığım için bu konuda size fikir yürütemeyeceğim, ancak 50- 60 derece sıcaklıktan emin misiniz? Aşkaabat'ın temmuz ayı sıcaklık ortalaması bile 30,9 derece.

Mesajınızı okuduktan sonra bir araştırma yaptım, tek bulduğum kavun şenliklerine ilişkin haber küpürü oldu.

Tanıdıklarınız varsa Türkmenistan' dan illgili tarım teşkilatından yetiştiricilik bilgisi de getirtmenizi tavsiye ederim.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-10-2010, 11:43   #275
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi xtrouble Mesajı Göster
Merhabalar

Ben şu aralar yarışmaya katılmak için proje arayışı içerisindeyim. Aklıma bir şey geldi. Mesela bitkiler iyi ve kötü sözleri algılıyor, farklı müzik türlerine farklı tepkiler veriyor ya acaba diyorum Türkiyedeki adak ağaçlarının diğerlerine göre farklı bir yönü var mıdır? Kendim 2 ay içerisinde küçük fidanları adak ağacı şekline dönüştürerek herkese adak bağlaması için rica etsem örneğin 3 normal 3 adak fidanım olacak ve bunların özelliklerini inceleyeceğim... Sizce bir farkları olur mu?

Elimde birkaç proje var ve uygulanabilirliklerini araştırıyorum. Bu fikre uygun deney ortamı sağlayabilirim ama sonuçlar negatif olursa hayal kırıklığına uğrarım... Bana bir cevap verebilir misiniz?
Öncelikle profil bilgilerinizi düzeltemenizi rica edebilir miyim?

Her projede negatif sonuç almanız ihtimali var. Bu yüzden hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz de hep yanı başınızda. Üstelik sizinki gibi bir denemede sonuçları çok uzun sürede yıllar boyunca izleyerek, ölçerek kıyaslayarak alacaksınız. Bir deneğiniz olacak bir kontrolünüz. Bunların tekerrürleri de olacak ve siz izleyeceksiniz.

Uzun sürecek ama biz de sonuçları dinlemek için burada oluruz. Arada konuyu fotoğrafla da desteklerseniz takipçisi de oluruz.

Eski 31-10-2010, 17:26   #276
Ağaç Dostu

Selamlar Mine Hanım,
''Türkmenistan akarsu yönünden fakirdir. Atrek ırmağının bir bölümü Türkmenistan'ın içinde yer almaktadır. Tecen ve Murgap adlı akarsuları Karakum çölü içinde kaybolmaktadır. Amu Derya ırmağının çok az bir kısmı Türkmenistan sınırları içinde yer alır. Bunun dışında önemli bir akarsuyu yoktur. Ancak su ihtiyacının karşılanması için 900 km uzunluğundaki Karakum kanalı yapılmıştır. Bu kanal güneydedir. Topraklarının beşte dördünü Karakum çölü kaplamaktadır. Güney kısmında Kopet dağ kütlesi ve yaylalar yer alır. Topraklarının % 3.5'i tarım alanı, % 17'si otlak, kalanı ya kısmen otlak olarak kullanılabilen çöl veya tamamen çöldür. Türkmenistan'a kurak ve sıcak bir iklim hâkimdir. Yaz aylarında sıcaklık bazen 50 dereceye kadar çıkar. Kış aylarında ise bazen -25 dereceye kadar düştüğü olur.'' ALINTIDIR..

Söz konusu kavunlar Tecen Şehri civarında yetiştirilmekte olup şehir Karakum Çölüne yakındır.
Benim asıl sormak istediğim susuz yetiştirmeye çalışacağım için topraktaki nemi 3 ay boyunca nasıl muhafaza ederim? (Toprak; humuslu+tınlı-kumlu)
Aşağıda izleyeceğim yöntemin teknik açıdan uygun olup olmayacağı konusunda yorumunuz ne olur acaba? Daha da önemlisi sizin organik tarıma dair görüşleriniz beni yönlendirecek.

