agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Agaclar.net Çalışmaları, Projeleri, Etkinlikleri > Bilgi Oyunları (Bitki Tanıma Testleri / Bu Nedir? / Bulmaca / Kelime Oyunu)
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler
  • 4 Gönderen malina
  • 2 Gönderen Cumhur Tonba
  • 2 Gönderen Güler
  • 3 Gönderen nkutsay
  • 2 Gönderen kelebek çalısı
  • 1 Gönderen BirAdam
  • 2 Gönderen malina
  • 5 Gönderen nkutsay
  • 3 Gönderen Cumhur Tonba
  • 2 Gönderen A_NOMAD
  • 5 Gönderen kelebek çalısı
  • 3 Gönderen A_NOMAD
  • 1 Gönderen Lilium
  • 1 Gönderen nkutsay
  • 3 Gönderen A_NOMAD
  • 3 Gönderen kelebek çalısı
  • 2 Gönderen kelebek çalısı
  • 3 Gönderen Lilium
  • 4 Gönderen A_NOMAD
  • 3 Gönderen A_NOMAD
  • 1 Gönderen mormenekşe

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2014, 13:25   #1
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
agaclar.net Bulmaca 2

Name:  bulmaca-2.gif
Views: 1942
Size:  19.2 KB

Soldan Sağa

1) Yunan Mitolojisinde Akhilleus (Aşil)'un yarasını iyileştirmek için kullandığı söylenilen, Türkiye'de “yara otu”, “eşek ketesi” , “kandil çiçeği” diye de bilinen beyaz ve sarı çiçekli kokulu bitki – Elma, armut gibi meyvelerin kurutulmuş haline verilen ad

2) “Azakeğeri”, “hazambel” gibi isimleri olan, genellikle durgun suların kıyılarında yetişen, erguvani renkte çiçeklere sahip su bitkisi – Salamura edilmiş üzüm yaprağına verilen ad

3) Bitkilerin çeşitli bölümlerini saran ince tabaka - (... Ağacı) “Brezilya cevizi” olarak bilinen, dünyadaki en sert ve uzun ömürlü ağaçlardan biri olduğu için dış mekan uygulamalarında kullanılan egzotik ağaç - (... Ağacı) Dünyanın en uzun ömürlü ağaçlarından biri olan Baobap ağacına inanışlarından dolayı Afrika yerlilerinin verdiği isim

4) Doğa sevdalılarının buluştuğu hudutsuz ülke – Bacakların birleştiği yer ile bel arasında kalan şişkin bölge

5) Şaşma, şaşkınlık belirten bir söz – İzmarit, uskumru gibi balıkların beyaz etinden yapılan yem - (.. Alma) Salkımların daha iyi beslenmesini sağlamak amacıyla yapılan budama işlemi – İlaç amacıyla kullanılan bir otun sıcak ya da soğuk suya bırakılarak onun özünü çıkarma

6) Buluş – Beyaz – Osmanlı döneminde yaprak sarması pişirilirken içine atılan meyve – Soğurma, emme

7) İslami literatüründe Allah'ın tüm insanlara yiyip içmek ve yararlanmak için verdiği her türlü şey – Yeryüzünde açan ilk çiçek olarak kabul edildiği için Eski Mısır'da kutsal olduğuna inanılan, cennetin çiçeği diye de bilinen bitki - (... Kantaron) Polonya'nın resmi çiçeği olan peygamber çiçeği

8) Yemek – Mantar ve su yosunlarının birleşmesinden oluşan organizma – Ayakta uyuyan bir hayvan – Tahıl tozu
9) Eski dönemlerde “yemek yeme” anlamında kullanılan bir kelime – Rütbesiz asker – Dünyada en fazla Türkiye'de yetiştirilen yumuşak meyve – Yabani ve dişi eşek

10) Yaşamak için gerekli her şey – Manganez elementinin simgesi – Aslı olmayan, uydurma

11) İsim – Hindistan ve Pakistan bölgelerinde çok eski zamanlardan beri yetiştirilen tarım ürünü, siyam baklası – Buğdaygiller sınıfından olmasına rağmen özellikle İzmir'de “mısır” için de telaffuz edilen çok yıllık bir bitki

12) Böbrek taşlarını yok etmekte etkili olan bir baharat – Güneydoğu illerinde “hayat” diye bilinen bir yapının ya da birleşik yapıların ortasında kalan üstü açık, duvarlarla çevrili alan – Kurçatovyum elementinin simgesi – Rusçada evet

13) Şube'nin kısa yazılımı – Özellikle topuktaki nasırları aşındırmak için kullanılan, köpük taşı, topuk taşı gibi isimleri olan volkanik kayaç – Lityum elementinin simgesi – Görünmez alem

14) Anadolu'da yaşamış eski bir uygarlık – İthal ettiğimiz ilk meyve – Yağmurdan ve güneşten korunmak için yapılan ve arka kısmı duvara verilen çatı

15) Yapay hava şartlarıyla meyve ve sebze yetiştirilen yer – Şeker posası – Ağaç dallarından yapılan taş atma aracı

