agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-05-2011, 00:13   #481
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bitkiyi görmeden ve maruz kaldığı yaşam koşullarını, varsa hastalık zararlılarını bilmeden bu cevabı vermem güç. Acem borusunu taşırken mor salkımın kökleri zarar görmüş de olabilir. Kuruyan dalları kesin, kesmeden önce hastalık zararlı belirtileri var mı kontrol edin. Buna göre bakalım.
Sevgili Mine Hanım,
Mor salkımda herhangi bir zararlı yok.Gövde ve köklerde zarar da yok.Acem borusunu sökerken özellikle dikkat ettim mor salkımın köklerine bir zararı olmadı.Sadece geçen yıl acem borusunun yaprakları mor salkımın kuruyan dallarını iyice kapatmış ve gölgelemişti..Benim tahminim acaba acem borusu kökleriyle veya gölgelemesi ile zarar vermiş olabilir mi mor salkıma?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2011, 13:09   #482
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2011
sevgili mine hanım,
Adana'da yaşıyorum malum Adana iklimi kışlar ılık, yazlar da bi hayli sıcak geçer.

Evimin güney ve batı cephesinde 20-25 metrekarelik bir terasım var. Sabah 9 dan sonra gün bitene kadar güneş alıyor, çevrede yakınlarda yüksek bir bina da olmayınca oldukça rüzgar alıyor. Ben kendi çapımda saksılarda bazı çiçekler yetiştiriyorum, ancak yazın güneşten bi çoğunu içeri kaçırmaya çalışıyorum ve pek tabiii balkonumun tadını çıkarramıyorum. Size sorum; güneşe ve rüzgara dayanıklı bir sarılıcı bitki ile balkonumdaki güneşibir miktar ignore edebileceğim bir bitki var mı? var ise adı nedir ve güneş seven çiçek türleri nelerdir?
yardmcı olursanız çok mutlu olurum
iyi günler dilerim

Düzenleyen _kevser_ : 07-05-2011 saat 13:13 Neden: imla ve noktalama
_kevser_ Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2011, 21:23   #483
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turgutozcan Mesajı Göster
merhaba ismim turgut.amatör olarak çeliklendirme yapmak istedim zirai ilaçlar satan bir yere gittim dedim ki böle böle köklendirme sıvısı veya tozu bana birtane verildi ismi--enka crop; organik fertilizer seaweed extrakt.içeriği--organik madde %45--stokinin&gibereline 600 ppm--alginlik asit %5--suda çözünür k3o %18 --ph 9-11..çelikleri kestim buna batırdımm (toz halinde) torfa koydumm çelikler 20 santim 8 santimini torfta kalacak şekilde normal bir suladım üzerini sera gibi kapattım.acaba bu yaptıklarım doğrumu .kullandıgım urun nekadar dogru sizlere bir danışmak istedim bilgilendirirseniz sevinirim çeliklendirme yaptıklarım ----limon---üzüm--çiçek-(benjamin)
Bahsettiğiniz ürün bir köklendirme hormonu değil. Köklenmiş çeliklerin kök gelişimine kullanmanız daha etkili sonuç verecektir. pH sı o kadar yüksek ki saf halde bu ürüne batırmak doğru olmaz. Bol sulamışsınızdır umarım.

