agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Bilgi Oyunları (Bitki Tanıma Testleri / Bu Nedir? / Bulmaca / Kelime Oyunu) (http://www.agaclar.net/forum/bilgi-oyunlari-bitki-tanima-testleri-bu-nedir-bulmaca-kelime-oyunu/)
-   -   agaclar.net Bulmaca 1 (http://www.agaclar.net/forum/bilgi-oyunlari-bitki-tanima-testleri-bu-nedir-bulmaca-kelime-oyunu/34436.htm)

malina 22-04-2014 15:50

agaclar.net Bulmaca 1

1 Eklenti(ler)
Eklenti 485254

Soldan Sağa

1) “Saksı harcı” olarak da kullanılan, “incitaşı” diye de bilinen inorganik mineral – Türkiye'de “tavşankulağı”, “buhurumeryem” isimleriyle bilinen, göz alıcı çiçekleri yüzünden tercih edilen yumrulu bir kış bitkisi

2) “Acı hıyar”, “acı kavun” gibi isimleri olan, meyvesi zehirli, 2 gramdan fazlası öldürücü olabilen yabani bir bitki – Özellikle balığın yanında tercih edilen, salata yapımında kullanılan yeşil bitki

3) “Geven otu” olarak da bilinen baklagiller familyasından, kökünden kitre elde edilen bitki grubu – Türkiye'nin Uluslararası alandaki kısaltması

4) Çözünmüş veya çökelmiş maddenin pelte durumundaki hali – Şanlıurfa yöresinde (Hazret­i Eyüp'ün mağarada beslemesinden dolayı) uğurlu olduğuna inanılan süslü bir güvercin türü ­ (... Sefası ) Kalp biçiminde yaprakları ve kısa ömürlü tomurcuklara sahip olan sarmaşık türü

5) İşaret, iz ­ (... Ağacı) Dünyanın en hızlı büyüyen ağacı olup pek çok alanda kullanılmasına rağmen ülkemizde özellikle tespih yapımında tercih edilen bir ağaç, Paulownia ­ (...Soğanı) zambakgiller sınıfından ilaç yapımında kullanılan zehirli bir bitki – Yeteri kadar olmayan

6) Keskin kokulu, baharat olarak kullanılan yeşil renkli bir bitki ­ (... Portakalı) Dünyada en fazla Sicilya bölgesinde yetişen ve antosiyanin denilen meyvelere kırmızılık veren pigmentlerden oluşan bir portakal türü – İçindeki katı madde erimiş bulunan sıvı, çözelti

7) Nar çiçeği renginde bir süs taşı – Yaprakları el parmaklarına benzeyen çiçeksiz bir ev ağacı

8) Mor renkli çiçekleri ilaç, yaprakları sebze olarak kullanılan ve kendi kendine yetişebilen çok yıllık bir bitki – Bir davranışın arkasındaki itici güç, tepi

9) Evcil olmayan hayvanların yakalanması – Tanesiz taze fasulyeye halk dilinde verilen ad – Kırmızı – Hakan Günday'ın bir romanı

10) Süreç, yol, oluşum – Cennette bulunan en büyük meyva ağacı

11) Başında ok biçiminde bir tel demet bulunan balıkçıl – Alman ırkının, yeryüzündeki tüm ırklardan üstün olduğunu savunan insan tipi – Bataklık gazı

12) Set, engel – Divan şiirlerinde sevgilinin ayakkabısına verilen ad – Yük hayvanı

13) En kısa zaman – Delta balığı familyasından olan, dişleri bulunmayan, yurdum insanın ekmekle avladığı balık türü – Anadolu Ajansı – Göğüs kafesini oluşturan kemiklerden her biri, kaburga

14) Yunan Mitolojisinde tarım ve bereket tanrıçası – Osmanlı Devleti'nde bazı eyaletlerin vergi gelirlerinin ihale yoluyla belli bir bedel karşılığında şahıslara satması işlemine verilen ad

15) Yazılmış bir metni meydana getiren harf ve işaretlere bakıp yazılanı idrak etmek, anlamak – Kanada'nın bayrağına da sembol olmuş, özellikle şurup ve bonsai yapımında tercih edilen ağaç türü