1. Kasım sonu tarlada 1 mt.derinlikte dip kazan yapılması
2. Toprak tahlili ve sonuca göre organik gübre uygulaması ve toprağın sürülmesi (Yeşil gübre amaçlı bakla ekilmesi)
3.Nisan sonu tohumların viyollere dikimi ve tarlada 2. kez 1 mt derinlikte dip kazan yapılması
4. Mayıs ortası tarlanın sulanması ve tavı gelince tarlanın dikim için hazırlanması,
5. Viyoldeki fidelere mikoriza mantarı uygulaması, karık sabanı ile açılan karıklara fidelerin
1x2.5 ölçülerinde dikilmesi
6. Fide diplerinin doldurularak 3 kez çapalanması, aralarının traktörle işlenmesi, yaprak tahlili, budama, seyreltme (2-4 adet)
7. Temmuz başlarında sıcakların artmasıyla tarlanın yarısının file örtüsü (mevcut) ile örtülmesi, kalan yarısında kaolin kili uygulaması
8. Ağustos ortası- Eylül: hasat zamanı....

Eski 31-10-2010, 18:29   #277
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Mine Pakkaner,
Kış mevsimi gelmek üzere ve malum gece ısıları düştü..Selluka ve Arap yasemini(grand duke)gibi düşük ısılara hassas bitkilerimi bahçede dikili olan yerlerinden çıkartıp saksıya dikmeyi ve sonrasında kapalı ortama almayı düşünüyorum.Bu noktada size 2 sorum olacak;
1-Bitkilerimi bahçedeki yerlerinden saksılara nakletme işlemini 10 Kasım gibi yapmayı düşünüyorum bu işlem için uygun bir dönemde miyiz?
2-Kış boyu bitkilerim saksıda kapalı ve ısı olarak yeterli bir yerde kalacak ancak çiçeklerimi koyacağım bölüm güneş ışığı hiç almıyor sorun olur mu?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2010, 09:40   #278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Keşke bir fotoğraf görebilseydik. Şimdi ne desem boş.

Genel birkaç önlem yazayım size bir daha böyle bir durum olursa hemen o dalı kesip yara yerine oksijenli su sürün. Bitkiye de oksijenli su solüsyonu püskürtün. Toprağını da yine aynı solüsyonla ve aspirinli su ile sulayın. Tarifleri ev yapımı bitki ilaçları bölümünde bulacaksınız.
Yanıtınız için çok teşekkür ederim Mine hanım.Dediklerinizi harfiyen uygulayacağım ve eğer tekrar aynı çürüyen dal oluşursa resmini çekip ekleyeceğim.
Bir de konu dışı olacak ama çiçekleri aldığım çiçekçi bu sorunun çok sulamadan kaynaklandığını söylemişti.Böyle hassas kırılgan dallı yapılı çiçeklerde çok sulama çürüme etkisi olabilir mi?Çok sulamadan kasıt, toprak kuruduktan sonra sulamak mı yoksa bunun belli aralıkları mı var?

Androza Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2010, 10:12   #279
Yeni Üye

viper's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2008
Mine Hanım ***...

Şuan Kıbrısta askerliğimi yapmaktayım kışla içerisinde limon ağaçları var. Limonların kabuklarında çatlamalar meydana geliyor bunun nedeni ne olabilir gece gündüz farkından olduğunu sanmıyorum besin eksikliği olabilir mi acaba ve oluyorsa nasıl bir gübreleme yapmalıyım bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim...

viper Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-11-2010, 12:31   #280
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Selamlar Mine Hanım,
''Türkmenistan akarsu yönünden fakirdir. Atrek ırmağının bir bölümü Türkmenistan'ın içinde yer almaktadır. Tecen ve Murgap adlı akarsuları Karakum çölü içinde kaybolmaktadır. Amu Derya ırmağının çok az bir kısmı Türkmenistan sınırları içinde yer alır. Bunun dışında önemli bir akarsuyu yoktur. Ancak su ihtiyacının karşılanması için 900 km uzunluğundaki Karakum kanalı yapılmıştır. Bu kanal güneydedir. Topraklarının beşte dördünü Karakum çölü kaplamaktadır. Güney kısmında Kopet dağ kütlesi ve yaylalar yer alır. Topraklarının % 3.5'i tarım alanı, % 17'si otlak, kalanı ya kısmen otlak olarak kullanılabilen çöl veya tamamen çöldür. Türkmenistan'a kurak ve sıcak bir iklim hâkimdir. Yaz aylarında sıcaklık bazen 50 dereceye kadar çıkar. Kış aylarında ise bazen -25 dereceye kadar düştüğü olur.'' ALINTIDIR..