Çeliklerin köklenmesi için torfa gömülü kısımlarının uzunluğu değil, boğum sayısı önemli. Örneğin asmada boğum arası uzun olur, benjaminde kısa. Çeliklerin en az 2 boğumu dikili olsun.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 07-05-2011, 21:42   #484
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Mine Hanım,
Mor salkımda herhangi bir zararlı yok.Gövde ve köklerde zarar da yok.Acem borusunu sökerken özellikle dikkat ettim mor salkımın köklerine bir zararı olmadı.Sadece geçen yıl acem borusunun yaprakları mor salkımın kuruyan dallarını iyice kapatmış ve gölgelemişti..Benim tahminim acaba acem borusu kökleriyle veya gölgelemesi ile zarar vermiş olabilir mi mor salkıma?
Güzel bir gözlem yapmışsınız gölgeleme konusunda. Kuruyan dalların gölgelenenler olduğunu farketmişsiniz. Acam borusu çok agresif bir sarılıcı. Köklerinin ve toprak altı sürgünlerinin taş duvarların arasından çıktığını çok izledik. Hastalık ve zararlı yoksa mor salkımınızın sorununun ne olduğu konusunda bu sizin benden daha çok tahmininiz olacaktır. Çünkü yaşam ve bakım koşullarına siz hakimsiniz. Ancak acem boruusnu çıkarmasaydınız morsalkımı tamamen kaybedebilirdiniz. Çok iyi yaptınız. Kuru dalları kesip biraz besin yönünden destekleyin.

Eski 07-05-2011, 21:51   #485
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi _kevser_ Mesajı Göster
sevgili mine hanım,
Adana'da yaşıyorum malum Adana iklimi kışlar ılık, yazlar da bi hayli sıcak geçer.

Evimin güney ve batı cephesinde 20-25 metrekarelik bir terasım var. Sabah 9 dan sonra gün bitene kadar güneş alıyor, çevrede yakınlarda yüksek bir bina da olmayınca oldukça rüzgar alıyor. Ben kendi çapımda saksılarda bazı çiçekler yetiştiriyorum, ancak yazın güneşten bi çoğunu içeri kaçırmaya çalışıyorum ve pek tabiii balkonumun tadını çıkarramıyorum. Size sorum; güneşe ve rüzgara dayanıklı bir sarılıcı bitki ile balkonumdaki güneşibir miktar ignore edebileceğim bir bitki var mı? var ise adı nedir ve güneş seven çiçek türleri nelerdir?
yardmcı olursanız çok mutlu olurum
iyi günler dilerim
Terasınızda mor begonvil ve hanımeli sarılıcı olarak kullanılabilir. Yine çalı begonvil, ada mercanı, zakkum (tijli zakkumlar saksı içinde şık duruyor), Japon gülü de güneşe çok dayanıklı biliyorsunuz. Yine çalı mine bütün yaz sizi şenlendirir.

Terasınızın rüzgarı çok alan yönüne manzarayı kesmezse saksıda boylu bitkileri çit şeklinde koyup bir rüzgarkıran da yapabilirsiniz.

Eski 07-05-2011, 23:05   #486
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Sevgili Mine Hanım,
Cevap için teşekkürler.Sizin yine o değerli tavsiyenize ihtiyacım olacak.Sorum şu;Evimin hiç güneş görmeyen ancak aydınlık (topraktan 1 metre yükseği sadece 16.00-17.00 arası güneş ışınları gelen) kuzey cephesinde ve yol seviyesinin 4 metre altındaki 25 metre kare bahçeme 2 yıl önce diktiğim limoni serviler saRarıp kurudular.Yine 2 yıl önce diktiğim adi kartoplarından sadece birisi gelişti ve 2 yıl sonra tepe noktası çiçek açtı diğerleri ise hala gelişemedi..Toprağın yapısı ise sert ve sürekli nemli..Bu bölgeye öyle bir bitki dikmeliyim ki(ortanca dışında) ortanca gibi doldursun o bölümü ve sık olsun..Aynı zamanda da yaz boyu çiçekli olsun..Aralarına da limoni servi dışında hangi süs bitkisini tavsiye edersiniz?