Yukardan Aşağıya

1) Bonsai sanatına ilham olan ve bonsaiden farklı olarak daha geniş figürlerin kullanıldığı Çin'de doğmuş bir sanat – Anavatanı Meksika olduğu halde ülkemizde özellikle Akdeniz ve Doğu Karadeniz bölgesinde de yetişen, salata yapımınında da kullanılan Amerikan armudu

2) Zevce – Belirti, ipucu – Ekilmeye elverişli yer

3) Brezilya'nın para birimi – Eski dilde bitkiler – Atatürk'ün de hakkında araştırma yapılmasını istediği kayıp kıta

4) Muhasebecilerin kullandığı bir program – İnsanlık tarihinin en eski bitkisel hammadde kaynağı olan, sapındaki liflerden halat, çuval gibi kaba örgüler yapılan bir bitki – Kötü, berbat

5) Bir konu hakkında uyarma, dikkat çekme, hatırlatma – Gümüş elementinin simgesi – Ticari mal

6) (... çiçeği) ipek çiçeği diye de adlandırılan, kolay bakımı ve üremesiyle bilinen arsız bitki – Halk dilinde bir seslenme sözü – Demir elementinin simgesi

7) Hedef noktasıyla aradaki mesafeyi azaltma, yanaşma – Halk dilinde tarlada açılan su yolu, buğday ambarı gibi manalara gelen kelime

8) Orta Asya Türklerinin, ölen birinin arkasından söyledikleri şiir, ağıt – Neem ağacından yapılan ve bitki zararlılarına karşı kullanılan organik bir ilaç

9) Endüstriyel dağcılık için uluslararası geçerliliği olan bir belge – Yeryüzündeki köpek ırklarını kayıt altına almak ve bu köpek ırklarının standartını belirlemek amacıyla 1911 yılında kurulan ve yakın zamanda Türkiye'nin de üyesi olduğu Uluslararası köpek (kinoloji) federasyonunun kısa adı – Geçim sağlamak için herhangi bir alanda yapılan çalışma – Dahil

10) Keçi tüyü ­ (... Otu) Halk arasında “kuduz otu”, “diş otu” diye de bilinen, eklem ağrıları ve gut hastalığında alternatif tedavi olarak kullanılan bitki – Sıvacı aleti

11) Bitki ve hayvan dokularında bulunan sıvılara verilen ad, özsu – Kelime anlamı “elmanın asıl yurdu” olan ve bir dönem Kazakistan'ın başkentliğini yapmış şehir –

12) Bina yapmaya müsait alan – Halk dilinde gelişmek, büyümek, şişmanlamak – Pamuk ve yün eğirmekte kullanılan ağaçtan yapılmış bir araç

13) Molibden elementinin simgesi – Taze olmayan ­ (.. üzümü) Patlıcangiller familyasından olup bazı ilaçların yapımında kullanılan ve özellikle Orta Anadolu bölgesinde yetişen otsu bir bitki – Sıkıntı verme, üzme

14) İçi boş bir organın ya da bir kan damarının boşluğunun genişlemesi – Anadolu'nun kimi yerlerinde “kayın ağacı”nın yerine de kullanılan, kerestesi değerli, ulmacae familyasının ulmus cinsinden ağaç türlerine verilen ad

15) Tüketiciyi korumak adına temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarının resmi makamlarca tespit edilmesi – Japonya imparatorluk armasında kullanılan, 30 farklı türü bulunan papatyagiller familyasından bir bitki

agaclar.net Bulmaca 1 (Cevaplar)

malina 22-04-2014 17:40

İlk bulmacamızı ekledik. BirAdam'a çok teşekkür ederim. Hoşunuza giderse devamı da gelecek :)

BirAdam 22-04-2014 18:32

Bulmacayı çözmek isteyen arkadaşlar için tavsiye:

Bilgisayarınızdan word sayfasını açın,

"Tablo" kısmından "tablo ekle"ye basıp satır ve sütun sayısını 15 yapın,

Ekranda gördüğünüz bulmacadaki soru sonrası kapatılan kutuları siz de kapatın [bu işlemi word sayfasındaki "arka plan rengi" kısmından yapabilirsiniz [Boş metnin üst kısmındaki yazı tipi rengi, vurgu gibi kısayolların hemen yanındanki buton]

Buradaki soruları dilerseniz o metne kopyalayın ya da buradan bakıp orada doldurabilirsiniz.

