agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2009, 12:09   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Paravan üzerine 2 tür yasemin sarmak

merhaba,

Terasta bir köşeye yasemin sardırmak üzere ahşap paravan yaptırmak istiyorum.
Bahsettiğim köşe kuzey-doğu köşesi ama bol ışıklı, dış mekan bitkilerimin baharda ve yazın evde en sevdiği köşe ama doğrudan güneş az görüyor.

Name:  paravan3.jpg
Views: 11131
Size:  44.6 KB

1. Fotoğraftaki şekilde yerleştirilecek paravana sarılacak yaseminleri arka tarafa yerleştireceğim 2 saksıya ayrı ayrı eksem, gövdeyi paravanın altında büküp geçirsem, saksısı, kökü diğer tarafa baksa, yeşil aksam, yapraklar, çiçekler diğer tarafta büyüse olur mu? Yaseminler esnek midir bu konuda, anlaşırlar mı benimle?

2. 2 farklı tür yasemin ( Jasminum Polyanthum ve Rhynchospermum jasminoides ) anlaşabilirler mi aynı paravanda, birbirini boğma gibi bir durum olur mu? Polyanthumun çiçeklenme dönemi kısa diye yazmıştı Mine Hanım, böylece daha uzun çiçekli kalır paravan.

Teşekkürler.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 12:12   #2
Ağaç Dostu

imgelem's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2007
Galeri: 25
Bu konuyu ben de merak ediyorum.Bahçeye iki tür yasemini aynı yere diktim.Birlikte sardırmayı düşünmüştüm..

imgelem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 12:19   #3
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Bence uygun olur Mehmet bey. Ancak tek sorun, bir süre sonra iyice coşacak olan yaseminleri, balkon demirine mi düşüreceksiniz? Yoksa yukarıya mı sardıracaksınız? Alt ve üst katlardaki komşular problem çıkarmasın sonra. Paravan tam doluluğa eriştiğinde sürekli yan ve üstlerden budamak zorunda kalırsınız yoksa.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 12:28   #4
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Teşekkürler Lonicera, yaseminler o kadar büyümeye karar versinler, onlara sarılacak yer çok
Tüm çatı profiller üzerinde duruyor, gidebildikleri kadar giderler ama saksıda zaten o kadar coşarlar mı bilemiyorum, toprakta olsa belki.

Yaseminlerin büyüme şeklini çok da bilmiyorum ama paravanı tam kapatsınlar diye erken budayıp dallandırmayı düşünüyorum.

Saksıları koyduğum alan dışta ve daha ışıklı ya, acaba bitki o taraf yönelmek ister mi diye çekiniyorum, o kısmın üstü açık, benim tutmak istediğim tarafın üstü ise kapalı.

Eski 12-02-2009, 12:37   #5
Ağaç Dostu

Lonicera's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Büyüme hızını gördüğünüzde şaşıracaksınız. Bende 3 farklı cins var saksıda. Işık ve güneş nerede ise o tarafa yönelecekleri kesin. Ayrıca bol güneş görmezler ise umduğunuz kadar çiçek göremezsiniz. Bol yeşilliğiniz olur o zaman o köşede.

Gövdeleri tam odunlaşmadan her türlü şekli alacak gibi elastik oluyor. Çekinmeden dilediğiniz yerden geçirebilirsiniz.

Lonicera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 12:49   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Bence o paravan bir tanesine ancak yeter, ikisi için küçük gibi görünüyor.

Beraber olursa birbirlerini boğacaklarını düşünüyorum.

Ayrıca ikisinin yaprakları birbirine karışınca görüntüsü güzel olmayacak.