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2011, 11:47   #487
Yeni Üye

peki şimdi ne yapmalıyımm bennn bol su mu veriyim bu durumda kurtarabilirmiyiz dikilileri

turgutozcan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2011, 12:40   #488
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2011
Merhaba, foruma yeni katıldım bir konuda desteğe ihtiyacım olacak. Çekmeköyde oturuyorum ve gün içinde direkt güneş alan terasım mevcut. Buraya karşı apartmanlarla görüşü kapatacak ve terasımı güzelleştirecek yeşil bir çözüm arıyorum. Çiçekli bir sarmaşık işimi görür ancak şu anda yan yana çok fazla büyümeyen ve sık olan ağaçları kullanmayı planlıyorum.(En fazla 2,5 m)Tavsiyelerinizi dinlemek için sabırsızlanıyorum. Teşekkürler.

hakanseckin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2011, 12:45   #489
Ağaçsever

_kevser_'s Avatar

mine hanım teşekkür ederim cevabınız için söylediğiniz bitkilerle ilgili bi araştırmadan sonra en kısa zamanda edinip işe koyulmayı düşünüyorum

_kevser_ Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 08-05-2011, 15:34   #490
Yeni Üye

mine hanım merhaba bugun yeni bir ürün aldım ismi flortis (fe chelato )5 milim kadar bişeysiyah renkte ilaç kapsülü gibi1 litre suya karıştır çelikleri içine koy dediler suda beklet dediler veya suya batır torfa koy dediler ama içim yine rahat diil içeriği üzerinde yazmıyo bana yardım cı olurmusunuz

turgutozcan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2011, 01:09   #491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2011
Mine Hanim, Cevabiniz icin cok tesekkürler.
Akhisar'da kamu alanlarinda cok sik kullanilan bir agac. 2.5-3 metre civarinda oluyor. Genis yaprakli ve yapraklari defne'nin biraz daha genisi. Akhisar'a ugradigimda daha yakindan bir fotografini cekerim.

Alıntı:
Çok uzaktan çekilmiş bir topiary budama. Doğal formunda olmadığı için ne olduğunu anlamaya imkan yok. Bu formda budana pek çok ağaç ve çalı var. Belki Akhisar' dan bir üyemiz yakından fotoğraflar.

goekmavi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2011, 08:50   #492
Yeni Üye

Begonvil-71's Avatar

merhaba mine hanım,
benim sorum şu forumda da sormuştum ama sanırım doğru yer burası o yüzden tekrar soruyorum.Bahçemdeki üzerinde meyveleri olan küçük bir papaz erik ağacını 2 gün önde yol çalışmaları nedeniyle söküp başka bir yere taşıdım.Yeni taşıdığım yeri 1 hafta öncesinde 60x60 gibi kazmıştım.Fakat sökerken kökler biraz hasar gördü.Bu drumda erik ağacımın yaşama şansı nedir.Köklendirme hormonuyla sulasam olur mu.Ya da bana ne önerirsiniz.Cevap için şimdiden teşekkür ederim.Umarım ağacımı kurtarabilirim.

Begonvil-71 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2011, 10:13   #493
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Mine hanım merhaba;
Konuyu cevaplamanızı rica edebilirmiyiz?

http://www.agaclar.net/forum/showthr...604#post770604

Saygılarımla...

ttuzunalp Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2011, 10:45   #494
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-08-2009
Nektarinde bulduğumuz bu kurtçuk nedir.Zararlı ise organik önlemi ne olabilir.
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

cukurovalı Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2011, 14:07   #495
Ağaç Dostu

Enver's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2011
Alıntı:
Sadece mil konusunda teredütüm var, dişli kum bile daha iyi olurdu.
Elinize sağlık. Gelişmeleri benim kadar bonsaici bütün arkadaşlarımız da ilgi ile izleyecekler.

Kolay gelsin.
Mine Hanım
Çelikleri 1m . yüksekliğinde muşamba ile kaplı küçük bir seraya aldım. Topraklarını sürekli nemli tutuyorum. Yağmurlama şeklinde suluyorum. Çelikleri dikerken yapraklarından tamamen arındırmıştım çelikleri ve böylece dikmiştim. İnşallah tutarlar. Yani başarı şansım %10 bile olsa razıyım. Bu ağaç çok çcok hoşuma gidiyor ve evimin bahçesinde olmasını istiyorum mutlaka.

