agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2010, 13:26   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Mine Pakkaner'e soralım 2010-12 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj)

Arkadaşlar,
Yeni yılda biraz daha farklı bir uygulama yapalım.

Sorularınızı forumdaki ilgili başlıklar altında sorun.
  1. Böylece konuyla ilgili diğer arkadaşlar da cevap verir.
  2. Sorular olması gerektiği başlık altında sorulduğu için, daha sonra bulması kolay olur ve Mine Pakkaner'in verdiği cevaplardan daha çok kişi yararlanır...
Soru mesajlarının adreslerini buraya yazın
  1. Malum forum epey büyük. Mine Pakkaner'in zamanı, tüm forumu okuyup soruları bulacak kadar müsait değil.
  2. Verdiğiniz adreslere tıklayarak soruya ulaşması ona büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Cevabı da oraya yazacaktır.
Örnek :

Mine Pakkaner'e soralım 2010 başlığına böyle yazın

Sorunuzu doğru yerde, konuyla ilgili başlık altında sorun ve uygun bir zamanda konuyla ilgili başlık altında cevabınızı alın.

tarıkger beğendi.
malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 02-01-2010, 13:26   #2
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Mine Pakkaner'e soralım 2010-12 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) ..

Arkadaşlar,
Yeni yılda biraz daha farklı bir uygulama yapalım.

Sorularınızı forumdaki ilgili başlıklar altında sorun.
  1. Böylece konuyla ilgili diğer arkadaşlar da cevap verir.
  2. Sorular olması gerektiği başlık altında sorulduğu için, daha sonra bulması kolay olur ve Mine Pakkaner'in verdiği cevaplardan daha çok kişi yararlanır...
Soru mesajlarının adreslerini buraya yazın
  1. Malum forum epey büyük. Mine Pakkaner'in zamanı, tüm forumu okuyup soruları bulacak kadar müsait değil.
  2. Verdiğiniz adreslere tıklayarak soruya ulaşması ona büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Cevabı da oraya yazacaktır.
Örnek :

Mine Pakkaner'e soralım 2010 başlığına böyle yazın

Sorunuzu doğru yerde, konuyla ilgili başlık altında sorun ve uygun bir zamanda konuyla ilgili başlık altında cevabınızı alın.

malina Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 15-01-2010, 17:54   #3
Yeni Üye

Dağçileği's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Merhabalar Mine Hanım,

Umarım sorum için doğru yerdeyim, forumu inceledim bir süre ama yazacağım yer için emin olamadım,yardımcı olabilir veya yönlendirebilirseniz çok sevinirim.
İstanbul'daki ofisimiz için zeytin ağacı arıyoruz.Yaklaşık 10-15 yaşında veya daha büyük olabilir ama içerde kalacak.
Yalova'da bir fidancıda bulduk ancak yaklaşık 400 TL istedi.Daha uygun fiyatlı olabilir mi diye sorunca da toprağından sökme olabileceği o zaman da saksıya konduğunda yaprak döküp 1-2 sene yapraksız kalacağını söylediler.Bu doğru mudur ?
Ayrıca İstanbul'da istediğimiz gibi bir zeytin ağacı nerede bulabiliriz ?

Şimdiden teşekkürler, yanlış yerde isem lütfen yönlendirebilir misiniz ?

Saygılarımla
Funda

Dağçileği Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-01-2010, 22:09   #4
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dağçileği Mesajı Göster
...
İstanbul'daki ofisimiz için zeytin ağacı arıyoruz.Yaklaşık 10-15 yaşında veya daha büyük olabilir ama içerde kalacak.
...
Fiyatlar yaşa ve boyutlara göre değişir, bu yüzden nasıl bir ağaca nasıl fiyat verdiler değerlendiremem. Ama yaşlı yetişkin zeytinler ucuz değil. Söküm zeytinin en az 1 yıldır saksıda olmasına dikkat ediniz. Bu arada kök atar. Yeni sökülmüşü almayınız. Sökülen normal koşullarda ağaç yaprak dökmez, çünkü zaten hemen hemen bütün dalları kesilir, neredeyse sırf gövde kalır, yeniden saksıda sürgün verir.

