agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-07-2009, 16:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Koyunları kıran bitki

bugün gördüm bu haberi. haberdeki veteriner arkadaşın yorumu doğrusu beni tatmin etmedi. sizler ne dersiniz? etken hangi bitki oluyor?

Meradaki ot koyunları telef etti

A.A 28 Temmuz 2009

Bitlis'in Ahlat ilçesi Kınalıkoç köyünde, meradaki yoncadan yedikten sonra zehirlenen 50 koyun telef oldu.
Alınan bilgiye göre, Kınalıkoç köyünde sabahın erken saatlerinde 600 küçükbaş hayvan, yonca tarlasına girdi. Meradaki yoncadan yiyen koyunlardan 50'si telef oldu.

Kınalıkoç köyü çobanlık yapan Şehmuz Aşkara (29), sabahın erken saatlerinde sürünün yonca tarlasına girdiğini, sürüyü tarladan çıkarıncaya kadar birçok koyunun telef olduğunu belirtti.

Cep telefonu ile köylüye haber verdiğini anlatan Aşkara, “Köylü minibüs ve traktörlerle olay yerine geldi. Onlar gelinceye kadar ben önce sürüyü yonca tarlasından çıkardım. Ardından kurtarılamayacak durumda olan koyunları kestim. Çok üzgünüm. Bir çobanın başına gelebilecek en talihsiz olayı yaşadım. 9 yaşından bu yana çobanlık yapıyorum. Böyle bir şeye ilk kez şahit oldum. Şimdi köylüye bunların parasını ödemek zorundayım. Ne yapacağımı şaşırdım” dedi.
Veteriner Orkan Görgen ise, özellikle yem bitkilerinden olan taze yonca yiyen hayvanların telef olabileceğini söyledi.
Görgen, “Otlaklardaki bazı bitkilerde bulunan gazlı yapı, midede çözüldükten sonra aşırı miktarda metan gazı oluşturur. Bu, hayvanlarda birtakım şişkinliklere neden oluyor. Ölüm bu şişkinlikten değil, akciğerlere gelen aşırı basınçtan kaynaklanmakta. Çünkü bu tür vakalarda şişkinlik mideye aşırı basınç yaparak solunum yetmezliğine neden oluyor ve sonuçta hayvan telefleri yaşanıyor” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/12163222.asp

acer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 22:20   #2
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Tecrübeli hayvan besicileri bilirler ki baharda erken dönemde veya normal zamanlarda sabah erken saatlerde hayvanlara yonca yedirilmez ve özelliklede sabah saatlerinde yaş yonca hiç yedirilmez. Bu şekilde yaş ve hiç bir kuru yemsiz yaş yonca yemiş bir hayvanın karnı gaz yapar ve davul gibi şişer hayvan bu gazı atamazsa trokar denilen aletle karnı delinir ve bu oluşan gazın bu delikten çıkması sağlanır aksi halde hayvan bu gaz nedeniyle ölür.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-07-2009, 22:38   #3
Ağaç Dostu

Delimus's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2009
Ayrıca yaş yemleme (mera) sonrası Kaba yemlemede yapılmalı muhakkak sindirim problemini min. inmesi için kuru kaba ot midede dengeleme yapar.Büyük ihtimal kaba yemde alamamıştır parasızlıktan yazık olmuş.Artı sıcaklıkta etkili olmuştur sıcaklık gaz oluşumunu doğru yönde etkiler.

Delimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024