agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni60Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2009, 19:59   #1
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Teleskop

Sayın Zenfree yıldız ve gök çekimlerine meraklı oluşunuzdan hareketle soruyorum acaba teleskoplar hakkında bilginiz var mı? Bir teleskop almayı düşünüyorum ama bu konuda fazlaca bilgiye sahip değilim. (Teleskobun hangi özelliklerine göre seçilmesi gerekir? İyi bir teleskop ne kadardır? Varsa tavsiye edeceğiniz markalar ve özellikleri vb.)Eğer bu konuda bilginiz varsa ve benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 22:53   #2
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Bir ara araştırmıştım. Fiyatlar yurtdışına göre çok yüksek. Dışardan almak çok ucuza geliyor.
Bir de gümrükte takılan malların satıldığı bir web sayfası vardı. Orada bazen bulunabiliyor. Şimdi hatırlayamadım. Bakar size link yazarım. Bir zamanlar teleskop için sık sık kontrol ediyordum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2009, 00:08   #3
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Çok makbule geçer eğer linki hatırlayabilirseniz. Sadece teleskop mu var yoksa makineler de mevcut mu? Fiyatlar nasıl? Aslında aklımda bir nikon D300 var ama şimdilik pahalı görünüyor. Aslında Türkiye' de pahalı, yoksa İngiltere' de yarı fiyatına neredeyse.

Eski 28-05-2009, 01:02   #4
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Aşağıdaki linklere bakabilirsiniz. T.C. BAŞBAKANLIK GÜMRÜK MÜSTEŞARLIĞI

TASFİYE İŞLERİ DÖNER SERMAYE İŞLETMELERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ( TASİŞ)

http://www.tasis.gov.tr/

http://www.tasis.gov.tr/neotas/indexe.htm

http://www.tasis.gov.tr/neotas/esyas.asp

Eski 28-05-2009, 17:52   #5
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Hmmm buraya sanırım çok önceleri bakmıştım bir ara. Ama şimdi de arattırdım birşey çıkmıyor. Neyse benim heves anlaşılan başka bahara kaldı

Eski 29-05-2009, 01:30   #6
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Biri, gece, zifiri karanlık mı dedi?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi osmann Mesajı Göster
Sayın Zenfree yıldız ve gök çekimlerine meraklı oluşunuzdan hareketle soruyorum acaba teleskoplar hakkında bilginiz var mı? Bir teleskop almayı düşünüyorum ama bu konuda fazlaca bilgiye sahip değilim. (Teleskobun hangi özelliklerine göre seçilmesi gerekir? İyi bir teleskop ne kadardır? Varsa tavsiye edeceğiniz markalar ve özellikleri vb.)Eğer bu konuda bilginiz varsa ve benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.
Alıntı:
Çok makbule geçer eğer linki hatırlayabilirseniz. Sadece teleskop mu var yoksa makineler de mevcut mu? Fiyatlar nasıl? Aslında aklımda bir nikon D300 var ama şimdilik pahalı görünüyor. Aslında Türkiye' de pahalı, yoksa İngiltere' de yarı fiyatına neredeyse.
Niyetiniz teleskop mu, fotoğraf makinası mı?

Umarım sadece satın almış olmak (tüketim çılgınlığı) değildir.

Fiyatlar üzerinde bu kadar çok duruşunuzdan böyle düşündüm. Biliyorsunuz bu cihazlar ihtiyaç olmanın ötesinde hobi araçları. Hobi aracında fiyat çok önde değildir. Paradan çok, 'zaman' harcarsınız. Giden para, sizi zorlasa da görmezsiniz, zira para doğru adrese gitmektedir.

Teleskop konusunda ciddiyseniz buraya bir bakın derim.