İç mekanda yetiştirecekseniz zeytin hiç almayınız. Zeytin salon bitkisi gibi bakılamaz. 10-15 yaşında ağaca yazık olur. Başka bir bitki seçiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-02-2010, 22:22   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2009
MİNE HANIM SELAMLAR
Benim sorum N-P-Ki leonardit ve mikro element takviyesi hakk. saksıda 10 değişik ağacım var evimde ve bu ağaölara bu katkılardan verdim. ayrıca yarasa gübresi ve deniz yosunu tozu da verdim. Bu kimyasallar ağaçlarımdan alacağım meyvelerin sağlığa zararlı olmasına sebep olur mu yoksa bu katkı maddelerinin insan sağlığına zararı yok mudur. ?
Ağaçlarım organik olma sıfatlarını kayıp mı ettiler

emre82 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-02-2010, 23:30   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Deniz yosunu, yarasa gübresi ve leonardit vermekle organik nitelik (bundan kastınız kimyasal gübre kullanmamış olmak sanırım) kaybolmaz. Verdiğiniz NPK lı gübreleri ve izelementleri organik yetiştiricilikte kullanmayız. Ağaçlarınızda sağlığa zararlı bir etki yaratmazlar. Aşırı azotlu gübreler özellikle yeşil yapraklı sebzelerin yapraklarında nitrat ve nitrit formlarında birikerek vücuda alınır ve zararlı etki yapabilirler.

Eski 05-02-2010, 10:18   #7
Ağaçsever

mine hanım çok teşekkür ederim.
BEnim organiklikten kastım "3 ay sonra doğacak çocuğuma da iç rahatlığı ile NPK ve iz elementleri veya Demir sulfat verdiğim ağaçların meyvelerini yedirebilir miyim" di.
Sizden yanlış anlamadıtsam bu malzemeler aşırı kullanılmazsa sağlığa herhangi bir zararı olmaz. Kansorojen etkisi olmaz sanırım. Bildiğim kadarıyla NPK nın içindeki azot da üre şeklinde . kansorojen olanda N03 ve NO2 idi sanırım. En ufak zararı varsa vermeyeceğim.

Eski 05-02-2010, 13:41   #8
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre82 Mesajı Göster
... "3 ay sonra doğacak çocuğuma da iç rahatlığı ile NPK ve iz elementleri veya Demir sulfat verdiğim ağaçların meyvelerini yedirebilir miyim" di...
Emre Bey, azot hayatın yapıtaşlarından biri, hem hayvanlar için hem insanlar için hem de bitkiler için olmazsa olmaz. Ama herşeyin azı nasıl zararsa çoğu da zarar. Sizin gübrelemede ifrata kaçacağınızı asla sanmıyorum. İzelementler, demir, azot bunlar olmazsa ağacınız hasta olur, aç kalır meyve vermez. BU yüzden kontrollü yani zamanında, yani bitkinin kullanmaya ihtiyacı olduğunda ve dozunda verilen gübreler kesinlikle meyvede birikip toksik etki yapmaz.

Son dönemlerde sorun yeşil yapraklı sebzelerde görülmektedir. Aşırı azotlu gübrelemeden kaynaklanan sıkıntılar var.

Bu yüzden ne kadar gübre vereyim diyen ticari yetiştiricilere hep analiz yaptır ne gerekiyorsa onu ver diyorum. Ne toprağı kirletmeye, ne bitkiyi zehirlemeye, zorlamaya gerek yok.