Umarım ilginizi çeker, kolay gelsin herkese...

nkutsay 22-04-2014 19:23

Ooo. Bu tur bulmaca hazirlamak cok zordur. Siyah kare oran ve dagilimi da super gorunuyor. Elinize saglik. En yakin zamanda cozmeye calisacagim. Tesekkurler...

malina 22-04-2014 20:10

Çözenler, kaç soruyu yardımsız bildiğini yazarsa seviniriz.

Yaylacı 23-04-2014 11:22

Sayın BirAdam elinize sağlık çok güzel bir bulmaca hazırladınız. Bu tür bulmacaları hazırlamak emek ve çok uğraş ister. Çözmeye çalışacağım. Saygılarımla...

kelebek çalısı 23-04-2014 12:27

Keyifli ve bilgilendirici, başarılı bir çalışma olmuş. Elliden fazlasını rahatlıkla yanıtlayabildim.

Yayında ve yapımda emeği geçenlere teşekkür ederim. Devamı gelirse memnun olurum. :)

Cumhur Tonba 23-04-2014 17:53

Sayın malina. İlk olarak siz çözmüşsünüz sanırım. Çözüm kısmındaki cevaplar size aitse bekliyoruz. (Çözenler, kaç soruyu yardımsız bildiğini yazarsa seviniriz.)

malina 23-04-2014 19:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Cumhur Tonba (Mesaj 1274482)
Sayın malina. İlk olarak siz çözmüşsünüz sanırım. Çözüm kısmındaki cevaplar size aitse bekliyoruz. (Çözenler, kaç soruyu yardımsız bildiğini yazarsa seviniriz.)

Cevaplar da doğal olarak BirAdam tarafından gönderilmişti...

Yani hem nasıl yapılsa iyi olduğunu söyleyip, hem kaytarmıyorum :)

nkutsay 23-04-2014 19:58

Bence cevaplar icin en az bir hafta beklenmeli. Hemen tuketilir boyle.

Güler 23-04-2014 20:03

Aaaa ben de tam niyetlenmiştim, cevapları gelmiş bile.

Sayın BirAdam, ellerinize sağlık, çok da güzel bir buluş oldu agaclar.net için.

A_NOMAD 23-04-2014 23:20

Sevgili Cumhur Tonba bu mesajı bir türlü ekleyememiş, benden rica etti.

Cumhur Tonba:
''Sayın nkutsay,
Ben bir hafta fazla değil mi derim.
Fakat Biradam mesajı beğenmiş. Bir taraftanda cevabı hemen göndermiş. İkilemde kaldım.

En iyisi biz süreyi Sayın Biradam'a bırakalım. Onu da zora sokmayalım.''

Cumhur Tonba 24-04-2014 13:07

Sayın BirAdam,
Tabii ki bekleriz yine. Tadı damağımızda kalmasın.

malina 24-04-2014 18:24

Cevapları sorunun altına eklemedik ki :)

Gidip bakmayın siz de... :)

Diyelim sizin için 1-2 hafta bekledik, sonra ne olacak? Mesela 1-2 ay sonra foruma üye olan biri hem sorunun hem cevabın olduğunu bilmeyecek mi? Cevaplar var diye çözmeye uğraşmadan cevaplara mı bakacak? :)

nkutsay 24-04-2014 20:22

:)) Gidip bakmayin denebilir tabii ama pratikte yeri yok. Cozmeye her niyetlenen yaptigi kadarini yapar. Yapamadiklari icin aninda cozumlere bakar. Ben hafta sonu kareli defterimi alip cozmeye niyetlenmistim. Ama simdi sorulari okudum. Cevaplayabildiklerimi sanal olarak cevapladim. (Bu bitki dunyasi konusunda cehaletimi bir kez daha kendime tasdik ettim). Sonra da cevaplara bakip himm dedim. Bulmaca bitti.