Enver Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2011, 14:17   #496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-05-2011
Mine Hanım merhaba,

Sorum burada;
Çim

Şimdiden teşekkürler...

keremalmac Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2011, 17:23   #497
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Merhaba Mine Hanım, Geçen sene de bilginize başvurmuştum bu konuda; Bahçemde çok sevdiğim bir zeytin ağacım var. Geçen yaz size taze sürgünlerini yiyen yeşil kurtçukları sormuş ve uyarılarınız doğrultusunda bunun zeytin güvesine ait olduğunu öğrenmiştim. Bu yıl kış ılık geçtiği için belki, bu yeniklerin önünü birtürlü alamadım.Şimdilerde yeniden sürmeye başladığını görünce, bu hafta delfin WG ile ilaçladım (hatta yakınında 2 tane J. polyanthum var, konakçı olabileceğini okumuştum, onu da birlikte ilaçladım). Şimdi sormak istediğim ; bu ilaçlamayı ne sıklıkta ve ne kadar süre ile yapmam gerekir ?
Teşekkürler

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 09-05-2011, 23:29   #498
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2011
merhaba yardımınız gerek çok acil yasemin çiçeği bulmam gerek ama aramalarım sonuç vermedi yardımcı olabilirmisiniz? şimdiden teşekkürler.

agamen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 10-05-2011, 13:17   #499
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Mine Hanım tınlı bahçe toprağı hazır alamazsam kendim hazırlayabilirmiyim acaba?

seaa Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2011, 15:07   #500
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turgutozcan Mesajı Göster
mine hanım merhaba bugun yeni bir ürün aldım ismi flortis (fe chelato )5 milim kadar bişeysiyah renkte ilaç kapsülü gibi1 litre suya karıştır çelikleri içine koy dediler suda beklet dediler veya suya batır torfa koy dediler ama içim yine rahat diil içeriği üzerinde yazmıyo bana yardım cı olurmusunuz
Bahsetitiğiniz ürün şelatlanmış demir, bir miktar da magnezyum içeriyor. Köklenmeye hiçbir katkısı olmaz. Bu ürünleri ve tavsiyeleri nereden aldığınızı bilmiyorum ancak üzerinde içerik etkili madde, kullanım şekli vs. yazmayan ürünleri almayınız.

Eski 11-05-2011, 15:42   #501
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Mine Hanım,
Cevap için teşekkürler.Sizin yine o değerli tavsiyenize ihtiyacım olacak.Sorum şu;Evimin hiç güneş görmeyen ancak aydınlık (topraktan 1 metre yükseği sadece 16.00-17.00 arası güneş ışınları gelen) kuzey cephesinde ve yol seviyesinin 4 metre altındaki 25 metre kare bahçeme 2 yıl önce diktiğim limoni serviler saRarıp kurudular.Yine 2 yıl önce diktiğim adi kartoplarından sadece birisi gelişti ve 2 yıl sonra tepe noktası çiçek açtı diğerleri ise hala gelişemedi..Toprağın yapısı ise sert ve sürekli nemli..Bu bölgeye öyle bir bitki dikmeliyim ki(ortanca dışında) ortanca gibi doldursun o bölümü ve sık olsun..Aynı zamanda da yaz boyu çiçekli olsun..Aralarına da limoni servi dışında hangi süs bitkisini tavsiye edersiniz?
Limoni serviler yüksek ışık ihtiyacı olan bitkilerdir. Işıksızlık, süzek olmayan bir toprak bozulmalarına sebep olur. Hem bütün yaz yani enaz 3 ay çiçek açacak, hem güneş istemeyecek, gölgeye tamammül edecek, hem de sürekli nemli ve güzel olmayan bir toprağa tamammül edecek, hem da yerden dik ve dolgun dallanacak, hem de iliniz iklimine adapte olacak bir bitki aklıma gelmiyor. Ortanca olabilir ama onu da istemiyorsunuz, zaten de yaz boyu sürekli açmaz. Bakalım tabiat size uygun bir bitki yaratmış mı?

