agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-04-2010, 13:43   #91
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Arkadaşlar,
Çoçukken memleketimdeki erik ağaçlarında bu nesnelerden görürdük,büyüklerimiz sert geçen kış mevsimlerinden sonra bu oluşumların meydana geldiğini söylerlerdi o zamanlar.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2010, 00:31   #92
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyaka2010 Mesajı Göster
Sayın Mine Pakaner!
Bugun erik agacındaki parazit olan uzantıları resmini çektim. Zararlı olup olmadıgını, bu gune kadar boyle bir uzantının olmadıgı için merak ediyorum.Selamlar.
Ağacınızda parazit yok, ağacınız hasta. "Erik cep hastalığı"na yakalanmış. Ya da bilimsel adıyla Taphrina pruni .

Koruma kontrol genel müdürlüğünün bu konudaki mücadele teknik talimatnamesine göre davranınız.

Sayın Yalçın'ın söylemi de doğru. Çünkü kurak ve sıcak geçen senelerde hastalık gözükmez.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2010, 00:33   #93
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sayın Mine Pakkaner,

Şubattaki dondan etkilenen ve henüz uyanmayan Akdeniz yaseminimi derin budamıştım.
Yukarıda anlattıklarınıza göre budamadığımı farkettim Şuanda toprak hizasından yukarıda 10 cm gövde kaldı.Gözlerin kör olup olmadıgına bakmadan budamıştım
Yani şimdi baktığımda gözlerin kör olduğunu anladım.Sizce kör gözlü 10 cm uzunluğundaki gövde uyanır mı?Kör gözleri bırakmam ne gibi sorun oluşturur?
Kör gözün uyanması zor bir ihtimal ancak yasemin kök sürgünü verebilir.

Eski 30-04-2010, 11:31   #94
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Şuradaki minik erguvanım hakkında tespit yapabilir misiniz Mine Hanım.

Ev yapımı ilaç yaptım , toprağını değiştirdim ama bu tuhaf yapraklardan kurtulamadım.

Bir ilaç kullanmalı mıyım?

berduray Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 30-04-2010, 22:38   #95
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Sayın Mine hanım, kışın içerde olan atlasımı havalar ısınınca balkona çıkardım. Atlasımın balkonda yaprakları leke leke oldu. Aşırı güneş altında değildi. Bu lekeli yerler çok sert, birde ince kabuk gibi dışı ayrılıyor. Bu bir hastalık mıdır? Lekeli yaprakları koparayım mı?
Name:  atlas.JPG
Views: 775
Size:  26.3 KB
Name:  atlas1.JPG
Views: 764
Size:  28.4 KB

Sevgi Durul Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-05-2010, 13:35   #96
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Şuradaki minik erguvanım hakkında tespit yapabilir misiniz Mine Hanım.

Ev yapımı ilaç yaptım , toprağını değiştirdim ama bu tuhaf yapraklardan kurtulamadım.

Bir ilaç kullanmalı mıyım?
Başlıkta sorduğum soruyu cevaplarsanız daha fazla yardım edebilirim Berduray.

Eski 02-05-2010, 20:49   #97
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Mine Hanım,
Kardeş Bitkiler konusunda yabancı kaynaklarda geçen bir domates zararlısını sordum.
Kardeş Bitkiler (Bir arada uyumlu yaşama)

Teşekkür ederim.

üzüm Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-05-2010, 19:34   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Mine Hanım,
Magnolia (Manolya) Başlığında bir soru sordum.
Manolya (Magnolia)

Eğer cevaplayabilirseniz çok sevinirim. Tesekkur ederim.

mutoss Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2010, 21:51   #99
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Mine Hanım,
Kardeş Bitkiler konusunda yabancı kaynaklarda geçen bir domates zararlısını sordum.
Kardeş Bitkiler (Bir arada uyumlu yaşama)

Teşekkür ederim.
Başlığında cevapladım Sayın Üzüm.

