agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Fidan ve Fide, Bitki Üretim (Tohum Çimlenme/Çelik/Aşı)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Mine Pakkaner
  • 1 Gönderen ahmed kemal
  • 1 Gönderen orkide-filizi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-09-2006, 00:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2006
Hibrit yani melez türler nasıl elde edilir?

Doğru terimimi kullandım bilmiyorum. Bir bitkinin farklı ırklarından (türlerinden) bitkinin yeni bir türü nasıl elde ediliyor bu konuyu merak ediyorum. Merakım istanbul lâlesi ilgili yazıları okurken oluştu. Zamanında üretiyormuşuz ve kaybolmuş bir tür. Tekrar üretebilmek için araştırmalar da yapılıyormuş. Şu an sadece minyatürlerde ve ebrularda yaşıyor.

Lâle soğandan üretiliyor. Peki lâle soğanına ne gibi bir işlem uygulanıyorda rengi biçimi farklı bir lâle elde ediliyor. İnternette araştırmama rağmen herhangi bir bilgiye rastlayamadım.

bardacık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2006, 09:37   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Bardacık, hibrit yani melez türler tohumdan elde edilen bireylerden oluşuyor. Labaratuar ortamından yapılan melezleme çalışmaları sonrası elde edilen yeni birey soğanla çağaltılıyor.

mrduran beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 11:53   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Melezleştirme ve Bunların Tohumları

Bir ağaç türü diğer türleriyle nasıl melezleştirilir.? Örneğin bir kavak türünün başka bir kavak türü ile melezleştirme nasıl yapılır aynı şekilde diğer ağaç türleri içinde geçerlimi bu melezleştirme olayı ve tüm ağaçlarda bu uygulanabilir mi?

Kavak ağaçlarında sadece dişi kavaklarmı tohum verir yoksa hem erkek hemde dişi verebilirmi.

Herkese Saygılar

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 14:56   #4
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili Katsuz, melezleme olayı tamamiyle bir bitkinin dişi organının diğer bitkinin erkek organı ile tozlaşması ile gerçekleşir. Mantığın temeli budur ve tüm bitkiler için tohum **** yeni bitki üretme mantığı budur. Ancak melezleme yapacağınız bitkinin çiç.ek yapısını iyi bilmeniz gereklidir ve genellikle melezleme çalışmaları ağaçlarda uzun yıllar sonunda sonuçlanır. Kavak ağacı bildiğim kadarıyla erkek ve dişi organları aynı bitki üzerinde fakat ayrı ayrı yerlerde diye biliyorum o nedenle döllenme sadece erkek organla dişi organın birbirni döllemesi ile gerçekleşir.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 16:16   #5
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-11-2008
Çok bilgilendirici oldu teşekkür ederim demekki bayağı zaman alması gereken birşey ve tamamiyle uzmanların yapması gerekiyor zannedersem. Aklıma çok takılan bir soruyuda cevaplamış oldunuz.
Saygılar.

Katsuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 09:31   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-02-2011
peki lalelerde melezleme tam olarak nasıl yapılıyor?

peki bu konu hakkında detaylı bilgiyi nereden bulabiliriz. bu işin eğitimini almadım ancak melezleme ile yeni bitkiler üretmek istiyorum amatorde olsam yapabilirim diye düşünüyorum

nes432 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2012, 20:47   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2012
Sayın Bardacık ben de bu konuyu uzun zaman araştırdım. Ancak bu konu hakkında çok az bilgi var.Hatta neredeyse hiç yok. Laboratuvarda genetik çalışmalar sonucu üretilebilir ancak benim araştırma yaptığım konu Kanuni Sultan Süleyman döneminde bu melezlemenin nasıl yapıldığıydı. Malumunuz İstanbul lalesini ilk olarak Ebussuud Efendi melezleme yoluyla üretmişti.Benim fikrime göre Ebussuud Efendi bu laleyi tohumla melezliyerek üretti.Ancak bir yol daha var bu da soğanla melezleme -ki bu konu hakkında tohum ile melezlemeden çok daha az bilgi var- tohumla melezleme çok uzun bir işlem ve tohumları ekim zamanına kadar bozulmadan saklamak ise cabası.Soğanla melezlemeyi ise nasıl yapılacağı bilinmediği için yapabilen yok (yani ben öyle tahmin ediyorum) bitkivecicek.com'da soğanla melezlemeye dair bir yazı bulabilirsiniz.Aynı zamanda lalelerin tohumla nasıl yetiştirildiğini de bulabilirsiniz.

mrduran beğendi.
ahmed kemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2014, 23:51   #8
Yeni Üye

orkide-filizi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2014
peki evimizde bir bitkinin melezlemesini yapmak mümkün mü? basitçe yapılan melezlemeler var mı? bir de melezleme yaptıktan sonra o bitkiyi elde ettiğimiz ana bitkiyi filan bilmemiz gerekiyor sanırım. Elinizde bulunan ana bitkinin latince isimlerini filan nereden öğreniyorsunuz?

DÜZENLEME
Soruya yanıt almadan kendi araştırmalarım sonucunda bazı bitkilerin ev ortamında kolayca melezlendiğini öğrendim arkadaşlar ve sizle paylaşmak istedim. Amatörce yapıp farklı renkler elde edebileceğiniz gibi, profesyonelce yapıp bir hedef ile yaptığınız tüm işlemleri not alarak da yapabiliyormuşsunuz. Fakat daha ayrıntılı bilgi veren birileri olursa yine de çok memnun kalırım.

zeyzey beğendi.

Düzenleyen orkide-filizi : 04-01-2015 saat 21:46 Neden: Bilgi ekleme
orkide-filizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2021, 17:57   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-10-2020
Wink Melezleme

Evde kendimiz melezleme yapabilir misiniz

Serdars1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024