Şaka bir yana, bu görüntüyü tek bitkiyle sağlayamazsanız daha fazla türle kombinasyona gidersiniz.

Öncelikle o noktada toprağı iyileştirin. Sonra kamelya, gardenya da deneyin. Ege bölgesinde onları güneşte öldürmemek için neler yapıyoruz bilseniz. Ancak hem güneş hem sıcak bozulmalarına sebep oluyor. Orman gülleri de dikebilirsiniz. Çiçekleri geçince renksiz kalmayın diye diplerine de bol ve sık mevsimlik dikin, zaten ömürleri 1-2 ay geçtikçe yenilersiniz, renksiz de kalmazsınız. Hosta da bahçenizde mutlu olur. Yer örtücü bir çiçekli bitki isterseniz Ajuga yı öneririm.

Kerria kanarya gülü de çiçek açar ve gölgeye toleransı vardır, ama sizinki kadar karanlıkta denemedim.

Ancak toprağı hafif asidik hazırlayın. Bol organik malzeme katın. Dikim yapacağınız yerde 1 m2 lik bir alanı en az 0,5 cm derinliğinde güzelce ıslah edin.

Eski 11-05-2011, 15:47   #502
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakanseckin Mesajı Göster
Merhaba, foruma yeni katıldım bir konuda desteğe ihtiyacım olacak. Çekmeköyde oturuyorum ve gün içinde direkt güneş alan terasım mevcut. Buraya karşı apartmanlarla görüşü kapatacak ve terasımı güzelleştirecek yeşil bir çözüm arıyorum. Çiçekli bir sarmaşık işimi görür ancak şu anda yan yana çok fazla büyümeyen ve sık olan ağaçları kullanmayı planlıyorum.(En fazla 2,5 m)Tavsiyelerinizi dinlemek için sabırsızlanıyorum. Teşekkürler.
Kaplı fidanlar zaten yerdeki kadar çok fazla büyüyemeyeceği için endişe etmeden kullanabilirsiniz. Çiçekli sarmaşık dikecekseniz arkasına sardırmak için de bir panel yaptırmalısınız. Saksılarda boylu bambular işinizi görür. Özellikle siyah gövdeli olanlar şık duruyor. Yine alev çalısı Photinia sp.ve Viburnum lucidum kullanabileceğiniz çit yapacak boylu çalılar.

Eski 11-05-2011, 16:00   #503
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Begonvil-71 Mesajı Göster
merhaba mine hanım,
benim sorum şu forumda da sormuştum ama sanırım doğru yer burası o yüzden tekrar soruyorum.Bahçemdeki üzerinde meyveleri olan küçük bir papaz erik ağacını 2 gün önde yol çalışmaları nedeniyle söküp başka bir yere taşıdım.Yeni taşıdığım yeri 1 hafta öncesinde 60x60 gibi kazmıştım.Fakat sökerken kökler biraz hasar gördü.Bu drumda erik ağacımın yaşama şansı nedir.Köklendirme hormonuyla sulasam olur mu.Ya da bana ne önerirsiniz.Cevap için şimdiden teşekkür ederim.Umarım ağacımı kurtarabilirim.
Şu aşamada hava da ısındığı, ağaç da çiçekli olduğu için sorun yaşarsınız. Hemen bütün dallarını budayın. Kesim yerlerine aşı macunu süürn. Özellikle üzerinde hiç meyve kalmamasına özen gösterin. Kök ne kadar kalmışsa o kadar dal kalsın. Hasar gören kökleri güzelce ve düzgün kesmeliydiniz. Kesim yerlerine köklendirme hormonu sürseydiniz iyi olurdu. Şu aşamada ben olsam çok acilen deniz yosunu ekstresi veririm. Şaşırtma şoklarını atlatmaya yardımcı oluyor.