Eski 07-05-2010, 22:23   #100
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mutoss Mesajı Göster
Mine Hanım,
Magnolia (Manolya) Başlığında bir soru sordum.
Manolya (Magnolia)
Soruyu sorduğunuz başlıkta cevapladım Sayın Mutoss.

Eski 08-05-2010, 09:53   #101
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Asma

Sayın Mine Hanım,Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Ben yaklaşık 1 ay önce bahçeme asma fidanı diktim.Üzerinde küçük siyah sinek ve yeşil böcekler var sizin ev yapımı ilaçlardan arap sabunlu olanı kullanabilirmiyim?Asmada bir sorun olurmu yapraklarda falan.Forumda yaptığım araştırmalarda bitkimiz hassassa dikkat etmemiz gerektiği yazıyor.Asma bu konuda hassasmıdır?

Düzenleyen Emre İlhan : 08-05-2010 saat 13:34
Emre İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2010, 11:51   #102
Ağaçsever

hbayraktar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2009
Nar Ağacı

Merhaba Mine Hanım,

Nar ağacımız bu sene ilk defa bu seneki kadar çiçeklendi, fakat tüm çiçekler dökülüyor, bir kaç hafta önce üzerinde kırmızı örümcekler vardı, hemen kükürlü su püskürttüm, ardından beyaz bit dalları sardı, arkasından da yeşil bit, dün akşam ev yapımı ilaçlardan arapsabunu-sarmısak-yağ karışımını spreyledim üzerine hatta kalanıda gövdeye sıktım, bu sabah ilk iş yanına koştum, şimdide gövdede kökten gelip yukarı doğru hızla hareket eden bu yaratıklar peyda oldu doya doya nar yiyemeyeceğiz anlaşılan

Eklenen Resimler

hbayraktar Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2010, 19:51   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Sn Mine hn.
domates ve salatalık fidelerimi sinekler sardı forumda araştırdım çokta önemli olmadığı verimi pek etkilemediğini öğrendim ama ortalık sinek kaynıyor her geçen gün yapraklar üzerindeki sayıları artıyor fesleğen kokusundan hoşlanmadıkları yazıyordu hatta pek bazı arkadaşlar çok sayıda fesleğen ekiyormuş sinekleri uzak tutmak için arap sabunlu karışımı uyguladım ama fayda etmedi bahçemde sadece 1 adet fesleğen var acaba kekikle hazırladığımız ev yapımı ilacı fesleğenle hazırlasam fidelerimi nasıl etkiler sorumu yanıtlarsanız çok mutlu olucam hiç olmazsa 1 soruma cevap almış olmanın mutluluğunu yaşarım şimdiden çok teşekkür ederim

aytul73 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2010, 09:48   #104
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Sevgili Mine Hanım, yeni aldığım leylak fidelerinden birinde yaprak dibinde köpüksü bir oluşum var. Uzaklaştıramıyorum.Silsem de yeniden oluyor. Leylak başlığına yazdım ve resim de koydum. Linki ekliyorum.
http://www.agaclar.net/forum/showthr...388#post635388
Bana yardım edebilirseniz çok sevinirim.Teşekkürler

13.05.2010
Sevgili Mine Hanım, gecen süre içinde leylağımı dikkatle kontrol etmeye devam ettim. O köpükleri birkaç kez daha temizledim, üzerinde zararlı açısından şüpheli olabilecek yaprakları (bazı yenikler vardı) ve küçük bir dalı uzaklaştırdım ve fidenin toprak üstü kısmını dikkatle suyla yıkadım ve havlu kağıtla kuruladım. Köpük oluşumu durmuş gözüküyor. Fide de oldukça yeşil ve sağlıklı gibi. Bu hafta sonu bahçeye dikmeyi düşünüyorum.
Fideleri Yalovadan kargoyla getirtmiştim. Belki de stres veya gözle göremediğim küçük bir yaralanma bu olaya yolaçmış olabilir diye düşünüyorum. Başka da bir açıklama bulamıyorum )
Selam ve sevgilerimle.