Söz konusu kavunlar Tecen Şehri civarında yetiştirilmekte olup şehir Karakum Çölüne yakındır.
Benim asıl sormak istediğim susuz yetiştirmeye çalışacağım için topraktaki nemi 3 ay boyunca nasıl muhafaza ederim? (Toprak; humuslu+tınlı-kumlu)
Aşağıda izleyeceğim yöntemin teknik açıdan uygun olup olmayacağı konusunda yorumunuz ne olur acaba? Daha da önemlisi sizin organik tarıma dair görüşleriniz beni yönlendirecek.

1. Kasım sonu tarlada 1 mt.derinlikte dip kazan yapılması
2. Toprak tahlili ve sonuca göre organik gübre uygulaması ve toprağın sürülmesi (Yeşil gübre amaçlı bakla ekilmesi)
3.Nisan sonu tohumların viyollere dikimi ve tarlada 2. kez 1 mt derinlikte dip kazan yapılması
4. Mayıs ortası tarlanın sulanması ve tavı gelince tarlanın dikim için hazırlanması,
5. Viyoldeki fidelere mikoriza mantarı uygulaması, karık sabanı ile açılan karıklara fidelerin
1x2.5 ölçülerinde dikilmesi
6. Fide diplerinin doldurularak 3 kez çapalanması, aralarının traktörle işlenmesi, yaprak tahlili, budama, seyreltme (2-4 adet)
7. Temmuz başlarında sıcakların artmasıyla tarlanın yarısının file örtüsü (mevcut) ile örtülmesi, kalan yarısında kaolin kili uygulaması
8. Ağustos ortası- Eylül: hasat zamanı....
Öncelikle şunu anlayayım, yetiştiriciliği organik mi yapacaksınız?

Analizleri hemen yaptırın. Kavun organik maddesi yüksek toprakları sever. Bu yüzden dip kazan çekiminden sonra toprağınıza gelen tavsiyeye de bakarak araziye kompost verin. Kompost verirseniz yeşil gübreleme yapmanıza gerek kalmaz. Böylece toprak işleme sayısını azaltmış olursunuz. 2. dipkazana da ihtiyaç yok.

Tohumları nisan ortası gibi ekin. Tarlanızı ekime hazırlarken analiz sonucu tavsiye edilen başka bir gübre varsa onu da verin.

Dikimi yaparken fidelere mikoriza ile birlikte yapraktan terlemeyi önleyici green miracle gibi bir ürün de uygularsanız kayıplarınız azalır. Fifan çukurlarına su tutucu bir malzeme koyarsanız susuz yetiştiricilikte çok işinize yarar.

Yaprak tahlilini bariz bir sorun görmezseniz yapmanıza gerek yok, zaten kısa süreli bir yetiştiricilik, toprak analizi yapılmış, kavunun tüketeceği besin de belli.

Uç almaya önem verin. Hastalık zararlı kontrolüne önem verin. Kavunda kaolin kullanımı konusunda bilgim yok. O kadar geniş bir yaprak yüzeyini kaplayıp fotosenteze engel olur mu bilemiyorum.

Eski 01-11-2010, 12:37   #281
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
..Selluka ve Arap yasemini(grand duke)gibi düşük ısılara hassas bitkilerimi bahçede dikili olan yerlerinden çıkartıp saksıya dikmeyi ve sonrasında kapalı ortama almayı düşünüyorum...
1-Bitkilerimi bahçedeki yerlerinden saksılara nakletme işlemini 10 Kasım gibi yapmayı düşünüyorum bu işlem için uygun bir dönemde miyiz?
2-Kış boyu bitkilerim saksıda kapalı ve ısı olarak yeterli bir yerde kalacak ancak çiçeklerimi koyacağım bölüm güneş ışığı hiç almıyor sorun olur mu?
Her ikisini de geniş açıp almalısınız. Keşke bu fikrinizi daha önce söyleseydiniz. Fidanlarınızı yerindeyken söküme hazırlardık. HAvanın daha soğumasını bekleyin. Bitkiler uyuyunca geniş açarak sökün. Büyük birer plastik saksıya alın. Üst aksamı da uygun olarak budayın.

Bulunacakları yerde güneş almasalar da gün ışığını bol olarak alacaklardır diye düşünüyorum.