Süpertonik, Atonik veya Koruma tonik gibi markalar altında bulabileceğiniz bir bitki gelişim düzenleyiciyi kullanmanızı da tavsiye ederim.

Ahu_E beğendi.
Eski 11-05-2011, 16:13   #504
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi saldikenver Mesajı Göster
Mine Hanım
Çelikleri 1m . yüksekliğinde muşamba ile kaplı küçük bir seraya aldım. Topraklarını sürekli nemli tutuyorum. Yağmurlama şeklinde suluyorum. Çelikleri dikerken yapraklarından tamamen arındırmıştım çelikleri ve böylece dikmiştim. İnşallah tutarlar. Yani başarı şansım %10 bile olsa razıyım. Bu ağaç çok çcok hoşuma gidiyor ve evimin bahçesinde olmasını istiyorum mutlaka.
Gelişmeleri bekliyoruz.

Eski 11-05-2011, 16:28   #505
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım, Geçen sene de bilginize başvurmuştum bu konuda; Bahçemde çok sevdiğim bir zeytin ağacım var. Geçen yaz size taze sürgünlerini yiyen yeşil kurtçukları sormuş ve uyarılarınız doğrultusunda bunun zeytin güvesine ait olduğunu öğrenmiştim. Bu yıl kış ılık geçtiği için belki, bu yeniklerin önünü birtürlü alamadım.Şimdilerde yeniden sürmeye başladığını görünce, bu hafta delfin WG ile ilaçladım (hatta yakınında 2 tane J. polyanthum var, konakçı olabileceğini okumuştum, onu da birlikte ilaçladım). Şimdi sormak istediğim ; bu ilaçlamayı ne sıklıkta ve ne kadar süre ile yapmam gerekir ?
Teşekkürler
Delfin'i aksi bir ihtiyaç olmadıkça aylık uygulama ile verebilirsiniz. Ancak gözlem çok önemli unutmayın.

Eski 11-05-2011, 16:29   #506
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agamen Mesajı Göster
merhaba yardımınız gerek çok acil yasemin çiçeği bulmam gerek ama aramalarım sonuç vermedi yardımcı olabilirmisiniz? şimdiden teşekkürler.
Forumda fidan satışı yapan arkadaşlarımız var, onlarla konuştunuz mu? Mutlu Kutlu' ya sorarsanız yardımcı olacaktır.

Eski 11-05-2011, 16:30   #507
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seaa Mesajı Göster
Mine Hanım tınlı bahçe toprağı hazır alamazsam kendim hazırlayabilirmiyim acaba?
Maalesef bu sonradan yapılacak birşey değil, toprağın kendi bünyesi.

Eski 11-05-2011, 16:46   #508
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Delfin'i aksi bir ihtiyaç olmadıkça aylık uygulama ile verebilirsiniz. Ancak gözlem çok önemli unutmayın.
Teşekkürler Mine Hanım

Eser İlhan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 11-05-2011, 20:25   #509
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cukurovalı Mesajı Göster
Nektarinde bulduğumuz bu kurtçuk nedir.Zararlı ise organik önlemi ne olabilir.
Teşekkürler.
Bu bir larva. Ne larvası olduğunu ise tanıyamadım. Zararlıyı tanıyan arkadaşlarımız varsa ondan sonra öneride bulunuruz. Bu arada siz de yardımcı olmak için kaç cm olduğunu, nektarinin neresinde bulduğunuzu ve varsa başka fotolarını da koyunuz. 3 çift göğüs bacağını gördüm ama başka bacak var mı seçemedim. Bunlar familyayı bulmamıza yardımcı olan veriler.

Eski 11-05-2011, 20:51   #510
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-02-2010
Mine Hanım toprağa ph dengelemek için kükürt uyguladım. Sebze fidelerini toprağa dikerken mikoriza uygulamak istiyorum. Acaba kükürtten dolayı mikoriza mantarları olumsuz etkilenirler mi? Teşekkürler.

mustafacln Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024