Düzenleyen Eser İlhan : 13-05-2010 saat 07:54 Neden: Konuya ilave
Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2010, 10:33   #105
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Mine Pakkaner,

1. sorum;Ben yasemini biraz derin dikmiştim yani gövdenin bir kısmı toprak altında kalmıştı bu yüzden kök sürgünü vermesi zor mu olur?Yani kök kısmına doğru toprağın yüksekliğini azaltayım mı?

2.sorum;''Azotun fazla olduğu topraklarda vejetatif (sürgün) büyüme tetiklenip çiçek oluşumu olumsuz etkilenir ve bitki sürekli sürgün verme eğilimindedir.''Bu teoriye göre;
Benim güllerim haddinden fazla sürgün verip duruyor hatta bir tanesi sarmaşık gül gibi uzayıp durdu 2 metreyi de geçti her yerden sürgün veriyor ama hala tomurcuğu yokNe yapmalıyım?

Düzenleyen Yılmaz Yalçın : 10-05-2010 saat 14:04
Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2010, 14:02   #106
Ağaç Dostu

syuksek's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Galeri: 13
Elma Ağacındaki bit problemi

Mine Hanım merhaba,
Elma ağacım ile ilgili problemi aşağıdaki linkte #142 nolu cevap ile sormuş bulunmaktayım. Öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla,
Sema Yüksek

Yeşil Bit (Yaprak Biti)

syuksek Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2010, 23:15   #107
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2010
Sayın Pakkaner,
Çam ağacı kurumasıyla ilgili bir sorum var size
Çam ağacı kuruması
Ekli linke göz atarsanız çıok sevinirim

Düzenleyen hartoka : 11-05-2010 saat 22:13
hartoka Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-05-2010, 10:45   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-04-2010
hepinize merhaba sorum şu;
bundan 3 gün önce eminönünden açık olarak satılan toz şekere benzeyen bir verim gübresi diye satılan bir ilaç aldım her çiçeğime hanımelime gülüme ve çamlarıma döktüm ve döktükten iki gün sonra hepsi kurumaya ve solmaya başladı hepsinin kurumasını istemiyorum lütfen bana yardım edin

çilekçi_eren Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2010, 11:50   #109
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Sevgili Mine hanım merhaba,
Bahçemde ki Isparta gülünün çiçekleri gonca olarak kalıyor, bir türlü açamıyor. Diğer güllerde böyle bir problem hiç olmadı.
(her sene -kök çevresine yakın topraktan sürekli yeni sürgünler çıkıyor ve ben bunları kesiyorum.)
Yanıtınız için teşekkürler.

habibe Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2010, 21:11   #110
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emreilhan Mesajı Göster
Sayın Mine Hanım,Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Ben yaklaşık 1 ay önce bahçeme asma fidanı diktim.Üzerinde küçük siyah sinek ve yeşil böcekler var sizin ev yapımı ilaçlardan arap sabunlu olanı kullanabilirmiyim?Asmada bir sorun olurmu yapraklarda falan.Forumda yaptığım araştırmalarda bitkimiz hassassa dikkat etmemiz gerektiği yazıyor.Asma bu konuda hassasmıdır?
Arap sabunlu zeytinyağlı karışımı kullanabilirsiniz, hangi bitki olursa olsun, önce bir deneme yapın.