Hala ciddiyseniz, İstanbul Sirkeci'de satan yerler var, oraya yolum düştüğünde irtibatlarını alır size bildirebilirim. Gümrükten optik cihaz alımı; garanti, eksik, sorunlu çıkma durumlarına karşı zor bir olay. Vereceğiniz para ne kadar az olsa da hiç bir işe yaramayacaksa, çöpe gittiği yetmemiş gibi yeni çimlenmekte olan hobinizi de kurutur!

gece
Astronomi yılında teleskop linki veren forum kişisi!

mrduran beğendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 11:45   #7
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Söz astronomiden açılmışken bir link de ben vereyim.

http://www.astronomi2009.org/

Eski 29-05-2009, 11:51   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Planetaryumla ilgili iki bağlantı.

http://www.kesifkuresi.com/

http://www.planetaryum.com/

mrduran beğendi.
Eski 29-05-2009, 13:19   #9
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Altın Oranlı Teleskop :)

Malina'ya teşekkürler, teleskop gibi önemli bir konuyu derli toplu düzenleyip ayırdığı için.

Biraz daha ayrıntılı bir teleskop yazısı da burada.

gece
bağlantılı yazıları okuyup, teleskoptaki altın oranları (teleskopun bütünü, mercek, ayna ile göz merceği ve göz mesafeleri arasındaki oranlar) göreceğinizi uman forum kişisi!

mrduran beğendi.
Eski 29-05-2009, 16:44   #10
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Tam teleskop sevdamdan vazgeçmişken bu başlık da nereden çıktı.

mrduran beğendi.
Eski 29-05-2009, 17:18   #11
Ağaç Dostu

gece's Avatar

uzaklara çook uzaklara bakmak için, bir gece aracı !

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zenfree Mesajı Göster
Tam teleskop sevdamdan vazgeçmişken bu başlık da nereden çıktı.
Tabii ki gece'nin zifiri karanlığından

Teleskop'un olmazsa olmazlarından biri de gece değil mi?

gece
bu yıl hobi bahçesine teleskop götürmeye ahdetmiş forum kişisi!

mrduran beğendi.
Eski 29-05-2009, 18:10   #12
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
gece
bu yıl hobi bahçesine teleskop götürmeye ahdetmiş forum kişisi!
Çok iyi fikir. Işık kirliliği de yok. Ve ben bunu ciddiye aldım.

zenfree
Yıldız seyretmekten boyun fıtığı olmuş forum kişisi

mrduran beğendi.
Eski 29-05-2009, 18:39   #13
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Işık kirliliğinden uzak, yıldız seyrederek tatil yapmak isterseniz Adrasan'ı öneririm. Gökyüzü açıklığı mükemmel. Hatta bir çok yeri ve yabancı biliminsanı iki- üç yıl önceki güneş tutulumasını buradan gözlemlediler.

mrduran beğendi.
Eski 29-05-2009, 18:46   #14
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Alıntı:
zenfree
Sevgili zenfree buna gerçekten çok güldüm.

mrduran beğendi.
tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2009, 20:12   #15
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Farkında olmadan başlık açmışım Sayın gece fiyatlar konusunda yapmış olduğunuz açıklamaya yürekten katılıyorum.Fakat minik bir detayı da belitmeden geçemeyeceğim. Teleskop konusunda bilgim değil sadece ilgim var. Ve eğer alacaksam iyice birşey olsun da beni zorlamasın istiyorum.Çünkü kötü materyal insanı soğutuyor.Merak duyduğumdan fikri olan var mı diye sormak istemiştim.

Fotoğraf konusu benim için hobinin çok ötesinde. O yüzden vereceğim paraya kıyarım gözüm kapalı.Ama aynı marka ve modeli dışarıda yarı fiyatına görünce insan deliriyor. Yani ben o paraya güzel bir makro da koyarım yanına, belki bir balıkgözü ya da sıkı bir tele alırım diyorsun. Derken insanın gözünü objektif bürüyor Fotoğraf makinesi denilince aç gözlü olmamak benim için çok zor.Para işinin aslı bu.

Eski 29-05-2009, 22:07   #16
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Alıntı:
Çok iyi fikir. Işık kirliliği de yok. Ve ben bunu ciddiye aldım.

zenfree
Ben de zaten ciddi söylemiştim.

