agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-02-2009, 12:17   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2009
Bağcılıktan anlayan arkadaşlardan yardım istiyorum!!

Arkadaşlar benim mersin tarsus da 8 dönümlük üzüm bağım var ayrıca hemen altında da 50-60 adet zeytin ağacı var.Bağcılıktan falan anlamıyorum.Buraya 22m3 sulama havuzu yaptırsam damlama sistemle kaç gün de biter.Biras matematik problemi gibi oldu ama ) kusura bakmayın bilmediğimden soruyorum ayrıca 2 dönümlükte boş yerim var buraya ne gibi meyva ağaçları dikebilirim.Bütün meyva ağaçlarından bir iki tane dikmek istiyorum.Huzurlu sakin bol ağaçlı bi yerim olsun istiyorum. bileniniz veya derdimi anlayanınız varsa lütfen cevap versin..

Düzenleyen okansahin : 16-02-2009 saat 00:53 Neden: yanlış soru:)
okansahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2009, 00:48   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Yeni üye, Sn. okansahin, bende sizin gibi yeni üyeyim. Sizi ya burada görmediler, **** yazınızdaki çelişkiden dolayı cevap vermiyorlar.
Eğer hala oradaysanız, yetkililerden fırça yeme riskini göze alarak bunları yazıyorum.
Birincisi, zeytin dikmişsiniz, boş yerinizide çeşitli meyve ağaçları dikmeyi düşünüyorsunuz. Buraya kadar güzel. Ama bu yaptıklarınızın ve yapacaklarınızın bağcılıkla ilgisi yok. Zira bağcılık farklı şey, meyvecilik çok farklı şey.Hadi dikkatinizden kaçmış diyelim geçelim.
İkincisi, damlama sisteminde, basınclı su kullanılıyor. Yapacağınız havuz ne kadar büyük olursa olsun, damlama için gerekli basıncı elde edemezsiniz.
Ancak, yapacağınız havuza ikibuçuk, üç inçlik yüz metre plastik boru bağlayın.
Sonra boruyu otuz kırk santim toprağa gömün. Bu kalın borunun, durumuna
göre, birkaç yerine piyasada gırtlak hortumu denen, hortumlar bağlayarak, suyun kendi debisiyle sulayablirsiniz.
Ben şimdilik öyle yapıyorum da.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 15:33   #3
Yeni Üye

Abi bildiğimden sormuyorum zaten bu siteyide tesadüfen buldum belki bir arkadaş fikir verebilir diye ama derdimi anlatamadım.
buraya resmi nasıl konur bulamadım ama yerimin resmi var içinde hem bağ var hem zeytinlik var hemde boş kısmı var.Ben inşaat mühendisiyim oraya havuzlu bir ev yapmayı düşünüyorum.Havuzuda değerlendirmek istiyorum sulama için olup olmayacağını araştırıyorum.

Eski 07-03-2009, 15:45   #4
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Anladığım kadarıyla yüzme havuzu yapmayı planlıyorsunuz oraya. Bir teknik eleman olarak şöyle bir öneride bulunabilirim. Havuzun devirdaim motorunu by-pass ederek (yani havuzdan taşan suyu arıtarak tekrar havuza veren sistem.) Oraya bir hidrofor bağlayabilirsiniz. Buradan elde ettiğiniz basınçlı suyla da damla sulama sistemi tesis edebilirsiniz. Ancak şöyle bir durum var havuzlarda temizleme maksadıyla pek çok kimyasal madde kullanılıyor (Klor gibi) Bahçenize zarar verebilir. Bu konuda çok fazla bir bilgim olmadığı için Forumdaki mesleği ziraat olan arkdaşlar yanıtlarsa sizin için daha iyi olur kanaatindeyim...

ahmetmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 00:10   #5
Yeni Üye

Cevap verdiğin için teşekkürler arkadaşım.
Hem yüzme havuzu hem sulama havuzu olarak yapmayı düşünüyorum.Suya ilaç atmayı düşünmüyorum zaten devamlı kalacağım bi yer olarak olarak tasarlamadım.Bizim orda suyu saatlik parayla satıyorlar ve maliyeti yüksek oluyor.O yüzden havuz yapmayı düşündüm.Havuzu bir saatte doldursam 30 ytl vermiş olacam ama sulamayı direk yaparsam 10 saat sulama yapıyorum 300 ytl veriyorum.Yapacağım havuz Standart olarak 3m genişlikte 6 m uzunluğunda bir havuz 27 m3 kapasiteli sulamaya kafi midir merak ettiğim bu ?

Eski 08-03-2009, 00:20   #6
Ağaçsever

ahmetmut's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2009
Okan bey; havuz 23 m3'lük su alabilir ancak bunu ne kadar zamanda boşalacağına dair bir fikir üretmemiz zor. Bunu formüle edemeyiz. Şu anda elimizdeki tek değer havuzun 23m3 olduğu. Eğer elimizde kullanacağınız damla sulama sisteminden saatte kaç m3 suyu araziye deşarj edeceğini bilseydik doğru bir formülasyon üretebilirdik. Örneğin sistem saatte 0,20 m3 suyu deşarj edecek olsa 23/0,20= 115 saat, buda eşittir 4 gün 19 saatte sizin havuzunuz boşalır diye bir tahmin üretebilirdim.