Aklınızda olsun, bebeğiniz için organik sebze ve meyve bulamadığınızda iyi tarım uygulaması ile yetiştirilmiş olanları alın. İyi tarım uygulaması ile yetişen bir bitkide ilaç, hormon, gübre kalıntısı olmaz. GDO' lu tohum kullanılamaz. Yetiştiricilikte bütün analiz ve kontroller yaptırılır, paketin üzerinde bile kimin yetiştirdiği bellidir. Büyük hipermarketlar artık sadece iyi tarımla yetiştirirlmiş sebze meyve satmaktalar. Örneğin Migros kampanya ile bunu duyuruyor. Umarım yakında bütün heryerde yaygınlaşacak ve iyi tarım yapmayan yetiştirici kalmayacak.

Eski 07-02-2010, 02:10   #9
Ağaçsever

verda's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Bahçedeki iki demir ağacından biri rüzgarlı havalarda komşunun balkon demirine vura vura yara alıyor.Benimde her vuruşta içim sızlıyor. Buranın rüzgarı da hiç eksik olmaz.Bu yaralara nasıl engel olurum?.

Komşunun niyeti bu ağaçlar için baştan beri pek iyi değil. hem ağaçların dallarını biraz uzaklaştırmak için çelik halatlarla çektirmek istedim ama epey bir ücret istediler. Bu konuyu bir bilene sorayım dedim.

Sevgiyle kalın.

Eklenen Resimler

verda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-02-2010, 13:53   #10
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın Mine Hanım, heuceralar ile sorunum var.
Almanya'dan geldiklerinde de pek keyifli olmasalar yine de bugünkü hallerinden daha iyi idi durumları.
Onları hemen marketlerde hazır satılan torfla karıştırdığım bahçe toprağı doldurduğum saksılara ektim. Önce can suyu verdim.
Suyu pek de seven bitkiler olmadığını düşündüğüm için sık sulama yapmıyorum. Ama gün geçtikçe, geldiğinde üzerinde olan yaprakları kurumaya başladı.
Bitkilerim kapalı balkonda ve ısı bahar havasında. Yer yer diplerinden yeni yapraklar çıkartıyor olsa da çok sağlıklı görünmüyor.
Bugün incelerken toprağından birkaç sinek uçtuğunu gördüm. Saksı toprağını kenarlara doğru hafifçe deştiğimde sanki toprak küf yapmış gibi. Oysa sık sulamıyorum.
Yeni bir toprak karışımı yapıp (yanmış hayvan gübresi var elimde) yeniden dezenfekte ettiğin saksılara yeni bir ekim yapsam kurulurlar mı yoksa daha başka bir öneriniz var mı?
Teşekkür ederim.

Güler Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-02-2010, 15:58   #11
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verda Mesajı Göster
Bahçedeki iki demir ağacından biri rüzgarlı havalarda komşunun balkon demirine vura vura yara alıyor.Benimde her vuruşta içim sızlıyor. Buranın rüzgarı da hiç eksik olmaz.Bu yaralara nasıl engel olurum?.

Komşunun niyeti bu ağaçlar için baştan beri pek iyi değil. hem ağaçların dallarını biraz uzaklaştırmak için çelik halatlarla çektirmek istedim ama epey bir ücret istediler. Bu konuyu bir bilene sorayım dedim.

Sevgiyle kalın.
Yaraya engel olmak için ağacın vuruşunu engellemeniz gerek. En basiti yara alan noktayla demir arasında tampon bölge yaratmak için ağaca birşey sarmanız. Çelik halatla çektirmek de doğru yöntem.

Komşunuz güvenlik açıısndan da haklı bir endişe duyuyor olabilir.

Yapabileceğiniz bir diğer uygulama ağacı derin kabaklamak. Uygun bir yerinden mesela yerden 1,5 2 m yüksekten kesin ve yarasını düzgün kapatın. Demir ağacı yeniden sürecektir, yeni çıkan dalları ona göre binadan uzaklaşacak şekilde yönlendirir, komşunuzu da mutlu edersiniz.