Sulamayı azaltın. Seneye yeniden yerlerinden sökerken sorun yaşamamaları için saksıyla dikim yapın. Saksının tabanını çıkarır dikersiniz.

Eski 01-11-2010, 12:41   #282
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Androza Mesajı Göster
... çiçekçi bu sorunun çok sulamadan kaynaklandığını söylemişti.Böyle hassas kırılgan dallı yapılı çiçeklerde çok sulama çürüme etkisi olabilir mi?Çok sulamadan kasıt, toprak kuruduktan sonra sulamak mı yoksa bunun belli aralıkları mı var?
Bazı çok su seven bitkilerin haricinde diğer bütün bitkiler aşırı sudan zarar görür, hatta kökleri suda boğulabilir.

Sulama aralığı bitki ihtiyacına göre tespit edilir. Genel kural iki sulama arası toprağın nemini kaybetmesine izin vermektir. Bunun için de toprak yüzeyine bakılmaz, o yanıltır. Parmağınızın bir boğumunu saksıya sokup kontrol ediniz veya şimdi bahçemarketlerin raflarında nem ölçerler bulmak mümkün, onlarla da bakabilirsiniz.

Eski 01-11-2010, 13:34   #283
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi viper Mesajı Göster
Mine Hanım ***...

Şuan Kıbrısta askerliğimi yapmaktayım kışla içerisinde limon ağaçları var. Limonların kabuklarında çatlamalar meydana geliyor bunun nedeni ne olabilir gece gündüz farkından olduğunu sanmıyorum besin eksikliği olabilir mi acaba ve oluyorsa nasıl bir gübreleme yapmalıyım bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim...
Turunçgillerde çatlamalar genel olarak fizyolojik sorunlar. Su çok azsa kabuk kurumaya meyleder çatlayabilir. Sulama sık veya yağış bolsa kabuk çatlar, yarılmış gibi olur, meyve eti görülür. Çeşit özelliği de buna etkendir. Böyle çeşitlerden aşı gözü almayız örneğin. Bunların yanısıra toprakta tuzluluk da meyvelerde çatlamalara sebep olabilir.

Potasyum, bor ve bakır eksiklikeri de çatlamaya yatkınlığı arttırır.

Ağaçlar kaç yaşında bilmiyorum ama yetişkin ağaç için bazı rakamlara verelim.

Öncelikle ağaç başına 4 çuval kompost verin (büyükbaş kompostu) Yoksa bir miktar gübre ve bahçe artığını kompostlayın.

Kimyasal gübre olarak da ağaç başına ocak şubat aylarında 4 kg amonyum sülfat ( 2kg da mayıs- haziranda), kasım aralıkta triple süperfosfat 800 gr ve potasyum sülfat 2kg olarak verilmeli. Ağaçlar gençse hesaplanan miktarlar yaş başına 1/ 10 oranında düşürülmeli.

Bir de yapraktan uygulanacak mikroelement vermenizi öneririm.

Eski 01-11-2010, 14:47   #284
Ağaç Dostu

Bilgiler ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Organik yetiştiricilik yapmayı planlıyorum. Umarım başarılı olurum.

Eski 07-11-2010, 21:33   #285
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Sevgili Mne Hanım, yine yardımınıza başvurmak istiyorum : Çok sevdiğim için geçen yıl ekim ayında bahçeme (peyzaj amaçlı) bir zeytin ağacı diktim. Bu yıl ağustos ayında birdenbire -daha çok uç sürgünlerde olmak üzere- yapraklarında yenikler gözledim. Böcek olduğunu düşünerek insektisid (dedel) uyguladıım. Ağaç ilaç çözeltisiyle tamamen ıslanınca salgıladıkları iplikciklerle parlak yeşil renkli tırtılların (adeta komandolar gibi ) ağaçtan inerek kaçmaya çalıştıklarını gördüm. Onları toplayıp uzaklaştırdım. Daha sonra ağacı birkez daha ilaçladım.
Bu hafta yeniklerin sanki tekrar başladığını gördümse de emin olamadım.
Size bu tırtılların ve yaprak yeniklerinin resimlerini de ekliyorum. Bu nedir ve ağacımı bu tırtıllardan nasıl ve neler yaparak korumalıyım? Beni bilgilendirebilirseniz çok sevinirim. Ağacımı çok seviyorum ve ona en iyi şekilde bakabilmek istiyorum.
Çok teşekkürler )

Eklenen Resimler

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-11-2010, 01:01   #286
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Zeytin hastalık ve zararlıları ile doğal mücadele başlığını bilmem takip ediyor musunuz. İlginizi çekecektir.
Zararlıyla Delfin WG isimli ilacı kullanarak mücadele edebilirsiniz.