Eski 19-05-2010, 21:13   #111
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hbayraktar Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,

Nar ağacımız bu sene ilk defa bu seneki kadar çiçeklendi, fakat tüm çiçekler dökülüyor, bir kaç hafta önce üzerinde kırmızı örümcekler vardı, hemen kükürlü su püskürttüm, ardından beyaz bit dalları sardı, arkasından da yeşil bit, dün akşam ev yapımı ilaçlardan arapsabunu-sarmısak-yağ karışımını spreyledim üzerine hatta kalanıda gövdeye sıktım, bu sabah ilk iş yanına koştum, şimdide gövdede kökten gelip yukarı doğru hızla hareket eden bu yaratıklar peyda oldu doya doya nar yiyemeyeceğiz anlaşılan
Anlaşılan ev yapımı ilaçlarla mücadele sizi zorlayacak. Bu durumda bir bioinsektisit olan Delfin WG yi kullanın. Organik tarımda da kullanılan bir bakteri preparatıdır.

Eski 19-05-2010, 21:15   #112
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aytul73 Mesajı Göster
Sn Mine hn.
domates ve salatalık fidelerimi sinekler sardı forumda araştırdım çokta önemli olmadığı verimi pek etkilemediğini öğrendim ama ortalık sinek kaynıyor her geçen gün yapraklar üzerindeki sayıları artıyor fesleğen kokusundan hoşlanmadıkları yazıyordu hatta pek bazı arkadaşlar çok sayıda fesleğen ekiyormuş sinekleri uzak tutmak için arap sabunlu karışımı uyguladım ama fayda etmedi bahçemde sadece 1 adet fesleğen var acaba kekikle hazırladığımız ev yapımı ilacı fesleğenle hazırlasam fidelerimi nasıl etkiler sorumu yanıtlarsanız çok mutlu olucam hiç olmazsa 1 soruma cevap almış olmanın mutluluğunu yaşarım şimdiden çok teşekkür ederim
Aytül Hanım aromatik bitkilerden fesleğenin ev ilaçlarındaki etkilerini bilmiyorum. Araştırdım, bir deneme de bulamadım. Kekik ve adaçayı etkili, fesleğeni de siz denerdeniz lütfen sonucu bizimle paylaşın.

Eski 19-05-2010, 21:24   #113
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iel77 Mesajı Göster
...gecen süre içinde leylağımı dikkatle kontrol etmeye devam ettim. O köpükleri birkaç kez daha temizledim, üzerinde zararlı açısından şüpheli olabilecek yaprakları (bazı yenikler vardı) ve küçük bir dalı uzaklaştırdım ve fidenin toprak üstü kısmını dikkatle suyla yıkadım ve havlu kağıtla kuruladım. Köpük oluşumu durmuş gözüküyor. Fide de oldukça yeşil ve sağlıklı gibi. Bu hafta sonu bahçeye dikmeyi düşünüyorum.
Fideleri Yalovadan kargoyla getirtmiştim. Belki de stres veya gözle göremediğim küçük bir yaralanma bu olaya yolaçmış olabilir diye düşünüyorum. Başka da bir açıklama bulamıyorum )
...
Leylağınızın sağlıklı oluşuna çok sevindim. bahsettiğiniz durumu tanımıyorum. İç güdüsel olarak son derece doğru hareket etmişsiniz ben de aynı şeyleri yapardım.

Bu arada bu durumun sebebini bilimsel olarak yorumlayabilecek arkadaşlarımızın açıklamalarını dinlemek isterim.

Eski 19-05-2010, 21:28   #114
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Mine Pakkaner,

1. sorum;Ben yasemini biraz derin dikmiştim yani gövdenin bir kısmı toprak altında kalmıştı bu yüzden kök sürgünü vermesi zor mu olur?Yani kök kısmına doğru toprağın yüksekliğini azaltayım mı?

2.sorum;''Azotun fazla olduğu topraklarda vejetatif (sürgün) büyüme tetiklenip çiçek oluşumu olumsuz etkilenir ve bitki sürekli sürgün verme eğilimindedir.''Bu teoriye göre;
Benim güllerim haddinden fazla sürgün verip duruyor hatta bir tanesi sarmaşık gül gibi uzayıp durdu 2 metreyi de geçti her yerden sürgün veriyor ama hala tomurcuğu yokNe yapmalıyım?
1. Hayır Yılmaz Bey, kök boğazını açığa çıkarmayın.