Takvimleri tarayalım bakalım, en güzel gecelere denk getirirsek iyi olur.

gece
boyun fıtığı olmanıza üzülmüş forum kişisi!

mrduran beğendi.
Eski 30-05-2009, 00:22   #17
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Anlaşılan bu konudan çok iyi anlayan arkadaşlarımız var, balıklama ben de atılayım konunun içine.

Nikon Action Zoom XL 10-22 x 50 Dürbün
Ağırlık : 950 gr
Büyütme : 22 x
Görüş Alanı : 1000 m / 198 m
Odaklama : CF
Tip : Standart

Bu özelliklere sahip bir dürbün hakkında düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim, yıldızları ve ayı seyretmek için yeterli olurmu?

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2009, 01:19   #18
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Size astronomi yılı dolayısıyla başlatılan bir projeden bahsetmek istiyorum.Bulunduğunuz yerde kaç tane yıldız var? Gözlemleyip bildiriyorsunuz.

Eşsiz bir deney! Projenin amacı, çıplak gözle ve birkaç dakikalık basit astronomi gözlemleri ile, bugünün gece gökyüzünün gözlenebilirlik koşullarını belirlemektir. Ne kadar çok yerde ne kadar çok gözlem yapılırsa bu deney o kadar başarılı olacaktır: yani sizin katkınıza gereksinim var!

Üstelik teleskopa da gerek yok.
http://hms.sternhell.at/hms.php?lang...ages/main#null

mrduran beğendi.
Eski 30-05-2009, 01:24   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

1. Açık ve aysız gecede gözlem yapacak yerinizi seçin.

2. (Kendi gözlükleriniz dışında dürbün ya da teleskop kullanmadan) çıplak gözle Küçük Ayı ya da Avcı takım yıldızında görebildiğiniz yıldızları aşağıda verilen ilgili takım yıldızının küçük başvuru görüntüleri ile karşılaştırın.
http://hms.sternhell.at/img/suchkarte_druck.jpg

GÖRÜNEBİLİRLİK

Kuzey yarım kürede KÜÇÜK AYI tüm yıl boyunca tüm gece görünür. 30 derece kuzey enleminin ( Arizona, İspanya, Türkiye) güneyinde ufka yaklaşacaktır. Güney kürede yaşayanlar için görünmez olur. Küçük Ayı, bulma haritaları yardımıyla kolayca bulunabilir, fakat, Dünya’nın dönmesi nedeniyle, gökyüzündeki görünüşünün sürekli değiştiğini hesaba katın. Dolayısıyla, takım yıldızların yönlenişi yukarıda verilen görüntülerle her zaman aynı değildir. Gözlem mevsimi ve gözlem zamanına bağlı olarak, gökyüzünde farklı göründüğünü fark edeceksiniz. Yandaki şekil bunu göstermeye çalışmaktadır (büyütmek için tıklayın). Büyük Ayı yardımıyla, kutup yıldızını ve böylece Küçük Ayı’yı bulmak kolaylaşır.
Name:  görünebilirlik.jpg
Views: 4148
Size:  20.4 KB
AVCI hem KUZEY hem de GÜNEY YARIMKÜRE’den görünür. Avcı’yı gözlemenin en iyi zamanı Kasım başından Mart ortalarına kadardır. Doğma ve batma zamanları gerçek gözlem yerine bağlıdır. Avcı’nın görünüşü de gözlem yerine bağlıdır. Güneyde ‘tepe taklak’tır ( kuzeydeki görünümüne göre).

mrduran beğendi.
Eski 30-05-2009, 01:29   #20
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Kadir, (magnitude) yıldızların parlaklığını göstermek için gökbilimcilerin kullanığı bir tanımdır. Kadir sayısı cebirsel olarak büyüdükçe gökcisminin parlaklığı azalır. Örneğin, kadir değeri 2 olan bir yıldızın parlaklığı kadir değeri 3 olan yıldızdan 2,5 kat daha parlaktır.