Eski 08-11-2010, 06:04   #287
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Teşekkürler Mine Hanım. Başlığı okumuştum ama yeniden okuyacağım. Forumda zeytine dair yazılan herşeyi okuyorum aslında. Hatta üreticilerin sorunları bile olsa
Tırtılların zeytin zararlısından çok bahçeye ait sıradan birşey olabileceğini düşünmüştüm aslında. Çünkü bahçem Istanbul - Sinanoba'da(Büyükçekmece) ve çevremde zeytinlik filan da yok. Ama sizin yazınızdan yanlış düşünmüş olabileceğimi anlıyorum şimdi.

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-11-2010, 11:12   #288
Yeni Üye

alibumin's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2010
Teşekkürler Mine Hanım

Alıntı:
1. 2 adet 20 lt lik su bidonunun birbirine bağlanmasıyla oluşturulmuş bir sal üzerine ( sal yüzer halde olacak) 40 mss-3 m3/h verebilecek 1 santrifüj pompa kullanabilirsiniz.

2. 40mss-3m3/h verebilecek bir derin kuyu pompası kullanılabilir. Derin kuyu pompaları santrifüj pompalara göre biraz daha pahalı olmakla birlikte sistemin hava yapmaması ve daha az bakım gerektirmesi nedeniyle ideal çözümdür.
Mine Hanım Merhabalar,

İlginiz ve cevabınız için teşekkürler...Araştırmalarım sonucu 2. önerinizin bana daha uygun olduğunu anladım ve 40mss ye 8m3/h veren kademeli bir dalgıç pompa aldım...Bu durumdan çim alanım,süs ve meyve ağaçlarım,çiçeklerim,sebzelerim doğal olarak ben çok memnun kaldık..

Saygılarımı sunarım.

alibumin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-11-2010, 08:10   #289
Ağaç Dostu

Merhaba Mine Hanım,
Aydın'da Türkmen kavunu yetiştirmek istediğim arazinin toprak analizini yaptırdım. Ancak PH 8.02 çıktı. Kavunun PH isteği 6,5 civarı imiş. Elimde 3000 Kg/dekar sığır gübresi ve 500 Kg/dekar kuru tavuk gübresi var. Mayıs ayında yapacağım dikime kadar PH'ı 6,5-7,0 aralığına indirebilmek için nasıl bir uygulama yapmalıyım?
Analiz değerleri (Analiz, İlçe Ziraat Odası Labaratuvarında 21.11.2010 tarihinde yapıldı.)
PH: 8,02
CaCO3 :%0,19 (Az Kireçli)
Organik Madde:%1,18 (az)
Bünye:% 48.84 Tınlı
Tuzluluk:%10.173 (Orta derecede tuzlu)
Azot:%0,06 (orta derecede azotlu)
Fosfor: 1,131 ppm (fakir)
potasyum 112,25 ppm (düşük)
Kalsiyum: 3572 mg/kg (zengin)
Magnezyum: 653,00 (iyi)
Demir :3,65 mg/kg (orta)
Çinko : 0,08 mg/kg (Fakir)
Mangan :2,72 mg/kg (yeterli)
Bakır : 1,53 mg/kg (yeterli)
Sodyum :14,75 mg/kg ( çok düşük)

DEĞERLENDİRME:
Amonyum sülfat (%21) :20 Kg/da dikim öncesi disgaro altına
Triple süper fosfat:20 Kg/da pulluk altına
Potasyum sülfat (%45-52) : 30 Kg/da Pulluk altına
Çinko sülfat : 5 Kg/da Ekim öncesi toprak altına
Toz Kükürt : 100 Kg/da Mart ayında toprağa karıştır.
Yukardaki önerilen miktarlarda sığır gübresi ve tavuk gübresi dikkate alınmamıştır.

Şimdiden teşekkürler.