Benimki BirAdam icin bir oneriydi. Kendi adima bir talep degil. Boylesi isime gelir :))

Cumhur Tonba 24-04-2014 22:10

Bence malina haklı, fakat pratikte yeri yok diyen nkutsay da haklı.
Her ikisi de haklı olur mu diye mi soruyorsun.
Sen de haklısın.

A_NOMAD 24-04-2014 22:14

1 Eklenti(ler)
:D Bazen her ikisi de haklı olabiliyor...

malina 25-04-2014 13:36

Alıntı:

Mesela 1-2 ay sonra foruma üye olan biri hem sorunun hem cevabın olduğunu bilmeyecek mi? Cevaplar var diye çözmeye uğraşmadan cevaplara mı bakacak?
Açıklamanın bu kısmına cevap alamadım :)

nkutsay 25-04-2014 14:02

Bu tur bir eglenceyi canli takip edeceklere ayricalik cok mu :)) yanitlar aciklanana kadar bir sure katilimcilar su kadar yaptim bu kadar kutuyu dolduramadim falan gibi sohbetlere girebilirlerdi. En cok da sn.BirAdam acisindan bakmistim.

Dedigim gibi bana gore hava hos. Bulmacayi emek verip ben hazirlasam hemen vermek istemezdim cevabi. Siz boyle sorunca tutturuyorum gibi oluyor. Dedigim gibi bu bir oneriydi, talep degil.

BirAdam 28-04-2014 17:58

Öncelikle bulmacayı çözen, çözmeye çalışan, göz ucuyla süzen, bir bakıp geçip işlem hacmi yaratan, gerek bulmacanın altına yorum yapan gerekse özel mesaj vasıtasıyla düşüncelerini ve beğenilerini ileten herkese teşekkürler :)

agaclar.net'in konseptine uygun olarak bir şey yapmak istedim ve siteyi incelediğimde bu tip bir paylaşımın güzel olacağını düşündüm. Bulmacanın muhteviyatında yer alan sorular -ve tabii cevaplar- bitki dünyasıyla ülfet halinde olan siz bitkiseverlerin yabancısı olmayadığı şeyler. Benim için tek handikap ise kimi soruları yazarken, sormak istediğim şeyi tam anlamıyla ifade edememiş olmak. Sonraki bulmacalarda umarım daha doyurucu bir şekilde sorabilirim.

Tüm bunların dışında asıl sıkıntı, ekranda gördüğümüz bulmaca üzerinde işlem yapamıyor olmak. Her ne kadar yardımcı olmak adına word üzerinden tablo oluşturup oradan çözmeyi söylemiş olsam da, bunu çok fazla kişinin uyguladığını düşünmüyorum. Sanırım “nkutsay”ın “cevapları biraz daha geç yayınlasaydınız” dmesindeki arka-plan bu. Yani bulmacaya bakan kişi, bulmacayı direkt çözmekten ziyade, tek tek soruları bilmeye çalışmıştır. Kimi internet sitelerinde bulmacaları online sistem ile çözdürebilen program var. O tür bir programı siteye ekleyebilirsek [bu konuda araştırma yapıyorum, tam anlamıyla vakıf olduğumda malina'ya iletirim] daha verimli bir şey yapmış oluruz sanırım.

Tekraren teşekkürler...

kelebek çalısı 28-04-2014 18:29

Sn. BirAdam, düşüncemde tam da sizin belirttiğiniz gibi sayfa üzerinde çözebileceğimiz bir altyapı oluşturmak mümkün olabilir mi sorusu dolanıp duruyordu. Yönetim tarafından onaylanması halinde şimdiki halinden daha çok ilgi gören bir başlık olacağını düşünüyorum.

Word cihazımda yüklü olmayan bir program olduğundan, kalemi kağıdı alıp kareleri çizerek çözmek biraz zor oldu. Yine de keyifliydi. :)

Cumhur Tonba 17-05-2014 23:35

3 gün mü bir hafta mı derken 21 gün geçmiş aradan.
Sayın BirAdam. Nerelerdesiniz.
Elbet bir gün, buluşacağız.
Bu böyle yarım kalmayacak şarkısını paylaşacağım neredeyse.
Selamlarımla

zetkinlik 06-02-2018 20:02

Güzel bir bulmaca olmuş :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024