Geceleyin gördüğünüz gökyüzü görüntüsünü buradaki (yaklaşık 40 derece K için hazırlanmış) Orion Kadir Çerçeveleri ile karşılaştırın. Gözlemi tamamladığınız zaman, gördüğünüz Orion alanına en yakın çerçeveyi seçin. Bu çerçeve, bulunduğunuz yerde görebileceğiniz en sönük yıldızların kadir değerini (parlaklığını) belirleyecektir.

mrduran beğendi.
Eski 30-05-2009, 01:38   #21
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Yapay ışıklandırmanın neden olduğu gök parlaklığı yüzünden yıldızları gözlemek giderek daha zor olmaktadır. Fakat parlak gökyüzünü farkeden yalnız gökbilimciler değildir. Bir çok insan yıldızlı gökyüzünü ancak şehirlerden uzaklaşında görebilirler. Kötü ışıklandırma enerjinin boşa gitmesi demektir, göz kamaşması nedeniyle de güvenliğimiz için tehdit ve gece hayvanları için tehlike oluşturmaktadır.

Projenin Amacı

Projenin amacı, çıplak gözle ve birkaç dakikalık basit astronomi gözlemleri ile, bugünün gece gökyüzünün gözlenebilirlik koşullarını belirlemektir. Ne kadar çok yerde ne kadar çok gözlem yapılırsa bu deney o kadar başarılı olacaktır: yani sizin katkınıza gereksinim var! Gözlem verileri Verein Kuffner-Sternwarte ve Thüringer Landessternwarte Tautenburg tarafından toplanacak ve analiz edilecektir.

YARDIM ETME VE KATILIM!

Kuzey yarım küredeki gözlemciler: :
Bu nedey için iki takım yıldızı seçtik. Gece gökyüzünde ikisini de bulmak kolaydır. Yaklaşık 30 derecenin kuzeyindeki( Türkiye, İspanya, Arizona) gözlemler için Küçük Ayı (Ursa Minor) özellikle uygun konumdadır, çünkü yıl boyunca tüm gece görülebilir.

Kış aylarında gece gökyüzünün görülebilirlik koşullarını belirlemede çok kolay ikinci bir takımyıldızı Avcı(Orion) dır.Çok belirgin kemer yıldızları nedeniyle Avcı'nın gökyüzündeki yeri kolayca bulunabilir. Sonuçta gözlemciler bu takım yıldızları arasında seçim yapabilirler ve/veya iki takım yıldızından elde edilen sonuçları karşılaştırabilirler.

Kaynak

mrduran beğendi.
Eski 30-05-2009, 01:40   #22
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Viyana'da görülebilen yıldızlarla ilgi bir flaş- animasyon.

http://hms.sternhell.at/hms.php?lang...ges/stars_wien

mrduran beğendi.
Eski 30-05-2009, 01:41   #23
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sonuç olarak ben İstanbul'dan malesef kadir değeri 1 olan yıldızları görebiliyorum.

Eski 30-05-2009, 08:44   #24
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Yeterli

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Anlaşılan bu konudan çok iyi anlayan arkadaşlarımız var, balıklama ben de atılayım konunun içine.

Nikon Action Zoom XL 10-22 x 50 Dürbün
Ağırlık : 950 gr
Büyütme : 22 x
Görüş Alanı : 1000 m / 198 m
Odaklama : CF
Tip : Standart

Bu özelliklere sahip bir dürbün hakkında düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim, yıldızları ve ayı seyretmek için yeterli olurmu?
Yeterli, hatta çok bile. Çok oluşu da büyütme gücü nedeniyle bakarken elin sarsıntısına daha hassas oluşundan kaynaklanıyor. Sabitleyebilirseniz çok daha net görüntü alırsınız. Dürbünde 10 x yeterlidir.

Çok güzel düşünüyorsunuz. Gökyüzüne meraklı olanlar için dürbün ilk başta teleskoptan daha yararlı bir cihaz. Daha mobil ve kullanım alanı daha geniş.