16) Deniz akrebi diye de bilinen kuyruğunun ucu zehirli olan vatosa benzer bir canlı – Genellikle Asya ülkelerinde yetişen, nane ile aynı aileye mensup bitkinin özellikle parfüm yapımında kullanılan özü

Yukardan Aşağıya

1) Eski dönemlerde idam mahkumlarının boynuna çelenk misali takılan çiçek

2) Kürdan yapımında tercih edilen küçük bir ağaç türü – İlgi eki - (... Tohum) Genetik değişiklikler sonucu yeniden üreme özelliği taşımaz hale gelen tohum

3) Denizcilikte “demir almak” anlamında kullanılan tabir – Etkisini yitirmek, hafiflemek – Cüsseli, hacimli

4) Namus, haya – Çatma işlemi - (... Cansever) “Yerçekimli Karanfil” şiirinin şairi – Lahza

5) Birinci olarak, en baştan – Protein deposu besin maddesi – Yayla evi

6) Görünümü kavun, tadı balkabağına benzeyen tropik bir meyve – Lavrensiyum elementinin simgesi - (... Çiçeği) Hoya cinsinden ılıman bölgelerde ve saksıda yetiştirilen bitki

7) Ne yapacağı belli olmayan, aklına eseni o anda yapan kişiler için özellikle Anadolu'da söylenilen bir söz – Sıkıntı ve azap çeken anlamında kullanılan Osmanlıca bir kelime

8) Madagaskar'ın uluslararası kodu – Nanometre'nin kısa yazılımı – Dünyada ortalama olarak en uzun süre yaşayan insanların bulunduğu Japonya'ya bağlı ada – Bir nota

9) Deva, umar – Yemişlerin yenen bölümü, eşelek – Lübnan'ın uluslararası kodu – Kafatasının üzerinde bulunan kıllar

10) Bir seslenme sözü - (... Güngüzeli) Çiçekleri bir günlük, anavatanı Asya toprakları olan istilacı bir bitki – (Bülend ... ) 12 Eylül Darbesi dönemindeki Başbakan

11) (... Fasulyesi) Görünüşü yeşil mercimeğe benzeyen ve özellikle Güneydoğu Anadolu mutfağında kullanılan bakliyat – Kimi bitkilerden sızan ve katılaşıp cisim haline gelen şekerli özsu – Eski dilde bayram – Küçük mağara

12) Tırtıl formundaki böceklerin dut ağacı ile işbirliği sonucu oluşturdukları kıymetli salgı – İçten çürümeye başlayan ağaç – Birçok doğal gölün kurumasına yol açan faaliyetler yapan devlet kurumu

13) (Meg ...) Joe Yanardağa Karşı adlı filmin başrol oyuncusu – Metrenin kısa yazılışı – Bir dönem inek ithal ettiğimiz Güney Amerika ülkesi

14) (Soğuk ...) Bazı tohumların çimlenebilmeleri için yapay olarak kış şartlarını yaşatma işlemi – Bal yapan böcek – Ekmek ve bira yapımından kullanılan bir tahıl

15) Bergamot diye de bilinen kalın ve sert kabuklu, büyük limon görünümlü meyvelere sahip olan bitki – Bilinç, zihin

16) Aynı isimli ağacın yapraklarından elde edilen, saç ve elleri boyamaya yaran bir toz – Etobur bitkilere halk arasında verilen ad

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 15:41   #2
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Bayağı zorluyor. Bakalım çözebilecek miyim? Gerçi yardım almadan çözeceğimi sanmıyorum.

nkutsay ve BirAdam beğendi.
Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 15:46   #3
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Valla bana da çok zor geldi, ama uğraşalım bakalım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 16:40   #4
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2013
Tesekkurler. Ben cozdum bile. Cozdum dediysem 5 bosum var. 2 harfi de attim ama dogru olduguna inaniyorum. Googlelamadan yanitlari bekleyecegim.

nkutsay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 18:31   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Bir gıdım çıta yükselmiş. Ama hoşuma gitti. Bir de sayfa üzerinde çözebilsek, gece kareleri bir kağıda aktarıp keyifle çözeceğim.

Çok teşekkürler.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 19:40   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
Herkese Merhaba

Soruların biraz da olsa zorluğuna atıf yapıldığı için yazayım dedim: aslında cevaplar çıkınca göreceksiniz hemen hepsi bildiğiniz şeyler -bitki dünyası için söylüyorum tabii- . Bulmaca sorularını yazarken soru uzunluğuna dikkat etmek gerekiyor. Haliyle bitkilerin en belirgin özelliklerini ya da çok fazla bilinmeyen, ilgi çekici yönlerini sormak daha zevkli ve öğretici olur kanaati taşıdığım için sorular ilk başta zor gelmiş olabilir. Ama üst satırda da söylediğim gibi cevapları görünce çoğunun bildiğiniz şeylerden mürekkep olduğunu anlayacaksınız...