Eski 10-02-2010, 16:21   #12
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
... heuceralar ile sorunum var.
...
Güler Hanım heuchera nemli topraklardan hoşlanır. Yani suyu sevmediği doğru değil. Ama dikkat edilmesi gereken ıslak topraklardan hoşlanmadığı, kumlu, süzek bir harç sayesinde nemli kalır. Tabakta su kalmaması da önemli. Bu genel bakım içindi Kışın suyu haftada 1 veya neme göre kontrol ederek 2 kez verirsiniz.

Şimdi sizinkilerin durumuna gelelim. Çok kuru bırakmayınız, saksı toprağını gerekirse değiştiriniz. Sinek olduğuna göre organik madde var ve bozunmamış demektir. Sineklerin larvaları köklere sıkıntı yaratabilir. Yanmış hayvan gübresi yerine kompostlanmışı tavsiye ederim, hem sinek böcek vs. sorun olmaz, hem de açıkta yanan hayvan gübresinin içindeki besinler yıkanır veya okside olur gider, edlinizde kaba organik madde kalır. Kepekte besin olmaz öyle düşünün, gıda unda. Kompostlanmış büyükbaş hayvan gübresini güvenle kullanın. İçine leonardit de karıştırabilirsiniz, torf ve bahçe toprağı da kattınız mı harika bir harç olur. Hem de süzek olur.

Elinizde çiminiz için aldığınız Huwasan veya Peras varsa kullanın. Yoksa oksijenli su solüsyonu verin. Deniz yosunu ile de takviye edin. Gölge sadece sabah güneşi gören bir yere alın.

Eski 08-03-2010, 07:58   #13
Yeni Üye

oalpturk's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2010
Mine hanım, kaolin kilini nerden temin edebilirim?

oalpturk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-03-2010, 11:03   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Bitkileri olarak dikim yeri olarak evin duvar kenarlarına bitki dikmenin bina sağlığı için tam dibine dikmenin zararlı olduğunu biliyorum .Acaba doğru mu biliyorum ?

ozdenarda Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-03-2010, 11:18   #15
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-06-2008
Mine Hanım merhaba,

Plumeriam ile ilgili sorularıma forumda cevap alamadım. Asıl sorun son mesajda ama plumeriamla ilgili mesajlarımı kronolojik sırada aşağıya topladım. Bu bir hastalık mıdır, ya da bitkide bir eksiklik mi var?

Biraz daha detay vereyim. Bitkiyi geçtiğimiz sonbahar Sn. muyurdakul'dan almıştım. Bitkiyi kargoyla topraksız olarak teslim aldım ve 10 litrelik saksıya marketten aldığım tavuk gübresini pakette belirtilen oranda torf ve perlitle karıştırarak oluşturduğum karışıma diktim. Pencere önünde kontrollü sulama yaparak baktım. Uyku döneminde bütün yapraklarını döktü, normal mi bilmiyorum ama uç sürgünü siyahlaşıp çürüdü. Fazla ışık almayacak bir yere çektim, yaklaşık 3 ay boyunca sadece 1-2 sefer çok az su verdim.

Şu anda yapraklar üzerinde herhangi bir zararlı yok. Kırmızı örümcekler bile uyandığından beri hiç görünmedi. Yakınlarında viyollerde çeşitli cins domatesler, şaşırttığım domates fidelerim, kendi yaptığım sera içinde nephentes ve her hafta yenisini aldığım kesme çiçekler (nergis, frezya vb) duruyor.

Plumeria

Plumeria

Plumeria

Plumeria

Bitki hastalıkları ve zararlıları için yardım hattı

verdoque Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-03-2010, 13:24   #16
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi verdoque Mesajı Göster
...Plumeriam ile ilgili sorularıma forumda cevap alamadım. Asıl sorun son mesajda ama plumeriamla ilgili mesajlarımı kronolojik sırada aşağıya topladım. Bu bir hastalık mıdır, ya da bitkide bir eksiklik mi var?