Hep olumsuz yaklaştım ama, bizim pergolada asma, mor salkım, amerikan sarmaşığı ve Rhynchospermum jasminoides birarada sardırılmış ve hangisini nasıl ayırabilirim çaresizliği yaşıyorum.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 13:01   #7
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Sütunun diğer yanında Pandora yasemini var, bir yılda 4 koldan üçer metre uzadı ama dediğiniz gibi, ilk geldiğinde açan bir kaç çiçekten başka çiçek açmadı.Biraz fazla azotlu gübre verdim, muhtemelen hem bu nedenle hem de az güneş gördüğünden sadece yaprak oldu.
Yaseminlerde de aynı durum olursa pek anlamı olmaz burada olmalarının

Ferda Hanım o zaman sizi dinleyip birini buraya dikeyim yaseminlerin.

Eski 12-02-2009, 14:21   #8
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Ustalar dururken bana laf düşmez ama naçizana fikrimi söyleyeyim.

Öncelikle Rhyncospermum sürgün ve boy bakımından sizi düşündürmeli. Sıkça budarım diyorsanız bu durumda da odunsu gövde yaptığını unutmamalısınız. Polyanthum'a yaşama şansı vermeyeceğini düşünüyorum.
Kafesinizin Rhyncospermum'un ağırlığını taşıma hesabını da iyi yapmalısınız. Zira rüzgarla ve zamanla çalışan ahşap mukavemetini yitirecektir. Kafes değiştirirken de bitkinizi çok sert budayarak ayırmanız gerekebilir.
Ayrı ayrı dikmeniz tek seçenek gibi görünüyor.

Bir öneri olarak; saksıyı kafesin diğer tarafına koyup alttan bitkiyi geçirmektense, saksıyı (eğer değiştirmeyecekseniz) kafesin tam altına koyabilirsiniz. Hem diğer tarafa geçmek için bitki çok yamulmak zorunda kalmaz hem de saksı kafese destek görevi görür. Bir kaç sürgünü o tarafta yere doğru sarkıtır, sürekli budayarak kısa tutarsanız, saksıyı kapatmış olursunuz.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2009, 14:38   #9
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Ne demek laf düşmez, sizlerin düşüncesini merak ettiğim için soruyorum zaten

Öncelikle, paravan emprenye ahşaptan yapılacak, kolay kolay aşınmayacak ve zaten çok iyi sabitlenecek, yoksa aşağıdaki taksi durağından araç eksiltiriz Allah korusun
Aslında elime makas almadan terasa çıkmadığım için budama da sorun olmaz. Odunsu gövde yaparsa da daha iyi olur diye düşünüyorum, seviyorum.

Yine de bu alana sizin ve Ferda Hanım'ın önerisiyle tek olarak Polyanthum dikeyim.

Onda da tereddütüm zaten kısa dönem çiçekleniyormuş, bir de tam güneş görmediği için hiç çiçeklenmemesi.
Saksıyı paravan altına koyamam çünkü oraya da ayrı bir çiçeklik yapılıyor.Mevsimlik çiçekler ekeceğim o saksıya.Zaten arka tarafa çok uzağa koymayacağım, hemen hemen altı gibi olacak.

Peki çiçeksiz, sadece yaprak olarak hangisi daha güzel Polyanthum mu, Rhyncospermum mu?

Eski 12-02-2009, 15:05   #10
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Ben de iki mesaj arasında telden paravan örmeye devam ettim Tam bitirip içeri girerken ilk cevabımı aldım; telden paravan mukavim değil

Saksı balkonda olduğu için sürgünleri paravan arasından dışarı veriyorum. Siz de o yöntemi kullanırsınız. Yani gövdeyi komple değil de sürgünleri geçirirsiniz diğer tarafa. Bu durumda alttaki boşluğu da mevsimlik çiçekler kapatabilir.

Eğilip, bükülmeye, bol bol makaslanmaya uygundur Rhycospermum, 12 ay da yapraklı kalır. J.Polyanthum kışın yapraklarını döküyor(umarım çorba yapmamışımdır bilgilerimi) Açıkçası yaprakları etli olduğu için yalancı yasemin de olsa seviyorum R. Jasminoides'i.
Balkonda hazan yaprakları temizliği yapmak istemezseniz, R. Jasminoides'i tavsiye ederim. Olmazsa keser, biçer, taşırsınız, küsme riski de olmaz bu durumda...