Düzenleyen davut09 : 27-11-2010 saat 08:12 Neden: yazım hatası
Eski 27-11-2010, 22:32   #290
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2010
facebook ta defalarca ekledim kabul etmedi 1 dönüme ne kadar (kıska) arpacık kırmızı soğanı ekilir ? Ekim ve Ekimden sonra yapılacak işlemler nelerdir ? yardımcı olursanız sevinirim ..

ozbuoz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-11-2010, 23:36   #291
-

Giriş Tarihi: 21-05-2009
Galeri: 6
bizde cevabınızı bekliyoruz..

TUZZEN Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 28-11-2010, 11:30   #292
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Merhaba Mine Hanım,
Aydın'da Türkmen kavunu yetiştirmek istediğim arazinin toprak analizini yaptırdım. Ancak PH 8.02 çıktı. Kavunun PH isteği 6,5 civarı imiş. Elimde 3000 Kg/dekar sığır gübresi ve 500 Kg/dekar kuru tavuk gübresi var. Mayıs ayında yapacağım dikime kadar PH'ı 6,5-7,0 aralığına indirebilmek için nasıl bir uygulama yapmalıyım?
Analiz değerleri (Analiz, İlçe Ziraat Odası Labaratuvarında 21.11.2010 tarihinde yapıldı.)
PH: 8,02
CaCO3 :%0,19 (Az Kireçli)
Organik Madde:%1,18 (az)
Bünye:% 48.84 Tınlı
Tuzluluk:%10.173 (Orta derecede tuzlu)
Azot:%0,06 (orta derecede azotlu)
Fosfor: 1,131 ppm (fakir)
potasyum 112,25 ppm (düşük)
Kalsiyum: 3572 mg/kg (zengin)
Magnezyum: 653,00 (iyi)
Demir :3,65 mg/kg (orta)
Çinko : 0,08 mg/kg (Fakir)
Mangan :2,72 mg/kg (yeterli)
Bakır : 1,53 mg/kg (yeterli)
Sodyum :14,75 mg/kg ( çok düşük)

DEĞERLENDİRME:
Amonyum sülfat (%21) :20 Kg/da dikim öncesi disgaro altına
Triple süper fosfat:20 Kg/da pulluk altına
Potasyum sülfat (%45-52) : 30 Kg/da Pulluk altına
Çinko sülfat : 5 Kg/da Ekim öncesi toprak altına
Toz Kükürt : 100 Kg/da Mart ayında toprağa karıştır.
Yukardaki önerilen miktarlarda sığır gübresi ve tavuk gübresi dikkate alınmamıştır.

Şimdiden teşekkürler.
Davut Bey size verilen öneriyi aynen uygulayabilirsiniz. Mart ayında vereceğiniz kükürdü hayvan gübresi ile karıştırıp uygularsınız. Zaten önerilen diğer gübreler de sülfat formunda yani kükürtlü. Ph nız düşecektir.

Yalnız elinizde toplam 3,5 ton/da hayvan gübresi var ve organik maddeniz az. 40 kg/ da leonardit de ilave edin. Ekim öncesi ocak veya karıklara verirsiniz. Leonarditin tuzlu topraklarda da olumlu etkisi var.

Eski 28-11-2010, 12:06   #293
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozbuoz Mesajı Göster
... 1 dönüme ne kadar (kıska) arpacık kırmızı soğanı ekilir ? Ekim ve Ekimden sonra yapılacak işlemler nelerdir ?...
Kullanılan kıskanın iriliğine bağlı olarak, dönüme 35-40 kg kıska gider. Sıra arası 25, sıra üzeri 8 cm olacak şekilde dikim yapın. Sıravari dikim yapın toprak işleme hasat kolay olur. Saçayağı dikimde zorlanırsınız. Organik maddece zengin bir üst toprak hazırlayın. Toprak analizi yaptırın. 15- 20 cm derinliği organik maddeyle zenginleştirirseniz veriminiz yüksek olur. Ayrıca yüksek verim için inorganik gübre de destek olur.

Bu verdiğim bilgiler tamamen teorik bilgiler. Çünkü soğan yetiştiriciliğine dair şahsi uygulamam hiç olmadı.

Özellikle Marmara'da geniş plantasyonlar halinde yetiştiriciliği yapılmakta, yetiştiricilik yapılan bölgelerden tecrübeli arkadaşları da dinlemek isteriz.