Bu arada, 'ben planeteryuma planeteryum demem, planetaryum benim olmayınca' diyenlerdenseniz, açık kaynak kodlu (ücretsiz) Stellarium'u ihmal etmeyin derim.

gece
bu konudan çok iyi anlamayan forum kişisi!

mrduran beğendi.
Eski 30-05-2009, 10:50   #25
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Sayın Gece, cevap için teşekkür ederim, uzun zamandır istediğim bir şeydi, gündüz doğayı gece yıldızları seyretmek, bir kaç gün önce eşim almış getirdi, ama işe yaramazsa değiştirmek için hâlâ vaktim var, bu yüzden sormuştum.
O halde dürbünümü güle güle kullanayım, yazlarımı ışık kirliliği olmayan bir yaylada geçiriyorum, çıplak gözle bile yıldızların kaynaştığını görüyorum, Samanyolu çok net görünüyor çoğunlukla, hele dolunayı seyretmek bir ömür.

Ayrıca sağlam bir tripodum var, cihazı sabitlemek sorun olmaz.

Stellariumu çok oldu indireli, Jüpiterin uydularının birinde hayat belrtileri görüyorum(yanılmıyorsam lo olmalı), zaman zaman bu uyduyu yeşillikler içinde gözlemliyorum, sanırım bilimadamaları bu uyduyu göremediler, dünya dışı yaşamı başka yerlerde arıyorlar hep.

Dünya dışında başka bir yaşam keşfeden forum kişisi.

mrduran beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 10:45   #26
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Şimdi kafam karıştı, daha önce yıldızların dürbünle izlenebildiğini hiç duymamıştım.Bu konuya iyice merak saldım.Daha önce kuş gözlemleri için babamın dürbününden yararlandığım olmuştu ama yıldızları gözlemeyi hiç düşünmemiştim.Fiyatlar da o kadar uçuk değil aslında. Amatörler için çok uygun fiyatlara teleskop ve dürbünler var.Ama benim merak ettiğim konu şu;hangi marka, hangi özellik? Gözlerim çok kıymetli(herkesinki gibi) o yüzden bilinçsiz malzeme ile sağlığımdan olmak istemiyorum.Bu konuda yardım istemiştim.

Eski 31-05-2009, 12:48   #27
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sevgili zenfree,çok sevindim.
Bize geldiğinde kalacağın odanın bütün tavanı yıldızlarla kaplı.
O tavanı hazırlayabilmek uğruna tam dört saat, merdiven tepesinde, elimde japon yapıştırıcısı ve fosforlu yıldız kağıtları ile boğuştum.
Çok da güzel bir hikâyem var, daha sonra anlatırım.

mrduran beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2009, 15:50   #28
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Gözler uzaya!

Alıntı:
Şimdi kafam karıştı, daha önce yıldızların dürbünle izlenebildiğini hiç duymamıştım.Bu konuya iyice merak saldım.Daha önce kuş gözlemleri için babamın dürbününden yararlandığım olmuştu ama yıldızları gözlemeyi hiç düşünmemiştim.Fiyatlar da o kadar uçuk değil aslında. Amatörler için çok uygun fiyatlara teleskop ve dürbünler var.Ama benim merak ettiğim konu şu;hangi marka, hangi özellik? Gözlerim çok kıymetli(herkesinki gibi) o yüzden bilinçsiz malzeme ile sağlığımdan olmak istemiyorum.Bu konuda yardım istemiştim.
Karışmasın. Yıldızları izlemek için ihtiyacınız olan şey bir sürü cihaz, teleskop vs. den önce gözleriniz ve aklınızdır. Hele bilgisayar varken zaten çok fazla malzemeye şu an da sahipsiniz.

Teleskopları küçümsemiyorum, eşsiz bir deneyim sunarlar. Ancak başlangıç noktasındaysanız, sadece başınızı kaldırıp, kutup yıldızını bulun, başka önemli yıldızları bulmayı deneyin.

