agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Biçim verme teknikleri (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/)
-   -   Dal kaynaştırma (http://www.agaclar.net/forum/bicim-verme-teknikleri/7750.htm)

Eaglion 25-02-2008 12:01

Dal kaynaştırma
 
Herkese Merhabalar,

Geçtiğimiz aylarda aldığım iki ardıç ve iki limon serviyi budamak için biraz havaların düzelmesini bekliyordum. Sanırım zamanı geldi.

Ağaçların dördünde de istediğimden çok sayıda dal var. Bunları ya tutarsa misali çeliklemek istiyorum. Yerim dar olması nedeni ile fazla büyük ağaç alamadığımdan pratik için bunları kullanacağım.Başlamadan önce bazı planlar yapmam gerekiyor.

Bildiğiniz gibi, tropik ve yaprak döken ağaçların dalları birbirlerine bağlandığında dallar birbirine 5-10 yıl içerisinde başarılı bir şekilde kaynaşıyor ve tek dal gibi görünüyor. Ben de elde edeceğim çeliklerin bir kısmını orman tarzı, bir kısmını ise bu şekilde kaynaştırma ile geniş gövde elde etmek için kullanacağım.

Tamam, tamam! Şimdi soruma geliyorum.:rolleyes:

Dal kaynaştırma konusunda iğne yapraklılar hakkında hiç bilgiye rastlamadım. Sizce bu ağaçların dalları da diğerleri gibi başarılı bir şekilde kaynar mı? Yoksa her zaman ayrı dallar oldukları belli mi olur?

Şimdiden teşekkürler.

Ali H. ALI 25-02-2008 13:08

Eaglion iyi gunler,
Igne yapraklilarla benim buna benzer bir calismam yok. Yalniz zumrut-u anka tarzindaki calismalarimda kurumus dal uzerine sarili agac zaman icerisinde tek bir agac gibi gorunuyor. Senin genc fidanlari sac orgusu gibi sarip birbirleri ile kaynasmalarini saglaman, yapragini doken ve cabuk buyuyen agaclardaki gibi erken bir sonuc almasan bile daha uzun bir zaman icerisinde istedigini elde edecegini dusunuyorum.
Kolay gelsin.

Eaglion 25-02-2008 14:05

Ali Bey, iyi ki varsınız! Teşekkürler.

Amacım saç örgüsü yapmak değil. Sizinle Tanuki mesajında paylaştığım Ölü kütüğe dışarıdan sarma benzeri bir deneme yapacağım. Ama kütüksüz ve spiral değil. Çelikler yeterli uzunluğa ulaştığında köke yakın bir bölgeden telleyerek önce al kısmınlarını "L" şekline getirip biraz da böyle saksıda tutacağım. Böylece "L"'nin tabanında da bir miktar köklenme olacak.

En son sekiz tane kadar "L"'yi sırt sırta yıldız gibi koyarak birbirlerine bağlayacağım. Kaynama tamamlandığında, aynı zamanda çok güzel güneş gibi yayılmış nebarisi olacak. Bu şekilde gövde nebari oranı da daha inandırıcı gözükecek diye umuyorum.

Hayali güzel. Bakalım sonuç nasıl olacak. On yıl sonra yazarım.

Eaglion 25-02-2008 14:15

Nebari görüntüsü şöyle olacak
 
1 Eklenti(ler)
Gözünüzde canlandırmanız için kabaca planımı çizdim. Sadece nebari bölümü. Tepesi herhangibir tarz yapılabilir.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021