agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2008, 13:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2007
bahçede söğüt ağacının yarattığı sorunlar

Bahçemdeki söğüt ağacının kökleri kanalizasyonu tıkamış. Bahçeyi kazmak zorunda kaldık. Şimdi söğüdümü kesmem gerekiyormuş. Kıyamıyorum ama aynı sorunu tekrar yaşmak ta istemiyorum. Söğüdü sökmeden sisteme zarar vermesini engelleyebilir miyim? Ya da yerine dikebileceğim bir ağaç önerebilir misiniz? Şimdiden teşekkürler..

yarın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2008, 17:59   #2
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Söğüdü kesmeniz gerektiğini söyleyen işi kolayından çözmeyi deneyen kişi.
Söğüt doğal olarak köklerini suya yöneltiyor. Kanalisazyonu köklerin giremeyeceği malzeme kullanarak yenilese sorun aklamayacak. Onun yerine ağacı kesip sorunu kökten halletmeyi önermiş.
Beylik çözümdür. Yaprakları bahçeyi kirletiyor ağacı keselim. Güneşi kapatıyor ağacı keselim.

Size de bu çözümü önermişler.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 12:28   #3
Ağaçsever

elnino's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2008
Galeri: 30
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Söğüt doğal olarak köklerini suya yöneltiyor. Kanalisazyonu köklerin giremeyeceği malzeme kullanarak yenilese sorun aklamayacak. Onun yerine ağacı kesip sorunu kökten halletmeyi önermiş.
Beylik çözümdür. Yaprakları bahçeyi kirletiyor ağacı keselim. Güneşi kapatıyor ağacı keselim.

Size de bu çözümü önermişler.
Bence de kesinlikle ağcınızı kesmeyiniz.Hele birde ağacınız salkım söğütse nasıl kıyıp keseceksiniz!

elnino Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 15:15   #4
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Keserseniz bile yerine sakın dut dikmeyin.
Çünkü bu iki ağacın kökleri boruları tıkayarak koca bir köyü bile susuz bırakabiliyor.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2008, 15:45   #5
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Ağaç kökleri konusunda zaman zaman kafamda soru işareleri oluyor. Bu sayfada bunun için başlık da açmıştım. Şimdi örneğimiz de var, üstelik iki tane (dutun kökünün böyle olduğunu yeni öğrendim, teşekkürler).

Bütün ağaçlar için geçerli olacak şekilde, tek bir başlık altında devam edebilir miyiz? Gerekirse başlık adını değiştirebiliriz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2008, 21:50   #6
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Söğüt doğal olarak köklerini suya yöneltiyor. Kanalisazyonu köklerin giremeyeceği malzeme kullanarak yenilese sorun aklamayacak.
Bu malzeme ne olabilir acaba .
Dün aynı sorunla biz karşılaştık. Su deposunu boşaltmak için açtığımızda depoya yakın olan söğüdün köklerinin depoya kadar uzanıp depoyu doldurduğunu gördük. Temizlendi içindeki kökler ama deponun duvarında hala kök mevcut. Depo beton malzemeden yapılmış.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 00:35   #7
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Sözünü ettiğim kökler bunlar. Söğüt kökümü yoksa su içinde yaşayan başka bir şey mi tam da karar veremedik . Bilgisi olanlar yanıtlarsa sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 15-11-2008, 21:42   #8
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2008
Galeri: 80
21 saattir gözükmüyorsun. Pireye kızıp lütfen yorgan yakma. Köklerin ne olduğunu ve nasıl davranman gerektiğini öğrenebildin mi? Merak ediyorum. Bilgilendirir misin?
Saygı ve sevgilerimle.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 21:52   #9
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Dün aynı sorunla biz karşılaştık. Su deposunu boşaltmak için açtığımızda depoya yakın olan söğüdün köklerinin depoya kadar uzanıp depoyu doldurduğunu gördük. Temizlendi içindeki kökler ama deponun duvarında hala kök mevcut. Depo beton malzemeden yapılmış.[/QUOTE]

Deponuza kökler girecek kadar delik bulduysa. Zaten deponuz sorunlu demektir. Herşeyden önce DEPONUZU izole etmelisiniz. Ağcı kesmiş olsanız dahi sorunu çözemezsiniz.
Bu sorununuzu çözecek bir izalasyon 'dan anlayan birini bulup izole ettirin. Bunun bir kaç yolu var.Kalite ve fiyata sizin karar vermeniz lazım.
Bu konuyu inşaat bölümünde sorarsanız çeşitli öneriler alabilirsiniz. **** izalasyon için ayrı bir başlık açıp sorun.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2008, 23:11   #10
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Teşekkür ederim. Haklısınız galiba, yoksa nasıl uzasın o kökler dimi .

Alıntı:
21 saattir gözükmüyorsun. Pireye kızıp lütfen yorgan yakma. Köklerin ne olduğunu ve nasıl davranman gerektiğini öğrenebildin mi? Merak ediyorum. Bilgilendirir misin?
Saygı ve sevgilerimle.
Geziyorum Cumhur abi. Uğrayamadım siteye. Tekin beyin önerisi çok doğru , depoyu kontrol ettirip, onarım yapmalıyız galiba.

Eski 15-11-2008, 23:38   #11
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Kesinlikle hem içden hem dıştan yaptırmalısınız. Aksi takdirde çok aşırı su kaçağaına sebebiyet verdiğiniz gibi Betonun da çürümesine yol açarsınız ki buda deponuzun kısa sürede çökmesi demektir. Ayrıca suyunuza kirli atıklar karışabilir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024