Ama bence yeterli olur havuzunuz çünkü kısa zamanda deşarj olamaz çünkü damla sulama sisteminde minimum su kullanılıyor.
Pardon bu arada havuz 23 değil 27 m3'müş yanlış gördüm kusura bakmayın.

Düzenleyen ahmetmut : 08-03-2009 saat 00:23 Neden: değer yanlış
ahmetmut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 08:34   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir ve diğer sorularınız için: FORUM KULLANMA KILAVUZU

Damlama tesisatı iki çeşittir. Her bir delik saatde 2 lt veya 4 lt su verir. Sizin bahçenizdeki tesisatın özelliğini bilmiyorum.

Formüldeki ikinci bilinmeyen , ağaç başına kaç damalama deliği düştüğü. Bu ikisini bildiğimiz zaman iş kolay.

Havuzun boşalacağı zaman =havuzun hacmi /( ağaç sayısı X ağaç başına damlama sayısı X damlamanın saatlik sarfiyatı)

Sizin damlama tesisatınız 4lt/h, ve ağaç başına 20 delik diyelim.

Havuzunuzun boşalacağı saat= 27000 / (50 X 20 X 4)
= 27000 / 4000
= 6,75
yani 6 saat 45 dakika

Şİmdi şöyle bir noktaya geliyoruz. Siz bir seferde tüm havuzununu boşaltırsanız, her bir ağacınıza (27000/50) 540 lt su vermiş oluyorsunuz. Bu çok fazla bir miktar. Ağaç başına 100-150 lt yetecektir. Yani siz havuzunu bir kere doldurup yaklaşık 5 kere zeytin ağaçlarınızı sulayabilirsiniz.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 15:33   #8
Yeni Üye

Arkadaşlar çok teşekkür ederim.
Resmi geçte olsa koyabildim.

Eklenen Resimler

Eski 12-04-2009, 23:06   #9
-

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Arazinizin en yuksek yerine havuzu yaptırin bence sifonlamayi daha kolay yaparsınız,yalniz havuzunuzda yosun problemi basinizi agritacak... =(

newyorker07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2009, 23:26   #10
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Arazinizin boyutu benimkine çok benzer. Tesadüf, zeytin ağacı sayısı, meyve için ayırdığınız bölüm, hatta deponuzun hacmi de benimkiyle aynı. Bizde fazladan sebze bahçesi, evin etrafında 400m2 çim, biraz da çiçek var.

Bizim zeytinler yaşlı. 12 tane yeni fidanı saymazsak her biri 200 yaşının üstünde. Zeytinlere damlama sulama kurmadım. Yazın 4-5 kere ağaçların etrafını havuz yapıp her seferinde bir ton su vermek yetiyor. Meyve fidanlarının 200 tanesinde ve sebze bahçesinde damlama sulama var.

Özetin özeti, yazın sıcak günlerde, günde 10 ton su bahçenin tümüne yetiyor. Ancak bunun yarısına yakını çimlere gidiyor. Deponuzun boyutu gayet yeterli. Ancak ne hızla doldurabildiğiniz önemli. Hergün harcadığınız miktar kadar doldurabilmelisiniz. Bu anlamda günlük su ihtiyacınızı 10 ton gibi hesaplamak emniyetli olur.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2009, 16:39   #11
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi okansahin Mesajı Göster
Arkadaşlar benim mersin tarsus da 8 dönümlük üzüm bağım var ayrıca hemen altında da 50-60 adet zeytin ağacı var.Bağcılıktan falan anlamıyorum.Buraya 22m3 sulama havuzu yaptırsam damlama sistemle kaç gün de biter.
Zeytin ağacı su ihtiyacı için buraya bakabilirsiniz. Zeytin (Olea)

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 17:14   #12
Ağaç Dostu

Uysal01's Avatar

Giriş Tarihi: 26-08-2008
Arkadaşlarhepinize kolay gelsin,
Sulama havuzlarında yazınçok yosun oluşmakta, buyosunlar suyun özelliğini bozarmı?
Bu suyla sulanan meyve ağaçlara ve diğer bitkilere zarar verirmi? Meyve verimini etkilermi?
İlgilenen arkadaşlardan yanıt bekliyorum.

Uysal01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2019, 16:49   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2019
Selamün aleyküm.. Sulama havuzu yapımında yılların tecrübesi ve kalitede ödün vermeyen her daim yaptgımız işlerimizin arkasındayız..havuzu yapımı konusunda her türlü sorularınıza her daim açıgız arayın birlikde çözelim...05339492201 MERSİN DEYİZ

HAVUZ YAPIMI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2019, 16:54   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2019
Yosun zarar vermez tam aksine su havuzda dinlendirilirse daha çok katkısı olur detaylı bilgi için arayınız 0533 949 2201

HAVUZ YAPIMI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024