...
Plumerialar kışın yaprak dökmekte bir endişeniz olmasın, benim ki de yaprak döktü. Hatta henüz uyanmadı. KIrmızı örümcekler plumeriayı çok seviyor. YAkınında domates fidesi bulundurmayın, domatesi de kırmızı örümcek sever, ona gelen plumeriaya da geçer.

Daha önce yaprak ucu niye kararmış olabilir diye fikir yürütmek zor sayısız nedeni olabilir, şu andaki deformasyonun ise şunların sonucu olabilir,

Yaprağın çıkışı esnasında taşıma veya şaşırtma hasarı,
Yapraklı olduğu dönemde sıcak havalarda yaptığınız sulama hatası ( su stresi),
Köklerde olabilecek hasar, kök kaybı, kök hastalıkları,
Kimyasal zararı,
Haşere zararı,
Herhangi bir stres, yer değiştirme, saksının devrilmesi vs.

Eski 16-03-2010, 13:29   #17
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozdenarda Mesajı Göster
Bitkileri olarak dikim yeri olarak evin duvar kenarlarına bitki dikmenin bina sağlığı için tam dibine dikmenin zararlı olduğunu biliyorum .Acaba doğru mu biliyorum ?
Binanın tam dibine diktiğiniz bitkinin ne olduğu ve binanın nasıl bir bina olduğu ile ilgili bu sorunuz. Okaliptusu binanın dibine dikerseniz canınız sıkılır, keza incir, hatta palmiye. Ağaçları binaya yaklaştırmamak gerek. Binaya sarmaşık sardıracaksanız vantuzlu olursa sıvayı söker, kiremiti kaldırır. Çalıların bodur olanları çok sorun yaratmaz ma yine de 30- 40 cm öne alınır.

Tek yıllık, iki yıllık ve çok yıllık otsu ve yarı odunsuları dikebilirsiniz. Ama su basmanı yoksa ve izolasyon da yapılmamışsa buradaki toprağın bitki sulamakiçin sürekli ıslak kalması rutubeti arttırır.

Eski 16-03-2010, 13:47   #18
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oalpturk Mesajı Göster
...kaolin kilini nerden temin edebilirim?
Bu adresten temin etmek mümkün ancak ambalaj boyutlarını bilmiyorum.
http://www.orfeteknik.com.tr/surround.htm

Eski 30-03-2010, 08:49   #19
Ağaçsever

Benim saksıdaki kumkuat ve limon ağaçlarımın topraklarında gözle ancak fark edilebilen beyaz 0.3-0.4 mm boylarında beyaz kurtcuklar var bunlar nedir acaba . ve zararı varmıdır. varsa topraktan nasıl temizlenirler.

şimdiden çok teşekkürler.

Eski 30-03-2010, 08:49   #20
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-10-2009
Sayın mine pakkaner;
ağaç VE fidan gövdelerine kireç uygulaması doğru bir uygulamamıdır? Doğru bir uygulama ise uygulama hakkında bilgi verirmisiniz?( uygulama zamanı,yoğunluğu,uygulama yaşı ve faydaları hakkında)

Düzenleyen AFRASYAB81 : 30-03-2010 saat 08:50 Neden: KELİME HATASI
AFRASYAB81 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 31-03-2010, 23:44   #21
Ağaçsever