Eski 28-11-2010, 12:10   #294
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TUZZEN Mesajı Göster
bizde cevabınızı bekliyoruz..
Tuzzen bütün mesajlarınızı taradım ama bana sorduğunuz bir soru bulamadım. Hangi sorunuzdu lutfen linkini verir misiniz? Yalnız sayfa linkini değil soru linkini vermenizi rica edeceğim.

Eski 29-11-2010, 13:54   #295
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2010
Mantar Sorunu

Merhaba Mine hm.

Bana 1.5yıl önce Dracena Massengena hediye geldi. Çok severek bakımını yapıyordum. Kısa zamanda serpilerek büyüdü. Geçen kış toprağı çatlamıştı ve saksısı küçük geliyordu.Bende saksı değişimi yaptım. Yine sorunsuz büyüyordu bitkim ama son 1 aydır küçük olanların yaprakları ve hatta yeni çıkan filizleri bile kurumaya başladı. Bana hediye geldiğinde 3 ağacı saran fileden yapılmış hediye paketi tarzı birşey vardı dolayısıyla hiç açıp bakmak aklıma gelmiyordu. 2hafta evvel onu sökütüğümde saksının içinde mantarlar türediğini gördüm. Bütün mantarları temizledim ama şimdi yine türediler. Bitkim her geçen gün kuruyup yapraklarını döküyor. Mantarlarla bir ilgisi var mıdır? Ve bitkimi kurtarmak için ne yapmalıyım.Acil yardımlarınızı bekliyorum.

Sevgiler.

idyle Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 29-11-2010, 15:01   #296
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İdyle acaba bir foto yükleme şansınız olmaz mıydı?

Eski 29-11-2010, 15:13   #297
Yeni Üye

Alıntı:
İdyle acaba bir foto yükleme şansınız olmaz mıydı?
Fotoğraf çektim yüklemeye çalışacağım..

Eski 29-11-2010, 15:34   #298
Yeni Üye

Name:  agacman.jpg
Views: 1689
Size:  51.1 KB

Düzenleyen idyle : 29-11-2010 saat 15:35 Neden: resim ekleme
Eski 29-11-2010, 19:12   #299
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İdyle, yüklediğiniz fotoğraf sadece mantarları gösteriyor. Ben bitkinizin durumunu görmek istiyorum.

Yalnız önce foruma nasıl foto yükleyeceğinize ilişkin şu başlığı lütfen okuyun. Sizin yüklediğiniz fotoyu kaldırıp düzelttim ve yeniden yükledim.

Bu arada gövdeleri topraktan filizlerin çıktığı yere kadar elinişzle sıkarak yoklayın ve boşluk, kabukta gevşeklik, yumuşaklık var mı kontrol edin. Aynı şekilde odunların üst kısmındaki mumlu tabakayı da kontrol edin. Gövdeleri elinizle tutup hafifçe çeker gibi yapın, kökü gelen var mı bakın. Kökü çürüyen varsa yerinden çıkar.

Eski 29-11-2010, 21:56   #300
Yeni Üye

Name:  11DSC00639.jpg
Views: 1520
Size:  38.4 KB
Name:  P1010408.jpg
Views: 1645
Size:  37.9 KB
Name:  P1010410.jpg
Views: 1481
Size:  37.1 KB
Name:  P1010409.jpg
Views: 1547
Size:  39.8 KB
Name:  P1010411.jpg
Views: 1535
Size:  34.9 KB

Öncelikle uyarınız ve yardımınız için teşekkür ederim. (Küçük bebeğim olduğu için hemen cevap yazamadım resmide çok acele yükledim kusura bakmayın)

Dediklerinizi tek tek yaptım. Resimde Büyük olan gövdenin yapraklarını çekmedim onlarda sorun yok gayet sağlıklı durumdalar. Hepsini dediğiniz gibi kontrol ettim. Küçük olan iki gövdede kabuklarda gevşeklik var ama gövdeler sert yani kabukla gövdenin arasında hava varmış gibi. (Umarım doğru anlatabilmişimdir).

Mumlu kısımlarda herhangi bir anormallik gözükmüyor. Gövdeleri topraktan çekince çıkacak gibi olmuyor ama sağa sola çok sallanıyorlar.

Düzenleyen idyle : 29-11-2010 saat 22:09 Neden: resim ekleme
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024