Eski 12-02-2009, 15:16   #11
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Özenlu okuduğumu sanıyordum mesajlarınızı. Anladığım kadarıyla sürgünleri geçirip, çiçeklerini görmek istediğiniz kısım, fotoğrafı çektiğiniz açı. Burası güneş görmüyor. Bir de kendisi de yapraklarla kapatırsa, çiçeklenme ihtimali zayıf olur.
Sürgünler ısrarla sizin istediğiniz yöne değil, saksının, ışığın ve açık alanın olduğu tarafa yönelecektir. Hadi sürgüne müdahale edersiniz de yaprağın ışığa yönelmesini ne yapacaksınız?
Ben el yordamıyla vardığım bu kanıdan dolayı, paravanımı balkon demirinin devamı gibi yaptım. Yoksa tam da sizin projeniz gibi bir alanım vardı kapatmak istediğim. komşular çiçeklerini, ben odunsu gövdeyi seyretmeyeyim diye

Yine de ustalar da bir cevap versin, öyle karar verin fikrimce...

Eski 12-02-2009, 15:19   #12
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Gövdeyi değil de sürgünleri diğer taraf geçirmek çok iyi fikir, teşekkürler Böylece daha fazla güneş ışığı da almış olur yapraklar, çiçeklenme artar.Baktım hiç çiçeklenmiyor, bu sürgünleri kaybetmeyi göze alıp bitkimi taşıyabilirim.

İkisini de alıp, görüp karar vereyim hangisini buraya dikeceğime.Polyanthum da pembe tonlu çiçekler veriyor, o da bir başka güzel.Ayrıca bu noktada pandora sarmaşığı/tekoma da çok güzel oluyor, belki de ona dönerim.

Eski 12-02-2009, 16:05   #13
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Evet ama koku detayını atlıyorsunuz...Kokusunun önemi yoksa sarmaşık çeşidi çok.
Thunbergia alata ve İpomea quamoclit var mesela benim listemde(mevsimli de olsa). Ama Yasemin türlerinden vazgeçmeyin derim...

Eski 12-02-2009, 16:18   #14
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Ben de sizin ikinci mesajınızı atlamışım, ben yazarken gelmiş.

Doğru anlamışsınız, oturma alanı fotoğrafı çektiğim yer, sürgünleri içeri çekip çiçekleri görmek istiyorum oradan.Haklısınız, yapraklar da güneşi kesecek ama bizim bakış açımızla sol taraftan dışarıdan çok ışık geliyor, orası çok aydınlık.Püf nokta sanırım, ışık mı yoksa doğrudan güneş ışığı mı istediği, ışıksa problem olmaz, doğrudan güneş ışınıysa işim zor.

Balkon demiri gibi yapacağım demişsiniz ama yapraklar yine kapatmayacak mı sizin paravanınızı?

Koku konusunda haklısınız ama pandora sarmaşığı benim çok çok sevdiğim bir bitki ve tam bu noktada bu yaz çok güzel çiçek açtı.Eğer yasemin sevmezse burayı onu taşırım buraya.Şimdilik koku sebebiyle öncelik yaseminde

Eski 12-02-2009, 16:40   #15
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Çiçekleri dışarı yöne açarsa yanlardan görme, koklama şansım olacak Ona göre bir genişlikte ördüm paravanı...
Diğer yöntemde tek bir taraftan eğilmem gerekecekti...
Sınırlı alanda en uygun çözümü bulmak için uğraşıyorum. Son kattayım ve balkonun üzeri kapalı olmasa yan duvarlara sardıracaktım. Ama şimdiden iki sürgün tavana ulaşmış durumda. Saksıda gelişir ve sert odunsu gövde yapmaya kalkarsa ben de sizin gibi başka çözümler arayacağım.

Direkt güneş ışığı istediğini biliyorum; günde en az 3- 4 saat kadar. O nedenle yer seçiminde sınırlı kaldım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024