leobiz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-08-2009
Merhaba Mine Hanım,
İzmir Dikili'de 41 dönüm arazimizin 24 dönümünde yaklaşık 750 adet zeytin ağacımız var. Babamın büyük bir hevesle alıp ertesi gün vefat etmesi sebebi ile manevi olarak bağlandığım bu ağaçları büyütmek için uğraşıyorum ama İstanbul'da yaşıyorum. Arazinin tamamı yol altında düzlük ve killi toprağı var. Sulak da bir yer. Ayrıca yaptırdığım toprak analizinde Çinko, Bor, fosfor ve mangan yetersiz çıktı. Babamın satın aldığıtarihte 2 yaşında olan ve o güne kadar hatalı bakım sebebi ile (daha doğrusu sadece arsayı zeytinlik olarak gösterip birine satabilmek maksadı ile dikilmiş ve ilgilenilmediği için de gelişmemiş olan ağaçlarımızı 2 senedir işini bilen bir köylü amca sayesinde toparladık. Geçen sene toplam 700kg ürün aldık. 300kg zeytinden de 75 litre yağ aldık.
Benim sıkıntıya düştüğüm nokta, İstanbul'da yaşıyor olmam ve bu ağaçların hem bakım parası (senelik 6000TL ödüyorum) hem de hasat ettiğim zeytinlerin depolanması, kurulması, çevrilmesi ve müşteri bulup satılması gibi konularla ilgli maddi yükün hesabı yapıldığında bu işten bırakın kar etmeyi, kafa kafaya bile çıkamıyorum. Bu sebeple, kurma,depolama, satma sorunu olmayan NAR'a yönelmeyi düşünüyorum. Duyduğum kadarı ile bakımı da daha kolaymış. Sizden öğrenmek istediğim :
1. Arazida dikili olan zeytin ağaçlarım 4 yaşında ve oldukça sağlıklı duruma geldiğine göre bunların sökülerek talep eden birine satılması fiziken mümkün müdür? Bu konuda çalışan firmalar var mıdır? Olabilecek birşeyse adet fiyatı ne olabilir?
2. Zeytin ağaçlarına kıyıp sökmeden (6*6 aralıklı dikildiklerinden) aralarına ve arazinin geri kalanına NAR diksem birbirlerine olumsuz etki ederler mi?
3. Bu tarz bir toprak için NAR harici tavsiyeniz ne olabilir?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla

leobiz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-04-2010, 01:33   #22
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 09-08-2009
Galeri: 1
Mine hanım, bahçelerde toprağa azot bağlaması ve gübre görevi görmesi açısından önerilenler genelde baklagiller. Benimde aklıma takılmıştı akasyada baklagiller familyasında bulunuyor peki toprağa azot bağlıyor mu? Vikipedi'de (http://tr.wikipedia.org/wiki/Baklagiller) familyanın genel özelliği olarak şöyle birşey yazılmış:
"Kazık köklere sahiptirler. Ana kökün etrafında damarlanma gösteren ikinci kökler vardır. Rhizobium bakterileri tarafından havanın serbest azotunu bağlarlar."
Akasya havadaki azotu yonca gibi toprağa bağlıyor mu? Bahçemin bitiminde 20 metre kadar aniden yükselen kayalık var, bu kayalığın üst bitimine tek sıra beyaz çiçekli yalancı akasya ektim. O akasyaların yaprakları döküldüğünde doğal bir gübre görevi görür mü? İyi mi yaptım yoksa gübre amaçlı başka birşey mi düşünseymişim? Saygılarımla...

Samsunlu55 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2010, 11:36   #23
Ağaç Dostu

Merhaba Mine Hanım,

Bu sefer de tohumdan yetiştirdiğim plumeriamla başım dertte. Yapraklarında sararma ve kahverengi lekeler olmuştu. Kalorifere yakın olduğu için sıcaktandır diye yerini değiştirdim. Yapraklarını kontrol edince yeşil, küçük, çekirgeye benzer, zıplayabilen böceklerin yaprak arkalarında gezindiğini gördüm. Derhal balkona atıp karantinaya aldım. Resimleri de en kısa zamanda ekleyeceğim.

Ev yapımı ilaçlardan hangisi bu böceklere etki eder? Kimyasallar artık reçeteli satıldığından kolay bulunmuyor, zaten kullanmak da istemiyorum.

Eski 05-04-2010, 12:18   #24
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben de yaşadım bu sorunu, fazla nemli saksılarda oluşuyor.

Yaprak piresi bunlar.