Dürbün de başlangıç için teleskoptan daha iyi bir araçtır. Gözle baktığınızda 45 derecenin üzerinde bir açı ile gökyüzüne bakarsınız. Dürbünde baktığınızda bakılan açı ve alan azalır, büyültme artar ve daha önce görmediğiniz ayrıntıları görürsünüz (özellikle ay'a bakmanızı öneririm).

Teleskop daha dar bir açıda (birkaç derece) daha da yüksek büyültme ile bize yardımcı olur. Bunları basamak basamak düşünün.

Optik cihazlarla baktığınızda onlardan gelen ışıklar gözünüze ve oradan beyninize ışıldar ki bunu kimse küçümseyemez. Ekrandan veya kitapların pigmentlerinden yansıyan ile bunu bir tutmamanız için bir kerecik bile 'bakmanız' yeter diyorum.

Anladığım kadarıyla daha yıldızların isimlendirilmesi, kadirleri, azimut, zenit vs. konusunda da eksikleriniz var. Atla deve meseleler değiller, önce onları okuyup öğrenin, sonra babanızın dürbününü alıp, ay'a bakın.

İlginiz artıyorsa devam eder, teleskop da bulur/alır bakarsınız. Bunları yapmazdan önce koşa koşa gidip teleskop alırsanız, kullanım ve yönlendirmede bile nereye, nasıl bakacağınızda bile sıkıntı yaşar, hayal kırıklığı ile süklüm püklüm olursunuz ki, 'çok muhabbet tez ayrılık' getirebilir.

Astronomi, birçok bilimin anasıdır. Göğe baktıkça kafamızın içindeki kıvrım kıvrım olmuş zavallı beynimiz açılır, özgürleşir ve daha geniş düşünürüz. Bu gözlemleri dalgacı, alaycı insanlarla değil de bizim gibi düşünenlerle yaparsanız, duygularınızın bile 'eşit kaplar kanunu' uyarınca eşitlendiğine şahit olabilirsiniz.

Denemeye değmez mi?

Gözlerimız kıymetli tabii ama astroniminin tek tehlikeli yanı güneşe dürbün ya da teleskop ile bakmaktır. Onun ötesinde kalitesiz cihazlara bile ne kadar bakacaksınız ki gözlerinizi bozacak. Optik konusunda çok çok fazla da marka yok aslında, orta karar bir başlangıç yapmak iyidir.

Optikte fiyatlar aritmetik değil geometrik (katlanarak) artar, o nedenle ilk başta abartmayın, merdivenleri teker teker çıkın ki, terslik durumunda yere çakılmayasınız!

gece
'haydi şimdi bütün gözler uzaya' diyen forum üyesi!

mrduran beğendi.
Eski 31-05-2009, 21:02   #29
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili zenfree,çok sevindim.
Bize geldiğinde kalacağın odanın bütün tavanı yıldızlarla kaplı.
O tavanı hazırlayabilmek uğruna tam dört saat, merdiven tepesinde, elimde japon yapıştırıcısı ve fosforlu yıldız kağıtları ile boğuştum.
Çok da güzel bir hikâyem var, daha sonra anlatırım.
Hikayeyi merak ettim.
Gündüz çiçekler, gece yıldızlar. Şimdiden mest oldum.

Eski 02-06-2009, 17:27   #30
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sayın Gece, şahsıma yazılmış en uzun, en ayrıntılı ve en emek verilmiş yazı olması sebebi ile verdiğiniz bilgilerden ötürü size çok teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı oldu benim için.Şimdilik dediğinizi uygulayacağım ve ufaktan alıştırmalara başlayacağım. Yalnız bu ay sonuna dek aşırı yoğun olduğumdan ve sadece forum+bitkilerimle mola verebildiğimden, gözlem işini sanırım önümüzdeki aya bırakmam gerekecek. O zaman buradan deneyimlerimi ve sorularımı herkesle seve seve paylaşırım.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024