2. Hemen budayıp sürgünün büyümesini durdurun. Azotlu gübre vermeyin.

Eski 19-05-2010, 21:42   #115
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi syuksek Mesajı Göster
Mine Hanım merhaba,
Elma ağacım ile ilgili problemi aşağıdaki linkte #142 nolu cevap ile sormuş bulunmaktayım. Öneri ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla,
Sema Yüksek

Yeşil Bit (Yaprak Biti)
Elmanızda elma gri yaprak biti var. Ev ilaçlarından tespih ağacından yapılan formül etkili. Ticari ilaçlardan da neem oil bu zararlıya etkili bitkisel hammaddeli bir ilaç. Tespih ağacından yapacağınız ev ilacında da aynı etkili madde bulunmakta.

Eski 19-05-2010, 21:44   #116
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çilekçi_eren Mesajı Göster
hepinize merhaba sorum şu;
bundan 3 gün önce eminönünden açık olarak satılan toz şekere benzeyen bir verim gübresi diye satılan bir ilaç aldım her çiçeğime hanımelime gülüme ve çamlarıma döktüm ve döktükten iki gün sonra hepsi kurumaya ve solmaya başladı hepsinin kurumasını istemiyorum lütfen bana yardım edin
Çok ama çok acil bol su ile toprağı yıkayın. Bir daha etiketsiz açıkta satılan ne olduğu belirsiz ürünü almayın. Satıcıyı açık ürün sattığı için tarım il müdürlüğüne şikayet edin.

Lütfen mesaj yazarken noktalama işaretlerine de dikkat edin

Eski 19-05-2010, 21:48   #117
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hartoka Mesajı Göster
Sayın Pakkaner,
Çam ağacı kurumasıyla ilgili bir sorum var size
Çam ağacı kuruması
Ekli linke göz atarsanız çıok sevinirim
Son senelerde ibrelilerde böyle sorunlar görünmekte. Bir çitin içinden 2 tek ağaç gidiyor örneğin. Biz topraktan ISR 2000 uygulayarak durdurmayı başardık.

Eski 19-05-2010, 22:02   #118
Ağaç Dostu

Emre İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2010
Galeri: 98
Kahve ve Kahve Telvesi Gübre Olarak Kullanılır mı?

Sayın, Mine Hanım.Bu Başlığa bakıp yorum yaparsanız çok sevinirim.Bu konuda diğer arkadaşlar gibi kafam karıştıda.Sizce Kahve Telvesinin İçeriği nedir?,Ne kadar kullanmalıyız,Sizce ne gibi sorunlara yol açabilir? İlginize teşekkürler.(Soruyu size buradan sormalıydım kusura bakmayınız.)

Kahve ve Kahve Telvesi Gübre Olarak Kullanılır mı?

Emre İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2010, 22:35   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-04-2010
İlginiz için çok teşekkürler Mine Hn.
Söz konusu ilacı hemen uygulamaya başlamalı mıyım yoksa belli bir mevsimi var mı?
Ayrıca zirai ilaç satan her yerden temin edilebilir mi? (gördüğüm kadarı ile siz de İzmir lisiniz tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı?)

hartoka Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-05-2010, 22:38   #120
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Sevgili Mine hanım merhaba,
Bahçemde ki Isparta gülünün çiçekleri gonca olarak kalıyor, bir türlü açamıyor. Diğer güllerde böyle bir problem hiç olmadı.
(her sene -kök çevresine yakın topraktan sürekli yeni sürgünler çıkıyor ve ben bunları kesiyorum.)
Yanıtınız için teşekkürler.
Bu sürgünleri kesmekle doğru yapıyorsunuz. Çiçeklenme zamanı fosforlu bir gübre vermeyi denediniz mi?

Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024