Acı biber ve tesbih ağacı tohumu suyunu karıştırıp sprey yaptım, hepsi öldü.

berduray Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 05-04-2010, 13:25   #25
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim, adını öğrendiğim iyi oldu, hakikaten pire gibiler. Tespih ağacı tohumu bulmak benim için kolay değil, Neemazal alsam mı diye düşünüyordum, içinde aynı etkin madde vardı yanlış hatırlamıyorsam.

Domateste yaprak piresi

Bu bağlantıda sulu kükürt denmiş, ben de var akşam deneyim bari.

Eski 05-04-2010, 21:27   #26
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emre82 Mesajı Göster
Benim saksıdaki kumkuat ve limon ağaçlarımın topraklarında gözle ancak fark edilebilen beyaz 0.3-0.4 mm boylarında beyaz kurtcuklar var bunlar nedir acaba . ve zararı varmıdır. varsa topraktan nasıl temizlenirler.

şimdiden çok teşekkürler.
Hiç olmazsa fotoğrafını görmeden neden bahsettiğinizi anlamam mümkün değil, makro çekim yaparsanız canlıya bakarız, bilgim dahilindeyse yardımcı olurum.

Eski 05-04-2010, 21:37   #27
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AFRASYAB81 Mesajı Göster
Sayın mine pakkaner;
ağaç VE fidan gövdelerine kireç uygulaması doğru bir uygulamamıdır? Doğru bir uygulama ise uygulama hakkında bilgi verirmisiniz?( uygulama zamanı,yoğunluğu,uygulama yaşı ve faydaları hakkında)
Fidanlarda yanmış kireçle badanalama güneş yanığını önler, bir de gövdede çatlak ve yarıklarda böceklerin yumurta paketi varsa çıkışı da engeller. Ancak son senelerde kireç yerine hava alabilen su bazlı plastik boyalar kullanılması yaygınlaşmaktadır. Yaz sacakları başlamadan önce uygulanır, özellikle genç fidanlarda ilk budama sonrası gövde fazla açılmışsa yanma olmasın diye kullanılan bir metottur.

Ancak bizde suyu çıkarılmış durumdadır, palmiyelerin bile gövdesine sürüldüğünü gördüm.

Eski 05-04-2010, 21:57   #28
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leobiz Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım,
İzmir Dikili'de 41 dönüm arazimizin 24 dönümünde yaklaşık 750 adet zeytin ağacımız var. Babamın büyük bir hevesle alıp ertesi gün vefat etmesi sebebi ile manevi olarak bağlandığım bu ağaçları büyütmek için uğraşıyorum ama İstanbul'da yaşıyorum. Arazinin tamamı yol altında düzlük ve killi toprağı var. Sulak da bir yer. Ayrıca yaptırdığım toprak analizinde Çinko, Bor, fosfor ve mangan yetersiz çıktı. Babamın satın aldığı tarihte 2 yaşında olan ve o güne kadar hatalı bakım sebebi ile (daha doğrusu sadece arsayı zeytinlik olarak gösterip birine satabilmek maksadı ile dikilmiş ve ilgilenilmediği için de gelişmemiş olan ağaçlarımızı 2 senedir işini bilen bir köylü amca sayesinde toparladık. Geçen sene toplam 700kg ürün aldık. 300kg zeytinden de 75 litre yağ aldık.

Benim sıkıntıya düştüğüm nokta, İstanbul'da yaşıyor olmam ve bu ağaçların hem bakım parası (senelik 6000TL ödüyorum) hem de hasat ettiğim zeytinlerin depolanması, kurulması, çevrilmesi ve müşteri bulup satılması gibi konularla ilgli maddi yükün hesabı yapıldığında bu işten bırakın kar etmeyi, kafa kafaya bile çıkamıyorum.

Bu sebeple, kurma,depolama, satma sorunu olmayan NAR'a yönelmeyi düşünüyorum. Duyduğum kadarı ile bakımı da daha kolaymış.