Keyifli vakitler...

nkutsay beğendi.
BirAdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 20:10   #7
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Cevaplarını kaç gün (ya da hafta, ay) sonra yayınlayayım?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2014, 20:13   #8
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Ben nasil olsa cozdum. Her an yayinlayabilirsiniz )

nkutsay the kendine musluman...

Eski 30-05-2014, 20:15   #9
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

nkutsay tebrikler.
kelebek çalısı, Ben de sizin gibi yaptım. Aslında BirAdam yol göstermişti bu konuda.
Sayın BirAdam, teşekkür ederiz.
Kolay gelsin Güler Abla

Eski 30-05-2014, 20:22   #10
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

ilk bakista hicbir bitkiyi tahmin edemesem de ilerledikce ciktilar ortaya. Ben cok begendim. Emegi gecenlere tesekkurler.

cozerken kareli defter kullandim. Sadece yatay ve dikey numaralari yerlestirdim. Cozerken de kara kutulari ilave ettim.

Eski 30-05-2014, 22:50   #11
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Cevaplarını kaç gün (ya da hafta, ay) sonra yayınlayayım? (malina)

nkutsay the kendine musluman... güzel cevap vermiş doğrusu. Ya NOMAD'a ne demeli. Beğenmiş. Her gün çayları kahveleri sen yapacaksın, unutma.

Bu soruyu Sayın BirAdam'a sormak lazım. Onun da iki ayağınız bir pabuca sokmayalım.

nkutsay, A_NOMAD ve BirAdam beğendi.
Eski 30-05-2014, 22:56   #12
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
'The kendine müslüman' beğenmemek elde mi

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2014, 00:04   #13
Ağaç Dostu

Yaptım bitirdim. Kendime "aferin" verdim. Kimi soruların forumdan nerelerden referans edilmiş olduğunu çözerken anladığımda, tebessüm ettim. Bazı yanıtlar kutucuklarda kendiliğinden doldu ve bilmediğim bir kaç kelime çıktı. Onlara daha sonra bakacağım. Özetle, çok eğlendim ve kaliteli bir zaman geçirdim.

Çözemediklerim,

Yukarıdan aşağıya: 2.1 ve 12.2

Soldan sağa: 2.1, 16.1 ve 12.3

Bulanıklaştırdım, gözüne güvenen beri gelsin

Name:  Blurred intentionally.jpg
Views: 1025
Size:  18.8 KB

Eski 31-05-2014, 00:30   #14
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Çok başarılı, ellerinize sağlık )
Bulanıklaştırmanızın faydası büyük, elbette kime göre faydadır tartışılır

Eski 31-05-2014, 11:02   #15
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

kelebek çalısı.
Photo Scape ye taşıdım. Boyutlarını büyüttüm. Renler le oynadım. Bulanıklaştırmayı da ilk olarak gördüm. Dikkatimi çekmemiş. Neyse sayende bir şey daha öğrenmiş olduk. Fakat nafile. Bir yolu vardır elbet. Goğlede arattım orjinalini. Olmadı, olmadı.
Biraz daha sabredeceğiz.

Bana faydası oldu A_NOMAD. Photo Scape nin bazı özelliklerini öğrenmiş oldum. Lazım olmadımı incelemiyoruz ne yazık ki

A_NOMAD ve BirAdam beğendi.
Eski 01-06-2014, 03:21   #16
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Ne bulmacaymış yahu bulamadım gitti

Benden bu kadar. Gizli cümleyi buldum ya yeter.

A_NOMAD beğendi.

Düzenleyen malina : 01-06-2014 saat 15:37 Neden: Cevapları soruların olduğu yerde yayınlamayın
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 10:23   #17
Ağaç Dostu

nkutsay's Avatar

Şeyvan agaci olmamis sn.lilium )

Lilium beğendi.
Eski 01-06-2014, 11:28   #18
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Ben de en çok 'motuş'u beğendim

Eski 01-06-2014, 12:31   #19
Ağaç Dostu

Esirekme de fena değilmiş...

Lilium, nkutsay ve A_NOMAD beğendi.
Eski 01-06-2014, 12:35   #20
Ağaç Dostu

Bu arada ben neden bulanıklaştırdım o zaman? Kendime fazla mı güveniyorum? Yoksa kendime güvenim mi yok?

Lilium ve A_NOMAD beğendi.
Eski 01-06-2014, 13:01   #21
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Arkadaşlar dedim ya benden bu kadar, doğrusunu yazarsam sizlere bir şey kalmayacak,

Şimdi taşı kuyudan çıkarmaya çalışın delimiyim neyim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2014, 14:10   #22
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
delimiyim neyim.
İçinde delilik olmayan buralarda sıkılır, barınamaz zaten

Eski 06-06-2014, 10:20   #23
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Bizden başka bulmacayı çözmeye çalışan olmadı galiba ya da deneyenler yorumsuz kalmayı tercih ettiler

Eski 17-06-2014, 16:38   #24
Ağaç Dostu

mormenekşe's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2007
Var var sevgili A-nomad, bende arada bir girip bakıyorum biraz çözüyorum sonra zor geliyor çıkıyorum

A_NOMAD beğendi.
mormenekşe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024