Sizden öğrenmek istediğim :
1. Arazida dikili olan zeytin ağaçlarım 4 yaşında ve oldukça sağlıklı duruma geldiğine göre bunların sökülerek talep eden birine satılması fiziken mümkün müdür? Bu konuda çalışan firmalar var mıdır? Olabilecek birşeyse adet fiyatı ne olabilir?
2. Zeytin ağaçlarına kıyıp sökmeden (6*6 aralıklı dikildiklerinden) aralarına ve arazinin geri kalanına NAR diksem birbirlerine olumsuz etki ederler mi?
3. Bu tarz bir toprak için NAR harici tavsiyeniz ne olabilir?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Saygılarımla
Leobiz, seçim sizin, ben nar gibi artık furyaya gelmiş bir meyve için zeytinliğimi bozmam.Zeytini sofralık satmayın, o zaman bu dedikleriniz olur. Tamamen sıktırın, yağı sıkımhaneye bile satarsınız. Ben sorularımıza cevap vereyim;

*4 yaşındaki söküm zeytin ağacını güzel bir fiyata satamazsınız. Zeytin fidancısı zaten almaz. Peyzaj fidanlığı alabilir. Onlar da usulune uygun söküm ve saksılama yapacaklar, ciddi masrafları olacak, size ne kadar teklif ederler bilemiyorum. Kış mevsiminde söküm yapılacak, hasat sonrası söktürürsünüz. Fiyat hakkında fikir yürütemiyorum.

* Zeytin ve narı birarada düşünmeyin.

*Başlangıç için neden 41 da arazinin zeytin dışında kalan 17da alanına nar tesis etmiyorsunuz, 2-3 yaşında nar verime yatmaya başlıyor, bu arada bakımı vs. koşulları size uygun geliyor mu denemiş olursunuz.

Eski 05-04-2010, 22:07   #29
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merih Mesajı Göster
Mine Hanım ,bu çiçeği seradan aldım,ancak ismini ve bakım şartlarını bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim,teşekkürler.Saygı ve sevgiyle esen kalın.
Bu bir Euphorbia milli. Dikenli sütleğen.

Eski 05-04-2010, 22:13   #30
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Mine hanım, bahçelerde toprağa azot bağlaması ve gübre görevi görmesi açısından önerilenler genelde baklagiller. Benimde aklıma takılmıştı akasyada baklagiller familyasında bulunuyor peki toprağa azot bağlıyor mu? Vikipedi'de (http://tr.wikipedia.org/wiki/Baklagiller) familyanın genel özelliği olarak şöyle birşey yazılmış:
"Kazık köklere sahiptirler. Ana kökün etrafında damarlanma gösteren ikinci kökler vardır. Rhizobium bakterileri tarafından havanın serbest azotunu bağlarlar."
Akasya havadaki azotu yonca gibi toprağa bağlıyor mu? Bahçemin bitiminde 20 metre kadar aniden yükselen kayalık var, bu kayalığın üst bitimine tek sıra beyaz çiçekli yalancı akasya ektim. O akasyaların yaprakları döküldüğünde doğal bir gübre görevi görür mü? İyi mi yaptım yoksa gübre amaçlı başka birşey mi düşünseymişim? Saygılarımla...
Baklagiller azot bağlar doğru, akasya da azot bağlar ama otsu baklagiller kadar değil. Azotu bağlayan kökleridir. Bağlanan azot gübrelemeye yeterli değildir. Sadece toprağı bir miktar zenginleştirir. Akasya çiçekleri dökülünce gübreleme yapılmış sayılmaz. Örneğin biz tarlaya yeşil gübreleme yapmak amacıyla baklagil diktiğimizde de 1/3 oranında çiçeklenince sürer toprağa kariştırırız. Çünkü o aşamadan sonra bitki bağladığı azotu kendi kullanmaya başlıyor.

Sadece okunabilir konu

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024